segregatory z fakturami
©tashatuvango/Fotolia
Styl życia

Elementy faktury VAT RR i podmioty uprawnione do jej wystawienia

Faktura VAT RR wystawiana jest w przypadku nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Obowiązek wystawienia takiej faktury ciąży wówczas na nabywcy. Jest on zobowiązany wypłacić rolnikowi kwotę zryczałtowanego podatku.

Faktura VAT RR wystawiana jest w przypadku nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Obowiązek wystawienia takiej faktury ciąży wówczas na nabywcy. Jest on zobowiązany wypłacić rolnikowi kwotę zryczałtowanego podatku.

Faktura VAT RR: co to oznacza?

Faktura VAT RR to dokument wystawiany przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług, który nabywa produkty rolne od rolnika ryczałtowego. Jest to szczególna procedura przewidziana w ustawie o podatku VAT, dotycząca takich właśnie producentów rolnych. Przewidziana jest w art. 115-118 tej ustawy. Zgodnie z brzmieniem przepisów to nabywca jest zobowiązany do rozliczenia tego podatku, a rolnikowi przysługuje jego zwrot z rąk nabywcy w kwocie zryczałtowanej w wysokości 7%. Jest to dla nabywcy podatek naliczony, który podlega odliczeniu w przypadku płatności bezgotówkowej.

Faktura VAT RR: kto wystawia?

Istotne jest to, że w sytuacji nabycia produktów od rolnika ryczałtowego fakturę VAT RR wystawia nie sprzedawca, a nabywca. Jest on zobowiązany wystawić ją w dwóch egzemplarzach i oryginał przekazać dostawcy.

Faktura VAT RR: co zawiera?

Faktura wystawiona przez nabywcę płodów rolnych powinna zawierać, zgodnie z ustawą o VAT:

 • odpowiednie oznaczenie, czyli "Faktura VAT RR",
 • imię i nazwisko/nazwę oraz adresy obu stron umowy,
 • numery służące do identyfikacji obu stron transakcji na potrzeby opodatkowania,
 • jeśli dostawca jest osoba fizyczną – wówczas numer dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, wraz z datą jego wydania i nazwą wydającego go organu,
 • datę nabycia
 • datę wystawienia faktury oraz jej numer,
 • nazwy zakupionych produktów rolnych,
 • jednostkę miary oraz ilość produktów oraz odpowiednie oznaczenie ich klasy bądź jakości,
 • cenę jednostkową (bez kwoty podatku) oraz stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku,
 • wartość produktów (bez kwoty podatku) oraz kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości tych produktów, a także wartość produktów wraz z tą kwotą,
 • ogólną kwotę należności razem z kwotą zwrotu podatku – cyframi oraz słownie,
 • podpisy obu stron transakcji,
 • oświadczenie dostawcy produktów rolnych, iż jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku VAT.

banknoty, monety i rachunki
©svetlana67/Fotolia
Styl życia
Kiedy można wystawić fakturę marża?
Faktura VAT marża to dokument potwierdzający sprzedaż opodatkowaną od wysokości marży, nie zaś od całej kwoty sprzedaży. Nie zawiera ona niektórych elementów, które obowiązkowe są według zasad ogólnych.

Faktura VAT marża to dokument potwierdzający sprzedaż opodatkowaną od wysokości marży, nie zaś od całej kwoty sprzedaży. Nie zawiera ona niektórych elementów, które obowiązkowe są według zasad ogólnych. Faktura marża: co to oznacza? Przedsiębiorca, który uprawniony jest to wystawiania faktury marża, opłaca podatek VAT nie od całej kwoty sprzedaży, a jedynie od wysokości marży, czyli różnicy pomiędzy kwotą należności, jaką ma zapłacić nabywca, a ceną nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. W związku z tym kwota podatku jest niższa, niż gdyby transakcja opodatkowana była w sposób tradycyjny . Zakup, na który wystawiona jest faktura marża, nie pozwala jednak na odliczenie podatku VAT. Faktura marża: kiedy można ją wystawić? Transakcje, które można opodatkować według procedury marży, określa ustawa o podatku od towarów i usług. Możliwość taka dotyczy podatników, którzy zajmują się usługami turystycznymi , dostawą rzeczy używanych, dzieł sztuki, antyków oraz przedmiotów kolekcjonerskich. Faktura marża: cechy charakterystyczne Według art. 119 i 120 ustawy o VAT, podatnicy tacy wystawiają faktury zawierające następujące elementy: oznaczenie „Faktura VAT marża”, imię i nazwisko lub nazwy obu stron, ich adresy oraz numery NIP , dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, datę wystawienia oraz numer kolejny faktury, nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość sprzedanych towarów, bądź rodzaj wykonanych usług, kwotę należności wraz z należnym podatkiem. W fakturze marża nie wykazuje się natomiast: ceny jednostkowej netto towaru/usługi, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, wartości sprzedaży towarów lub usług brutto.

pieniądze i faktura
©Karin Jähne/Fotolia
Styl życia
Faktura uproszczona – kiedy się ją wystawia?
Faktura uproszczona wystawiana jest wtedy, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Jest to uprawnienie podatnika, a nie jego obowiązek – możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie wyłącza możliwości wystawienia faktury zwykłej.

Faktura uproszczona wystawiana jest wtedy, gdy wartość sprzedaży nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Jest to uprawnienie podatnika, a nie jego obowiązek – możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie wyłącza możliwości wystawienia faktury zwykłej. Faktura uproszczona: kiedy się ją wystawia? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, fakturę uproszczoną można wydać w przypadku, gdy wartość sprzedaży wynosi do 450 zł lub 100 euro . Nie jest to obowiązek podatnika – może on wystawić od takiej transakcji również zwyczajną fakturę.   Możliwość wystawienia faktury uproszczonej nie dotyczy jednak wszystkich takich przypadków, bowiem nie można jej wystawić w następujących sytuacjach: przy sprzedaży wysyłkowej  – na terytorium kraju, jak i za granicę, w przypadku WDT, czyli wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w sytuacji dostawy towarów bądź świadczenia usług na rzecz jednostek z innych państw członkowskich, a także wówczas, gdy zobowiązanym do zapłaty podatku VAT jest nabywca towaru lub usługi . Faktura uproszczona: elementy Faktura uproszona może nie zawierać elementów określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 w odniesieniu do nabywcy oraz danych z ust. 1 pkt 8-9 i 11-14, jeśli zawiera dane, które umożliwiają określenie kwotę podatku dla odpowiednich stawek.   Faktura taka nie musi więc zawierać: imion i nazwisk/nazw podatnika i nabywcy, a także ich adresów, miary i ilości dostarczonych towarów/zakresu usług, ceny jednostkowej towaru lub usługi netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku , sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż od podatku zwolnioną, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto , z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Powinna zaś zawierać obowiązkowo:...

kobieta obliczająca podatki
©RAM/Fotolia
Styl życia
Faktura korygująca – jak ją prawidłowo wystawić?
Faktura korygująca, czyli inaczej faktura korekta, to dokument, który pozwala poprawić źle wypełnioną fakturę. Jeśli w poprzedniej były błędy i była przez to nieadekwatna do transakcji, należy zaświadczyć to poprzez wystawienie właśnie faktury korygującej.

Faktura korygująca, czyli inaczej faktura korekta, to dokument, który pozwala poprawić źle wypełnioną fakturę. Jeśli w poprzedniej były błędy i była przez to nieadekwatna do transakcji, należy zaświadczyć to poprzez wystawienie właśnie faktury korygującej. Faktura korygująca: kiedy się ją wystawia? Fakturę korygującą należy wystawić zawsze, gdy wystawiona faktura pierwotna jest nieadekwatna do transakcji. Niezgodność może się pojawić zarówno już w momencie wystawiania faktury, na przykład w razie popełnienia błędu podczas sporządzania dokumentu, jak i po jej wystawieniu – w wypadku zwrotu towaru lub też udzielenia obniżki.   Faktury korygujące wystawia się wtedy, gdy po wystawieniu faktury: udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, udzielono opustów i obniżek cen, otrzymano zwrot towarów i opakowań, zwrócono nabywcy całość lub część zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, czyli dokonano zwrotu zaliczki, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub też jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura VAT korekta: jak ją wystawić? Faktura korygująca musi zawierać informacje, które pozwolą wyliczyć wysokość podatku VAT do zapłaty lub zwrotu. Dokument ten oznacza się jako „faktura korygująca” lub „korekta”. Następnie należy podać jej kolejny numer oraz datę wystawienia. Ze względów praktycznych faktury korygujące można numerować według innego ciągu niż faktury zwykłe – pomaga to zachować porządek w dokumentach. Faktura korygująca ma charakter pochodny i ma na celu korektę danych zawartych w pierwotnej fakturze, dlatego należy na niej podać dane faktury pierwotnej, czyli: datę jej wystawienia, kolejny numer faktury, identyfikujący ją jednoznacznie, imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak