Podatki

pracownicy przeglądają papiery
prawo
podatki
świadczenia

Zerowy PIT dla młodych - zwolnienie z podatku do 26 roku życia

Zerowy PIT dla młodych - zwolnienie z podatku do 26 roku życia
Aneta Zygmuntowicz
Kolejny uczestnik programu "Milionerzy" wygra milion złotych?
Milionerzy
podatki

Pani Katarzyna wygrała milion w "Milionerach"! Ile będzie musiała zapłacić podatku od wygranej?

Znamy szczegóły!
Anna Kusiak
Działalność gospodarcza
podatki

Prowadzenie działalności gospodarczej – suma wydatków

Założenie działalności gospodarczej w przypadku spółek handlowych kosztuje ok. 600 zł. Opłaty administracyjne związane z prowadzeniem firmy to PIT, CIT i VAT. Bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej to czynsz, media, urządzenia techniczne, leasing oraz księgowość.
Tomasz Delmaczyński
biznesmen w pracy
podatki

Jak obliczyć wymiar podatku należnego i podatku naliczonego?

Podatek należny i podatek naliczony to często mylone pojęcia. Oblicza się je na różnej podstawie – podatek należny wynika z przychodu firmy. Podatek naliczony to suma zapłaconego podatku od towarów i usług. Pomniejsza on podatek należny. Różnica między jednym a drugim zostaje później uregulowana – na rzecz Urzędu Skarbowego, lub na rzecz podatnika.
Ewa Rempała
pieniądze i faktura
podatki
Faktury

Faktura uproszczona – kiedy się ją wystawia?

Faktura uproszczona wystawiana jest wtedy, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Jest to uprawnienie podatnika, a nie jego obowiązek – możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie wyłącza możliwości wystawienia faktury zwykłej.
Ewa Rempała
zeznanie podatkowe i świnka skarbonka
podatki

Zgłoszenie działalności gospodarczej do podatku VAT – kiedy się opłaca?

W przypadku prowadzenia działalności bywa, iż zgłoszenie się jako płatnik VAT jest obowiązkowe. Istnieje jednak szereg przypadkiem, gdy to od przedsiębiorcy zależy, czy dokona takiego zgłoszenia. W niektórych wypadkach okaże się to opłacalne.
Ewa Rempała
bankowość online
podatki

Wymagania wobec faktur elektronicznych oraz korzyści z wykorzystania tej formy

Faktura elektroniczna może być wystawiana, jeśli klient wyraził zgodę na jej otrzymanie. Wówczas przesyła się ją przez internet, co przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy czy ułatwienia w zarządzaniu dokumentacją.
Ewa Rempała
kobieta czytająca paragon
podatki
Faktury

Zasady wystawiania faktury do paragonu

Faktury VAT wystawiane są w razie zadeklarowania celów gospodarczych dokonanego zakupu. Klient będący osobą fizyczną otrzymuje zasadniczo jedynie paragon, może jednak zażyczyć sobie wystawienia faktury imiennej.
Ewa Rempała
mężczyzna rozliczający podatek
podatki
Faktury

Faktura bez VAT: podatnik zwolniony z opodatkowania

Istnieje kilka przypadków, gdy na fakturze brak jest podanej kwoty VAT. Jednym z nich jest sytuacja, gdy podatnik zwolniony jest z opodatkowania podatkiem VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu, który wynosi 150 00 zł.
Ewa Rempała
banknoty, monety i rachunki
podatki

Kiedy można wystawić fakturę marża?

Faktura VAT marża to dokument potwierdzający sprzedaż opodatkowaną od wysokości marży, nie zaś od całej kwoty sprzedaży. Nie zawiera ona niektórych elementów, które obowiązkowe są według zasad ogólnych.
Ewa Rempała
monety i rachunki
podatki

Faktura zbiorcza – kiedy się ją wystawia?

Faktura zbiorcza to możliwość wprowadzona do polskiego systemu prawnego w 2013 roku w ramach implementacji przepisów unijnych. Oznacza możliwość ujęcia na jednej fakturze VAT większej liczby transakcji, jeśli dokonywane są one w trakcie jednego miesiąca.
Ewa Rempała
tablet z rozliczeniami
podatki

Wady i zalety podatku liniowego: kiedy się opłaca?

Podatek liniowy to forma opodatkowania działalności gospodarczej, z której skorzystać mogą podatnicy. Nie wszystkim opłaci się zastosowanie tej metody naliczania podatku, gdyż jego stawka jest stała i wynosi 19%.
Ewa Rempała
arkusze podatkowe
podatki

Ile wynosi podatek od dywidendy i kto go musi płacić?

Podatek od dochodów z dywidend został uregulowany w ustawach o podatku dochodowym – ustawie PIT i CIT. Oba te akty prawne ustaliły wysokość podatku w postaci ryczałtu w wysokości 19%.
Ewa Rempała
kobieta sprawdzająca rachunki
podatki

Ile wynosi podatek od towarów i usług i kto go musi płacić?

Podatek od towarów i usług, czyli podatek od wartości dodanej – PTU, VAT – to podatek pośredni, który wliczony jest w cenę towaru lub usługi. Obowiązują różne stawki tego podatku.
Ewa Rempała
para rozliczająca podatki
podatki

Kiedy warto wystawić fakturę pro forma?

Faktura pro forma, choć nie stanowi dokumentu księgowego, jest dokumentem stosunkowo często spotykanym w obrocie gospodarczym. Może stanowić dowód złożenia oferty i być podstawą do żądania wykonania zobowiązania.
Ewa Rempała
eleganckie mieszkanie
podatki

Ile wynosi podatek od umowy sprzedaży i kto powinien go zapłacić?

Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy i zwykle ciąży na kupującym. Aby sprzedaż podlegała temu podatkowi musi zostać spełniony szereg warunków.
Ewa Rempała
mężczyzna wrzucający pieniądze do skarbonki
podatki
świadczenia

Ile wynosi składka emerytalna i kiedy jest opłacana?

Składka emerytalna jest obowiązkowym świadczeniem na ubezpieczenia społeczne. Wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto pracownika i opłacana jest w równym wymiarze przez pracownika i pracodawcę.
Ewa Rempała
elegancka kuchnia
podatki

Jak obliczyć podatek od kupna mieszkania?

W zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, podatek będzie inny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, nie musimy się więc przejmować zapłatą podatku PCC. Inaczej jest gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym – wówczas obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) ciąży na kupującym.
Ewa Rempała
mężczyzna trzymający pieniądze
podatki

Co oznacza pojęcie dochodu brutto z działalności gospodarczej?

Podatek dochodowy, należny na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczany jest na podstawie dochodu brutto.
Ewa Rempała
kobieta czytająca fakturę
podatki

Ważność faktury VAT bez podpisu

W obiegu gospodarczym funkcjonują faktury VAT zarówno podpisane, jak i nieopatrzone podpisem ani pieczątką. Te drugie są jednak tak samo ważne – obowiązek podpisywania faktur został zlikwidowany w 2004 roku w związku z przystąpieniem do Unii Europejskiej.
Ewa Rempała
faktura papierowa
podatki
Faktury

Jakie dane powinna zawierać faktura VAT?

Informacje na temat tego, co powinna zawierać faktura VAT, znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Wiedza na temat tego, jakie dane potrzebne są do faktury, zabezpiecza przed sytuacją, w której dokument niezawierający obligatoryjnych danych zostałby uznany za nieważny.
Ewa Rempała
drewniana kuchnia
podatki

Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania?

Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym.
Ewa Rempała
dwie kobiety biznesu
podatki
prawo pracy

Co to jest kapitał zakładowy i ile wynosi jego minimalna wartość?

O tym, czym jest kapitał zakładowy, stanowi kodeks spółek handlowych. Jest to wkład właścicieli spółki, wniesiony przy jej założeniu. Prawo określa również, jaki jest minimalny kapitał zakładowy obowiązujący w Polsce. Jego wysokość różni się w zależności od tego, o jaki rodzaj spółki chodzi.
Ewa Rempała
kobieta w samochodzie
podatki

Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.
Ewa Rempała
mężczyzna tłumaczy coś kobiecie
podatki

Co oznacza pojęcie osoby prawnej?

O tym, co to jest osoba prawna według polskiego prawa, stanowi kodeks cywilny. Zawiera on definicję osoby prawnej.
Ewa Rempała
uśmiechnięty biznesmen
podatki
świadczenia
prawo pracy

Praca na podstawie umowy zlecenia a emerytura

Umowy cywilnoprawne rządzą się innymi prawami niż umowy zawarte w oparciu o Kodeks pracy, jednakże część z nich podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Należy do nich umowa zlecenie, co skutkuje tym, iż przepracowany na jej podstawie czas liczy się do lat emerytury. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady.
Ewa Rempała
uścisk dłoni z lekarzem
podatki
świadczenia

Ile wynosi składka chorobowa i kiedy jest opłacana?

Składka chorobowa jest obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne dla pracowników zatrudnionych w oparciu umowę o pracę, natomiast dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest dobrowolna. Wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki, czyli przychodu.
Ewa Rempała
mężczyzna w pracy
podatki

Ile wynosi podatek od usług?

Usługi podlegają podatkowi od towarów i usług, czyli podatkowi od wartości dodanej – PTU, VAT. Jest to podatek pośredni, wliczony w cenę usługi, a więc opłacany przez podatnika wraz z tą ceną. Obowiązują zróżnicowane stawki tego podatku.
Ewa Rempała
biznesowy uścisk dłoni
podatki
umowy

Ile wynosi podatek od umowy zlecenia?

Zawarcie umowy zlecenia wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego – należy opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Stawka tego podatku wynosi 18%, natomiast po przekroczeniu określonej kwoty dochodu – 32%.
Ewa Rempała
pieniądze na kasie fiskalnej
podatki

Rejestracja sprzedaży za pomocą kas fiskalnych – aktualne zasady

Ministerstwo Finansów w 2015 roku poszerzyło listę podmiotów, które są zobowiązane do stosowania kas fiskalnych bez względu na obrót. Rozporządzenie z dn. 4 listopada 2014 roku reguluje zasady zwolnienia z obowiązku ich stosowania w latach 2015 i 2016.
Ewa Rempała
Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner