Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym.

Reklama

Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca będący płatnikiem podatku VAT

Jeśli sprzedający jest płatnikiem podatku VAT, wówczas do ceny mieszkania wliczy kwotę tego podatku. Będzie on wynosił 23% lub obniżoną stawkę 8% - w przypadku mieszkania stawka ta obowiązuje jeśli metraż nie przekracza 150 m², w przypadku domów jednorodzinnych – gdy budynek mieszkalny nie przekracza 300 m².

Stawce preferencyjnej podlega sama nieruchomość wraz z jej częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w skład mieszkania wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23%. Jeśli kupujemy lokal razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki obniżonej 8%.

Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca niebędący płatnikiem VAT

Jeśli sprzedajemy mieszkanie na rynku wtórnym jako osoba prywatna, wówczas obowiązek podatkowy będzie spoczywał na drugiej stronie umowy, czyli na kupującym. Będzie on zobowiązany do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości, czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny sprzedaży.

Zobacz także

Sprzedaż nieruchomości wiązać się jednak może z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego z tytułu dochodu otrzymanego z jego sprzedaży. Powstaje on, gdy sprzedajemy mieszkanie względnie nowe – gdy sprzedaż następuje w ciągu pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego od wybudowania nieruchomości lub jej nabycia. Jeśli więc termin ten nie upłynął – dochód ze sprzedaży nieruchomości należy rozliczyć wraz z pozostałymi dochodami.


Reklama
  • Gdy cena mieszkania bardzo odbiega od jego rzeczywistej wartości, urząd skarbowy może się tym zainteresować. Być może podatnik zostanie wezwany do korekty jego wartości i będzie musiał ponownie obliczyć podatek od kupna mieszkania.
  • Z urzędem skarbowym rozlicza się na formularzu PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje podatek od zakupu mieszkania.
  • Przy sprzedaży nieruchomości istnieją ulgi podatkowe. Podatek od sprzedaży nieruchomości może zostać zniesiony, jeśli dochód z transakcji zostanie przeznaczony na zakup kolejnego mieszkania.
  • Najemca nieruchomości ma obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje zasady uiszczania podatku od wynajmu nieruchomości.
Reklama
Reklama
Reklama