eleganckie wnętrze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym.

Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości kształtuje zależy od tego, czy sprzedawca jest przedsiębiorcą będącym płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie – obowiązek podatkowy będzie spoczywał na kupującym.

Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca będący płatnikiem podatku VAT

Jeśli sprzedający jest płatnikiem podatku VAT, wówczas do ceny mieszkania wliczy kwotę tego podatku. Będzie on wynosił 23% lub obniżoną stawkę 8% - w przypadku mieszkania stawka ta obowiązuje jeśli metraż nie przekracza 150 m², w przypadku domów jednorodzinnych – gdy budynek mieszkalny nie przekracza 300 m².

 

Stawce preferencyjnej podlega sama nieruchomość wraz z jej częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w skład mieszkania wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23%. Jeśli kupujemy lokal razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki obniżonej 8%.

Podatek od zbycia nieruchomości: zbywca niebędący płatnikiem VAT

Jeśli sprzedajemy mieszkanie na rynku wtórnym jako osoba prywatna, wówczas obowiązek podatkowy będzie spoczywał na drugiej stronie umowy, czyli na kupującym. Będzie on zobowiązany do odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionej nieruchomości, czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny sprzedaży.

 

Sprzedaż nieruchomości wiązać się jednak może z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego z tytułu dochodu otrzymanego z jego sprzedaży. Powstaje on, gdy sprzedajemy mieszkanie względnie nowe – gdy sprzedaż następuje w ciągu pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego od wybudowania nieruchomości lub jej nabycia. Jeśli więc termin ten nie upłynął – dochód ze sprzedaży nieruchomości należy rozliczyć wraz z pozostałymi dochodami.


  • Gdy cena mieszkania bardzo odbiega od jego rzeczywistej wartości, urząd skarbowy może się tym zainteresować. Być może podatnik zostanie wezwany do korekty jego wartości i będzie musiał ponownie obliczyć podatek od kupna mieszkania.
  • Z urzędem skarbowym rozlicza się na formularzu PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje podatek od zakupu mieszkania.
  • Przy sprzedaży nieruchomości istnieją ulgi podatkowe. Podatek od sprzedaży nieruchomości może zostać zniesiony, jeśli dochód z transakcji zostanie przeznaczony na zakup kolejnego mieszkania.
  • Najemca nieruchomości ma obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje zasady uiszczania podatku od wynajmu nieruchomości.

nowoczesny salon
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek podatkowy w sytuacji sprzedaży nieruchomości wygląda inaczej w zależności od tego, czy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego wybudowania czy zakupu, czy też sprzedajemy je w ramach działania przedsiębiorstwa, czy jako osoby prywatne. Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania można uniknąć.

Obowiązek podatkowy w sytuacji sprzedaży nieruchomości wygląda inaczej w zależności od tego, czy sprzedajemy mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego wybudowania czy zakupu, czy też sprzedajemy je w ramach działania przedsiębiorstwa, czy jako osoby prywatne. Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania można uniknąć. Podatek od sprzedaży nieruchomości: umowa cywilnoprawna W sytuacji, gdy nie sprzedajemy mieszkania jako firma tylko jako osoba prywatna, nie jesteśmy zobowiązani naliczenia podatku VAT do jego wartości. Wówczas obowiązek podatkowy ciąży na stronie kupującej, a jego wysokość wynosi 2%. Wynika to z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych . To kupujący musi zgodnie ze stanem faktycznym wyliczyć podatek. Jeśli nie uwzględni ceny rynkowej, tylko zaniży wartość mieszkania, może narazić się na kontrolę urzędu skarbowego. Podatek od sprzedaży nieruchomości: podatek od dochodu osób fizycznych Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jesteśmy jednak zobowiązani, w razie sprzedaży nieruchomości, a więc uzyskania przychodu, zapłacić podatek. Obowiązek rozliczenia z US przypada na dany rok podatkowy, w którym rozliczamy się z naszych dochodów . Wynosi on 19% dochodu, czyli kwoty uzyskanej ze sprzedaży, pomniejszonej o koszty uzyskania tego przychodu. Można je powiększyć o kwoty poczynionych na daną nieruchomość nakładów, koszty te należy odpowiednio udokumentować za pomocą faktur VAT.   Warto też mieć na uwadze przepisy regulujące ulgi podatkowe od sprzedaży nieruchomości . Jeśli dochód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, czyli zakup innego mieszkania, wówczas kwota ta zwolniona będzie od konieczności zapłaty podatku. Podatek od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia Jeśli jednak sprzedajemy mieszkanie po upływie 5 lat od ich wybudowania lub...

drewniana kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania?
Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym.

Kupno mieszkania każdorazowo łączy się z koniecznością zapłaty podatku. Jest on jednak różny w zależności od tego, czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym od dewelopera czy od osoby prywatnej – na rynku wtórnym. Podatek od zakupu mieszkania: mieszkanie deweloperskie W sytuacji zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nabywca mieszkania nie musi martwić się zapłatą podatku, bowiem w jego cenę jest już wliczony podatek VAT, którym opodatkowany (lub z którego zwolniony) jest deweloper . Podatek ten wyniesie 8 lub 23%. Stawce preferencyjnej podlega samo mieszkanie wraz z jego częściami składowymi – posadzkami czy armaturą, natomiast jeśli w jego skład wchodzi dodatkowe wyposażenie, takie jak meble i sprzęt AGD, to elementy te opodatkowane będą według stawki 23%. Jeśli kupujemy mieszkanie razem z garażem lub piwnicą, to również te pomieszczenia mogą być opodatkowane według stawki preferencyjnej. Podatek od zakupu mieszkania: rynek wtórny Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, a więc będziemy zobowiązani do odprowadzenia do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) . Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z której wynika, że wynosi on 2% wartości ceny rynkowej nabytego mieszkania , czyli, co do zasady, ustalonej w umowie ceny tej nieruchomości.   Należną kwotę podatku od kupna nieruchomości nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3 .   Może się jednak zdarzyć, że kupno mieszkania z rynku wtórnego nastąpi również od przedsiębiorcy będącego płatnikiem podatku VAT. Wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi. Od każdego dochodu należy zapłacić podatek. Z dochodu za wynajem...

elegancka kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć podatek od kupna mieszkania?
W zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, podatek będzie inny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, nie musimy się więc przejmować zapłatą podatku PCC. Inaczej jest gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym – wówczas obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) ciąży na kupującym.

W zależności od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym, podatek będzie inny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, nie musimy się więc przejmować zapłatą podatku PCC. Inaczej jest gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym – wówczas obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) ciąży na kupującym. Podatek od czynności cywilnoprawnych: zakup mieszkania Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, wówczas w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT. W tej sytuacji należy odprowadzić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości rynkowej nabytego mieszkania, czyli jego ceny. Podatek od kupna mieszkania: jak obliczyć? Umowę zakupu nieruchomości trzeba zawrzeć w formie aktu notarialnego. Obowiązek obliczenia wysokości podatku spoczywa więc na notariuszu. Obliczenie go nie jest skomplikowane, bowiem wynosić będzie zawsze podaną powyżej wartość, czyli 2%. Cena rynkowa mieszkania to przeciętna cena stosowana przy obrocie takimi rzeczami. Podatek będzie więc zwykle naliczony od zapłaconej przez nas ceny.   Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli cena mieszkania znacznie odbiega od rzeczywistej jego wartości, wówczas Urząd Skarbowy może zakwestionować tę wysokość. Tak się stanie na przykład wtedy, gdy US uzna, że cena jest zdecydowanie zbyt niska, i że zawarta przez nas umowa sprzedaży stanowi w rzeczywistości obejście prawa o podatku od darowizny.   US ma prawo zakwestionować podaną wartość rynkową i wezwać podatnika do jej ponownego określenia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania . Urząd skarbowy podaje równocześnie wartość według własnej oceny. Jeśli w tym terminie podatnik nie skoryguje wartości rynkowej, lub...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner