Party Stories
Dziecko w ubranku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Na zdrowe kości i dla prawidłowego krzepnięcia krwi – witaminy dla niemowląt

Dziecko potrzebuje witamin już w pierwszych dniach życia, zwłaszcza witaminy K, którą dostaje domięśniowo po urodzeniu. Gdy wejdzie w wiek niemowlęcy, czyli w 5. tygodniu życia, jego potrzeby rosną. Dlatego szczególnie ważne jest dostarczanie malcowi witamin, których w mleku matki jest zbyt mało – D oraz K.

Dziecko potrzebuje witamin już w pierwszych dniach życia, zwłaszcza witaminy K, którą dostaje domięśniowo po urodzeniu. Gdy wejdzie w wiek niemowlęcy, czyli w 5. tygodniu życia, jego potrzeby rosną. Dlatego szczególnie ważne jest dostarczanie malcowi witamin, których w mleku matki jest zbyt mało – D oraz K.

K – witamina dla niemowląt zapobiegająca krwotokom

Niedobór witaminy K w organizmie powoduje zbyt małą krzepliwość krwi, co może w konsekwencji prowadzić do krwotoków. Są na nie narażone szczególnie niemowlęta, w organizmach których tej witaminy jest zbyt mało. Dziecko krótko po przyjściu na świat dostaje zastrzyk z witaminy K, jednak już od 8 doby życia należy zacząć podawać malcowi tę witaminę aż do ukończenia 3. miesiąca życia. Witaminy dla niemowląt dostępne są także w formie np. aerozolu, odkręcanych kapsułek czy kropli. Krwotoki zagrażają głównie tym malcom, których matki krótko przed rozwiązaniem zażywały leki przeciwpadaczkowe, na gruźlicę bądź cefalosporyny. Niemowlę karmione piersią nie otrzymuje wystarczającej dawki witaminy K, dlatego należy ją suplementować. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, to nie ma konieczności uzupełniania tej witaminy. Witamina K zapewnia też prawidłowy metabolizm wapnia, który jest niezbędny do budowy kości.

Witamina D – dla mocnych kości i zdrowej skóry

Witaminy dla niemowląt są szczególnie ważne, ponieważ tworzą podstawę na kolejne lata. Witamina D odpowiada za budowę układu kostnego przez to, że zwiększa wchłanianie wapnia. Wpływa pozytywnie także na układ nerwowy oraz mięsień sercowy. Ma również działanie przeciwzapalne i zwiększa odporność organizmu. Witaminę D można dostarczyć dziecku, zabierając je na słońce (pod wpływem działania promieni słonecznych skóra ludzka wytwarza tę witaminę), ale może to okazać się niewystarczające dla prawidłowego rozwoju malca. Dlatego w zależności od karmienia mlekiem modyfikowanym bądź piersią witamina D powinna być dodatkowo aplikowana niemowlakowi. Na rynku dostępne są odpowiednie dla bardzo małych dzieci kapsułki twist-off, krople i saszetki. Niedobór tej witaminy dla niemowląt oznacza np. zbyt wolne zrastanie ciemiączek, krzywicę, nieprawidłowości w budowie czaszki (rozmiękanie kości czaszki) czy opóźnienie ząbkowania. Nadmiar witaminy D także jest groźny, dlatego odpowiednia dawka powinna zostać ustalona przez lekarza. Witaminę D należy podawać dzieciom od drugiego tygodnia życia.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Źródła witaminy D
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Jakie są właściwości i źródła witaminy D? Poznaj skutki nadmiaru i niedoboru tej witaminy
Witamina D jest niezbędna do budowy mocnych zębów i kości. Ma też swój udział w profilaktyce wielu chorób. Niedobór witaminy D wywołuje m.in. bezsenność i bóle kości. Najlepszym źródłem tej witaminy są ryby morskie.

Witamina D jest niezbędna do budowy mocnych zębów i kości. Ma też swój udział w profilaktyce wielu chorób. Niedobór witaminy D wywołuje m.in. bezsenność i bóle kości. Najlepszym źródłem tej witaminy są ryby morskie.   Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, tzn. że jest magazynowana w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Jest lepiej wchłanialna, kiedy przyjmuje się ją łącząc z potrawami zawierającymi tłuszcz. Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem słońca, ale można ją także przyjmować z pokarmem lub suplementować. Właściwości witaminy D Witamina D pomaga we wchłanianiu oraz wykorzystaniu fosforu i wapnia: pierwiastków odpowiadających za funkcjonowanie układu kostnego oraz zębów .   Witamina D utrzymuje prawidłowy poziom wapnia we krwi. Wapń odpowiada za działania układu mięśniowego i nerwowego.   Witamina D3 chroni przed chorobami układu nerwowego : depresją, chorobą Alzheimera, otępieniem. Odpowiada za nasze samopoczucie. Jej niski poziom jest przyczyną przygnębienia i ospałości.   Właściwy poziom witaminy D3 zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane .   Witamina D razem z wapniem bierze udział w profilaktyce nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krwionośnego.   „Słoneczna” witamina odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu białka wchodzącego w skład cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) . Im wyższy poziom witaminy D we krwi, tym wyższy poziom dobrego cholesterolu. To może zapobiec powstaniu miażdżycy i chorób serca.   Witamina D zapobiega rozwojowi nowotworów sutka, prostaty, płuc, jajnika, jelita grubego oraz skóry. Hamuje mnożenie się komórek rakowych oraz przyspiesza ich śmierć.   Odpowiedni poziom witaminy D jest korzystny dla układu immunologicznego . U cierpiących na alergię zwiększa produkcję...

niemowlę leżące na brzuszku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Żywienie niemowląt: jak urozmaicać dietę dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym?
Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.

Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.   Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zakłada, że już od 5. miesiąca życia dietę dziecka można uzupełniać innymi niż mleko pokarmami. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 1.-4. miesiąc życia Jeśli mleko modyfikowane jest jedynym pokarmem przyjmowanym przez dziecko, w pierwszym miesiącu życia powinno ono dostawać 7 porcji po 110 ml dziennie. Od 2. do 4. miesiąca należy karmić dziecko 6 razy dziennie, porcjami 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 5.-6. miesiąc życia Choć nawet po 4. miesiącu mleko powinno stanowić podstawę żywienia dziecka, od 5. miesiąca życia możesz zacząć urozmaicać dietę dziecka innymi pokarmami. Jeśli dziecko zaczyna interesować się innym jedzeniem, możesz zacząć podawać mu obiady składające się z: przecierów warzywnych i owocowych (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowanego mięso drobiowe, gotowanego jajka. Do picia podawaj mu wodę oraz soki bez dodatku cukru. Dziecko w tym wieku powinno spożywać 5 posiłków na dobę. Wielkość każdej porcji to ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane, ale nie blendowane na przecier, tylko rozgniecione widelcem warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso drobiowe lub mięso ryb, jogurt i delikatne sery, pieczywo i lekkostrawne kasze. Ośmiomiesięcznym dzieciom można podawać do ręki większe kawałki gotowanych owoców i warzyw.   Dziecko 7 i 8-miesięczne powinno jeść 5 posiłków dziennie....

siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia
Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.   Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym . Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki . W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy: przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowane delikatne mięso drobiowe, jajko, wodę i soki bez dodatku cukru. Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby), nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery, warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki), pieczywo, wodę i niesłodzone cukrem soki. Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie,...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner