kobieta w samochodzie
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia

Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Podatek od zakupu samochodu: zakup w salonie

W sytuacji gdy samochód kupujemy w salonie albo w komisie samochodowym, to w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, którego płatnikiem jest sprzedawca. Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 23%, a więc dotyczy go podstawowa stawka VAT.

Podatek od zakupu samochodu: zakup od osoby prywatnej

Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w jego cenę nie będzie wliczony podatek VAT. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku, w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny.

 

Zwolnione od obowiązku zapłaty tego podatku są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania go jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł.

 

Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3.


kierownica samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podatek od umowy sprzedaży używanego samochodu
Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC.

Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC. Podatek od kupna używanego samochodu: wysokość Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej , musimy pamiętać o tym, że w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, tak, jak to się dzieje, gdy dokonujemy zakupu w salonie samochodowym czy w komisie. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych . Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku, w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny. Podatek od kupna używanego samochodu: jak zapłacić Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji . W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne , jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania tego podatku jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać również, aby nie zaniżać celowo ceny samochodu w celu uniknięcia podatku – jeśli kwota zakupu będzie rażąco odbiegać od cen rynkowych, wówczas urząd skarbowy może wezwać podatnika do weryfikacji tej kwoty, lub nawet powołać biegłego , za którego opinię w pewnych wypadkach – jeśli cena rynkowa będzie się różniła o ponad 33% od ceny deklarowanej – będziemy zobowiązani zapłacić. W cenę auta z salonu wliczony jest 23% podatek VAT. Po zakupie od osoby prywatnej, należy...

dokumenty i kluczyki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć podatek PCC od kupna samochodu?
Podatek od kupna samochodu dotyczy nas, gdy transakcja ta objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak w sytuacji, w której nabywamy auto od osoby prywatnej. Wówczas bowiem nie jest w jego cenę wliczony podatek VAT, jak to się dzieje gdy kupujemy samochód w salonie czy w komisie. W takiej sytuacji jest więc naszym obowiązkiem uiszczenie tego podatku i wypełnienie druku PCC-3.

Podatek od kupna samochodu dotyczy nas, gdy transakcja ta objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak w sytuacji, w której nabywamy auto od osoby prywatnej. Wówczas bowiem nie jest w jego cenę wliczony podatek VAT, jak to się dzieje gdy kupujemy samochód w salonie czy w komisie. W takiej sytuacji jest więc naszym obowiązkiem uiszczenie tego podatku i wypełnienie druku PCC-3. Podatek od czynności cywilnoprawnych: zakup samochodu Kwestię obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 pkt 1a. Musimy go uiścić zawsze, gdy nie otrzymamy przy zakupie faktury VAT. Wówczas spoczywa na nas obowiązek odprowadzenia tego podatku do odpowiedniego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty transakcji . Za niedotrzymanie tego terminu może być nałożona kara. W celu uregulowania tego obowiązku należy wypełnić deklarację podatkową – formularz PCC-3, oraz uiścić kwotę podatku na rachunek US. Jego wysokość należy zaś obliczyć samodzielnie. Podatek od kupna samochodu: jak obliczyć? Podatek od zakupu samochodu wynosi 2% jego ceny rynkowej. Wartością rynkową będzie cena zapłacona przez kupującego, obliczenie podatku nie jest więc skomplikowane . Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zapłacona przez nas cena znacznie odbiega od rzeczywistej wartości samochodu, wówczas Urząd Skarbowy może zakwestionować jej wysokość. Tak się stanie na przykład wtedy, gdy US uzna, że cena jest zdecydowanie zbyt niska, i zawarta przez nas umowa sprzedaży stanowi w rzeczywistości obejście prawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek od kupna samochodu: kiedy nie trzeba płacić? Do uiszczenia podatku od zakupu samochodu zobowiązany jest właściwie każdy, kto kupuje samochód od osoby prywatnej. Jedyne zwolnienie dotyczy osób niepełnosprawnych , które kupują auto na własny...

drewniana kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania?
Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym.

Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym. Podatek od zakupu mieszkania: mieszkanie deweloperskie W sytuacji zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nabywca mieszkania nie musi martwić się zapłatą podatku, bowiem w jego cenę jest już wliczony podatek VAT, którym opodatkowany (lub z którego zwolniony) jest deweloper . Podatek ten wyniesie 8 lub 23%. Stawce preferencyjnej podlega samo mieszkanie wraz z jego częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w jego skład wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23%. Jeśli kupujemy mieszkanie razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki preferencyjnej. Podatek od zakupu mieszkania: rynek wtórny Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, a więc będziemy zobowiązani do odprowadzenia do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) . Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z której wynika, że wynosi on 2% wartości ceny rynkowej nabytego mieszkania , czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny tej nieruchomości.   Należną kwotę podatku od kupna nieruchomości nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3 .   Może się jednak zdarzyć, że kupno mieszkania z rynku wtórnego nastąpi również od przedsiębiorcy będącego płatnikiem podatku VAT. Wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Od każdego dochodu należy zapłacić podatek. Z dochodu za wynajem...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik