eleganckie mieszkanie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ile wynosi podatek od umowy sprzedaży i kto powinien go zapłacić?

Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy i zwykle ciąży na kupującym. Aby sprzedaż podlegała temu podatkowi musi zostać spełniony szereg warunków.

Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy i zwykle ciąży na kupującym. Aby sprzedaż podlegała temu podatkowi musi zostać spełniony szereg warunków.

Podatek od umowy sprzedaży: regulacja prawna

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 poddaje umowy sprzedaży temu podatkowi. Obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania czynności, a więc zawarcia umowy sprzedaży. Według art. 4 tej ustawy obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, z pewnymi jednak wyjątkami.

Podatek od umowy sprzedaży: warunki podlegania

Podatkowi temu podlegają transakcje sprzedaży pod warunkiem, że:

  • nieruchomości lub ruchomości będące ich przedmiotem znajdują się na terytorium polskim;
  • gdy znajdują się za granicą w sytuacji, gdy kupujący ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i umowa została zawarta na terytorium Polski.

Umowy sprzedaży nie podlegają natomiast podatkowi od czynności cywilnoprawnych wtedy, gdy:

  • przynajmniej jedna ze stron opodatkowana jest podatkiem VAT lub jest z tego podatku zwolniona, z wyjątkiem sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz praw do nieruchomości; zwolnienie to dotyczy więc zdecydowanej większości zawieranych umów sprzedaży dotyczących spraw codziennych;
  • przedmiotem sprzedaży są rzeczy znajdujące się poza granicami RP, a nie zostały spełnione warunki posiadania siedziby przez kupującego w Polsce oraz zawarcia umowy na terytorium Polski;
  • sprzedaż podlega przepisom o gospodarce nieruchomościami;
  • przedmiotem umowy są przedmioty wprowadzone do wolnego obszaru celnego bądź objęte procedurą składu celnego.

Podatek od umowy sprzedaży: ile wynosi?

Jeśli obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy danej transakcji, to należy go obliczać od podstawy opodatkowania, czyli wartości rynkowej przedmiotu. Co do zasady będzie to ustalona przez strony cena rzeczy. Stawki od umowy sprzedaży to:

  • 2% dla umów sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych oraz praw do nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczych praw do lokali),
  • oraz 1% od sprzedaży innych praw majątkowych.

Podatek należy obliczyć samodzielnie, wypełnić deklarację PCC-3 oraz uiścić kwotę podatku na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego.


dokumenty i kluczyki od samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, podlega szereg umów wymienionych w ustawie, a także zmiany tych umów oraz orzeczenia sądów i ugody wywołujące takie skutki, jak umowy. Stawki wynoszą zasadniczo 2%, 1%, 0,1% lub 0,5%, w pewnych jednak wypadkach podatek może wynieść nawet 20% kwoty wynikającej z umowy.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, podlega szereg umów wymienionych w ustawie, a także zmiany tych umów oraz orzeczenia sądów i ugody wywołujące takie skutki, jak umowy. Stawki wynoszą zasadniczo 2%, 1%, 0,1% lub 0,5%, w pewnych jednak wypadkach podatek może wynieść nawet 20% kwoty wynikającej z umowy. Podatek PCC: kiedy trzeba zapłacić? Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia, jako objęte obowiązkiem podatkowym, następujące rodzaje umów: Umowę sprzedaży, Pożyczki, Darowizny , Dożywocia, O dział spadku i zniesienie współwłasności, Ustanowienie hipoteki, Ustanowienie służebności i użytkowania, jeśli są one odpłatne, Umowę depozytu nieprawidłowego, Umowę spółki. Obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą zawarcia umowy lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu , które zastępuje czynność prawną stron. Stawki PCC Ustawa określa podstawę obliczania podatku w przypadku każdej z umów oraz wysokość PCC. w przypadku umowy sprzedaży jest to 2% lub 1%, w zależności od jej przedmiotu. podobnie jest w przypadku umowy zamiany, dożywocia, darowizny, umowy o dział spadku oraz zniesienie współwłasności – również jest to 2% lub 1%. odpłatne użytkowanie i służebności obciążone są podatkiem w wymiarze 1%, umowa depozytu nieprawidłowego – 2%, umowa spółki – 0,5%, od ustanowienia hipoteki jest to zasadniczo 0,1%, jeśli wierzytelność jest ustalona, w przeciwnym razie PCC wynosi 19 zł. W pewnych wypadkach PCC wynosi jednak 20%. Dzieje się tak, gdy podatnik powołuje się przed organem podatkowym na umowę, od której podatek nie został uiszczony , lub jeśli nie udokumentował należycie umowy pożyczki. Osoba ucząca się do 26. roku życia nie odprowadza składek do ZUS.  Podatek od umowy zlecenia  oblicza się, odejmując od kwoty brutto...

kobieta rozmawia przez telefon
©Boggy/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od umowy o dzieło?
Opodatkowanie umowy o dzieło wygląda tak samo, jak opodatkowanie innych dochodów, na podstawie standardowych stawek tego podatku, czyli zasadniczo 18%.

Opodatkowanie umowy o dzieło wygląda tak samo, jak opodatkowanie innych dochodów, na podstawie standardowych stawek tego podatku, czyli zasadniczo 18%.   Umowy , w których wynagrodzenie wynosi nie więcej niż 200 zł, opodatkowane są ryczałtowo – w stawce 18%, ale bez odliczenia kosztów osiągnięcia tego przychodu. Umowa o dzieło – koszty Podatek od umów cywilnoprawnych uzależniony jest od kwoty należności określonej w umowie. W przeciwieństwie od umowy zlecenia, umowa o dzieło zawsze jest odpłatna. Umowa o dzieło nie jest „ozusowana” – nie trzeba od niej opłacać składek do ZUS. Opodatkowanie umowy o dzieło: ile wynosi Jeśli wynagrodzenie wynikające z umowy o dzieło jest nie wyższe niż 200 zł brutto miesięcznie, przychód opodatkowany jest ryczałtowo. Podatek wynosi wówczas 18% i odprowadza się go od kwoty brutto przychodu nie pomniejszonej o koszty jego uzyskania.   Jeśli wynagrodzenie jest wyższe niż 200 zł – podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatek w wysokości 18% odprowadza się wówczas od kwoty brutto przychodu, jednak pomniejszonej o koszty jego uzyskania. Koszty te określone są, w przypadku umów o dzieło, ryczałtowo. Standardowa stawka wynosi 20%. Jeśli przedmiotem umowy o dzieło jest stworzenie utworu autorskiego wraz z przekazaniem praw autorskich, wówczas można zastosować stawkę 50% . Opodatkowanie umowy o dzieło: rozliczenie Również z dochodów z umowy o dzieło należy się rozliczyć z urzędem skarbowym. Jeśli osoba fizyczna zawiera taką umowę z przedsiębiorcą, wówczas to ten przedsiębiorca zobowiązany jest odprowadzać zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Przekazuje on osobie wykonującej dzieło informację PIT-11, służącą do rozliczenia się z urzędem skarbowym . W sytuacji zawarcia umowy o dzieło między osobami fizycznymi lub między przedsiębiorcami – obowiązek rozliczenia się...

eleganckie wnętrze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym.

Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym. Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca będący płatnikiem podatku VAT Jeśli sprzedający jest płatnikiem podatku VAT , wówczas do ceny mieszkania wliczy kwotę tego podatku. Będzie on wynosił 23% lub obniżoną stawkę 8% - w przypadku mieszkania stawka ta obowiązuje jeśli metraż nie przekracza 150 m² , w przypadku domów jednorodzinnych – gdy budynek mieszkalny nie przekracza 300 m².   Stawce preferencyjnej podlega sama nieruchomość wraz z jej częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w skład mieszkania wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23% . Jeśli kupujemy lokal razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki obniżonej 8%. Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca niebędący płatnikiem VAT Jeśli sprzedajemy mieszkanie na rynku wtórnym jako osoba prywatna, wówczas obowiązek podatkowy będzie spoczywał na drugiej stronie umowy, czyli na kupującym . Będzie on zobowiązany do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości , czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny sprzedaży.   Sprzedaż nieruchomości wiązać się jednak może z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego z tytułu dochodu otrzymanego z jego sprzedaży. Powstaje on, gdy sprzedajemy mieszkanie względnie nowe – gdy sprzedaż następuje w ciągu pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego od wybudowania nieruchomości lub jej nabycia. Jeśli więc termin ten nie upłynął – dochód ze...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak