sprzedaż nieruchomości
©Vitaly Raduntsev/Fotolia
Styl życia

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia: zasady

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Wynosi on 19% dochodu ze sprzedaży. Podatek ten można jednak ominąć, nabywając własność kolejnego mieszkania na własne potrzeby ze środków uzyskanych ze sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Wynosi on 19% dochodu ze sprzedaży. Podatek ten można jednak ominąć, nabywając własność kolejnego mieszkania na własne potrzeby ze środków uzyskanych ze sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat: obowiązek podatkowy

Zasadą jest, że sprzedaż mieszkania, którego nabycie nastąpiło przed upływem 5 lat, podlega podatkowi od dochodu w wysokości 19%. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to pięciu lat podatkowych, a nie kalendarzowych. 5 lat liczy się więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania.

 

Nie zwalnia od obowiązku od opłacenia podatku również to, że nabyliśmy mieszkanie w drodze spadku lub darowizny i byliśmy zwolnieni z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie należy się osobom najbliższym, które zgłosiły darowiznę czy spadek do US. Są to jednak dwie oddzielne transakcje, i mimo, iż nabyliśmy mieszkanie nieodpłatnie, nie płacąc nawet podatku – nie uprawnia to do zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat: jak uniknąć podatku

Uniknąć podatku można na tej podstawie, że środki ze sprzedaży mieszkania w ciągu 2 lat podatkowych możemy przeznaczyć również na własne cele mieszkaniowe. Warunkiem jednak tego zwolnienia jest przeniesienie własności w tym terminie. Taką interpretację przyjęło Ministerstwo Finansów. Nie wystarczy więc podpisanie umowy z deweloperem czy umowy przedwstępnej, mimo, iż środki zostaną faktycznie przekazane w wymaganym czasie na zakup nowego mieszkania. Musi to być również własny cel mieszkaniowy, a nie mieszkanie przeznaczone np. pod wynajem.

 

Aby obniżyć podatek dochodowy, można od przychodu ze sprzedaży mieszkania odliczyć koszty jego uzyskania. W tym celu należy przedstawić dokumenty poświadczające koszty wytworzenia (budowy) i nakładów (np. remontów). Należy więc posiadać wszystkie faktury.


nowoczesny salon
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek podatkowy w sytuacji sprzedaży nieruchomości wygląda inaczej w zależności od tego, czy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego wybudowania czy zakupu, czy też sprzedajemy je w ramach działania przedsiębiorstwa, czy jako osoby prywatne. Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania można uniknąć.

Obowiązek podatkowy w sytuacji sprzedaży nieruchomości wygląda inaczej w zależności od tego, czy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego wybudowania czy zakupu, czy też sprzedajemy je w ramach działania przedsiębiorstwa, czy jako osoby prywatne. Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania można uniknąć. Podatek od sprzedaży nieruchomości: umowa cywilnoprawna W sytuacji, gdy nie sprzedajemy mieszkania jako firma tylko jako osoba prywatna, nie jesteśmy zobowiązani naliczenia podatku VAT do jego wartości. Wówczas obowiązek podatkowy ciąży na stronie kupującej, a jego wysokość wynosi 2%. Wynika to z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych . To kupujący musi zgodnie ze stanem faktycznym wyliczyć podatek. Jeśli nie uwzględni ceny rynkowej, tylko zaniży wartość mieszkania, może narazić się na kontrolę urzędu skarbowego. Podatek od sprzedaży nieruchomości: podatek od dochodu osób fizycznych Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jesteśmy jednak zobowiązani, w razie sprzedaży nieruchomości, a więc uzyskania przychodu, zapłacić podatek. Obowiązek rozliczenia z US przypada na dany rok podatkowy, w którym rozliczamy się z naszych dochodów . Wynosi on 19% dochodu, czyli kwoty uzyskanej ze sprzedaży, pomniejszonej o koszty uzyskania tego przychodu. Można je powiększyć o kwoty poczynionych na daną nieruchomość nakładów, koszty te należy odpowiednio udokumentować za pomocą faktur VAT.   Warto też mieć na uwadze przepisy regulujące ulgi podatkowe od sprzedaży nieruchomości . Jeśli dochód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, czyli zakup innego mieszkania, wówczas kwota ta zwolniona będzie od konieczności zapłaty podatku. Podatek od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia Jeśli jednak sprzedajemy mieszkanie po upływie 5 lat od ich wybudowania lub...

Podpisywanie dokumentów
©Gajus/Fotolia
Styl życia
Kiedy podpisuje się umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zawierana jest wówczas, gdy obie strony chcą, aby w przyszłości doszło między nimi do transakcji sprzedaży tej nieruchomości. Może być zawarta jeśli strony w danym momencie nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy sprzedaży. Aby na podstawie umowy przedwstępnej można było skutecznie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, musi ona być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zawierana jest wówczas, gdy obie strony chcą, aby w przyszłości doszło między nimi do transakcji sprzedaży tej nieruchomości. Może być zawarta jeśli strony w danym momencie nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy sprzedaży. Aby na podstawie umowy przedwstępnej można było skutecznie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, musi ona być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania: kiedy się podpisuje? Umowę przedwstępną podpisuje się wówczas, gdy w danym momencie nie jest możliwe zrealizowanie transakcji sprzedaży. Niemożliwość ta może wynikać z sytuacji faktycznej lub prawnej – sprzedający może nie mieć jeszcze prawa własności do mieszkania, mieszkanie może jeszcze nie istnieć lub strona kupująca może nie dysponować na razie odpowiednimi środkami. Często na przykład podpisuje się umowę przedwstępną przed uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Umowę przedwstępną podpisuje się, gdy obie strony są zdecydowane, że w przyszłości chcą zawrzeć ze sobą umowę przyrzeczoną, czyli umowę sprzedaży. Umowa przedwstępna to zwykle umowa dwustronnie zobowiązująca – jedna strona zobowiązuje się w niej do przeniesienia własności mieszkania na drugą stronę, która zobowiązuje się do zapłaty ustalonej ceny i przejęcia nieruchomości. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania: forma i skutki Umowa przedwstępna powinna zawierać dane jednoznacznie wskazujące o jaką nieruchomość chodzi. Ponieważ przeniesienie własności nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego, to tylko zachowanie takiej formy dla umowy przedwstępnej będzie uprawniało drugą stronę do skutecznego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli sprzedaży mieszkania lub jego zakupu. W przypadku niezachowania tej formy może oczywiście dojść do zawarcia przyrzeczonej umowy , nie ma jednak możliwości...

wejście do domu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak przekazać mieszkanie w darowiźnie, aby nie płacić podatku
Darowizna jest nieodpłatnym przekazaniem świadczenia na rzecz określonej osoby. Przekazanie mieszkania w drodze darowizny wiąże się z zachowaniem odpowiedniej formy, czyli sporządzić akt notarialny. W przypadku niezachowania tej formy darowizna mieszkania będzie uważana za nieważną.

Darowizna jest nieodpłatnym przekazaniem świadczenia na rzecz określonej osoby. Przekazanie mieszkania w drodze darowizny wiąże się z zachowaniem odpowiedniej formy, czyli sporządzić akt notarialny. W przypadku niezachowania tej formy darowizna mieszkania będzie uważana za nieważną.   Od otrzymanej darowizny trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jednak nabywcy, którzy są dziećmi lub członkami dalszej rodziny darczyńcy, mogą uniknąć obowiązku podatkowego . Zwolnienie najbliższej rodziny z opodatkowania darowizny mieszkania Nabycie rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli darowizna otrzymana została od osoby bliskiej, pod pewnymi warunkami podlega ona zwolnieniu z opodatkowania. Z podatku od spadków i darowizn zwolnieni są zstępni (dzieci), wstępni (rodzice), rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym. Zwolnienie z opodatkowania przysługuje pod warunkiem zgłoszenia darowizny do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku opłacenia podatku. Jeżeli darowizna została odziedziczona to zgłoszenie należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie darowizny. W przypadku spisywania aktu notarialnego, zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonuje notariusz. Termin ten nie podlega przywróceniu – jego niedotrzymanie będzie wiązało się z obowiązkiem opłacenia podatku od spadku i darowizn. Uniknięcie opłaty podatku od darowizny mieszkania przekazanej dziecku Jeżeli mieszkanie jest przekazane w darowiźnie dziecku, które ma własną rodzinę, należy przekazać ją tylko dziecku. W ten sposób unikniemy obowiązku podatkowego. Jeżeli przekażemy darowiznę mieszkania, np. córce i jej mężowi, wówczas zięć będzie zobowiązany do opłacenia podatku, ponieważ zgodnie z przepisami podatkowymi nie należy on do kręgu...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik