dokumenty i kluczyki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak obliczyć podatek PCC od kupna samochodu?

Podatek od kupna samochodu dotyczy nas, gdy transakcja ta objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak w sytuacji, w której nabywamy auto od osoby prywatnej. Wówczas bowiem nie jest w jego cenę wliczony podatek VAT, jak to się dzieje gdy kupujemy samochód w salonie czy w komisie. W takiej sytuacji jest więc naszym obowiązkiem uiszczenie tego podatku i wypełnienie druku PCC-3.

Podatek od kupna samochodu dotyczy nas, gdy transakcja ta objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak w sytuacji, w której nabywamy auto od osoby prywatnej. Wówczas bowiem nie jest w jego cenę wliczony podatek VAT, jak to się dzieje gdy kupujemy samochód w salonie czy w komisie. W takiej sytuacji jest więc naszym obowiązkiem uiszczenie tego podatku i wypełnienie druku PCC-3.

Podatek od czynności cywilnoprawnych: zakup samochodu

Kwestię obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 pkt 1a. Musimy go uiścić zawsze, gdy nie otrzymamy przy zakupie faktury VAT. Wówczas spoczywa na nas obowiązek odprowadzenia tego podatku do odpowiedniego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty transakcji. Za niedotrzymanie tego terminu może być nałożona kara. W celu uregulowania tego obowiązku należy wypełnić deklarację podatkową – formularz PCC-3, oraz uiścić kwotę podatku na rachunek US. Jego wysokość należy zaś obliczyć samodzielnie.

Podatek od kupna samochodu: jak obliczyć?

Podatek od zakupu samochodu wynosi 2% jego ceny rynkowej. Wartością rynkową będzie cena zapłacona przez kupującego, obliczenie podatku nie jest więc skomplikowane. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zapłacona przez nas cena znacznie odbiega od rzeczywistej wartości samochodu, wówczas Urząd Skarbowy może zakwestionować jej wysokość. Tak się stanie na przykład wtedy, gdy US uzna, że cena jest zdecydowanie zbyt niska, i zawarta przez nas umowa sprzedaży stanowi w rzeczywistości obejście prawa o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od kupna samochodu: kiedy nie trzeba płacić?

Do uiszczenia podatku od zakupu samochodu zobowiązany jest właściwie każdy, kto kupuje samochód od osoby prywatnej. Jedyne zwolnienie dotyczy osób niepełnosprawnych, które kupują auto na własny użytek. Nie będzie to dotyczyło osób, które nabywają samochód dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej – wówczas bowiem również będą zobowiązane do jego zapłaty.


kierownica samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Podatek od umowy sprzedaży używanego samochodu
Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC.

Jeśli decydujemy się kupić od innej osoby fizycznej używany samochód, to trzeba pamiętać, że w jego cenę nie jest wliczony podatek. Taki zakup wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC. Podatek od kupna używanego samochodu: wysokość Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej , musimy pamiętać o tym, że w jego cenę nie jest wliczony podatek VAT, tak, jak to się dzieje, gdy dokonujemy zakupu w salonie samochodowym czy w komisie. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych . Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku, w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny. Podatek od kupna używanego samochodu: jak zapłacić Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji . W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne , jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania tego podatku jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać również, aby nie zaniżać celowo ceny samochodu w celu uniknięcia podatku – jeśli kwota zakupu będzie rażąco odbiegać od cen rynkowych, wówczas urząd skarbowy może wezwać podatnika do weryfikacji tej kwoty, lub nawet powołać biegłego , za którego opinię w pewnych wypadkach – jeśli cena rynkowa będzie się różniła o ponad 33% od ceny deklarowanej – będziemy zobowiązani zapłacić. W cenę auta z salonu wliczony jest 23% podatek VAT. Po zakupie od osoby prywatnej, należy...

kobieta w samochodzie
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?
Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.

Przy zakupie samochodu trzeba zapłacić podatek. W przypadku nowego samochodu, kupowanego w salonie lub używanego, ale kupionego od firmy – będzie to podatek VAT i płaci go sprzedawca. Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej to nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Podatek od zakupu samochodu: zakup w salonie W sytuacji gdy samochód kupujemy w salonie albo w komisie samochodowym, to w jego cenę będzie wliczony podatek VAT, którego płatnikiem jest sprzedawca . Obecnie dla samochodów osobowych wynosi on 23%, a więc dotyczy go podstawowa stawka VAT. Podatek od zakupu samochodu: zakup od osoby prywatnej Jeśli kupujemy używane auto od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w jego cenę nie będzie wliczony podatek VAT. Zobowiązani więc będziemy odprowadzić do odpowiedniego urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa przewiduje różne stawki tego podatku , w przypadku samochodu używanego jest to 2% jego wartości rynkowej, czyli zwykle – jego ceny.   Zwolnione od obowiązku zapłaty tego podatku są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nie ma również obowiązku opłacania go jeśli wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł .   Należną kwotę podatku od kupna samochodu nabywca jest zobowiązany zapłacić w terminie czternastu dni od transakcji. W tym celu należy w odpowiednim urzędzie skarbowym wypełnić formularz PCC-3. Samochód można legalnie kupić od osoby prywatnej. Podatek od kupna samochodu nie jest wówczas wliczony w cenę. Najkorzystniej jest, gdy darowizna auta odbywa się na terenie Polski i obie strony są obywatelami naszego kraju.  Z płacenia podatku od darowizny samochodu są zwolnione  wówczas osoby najbliższe. Podatek od kupna samochodu używanego wynosi 2% jego ceny.  Podatek od kupna używanego auta należy...

mężczyzna za kierownicą
©Rostislav Sedlacek/Fotolia
Styl życia
Kiedy nie trzeba płacić podatku od darowizny samochodu?
Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje obowiązek zapłaty podatku od darowizny, który wynika z nabycia rzeczy przez osoby fizyczne. Podatek od darowizny samochodu nie zawsze jednak trzeba opłacić. Zwolnione są od tego osoby najbliższe.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje obowiązek zapłaty podatku od darowizny, który wynika z nabycia rzeczy przez osoby fizyczne. Podatek od darowizny samochodu nie zawsze jednak trzeba opłacić. Zwolnione są od tego osoby najbliższe. Podatek od darowizny: wyłączenia przedmiotowe Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwolnienia przedmiotowe, czyli dotyczące konkretnych rzeczy podlegających darowiźnie, przewiduje głównie w odniesieniu do nieruchomości . W przypadku darowizny samochodu wyłączenie takie będzie miało miejsce tylko w sytuacji, gdy obie strony umowy darowizny nie są obywatelami polskimi, a mimo to dokonują darowizny na terytorium Polski. Podatek od darowizny: wyłączenia podmiotowe Według art. 4a ust. 1 ustawy od podatku od darowizny zwolnione są następujące osoby: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni ( rodzice , dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Aby zostać zwolnionym od podatku na tej podstawie należy złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny. Zgłoszenie nie jest konieczne, jeśli nabycie odbyło się na podstawie aktu notarialnego , lub jeśli wartość samochodu nie przekroczyła kwoty 9637 zł. Osoby niepełnosprawne nie muszą płacić podatku po zakupie używanego auta.  Podatek od kupna używanego samochodu to podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek za auto z komisu bądź salonu płaci sprzedawca. Jeśli wartość auta wynosi niecałe 1000 zł, nie ma obowiązku płacenia podatku od zakupu samochodu . Po zakupie auta uiszcza się do urzędu skarbowego podatek w wysokości jego 2% wartości. Na zapłacenie podatku od kupna samochodu nabywca ma 2 tygodnie.

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik