szpitalne metody wywołania porodu
Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia

Po terminie porodu – kontrolowane wywołanie skurczów macicy

Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie.

Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie.

Po terminie porodu z każdym dniem coraz bardziej dają o sobie znać emocje – niepotrzebnie. Jeśli jesteś pod stałą opieką ginekologa, nerwy mogą tylko zaszkodzić. Ciśnienie i badanie KTG (monitorowanie czynności serca płodu) pozwolą określić, czy stan jest niepokojący. Jeżeli po 14 dniach od terminu porodu nie nastąpi rozwiązanie, lekarz skieruje cię najprawdopodobniej na oddział patologii ciąży, gdzie poród zostanie wywołany za pomocą środków farmakologicznych.

1. Cewnik Foleya

Jeśli jest już po terminie porodu, często korzysta się z cewnika Foleya, aby przyspieszyć dojrzewanie szyjki macicy. Tę metodę można zastosować pod warunkiem, że kanał szyjki macicy jest rozwarty na około centymetr. Balonik wypełniony solą fizjologiczną mechanicznie rozwiera szyjkę macicy. Jest to bezpieczna metoda przyspieszania porodu.

2. Lewatywa głęboka po terminie porodu

Na oddziale szpitalnym położna i lekarz mogą próbować przyspieszyć poród przez wykonanie lewatywy głębokiej. Oprócz wywołania skurczy macicy, lewatywa zapobiega mimowolnemu oddawaniu stolca w trakcie parcia, zapewniając komfort psychiczny. Po terminie porodu najczęściej podaje się doodbytniczo czopek glicerynowy.

3. Po terminie porodu – amniotomia

Amniotomia to przebicie pęcherza płodowego za pomocą igły iniekcyjnej, kleszczy Kochera lub przez wprowadzenie narzędzia po palcu lekarza. Zabieg jest bezbolesny, w trakcie 12 godzin od przekłucia pęcherza akcję porodową należy zakończyć. Możliwe powikłania to wypadniecie pępowiny oraz krwawienie.

4. Oksytocyna w kroplówce

Po terminie porodu można podać kroplówkę z odpowiednim stężeniem oksytocyny. Możliwe powikłania to zbyt silne skurcze, które mogą wymagać cesarskiego cięcia. Przyspieszenia porodu nie należy dokonywać za pomocą oksytocyny, gdy kobieta przeszła operację macicy lub cierpi na chorobę nowotworową narządów rodnych.

 

kobieta w ciąży i dziecko
© BillionPhotos.com/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Objawy porodu przedwczesnego: przyczyny i postępowanie
Objawy porodu przedwczesnego pojawiają się między 24. a 37. tygodniem ciąży. Przyczyny wczesnych porodów to choroby, np. nadciśnienie tętnicze bądź infekcje dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza.

Objawy porodu przedwczesnego pojawiają się między 24. a 37. tygodniem ciąży. Przyczyny wczesnych porodów to choroby, np. nadciśnienie tętnicze bądź infekcje dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza.   U kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi (trwającymi 28 dni) można łatwo ustalić datę ostatniej owulacji i wyliczyć termin porodu. Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi około 9 miesięcy i 7 dni. W przypadku nieregularnych miesiączek termin porodu ustala się za pomocą badania USG. Dokładność badania wynosi mniej więcej do 7 dni, pod warunkiem, że jest wykonane przed 15 tygodniem ciąży. Badanie, wykonane przed 15 tygodniem ciąży, określi dzień narodzin dziecka z dokładnością do 7 dni. Objawy porodu przedwczesnego w 24 tygodniu ciąży Przedwczesny poród z reguły ma takie same objawy co w 9 miesiącu ciąży. Różnica polega na tym, że symptomy występują w 24-37 tygodniu ciąży. Sygnały, że dziecko urodzi się wcześniej to: plamienie z dróg rodnych, często z dodatkiem krwi, dokuczliwe bóle pleców , skurcze przypominające bóle menstruacyjne, minimum 4 do 7 na minutę, uczucie, że dziecko naciska na kanał rodny, rozwarcie szyjki macicy o co najmniej 3 centymetry, śluz z domieszką krwi na pochwie, nerwobóle, przyspieszona praca serca, nudności i wymioty , biegunka . Przyczyny przedwczesnego porodu Kobiety zachodzące w ciążę w wieku 30-40 lat są bardziej narażone na wystąpienie przedwczesnego porodu niż kobiety młodsze , około 20 roku życia. Do czynników ryzyka wlicza się choroby, takie jak: nadciśnienie tętnicze , cukrzyca lub guzy na macicy. Przyczyny przedwczesnego porodu to także: zbyt niskie zagnieżdżenie łożyska w macicy, przebyty wcześniej poród przedwczesny, stracenie poprzedniej ciąży w...

kobiety w ciąży
©Halfpoint/Fotolia
Styl życia
Metody na samodzielne wywołanie porodu
Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu.

Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu. Seks na przyspieszenie porodu W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny – h ormony odpowiedzialne za pobudzanie i rozwieranie szyjki macicy . Z kolei podczas orgazmu wydziela się oksytocyna – hormon wywołujący skurcze. Stymulacja brodawek może wywołać skurcze porodowe Oksytocyna pojawia się także przy masowaniu brodawek. Jeśli wyznaczony termin porodu minął, a ty dalej nie odczuwasz skurczy, masuj piersi, delikatnie wyciągając i drażniąc sutki przez około 2 minuty. Naprzemiennie masuj brodawkę (około 2 minuty) i odpoczywaj (około 3 minuty). Jeżeli skurcze się pojawią, zamień kolejność – 3 minuty masażu, 2 odpoczynku. Wchodzenie i schodzenie po schodach Ruch ułatwia dziecku ustawienie się w kanale rodnym. Chodzenie może wyciągnąć dziecko w dół miednicy. Po terminie porodu dobrze sprawdza się również spacer oraz taniec. Oleje i olejki po terminie porodu na wywołanie akcji porodowej Olej z pierwiosnka, wiesiołka, olej rycynowy czy olejek szałwiowy mogą przyspieszyć akcję porodową . Pierwsze trzy przyjmuje się doustnie (po konsultacji z lekarzem), zaś ostatni warto dodać do kąpieli...

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak