Party Stories
 w przebiegu anemii
© adimas/Fotolia.com
Styl życia

Jaka ilość krwi krąży w twoich żyłach?

Ilość krwi w organizmie człowieka to średnio od 5 do 7 litrów. Niezbyt obfita menstruacja ani regularne oddawanie krwi nie są w stanie zagrozić ludzkiemu zdrowiu, gdyż ubytki krwi są uzupełniane.

Ilość krwi w organizmie człowieka to średnio od 5 do 7 litrów. Niezbyt obfita menstruacja ani regularne oddawanie krwi nie są w stanie zagrozić ludzkiemu zdrowiu, gdyż ubytki krwi są uzupełniane.

 

Krew transportuje tlen oraz substancje odżywcze. Pełni również funkcje ochronne i dzięki krążącym w niej substancjom zapewnia łączność międzyustrojową.

Ilość krwi w organizmie

Różna objętość krwi w ludzkim organizmie jest wynikiem wagi, płci i rasy. Szacując średnią zawartość krwi w ciele, zakłada się, że na 1 kilogram masy ciała przypada 80 miligramów krwi. Człowiek posiada więc średnio od 5 do 7 litrów krwi, która składa się z płynnego osocza oraz czerwonych, białych i płytkowych krwinek.

Ile czerwonych i białych krwinek oraz trombocytów ma człowiek

Czerwone krwinki (erytrocyty) są podstawowym składnikiem krwi, odpowiedzialnym za transport tlenu do poszczególnych tkanek oraz odprowadzanie dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Liczba erytrocytów jest jednym ze wskaźników do rozpoznawania niedokrwistości (anemii) lub nadkrwistości. Dorosła kobieta powinna mieć 4,2-5,4 miliona czerwonych krwinek/μl, natomiast mężczyzna 4,7-6,2 mln//μl. Ponadto człowiek ma 4-10 mln/μl białych krwinek (leukocytów), a także 150-350 tysięcy/μl trombocytów (płytek krwi).

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne i wpływa na objętość krwi

W trakcie oddawania krwi nie można zarazić się żadną chorobą, gdyż używany sprzęt jest wyłącznie jednorazowego użytku. Jednorazowo pobrane zostaje 450 ml krwi, co stanowi jedynie niewielki odsetek krążącego w żyłach płynu. Ubytek zostaje szybko uzupełniony i nie istnieje żadne zagrożenie dla zdrowia.

Ile krwi traci się podczas okresu

Jak sprawdzić, czy miesiączka nie jest zbyt obfita i groźna dla zdrowia? Ciężko ocenić obiektywnie ilość utraconej krwi. W trakcie przeciętnego okresu, który trwa 4-5 dni, kobieta traci do 60 ml krwi, co odpowiada objętości kilkunastu łyżek płynu. Miesiączka uznawana jest za obfitą, gdy ilość traconej krwi przekracza 70-80 ml. Można wykonać badanie stężenia poziomu hemoglobiny we krwi przed okresem i po nim. Menstruacja jest obfita, gdy różnica przekroczy 1 g/dl.

Kiedy człowiek może się wykrwawić

Redukcja ilości krwi w organizmie na poziomie 15%, czyli od 0,6 do 0,8 litra, nie jest w żaden sposób groźna dla ludzkiego życia. Jeżeli ciśnienie spadnie jednak zbyt gwałtownie, co wiąże się z nagłą utratą mniej więcej 1/3 objętości krwi, pozostała krew nie jest w stanie wypełnić komór serca – jest jej zwyczajnie zbyt mało. Ryzyko zgonu pojawia się wraz z wypłynięciem z ciała około 1,2 do 1,6 litra krwi w krótkim czasie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
próbki krwi
©somkanokwan/fotolia
Styl życia
Niska i wysoka krzepliwość krwi – objawy i leczenie
Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.

Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.   Nie każde zaburzenie krzepliwości da się wyleczyć, ale można łagodzić objawy upuszczaniem krwi bądź przyjmowaniem syntetycznych czynników krzepnięcia. Objawy skazy krwotocznej Objawy skazy krwotocznej mogą mieć różne nasilenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby . Przy poważnych skazach zdarzają się nawet krwawienia do narządów wewnętrznych i do światła przewodu pokarmowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego. W schorzeniu o łagodnym przebiegu często pojawiają się: krwawienia podskórne (siniaki), krwawienia z nosa i z dziąseł, krwawienia do stawów (z czasem ograniczające ich ruchomość). Żaden z tych objawów nie musi wynikać z urazu mechanicznego. Kiedy natomiast dochodzi do urazu bądź przerwania ciągłości skóry podczas zabiegu operacyjnego, występują trudne do zahamowania krwotoki. Leczenie skazy krwotocznej O metodzie leczenia skazy krwotocznej decyduje przede wszystkim etiologia choroby. Aby uporać się z nabytą niską krzepliwością, trzeba najpierw rozpocząć terapię schorzenia, które wywołało zaburzenia krzepliwości. Na wrodzoną skazę krwotoczną nie ma lekarstwa . Złagodzenie jej objawów jest możliwe dzięki przetoczeniu koncentratu płytkowego lub przyjęciu trudno dostępnego i bardzo kosztownego syntetycznego czynnika krzepnięcia. Objawy nadkrwistości Nadkrwistość może mieć bardzo poważne skutki . Kiedy liczba czerwonych krwinek znacznie przekracza normy, pojawiają się takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze i zakrzepica żył, z której...

Dużo próbówek
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Morfologia krwi – monocyty, interpretacja wyników
Monocyty to komórki należące do grupy leukocytów. Powstają przede wszystkim w szpiku kostnym. W organizmie pełnią funkcję oczyszczania krwi z pozostałości po obumarłych tkankach i bakteriach.

Monocyty to komórki należące do grupy leukocytów. Powstają przede wszystkim w szpiku kostnym. W organizmie pełnią funkcję oczyszczania krwi z pozostałości po obumarłych tkankach i bakteriach.   Liczba monocytów określana jest podczas badania morfologii krwi z rozmazem. Przygotowanie do badania krwi i przebieg badania Należy poinformować osobę wykonującą badanie o aktualnie przyjmowanych lekach oraz ewentualnie występującej skłonności do krwawień oraz omdleń podczas pobierania krwi. Na badanie najlepiej przyjść rano. Musimy być na czczo (oznacza to, że od ostatniego posiłku upłynęło co najmniej 6 godzin), można tylko pić wodę, ale też w niewielkich ilościach. Jeżeli termin badania wypada po południu lub wieczorem – pamiętajmy o zachowaniu 6 godzin przerwy od ostatniego posiłku. Krew pobierana jest z żyły łokciowej w pozycji siedzącej, u osób ze skłonnością do omdleń – w pozycji leżącej. Monocyty – normy, objawy nadmiaru i niedoboru monocytów Norma: podawane są dwie wartości 0-0,8 x 109/l – wartość bezwzględna; 2-8% – wartość odsetkowa Podwyższony wskaźnik monocytów, to najczęściej przyczyna takich schorzeń jak: gruźlica, zapalenie wsierdzia, bruceloza, kiła, dur brzuszny, mononukleoza zakaźna, choroba Leśniowskiego-Crohna i Colitis. Wysoka wartość monocytów występuje też: w ziarnicy złośliwej, w ostrej i przewlekłej białaczce mielomonocytowej oraz monoblastycznej, szpiczaku mnogim, czerwienicy, osteomielofibrozie, nieswoistym zapaleniu jelit, toczniu rumieniowatym układowym, w kolagenozach, marskości wątroby oraz w wyniku urazów chirurgicznych. Przyczyną zmniejszonej liczby monocytów są np. infekcje, a także stosowanie glikokortykosteroidów. Czym są leukocyty? O czym świadczy  nadmiar białych krwinek we krwi ?...

©Henrik Dolle/Fotolia
Styl życia
Co to jest nadkrwistość, jak ją rozpoznać i leczyć
Czerwienica, inaczej nadkrwistość, to stan chorobowy polegający na obecności zbyt dużej ilości czerwonych krwinek we krwi. Najczęściej występujący rodzaj czerwienicy to czerwienica prawdziwa. Istnieje też nadkrwistość wtórna i rzekoma.

Czerwienica, inaczej nadkrwistość, to stan chorobowy polegający na obecności zbyt dużej ilości czerwonych krwinek we krwi. Najczęściej występujący rodzaj czerwienicy to czerwienica prawdziwa. Istnieje też nadkrwistość wtórna i rzekoma.   Liczba krwinek czerwonych u dorosłej, zdrowej osoby powinna wynosić około 4-5 miliona na mililitr. Wynik poniżej tej normy oznacza niedokrwistość , a powyżej nadkrwistość. Czerwienica prawdziwa: przyczyny Czerwienica prawdziwa, zwana też hipererytrocytozą lub chorobą Vaqueza-Oslera, występuje w przypadku nadmiaru krwinek czerwonych, a dodatkowo także białych i płytek krwi . Jej przyczyny nie są do końca znane, ale prawdopodobnie jest uwarunkowana genetycznie. Ryzyko wystąpienia czerwienicy prawdziwej zwiększa się także na skutek szkodliwego promieniowania jonizującego (w elektrowniach jądrowych, aparatach rentgenowskich). Czerwienica prawdziwa: objawy Dodatkowa liczba erytrocytów, leukocytów i trombocytów powoduje zwiększenie objętości krwi krążącej w organizmie. Rozrost krwinek może dawać następujące objawy: nadmierne przekrwienie spojówek , zaczerwienienie i zasinienie warg i twarzy, zakrzepica żylna i zakrzepowa, krwawienie z nosa, widoczne niedokrwienie palców u rąk i stóp bóle głowy, zawroty głowy szum w uszach, nadciśnienie tętnicze, problemy ze wzrokiem, duszności , zadyszka wysiłkowa, problemy układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia, biegunki). Czerwienica prawdziwa: leczenie i rokowania Najczęstsze powikłania przy nadkrwistości to zatory, zakrzepy w żyłach i tętnicach. Mogą one z kolei doprowadzić do udarów mózgu i zawałów serca . To właśnie powikłania są najczęstszą przyczyną śmierci chorych na czerwienicę. Sposobem na uniknięcie tych groźnych skutków...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner