Pokój
Flickr/Burkhard Westphal/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Home staging: przygotuj swoje mieszkanie na sprzedaż

Home staging jest to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego, określające szereg zabiegów dekoratorskich, mających na celu zwiększenie atrakcyjności mieszkania wystawionego na sprzedaż. Głównym celem home staging jest wywarcie dobrego pierwszego wrażenia na jak największej liczbie potencjalnych klientów podczas pierwszego oglądania mieszkania.

Home staging jest to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego, określające szereg zabiegów dekoratorskich, mających na celu zwiększenie atrakcyjności mieszkania wystawionego na sprzedaż. Głównym celem home staging jest wywarcie dobrego pierwszego wrażenia na jak największej liczbie potencjalnych klientów podczas pierwszego oglądania mieszkania.

 

Home staging jest bardzo popularną techniką zwiększania atrakcyjności mieszkania na rynku zachodnim, szczególnie amerykańskim. Zawód stagera (osoba zajmująca się profesjonalnie home stagingiem) chętnie obierają osoby, które skończyły kierunki architektoniczne o profilu aranżacji wnętrz. Wynajem profesjonalisty generuje niestety kolejne koszta. Można przygotować mieszkanie na sprzedaż we własnym zakresie opierając się na kilku zasadach:

 

1. Postawienie się w osobie klienta – zastanowienie się, czego może oczekiwać, co chciałby zastać w mieszkaniu, które później potencjalnie by kupił.

 

2. Poznanie zasady pierwszego wrażenia – według psychologii społecznej, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie mamy tylko 10 sekund. Jest to bardzo mało czasu, kiedy tak naprawdę do naszego mózgu dociera mieszanka wielu informacji z różnych sfer, które łącznie dają ostateczny efekt w naszej podświadomości.

 

Kiedy już wiemy, co jest ważne w przygotowywaniu mieszkania, warto przyjrzeć się, co konkretnie możemy zrobić, aby mieszkanie stało się atrakcyjne dla kupujących:

  • posprzątać – pierwsza żelazna zasada home stagingu. Nie chodzi tutaj o względne pozbieranie ubrań z kanapy czy odkurzenie podłogi. Mieszkanie na sprzedaż powinno być bardzo dobrze wysprzątane i wypolerowane, szczególnie uwzględniając okna, lustra czy inne szklane przedmioty dekoracyjne, które dają poczucie przestrzenności we wnętrzach,
  • usunięcie usterek i wad – przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż powinniśmy usunąć wszelkie popsute klamki, połamane krzesła i pęknięte przedmioty, które odbierają uroku naszemu domowi,
  • stylistyka pomieszczeń – wnętrza domu na sprzedaż powinny być pozbawione osobistych elementów (ramki na zdjęcia, portrety na ścianach, pamiątki, plakaty itp.), krzykliwych ozdób i kolorów. Stonowany, neutralny styl, zamknięty w kolorystyce pastelowego, jasnego beżu, różu, szarości i brązu,
  • rozjaśnianie pomieszczeń – jednym z dobrych zabiegów jest rozjaśnienie wnętrza mieszkań poprzez usunięcie firanki, wstawienie luster, szklanych ozdób dekoracyjnych, a nawet przemalowanie ścian na jaśniejszy kolor,
  • zapach i muzyka – aby zwiększyć liczbę pozytywnych bodźców u klienta, warto pamiętać o wszystkich ludzkich zmysłach. Przyjemny zapach w mieszkaniu (najlepiej kwiatowy aromat) wywoła korzystne dla nas emocje. Podobnie można wykorzystać dźwięki – włączona muzyka poważna będzie najlepszym wyborem. Nie przesadzaj z bodźcami – tylko subtelnie podane (mało intensywny zapach, cicha muzyka) sprawią, że wywołasz dobre wrażenie.

 

Zabiegi z zakresu home stagingu mogą sprawić, że cena naszego mieszkania wzrośnie. Gdy nie mamy możliwości, aby zrobić je we własnym zakresie, na rynku jest wielu oferujących usługi stagerów, którzy postarają się zmienić nasze mieszkanie w dom marzeń dla kolejnych właścicieli.


sprzedaż nieruchomości
©Vitaly Raduntsev/Fotolia
Styl życia
Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia: zasady
Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Wynosi on 19% dochodu ze sprzedaży. Podatek ten można jednak ominąć, nabywając własność kolejnego mieszkania na własne potrzeby ze środków uzyskanych ze sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Wynosi on 19% dochodu ze sprzedaży. Podatek ten można jednak ominąć, nabywając własność kolejnego mieszkania na własne potrzeby ze środków uzyskanych ze sprzedaży. Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat: obowiązek podatkowy Zasadą jest, że sprzedaż mieszkania, którego nabycie nastąpiło przed upływem 5 lat, podlega podatkowi od dochodu w wysokości 19%. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to pięciu lat podatkowych, a nie kalendarzowych. 5 lat liczy się więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania.   Nie zwalnia od obowiązku od opłacenia podatku również to, że nabyliśmy mieszkanie w drodze spadku lub darowizny i byliśmy zwolnieni z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie należy się osobom najbliższym, które zgłosiły darowiznę czy spadek do US. Są to jednak dwie oddzielne transakcje, i mimo, iż nabyliśmy mieszkanie nieodpłatnie, nie płacąc nawet podatku – nie uprawnia to do zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży. Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat: jak uniknąć podatku Uniknąć podatku można na tej podstawie, że środki ze sprzedaży mieszkania w ciągu 2 lat podatkowych możemy przeznaczyć również na własne cele mieszkaniowe. Warunkiem jednak tego zwolnienia jest przeniesienie własności w tym terminie. Taką interpretację przyjęło Ministerstwo Finansów. Nie wystarczy więc podpisanie umowy z deweloperem czy umowy przedwstępnej, mimo, iż środki zostaną faktycznie przekazane w wymaganym czasie na zakup nowego mieszkania. Musi to być również własny cel mieszkaniowy, a nie mieszkanie przeznaczone np. pod wynajem .   Aby obniżyć podatek dochodowy, można od przychodu ze sprzedaży mieszkania odliczyć koszty jego uzyskania. W tym celu należy przedstawić dokumenty...

para podczas przeprowadzki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co obejmuje kaucja za mieszkanie?
Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji.

Kaucja za mieszkanie przy umowie najmu stanowi dla właściciela mieszkania zabezpieczenie umowy w sytuacji problemów z najemcą. Dla wynajmującego jest to dodatkowy wydatek, którego zwrot często trudno wyegzekwować. Właściciele mieszkań notorycznie bowiem nie oddają kaucji. Kaucja za mieszkanie: po co jest? Wynajmujący może uzależnić najem mieszkania od wpłaty odpowiedniej kaucji , która zwykle wynosi wysokość miesięcznego czynszu lub jego wielokrotność, nie może jednak przekroczyć jego dwunastokrotności.   Zwykle korzysta z tej możliwości, bowiem stanowi ona dla niego zabezpieczenie w sytuacji niewypłacalności najemcy , lub jeśli pozostawi on zdewastowane mieszkanie czy zniszczony sprzęt. Jej ustanawianie, często na wysokim poziomie, nie jest wyrazem złej woli właściciela mieszkania, a raczej wyrazem jego ostrożności, często spowodowanej złymi doświadczeniami z przeszłości. Kaucja za mieszkanie: kiedy może nie zostać zwrócona? Zabezpieczenie umowy najmu kaucją jest zabezpieczeniem w razie problemów z najemcą – na przykład w sytuacji, gdy zalega on z czynszem najmu. Wówczas wynajmujący ma prawo, wypowiadając umowę najmu , zatrzymać należną część z kwoty kaucji.   Najemca ma obowiązek dbać o stan wynajmowanego lokalu i dokonywać niezbędnych bieżących napraw. Jest jednak naturalne, że użytkowana w normalny sposób rzecz ulega pogorszeniu, sprzęty z czasem zużywają się i wymagają wymiany bądź gruntownego remontu . Jeśli pogorszenie stanu rzeczy wynika z naturalnego jej zużycia, wówczas właściciel nie ma prawa obciążania tym kosztem najemcy z sumy wpłaconej przez niego kaucji.   Taka możliwość istnieje, gdy uszkodzenia przekraczają zwykłą miarę, wynikają z niedbałości użytkownika nieruchomości lub jego samowoli. Jeśli więc najemca dokona nieuzgodnionych z właścicielem przeróbek, które nie zostaną przez...

Podpisywanie dokumentów
©Gajus/Fotolia
Styl życia
Kiedy podpisuje się umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania?
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zawierana jest wówczas, gdy obie strony chcą, aby w przyszłości doszło między nimi do transakcji sprzedaży tej nieruchomości. Może być zawarta jeśli strony w danym momencie nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy sprzedaży. Aby na podstawie umowy przedwstępnej można było skutecznie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, musi ona być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania zawierana jest wówczas, gdy obie strony chcą, aby w przyszłości doszło między nimi do transakcji sprzedaży tej nieruchomości. Może być zawarta jeśli strony w danym momencie nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy sprzedaży. Aby na podstawie umowy przedwstępnej można było skutecznie dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, musi ona być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania: kiedy się podpisuje? Umowę przedwstępną podpisuje się wówczas, gdy w danym momencie nie jest możliwe zrealizowanie transakcji sprzedaży. Niemożliwość ta może wynikać z sytuacji faktycznej lub prawnej – sprzedający może nie mieć jeszcze prawa własności do mieszkania, mieszkanie może jeszcze nie istnieć lub strona kupująca może nie dysponować na razie odpowiednimi środkami. Często na przykład podpisuje się umowę przedwstępną przed uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Umowę przedwstępną podpisuje się, gdy obie strony są zdecydowane, że w przyszłości chcą zawrzeć ze sobą umowę przyrzeczoną, czyli umowę sprzedaży. Umowa przedwstępna to zwykle umowa dwustronnie zobowiązująca – jedna strona zobowiązuje się w niej do przeniesienia własności mieszkania na drugą stronę, która zobowiązuje się do zapłaty ustalonej ceny i przejęcia nieruchomości. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania: forma i skutki Umowa przedwstępna powinna zawierać dane jednoznacznie wskazujące o jaką nieruchomość chodzi. Ponieważ przeniesienie własności nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego, to tylko zachowanie takiej formy dla umowy przedwstępnej będzie uprawniało drugą stronę do skutecznego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli sprzedaży mieszkania lub jego zakupu. W przypadku niezachowania tej formy może oczywiście dojść do zawarcia przyrzeczonej umowy , nie ma jednak możliwości...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik