mężczyzna za kierownicą
©Rostislav Sedlacek/Fotolia
Styl życia

Kiedy nie trzeba płacić podatku od darowizny samochodu?

Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje obowiązek zapłaty podatku od darowizny, który wynika z nabycia rzeczy przez osoby fizyczne. Podatek od darowizny samochodu nie zawsze jednak trzeba opłacić. Zwolnione są od tego osoby najbliższe.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje obowiązek zapłaty podatku od darowizny, który wynika z nabycia rzeczy przez osoby fizyczne. Podatek od darowizny samochodu nie zawsze jednak trzeba opłacić. Zwolnione są od tego osoby najbliższe.

Podatek od darowizny: wyłączenia przedmiotowe

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwolnienia przedmiotowe, czyli dotyczące konkretnych rzeczy podlegających darowiźnie, przewiduje głównie w odniesieniu do nieruchomości. W przypadku darowizny samochodu wyłączenie takie będzie miało miejsce tylko w sytuacji, gdy obie strony umowy darowizny nie są obywatelami polskimi, a mimo to dokonują darowizny na terytorium Polski.

Podatek od darowizny: wyłączenia podmiotowe

Według art. 4a ust. 1 ustawy od podatku od darowizny zwolnione są następujące osoby: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Aby zostać zwolnionym od podatku na tej podstawie należy złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny. Zgłoszenie nie jest konieczne, jeśli nabycie odbyło się na podstawie aktu notarialnego, lub jeśli wartość samochodu nie przekroczyła kwoty 9637 zł.

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe lody


kierownica samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podatek od umowy sprzedaży używanego samochodu
Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC.

Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC. Podatek od kupna używanego samochodu: wysokość Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej , musimy pamiętać o tym, że w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, tak, jak to się dzieje, gdy dokonujemy zakupu w salonie samochodowym czy w komisie. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych . Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku, w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny. Podatek od kupna używanego samochodu: jak zapłacić Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji . W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne , jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania tego podatku jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać również, aby nie zaniżać celowo ceny samochodu w celu uniknięcia podatku – jeśli kwota zakupu będzie rażąco odbiegać od cen rynkowych, wówczas urząd skarbowy może wezwać podatnika do weryfikacji tej kwoty, lub nawet powołać biegłego , za którego opinię w pewnych wypadkach – jeśli cena rynkowa będzie się różniła o ponad 33% od ceny deklarowanej – będziemy zobowiązani zapłacić. W cenę auta z salonu wliczony jest 23% podatek VAT. Po zakupie od osoby prywatnej, należy...

kobieta w samochodzie
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?
Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Podatek od zakupu samochodu: zakup w salonie W sytuacji gdy samochód kupujemy w salonie albo w komisie samochodowym, to w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, którego płatnikiem jest sprzedawca . Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 23%, a więc dotyczy go podstawowa stawka VAT. Podatek od zakupu samochodu: zakup od osoby prywatnej Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w jego cenę nie będzie wliczony podatek VAT. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku , w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny.   Zwolnione od obowiązku zapłaty tego podatku są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania go jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł .   Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Samochód można legalnie kupić od osoby prywatnej. Podatek od kupna samochodu nie jest wówczas wliczony w cenę. Najkorzystniej jest, gdy darowizna auta odbywa się na terenie Polski i obie strony są obywatelami naszego kraju.  Z płacenia podatku od darowizny samochodu są zwolnione  wówczas osoby najbliższe. Podatek od kupna samochodu używanego wynosi 2% jego ceny.  Podatek od kupna używanego auta należy...

Mężczyzna robi kobiecie niespodziankę
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Kiedy i jak należy zgłosić darowizną do urzędu skarbowego?
Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego jest obowiązkiem osoby, która ją otrzymała. Obowiązek zgłoszenia występuje, gdy wartość darowizny przekracza kwotę zwolnioną z podatku od darowizn. Darowizna zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów, np. darowizna od rodziców, również musi być zgłoszona.

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego jest obowiązkiem osoby, która ją otrzymała. Obowiązek zgłoszenia występuje, gdy wartość darowizny przekracza kwotę zwolnioną z podatku od darowizn. Darowizna zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów, np. darowizna od rodziców, również musi być zgłoszona. Darowizna: obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego Darowizny podlegają podatkowi na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należy więc zgłosić je do urzędu skarbowego, odpowiednio udokumentować i odprowadzić od nich należny na podstawie tej ustawy podatek.   Ustawa przewidziała krąg osób, które zwolnione są z obowiązku opłacenia podatku od darowizny. Warunkiem jest jednak zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od otrzymania darowizny. W przypadku jednak, gdy osoba nie wiedziała o tym, że otrzymała darowiznę, termin sześciomiesięczny biegnie nie od chwili jej dokonania, a od chwili dowiedzenia się przez osobę obdarowaną o jej otrzymaniu.   Zwolnienie z podatku przysługuje osobom zaliczanym do pierwszej grupy podatkowej, z wyjątkiem teściów, zięcia i synowej. Są to więc małżonek, zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki, wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo, pasierb oraz ojczym i macocha. Osoby te, jeśli zgłoszą otrzymanie darowizny w terminie, zwolnione są z zapłaty podatku. Jeśli nie dotrzymają tego terminu – będą zobowiązane zapłacić podatek.   Zgłoszenia otrzymania darowizny należy dokonać w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2. Właściwość urzędu skarbowego ustala się na podstawie miejsca zamieszkania osoby obdarowanej. Nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego darowizny dokonanej przed notariuszem. Wówczas to notariusz zobowiązany jest do zgłoszenia darowizny i ewentualnie opłacenia podatku, pobranego od obdarowanego....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik