drewniana kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania?

Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym.

Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym.

Podatek od zakupu mieszkania: mieszkanie deweloperskie

W sytuacji zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nabywca mieszkania nie musi martwić się zapłatą podatku, bowiem w jego cenę jest już wliczony podatek VAT, którym opodatkowany (lub z którego zwolniony) jest deweloper. Podatek ten wyniesie 8 lub 23%. Stawce preferencyjnej podlega samo mieszkanie wraz z jego częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w jego skład wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23%. Jeśli kupujemy mieszkanie razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki preferencyjnej.

Podatek od zakupu mieszkania: rynek wtórny

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, a więc będziemy zobowiązani do odprowadzenia do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z której wynika, że wynosi on 2% wartości ceny rynkowej nabytego mieszkania, czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny tej nieruchomości.

 

Należną kwotę podatku od kupna nieruchomości nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3.

 

Może się jednak zdarzyć, że kupno mieszkania z rynku wtórnego nastąpi również od przedsiębiorcy będącego płatnikiem podatku VAT. Wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi.


elegancka kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć podatek od kupna mieszkania?
W zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, podatek będzie inny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, nie musimy się więc przejmować zapłatą podatku PCC. Inaczej jest gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym – wówczas obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) ciąży na kupującym.

W zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, podatek będzie inny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, nie musimy się więc przejmować zapłatą podatku PCC. Inaczej jest gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym – wówczas obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) ciąży na kupującym. Podatek od czynności cywilnoprawnych: zakup mieszkania Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT. W tej sytuacji należy odprowadzić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości rynkowej nabytego mieszkania, czyli jego ceny. Podatek od kupna mieszkania: jak obliczyć? Umowę zakupu nieruchomości trzeba zawrzeć w formie aktu notarialnego. Obowiązek obliczenia wysokości podatku spoczywa więc na notariuszu. Obliczenie go nie jest skomplikowane, bowiem wynosić będzie zawsze podaną powyżej wartość, czyli 2%. Cena rynkowa mieszkania to przeciętna cena stosowana przy obrocie takimi rzeczami. Podatek będzie więc zwykle naliczony od zapłaconej przez nas ceny.   Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli cena mieszkania znacznie odbiega od rzeczywistej jego wartości, wówczas Urząd Skarbowy może zakwestionować tę wysokość. Tak się stanie na przykład wtedy, gdy US uzna, że cena jest zdecydowanie zbyt niska, i że zawarta przez nas umowa sprzedaży stanowi w rzeczywistości obejście prawa o podatku od darowizny.   US ma prawo zakwestionować podaną wartość rynkową i wezwać podatnika do jej ponownego określenia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania . Urząd skarbowy podaje równocześnie wartość według własnej oceny. Jeśli w tym terminie podatnik nie skoryguje wartości rynkowej, lub...

eleganckie wnętrze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym.

Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym. Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca będący płatnikiem podatku VAT Jeśli sprzedający jest płatnikiem podatku VAT , wówczas do ceny mieszkania wliczy kwotę tego podatku. Będzie on wynosił 23% lub obniżoną stawkę 8% - w przypadku mieszkania stawka ta obowiązuje jeśli metraż nie przekracza 150 m² , w przypadku domów jednorodzinnych – gdy budynek mieszkalny nie przekracza 300 m².   Stawce preferencyjnej podlega sama nieruchomość wraz z jej częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w skład mieszkania wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23% . Jeśli kupujemy lokal razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki obniżonej 8%. Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca niebędący płatnikiem VAT Jeśli sprzedajemy mieszkanie na rynku wtórnym jako osoba prywatna, wówczas obowiązek podatkowy będzie spoczywał na drugiej stronie umowy, czyli na kupującym . Będzie on zobowiązany do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości , czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny sprzedaży.   Sprzedaż nieruchomości wiązać się jednak może z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego z tytułu dochodu otrzymanego z jego sprzedaży. Powstaje on, gdy sprzedajemy mieszkanie względnie nowe – gdy sprzedaż następuje w ciągu pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego od wybudowania nieruchomości lub jej nabycia. Jeśli więc termin ten nie upłynął – dochód ze...

kobieta w samochodzie
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?
Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Podatek od zakupu samochodu: zakup w salonie W sytuacji gdy samochód kupujemy w salonie albo w komisie samochodowym, to w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, którego płatnikiem jest sprzedawca . Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 23%, a więc dotyczy go podstawowa stawka VAT. Podatek od zakupu samochodu: zakup od osoby prywatnej Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w jego cenę nie będzie wliczony podatek VAT. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku , w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny.   Zwolnione od obowiązku zapłaty tego podatku są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania go jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł .   Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Samochód można legalnie kupić od osoby prywatnej. Podatek od kupna samochodu nie jest wówczas wliczony w cenę. Najkorzystniej jest, gdy darowizna auta odbywa się na terenie Polski i obie strony są obywatelami naszego kraju.  Z płacenia podatku od darowizny samochodu są zwolnione  wówczas osoby najbliższe. Podatek od kupna samochodu używanego wynosi 2% jego ceny.  Podatek od kupna używanego auta należy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner