zeznanie podatkowe
©johan10/Fotolia
Styl życia

Faktura imienna – faktura dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej

Fakturę imienną wystawia się kontrahentom będącym osobami fizycznymi, którzy nie deklarują celów gospodarczych dokonywanej transakcji. Na takim dokumencie nie ma obowiązku wskazywania numeru identyfikacji podatkowej tej osoby, nie jest bowiem ona traktowana jako podatnik VAT.

Fakturę imienną wystawia się kontrahentom będącym osobami fizycznymi, którzy nie deklarują celów gospodarczych dokonywanej transakcji. Na takim dokumencie nie ma obowiązku wskazywania numeru identyfikacji podatkowej tej osoby, nie jest bowiem ona traktowana jako podatnik VAT.

Faktura imienna: co to oznacza?

Faktura imienna to dokument stanowiący dowód dokonania transakcji pomiędzy, z jednej strony, osobą fizyczną, która nie dokonuje jej dla celów swojej działalności gospodarczej, a konkretną firmą z drugiej strony. W takich sytuacjach transakcja ewidencjonowana jest zwykle jedynie za pomocą kasy fiskalnej, jednakże klient może zażyczyć sobie również wystawienia faktury. Wygląda ona jednak nieco inaczej, niż faktura wystawiana przedsiębiorcom, będącym płatnikami podatku VAT.

Faktura imienna: warunki wydania

Po pierwsze, osoba fizyczna musi wyrazić życzenie otrzymania takiej faktury. Nie ma tu znaczenia, czy jest to zwykły klient, czy stały kontrahent, który dokonuje zakupu towaru lub usługi nie dla potrzeb swojej działalności gospodarczej, a jedynie wyjątkowo dla potrzeb prywatnych. Liczy się cel konkretnej transakcji.

Fakturę taką należy wystawić do piętnastego dnia kolejnego miesiąca po miesiącu sprzedaży, jeśli zgłoszenie chęci jej otrzymania zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dokonano transakcji. Jeśli zgłoszenie nastąpiło później, bądź też otrzymano całość lub część zapłaty – obowiązuje przedsiębiorcę termin 15 dni na wystawienie takiej faktury, liczony od dnia zgłoszenia żądania jej otrzymania. Obowiązek wystawienia faktury wygasa, jeśli żądanie jej wystawienia nastąpiło po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż towaru lub wykonanie usługi.

Faktura imienna: elementy

Obowiązujące przepisy wymieniają szereg elementów obowiązkowych, mających pojawić się na fakturze VAT. Faktura imienna nie zawiera jednakże numeru NIP osoby fizycznej, bo nie jest on podatnikiem VAT. Faktura taka powinna więc zawierać:

pieniądze i faktura
©Karin Jähne/Fotolia
Styl życia
Faktura uproszczona – kiedy się ją wystawia?
Faktura uproszczona wystawiana jest wtedy, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Jest to uprawnienie podatnika, a nie jego obowiązek – możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie wyłącza możliwości wystawienia faktury zwykłej.

Faktura uproszczona wystawiana jest wtedy, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Jest to uprawnienie podatnika, a nie jego obowiązek – możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie wyłącza możliwości wystawienia faktury zwykłej. Faktura uproszczona: kiedy się ją wystawia? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, fakturę uproszczoną można wydać w przypadku, gdy wartość sprzedaży wynosi do 450 zł lub 100 euro . Nie jest to obowiązek podatnika – może on wystawić od takiej transakcji również zwyczajną fakturę.   Możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie dotyczy jednak wszystkich takich przypadków, bowiem nie można jej wystawić w następujących sytuacjach: przy sprzedaży wysyłkowej  – na terytorium kraju, jak i za granicę, w przypadku WDT, czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w sytuacji dostawy towarów bądź świadczenia usług na rzecz jednostek z innych państw członkowskich, a także wówczas, gdy zobowiązanym do zapłaty podatku VAT jest nabywca towaru lub usługi . Faktura uproszczona: elementy Faktura uproszona może nie zawierać elementów określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 w odniesieniu do nabywcy oraz danych z ust. 1 pkt 8-9 i 11-14, jeśli zawiera dane, które umożliwiają określenie kwotę podatku dla odpowiednich stawek.   Faktura taka nie musi więc zawierać: imion i nazwisk/nazw podatnika i nabywcy, a także ich adresów, miary i ilości dostarczonych towarów/zakresu usług, ceny jednostkowej towaru lub usługi netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku , sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż od podatku zwolnioną, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto , z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Powinna zaś zawierać obowiązkowo:...

faktura papierowa
©gmstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jakie dane powinna zawierać faktura VAT?
Informacje na temat tego, co powinna zawierać faktura VAT, znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Wiedza na temat tego, jakie dane potrzebne są do faktury, zabezpiecza przed sytuacją, w której dokument niezawierający obligatoryjnych danych zostałby uznany za nieważny.

Informacje na temat tego, co powinna zawierać faktura VAT, znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Wiedza na temat tego, jakie dane potrzebne są do faktury, zabezpiecza przed sytuacją, w której dokument niezawierający obligatoryjnych danych zostałby uznany za nieważny. Faktura VAT: ustawa o podatku od towarów i usług Ustawa o podatku od towarów i usług określa szczegółowo, co powinna zawierać faktura VAT. Przed rokiem 2014 przepisy dotyczące tej kwestii zawierało rozporządzenie Ministra Finansów.   Faktura VAT jest więc, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy, dokumentem w formie papierowej lub elektronicznej, zawierającym dane wymagane przez ustawę oraz przepisy wydane na jej podstawie . Faktura elektroniczna może być w dowolnym formacie. Obowiązkowe dane do faktury VAT Art. 106e ustawy o VAT określa, że faktura musi zawierać (pkt 1-15): datę wystawienia, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę , imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej podatnika oraz nabywcy, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi bądź datę otrzymania zapłaty, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość towarów lub zakres usług, cenę jednostkową netto, kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, wartość towarów lub usług netto, stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i od podatku zwolnioną , kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek, kwotę należności ogółem. Dalsze dane w fakturze VAT Kolejne przepisy określają elementy obligatoryjne dla faktur wystawianych w...

kobieta robiąca rozliczenia
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Faktura końcowa wystawiana do faktury zaliczkowej
Dokumentowane fakturą otrzymanie zapłaty następuje zwykle przy wydaniu towaru lub wykonaniu usługi. Możliwe jest jednak wystawienie faktury zaliczkowej, po której następuje wystawienie faktury końcowej, jeśli płatność ma jeszcze nastąpić przed dostawą towarów lub wykonaniem usług i nie opiewa na całość kwoty należności pieniężnej. Fakturę końcową, czyli fakturę rozliczeniową, wystawia się po zakończeniu transakcji.

Dokumentowane fakturą otrzymanie zapłaty następuje zwykle przy wydaniu towaru lub wykonaniu usługi. Możliwe jest jednak wystawienie faktury zaliczkowej, po której następuje wystawienie faktury końcowej, jeśli płatność ma jeszcze nastąpić przed dostawą towarów lub wykonaniem usług i nie opiewa na całość kwoty należności pieniężnej. Fakturę końcową, czyli fakturę rozliczeniową, wystawia się po zakończeniu transakcji. Faktura końcowa i faktura zaliczkowa: pojęcia Ustawa nie posługuje się pojęciami faktury zaliczkowej i końcowej, jednakże w praktyce są one używane. Ustawa wskazuje jednak na obowiązek wystawienia faktury w sytuacji otrzymania zaliczki lub zadatku na poczet przyszłych czynności. Jeśli zaś faktury takie nie opiewają na całość kwoty zobowiązania pieniężnego, to należy w późniejszym czasie wystawić również fakturę dokumentującą dostawę towaru czy usługi oraz regulującą pozostałą część należności. Faktura zaliczkowa: elementy Faktura zaliczkowa musi zawierać te elementy, które są wymagane przez ustawę o VAT, czyli dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności nazwę/rodzaj towaru/usługi, cenę jednostkową netto, ich ilość, wartość netto, a także stawki podatku , jego kwoty oraz wartość zamówienia wraz z uwzględnieniem tej kwoty. Faktura końcowa Faktura końcowa jest wystawiana jedynie wówczas, gdy faktura zaliczkowa opiewa na mniej niż 100% należności. Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całości zapłaty za towar lub usługę , wówczas podatnik po wydaniu tego towaru lub wykonaniu usługi obowiązany jest wystawić fakturę na pozostałą część zapłaty, czyli fakturę końcową. Zamieszcza w niej sumę wartości towarów/usług, którą pomniejsza o wartość otrzymanej wcześniej należności, a kwotę podatku pomniejsza w niej o sumę kwot podatku, które widnieją w wydanych uprzednio fakturach...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak