poród

Poród to szereg czynności i procesów, które mają wpłynąć na wydalenie drogami płodnymi wszystkich elementów jaja płodowego – płodu, popłodu i płynu owodniowego.
Piotr Kupicha po raz czwarty został ojcem
poród
dzieci gwiazd
Piotr Kupicha

Piotr Kupicha po raz czwarty został ojcem! Wokalista Feel pokazał zdjęcie

Muzyk ogłosił radosną nowinę w mediach społecznościowych. Posypały się gratulacje. Piotr Kupicha nie posiada się ze szczęścia.
Sabina Zięba
Blake Lively urodziła
poród
Blake Lively
Ryan Reynolds

Blake Lively urodziła. Radosną nowinę ogłosiła w zaskakujący sposób

Blake Lively podzieliła się z fanami wiadomością o tym, że urodziła czwarte dziecko. Nie przekazała tego w typowy sposób.
Anna Skalik
Dominika Gwit dziękuje fanom
poród
dzieci gwiazd
Dominika Gwit

Dominika Gwit zabrała głos po porodzie. Zdradziła, jak się czuje i zwróciła się do fanów

Dominika Gwit i Wojciech Dunaszewski zostali rodzicami, czym niedawno pochwalili się w sieci. Teraz świeżo upieczona mama opublikowała nagranie, w którym mówi o swoim synku.
Anna Skalik
Krzysztof Ibisz o porodzie żony
poród
Krzysztof Ibisz

Krzysztof Ibisz o porodzie żony. Namawia przyszłych ojców do jednej rzeczy! "Nie przegapcie tego"

Krzysztof Ibisz i jego żona kilka miesięcy temu powitali na świecie swoje dziecko. Prezenter zdradził, jak przebiegał poród Joanny. Dla panów ma jedną radę. TYLKO U NAS!
Anna Skalik
Klaudia Halejcio przeżyła chwile grozy tuż przed porodem
ciąża
poród
Klaudia Halejcio

Klaudia Halejcio o pierwszych chwilach po porodzie. "Myślałam, że będzie mi ze wszystkim łatwiej"

Klaudia Halejcio pomimo ogromnej radości związanej z narodzinami córeczki, zdecydowała się pokazać również trudne chwile po porodzie. Nie mogła powstrzymać łez.
Iwona Smutek
Andzaks o połogu
poród

Andziaks szczerze o połogu: "To najgorsza rzecz, jaka spotkała mnie w życiu"! 

Youtuberka przyznała: "Stałam pod prysznicem i wyłam z bólu"!
Milena Tuzimek
Kobieta karmi piersią dziecko.
ciąża
poród
Dziecko

Biustonosz ciążowy i do karmienia: obwód, rozmiar miseczki i wygoda noszenia

Biustonosz ciążowy należy dopasować do zmieniającego się rozmiaru biustu. Ważne, aby miseczka obejmowała całą pierś. Stanik musi dobrze podtrzymywać biust. Biustonosz do karmienia powinien być wygodny i mieć odpinane klapki, które ułatwiają karmienie.
Agnieszka Wadowska
Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
ciąża
poród
Dziecko

Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.
Agnieszka Krasa
Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
ciąża
poród
Dziecko

Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.
Agnieszka Krasa
Kobieta w ciąży siedzi na kanapie, jest przygnębiona
ciąża
poród
Dziecko

Ostatnie tygodnie ciąży: Jak sobie radzić z gorszym nastrojem i złym samopoczuciem?

W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.
Magdalena Ładuniuk
badanie kobiety w ciąży
ciąża
poród
Dziecko

Jakie są objawy porodu w 9 miesiącu ciąży: skurcze i czop śluzowy

Objawem porodu w 9 miesiącu ciąży są regularne skurcze macicy. Zanim do nich dojdzie może pojawić się np. obniżenie brzucha, wydalenie czopu śluzowego i biegunka.
Magdalena Bytys
kobieta w ciąży i dziecko
zdrowie
ciąża
poród

Objawy porodu przedwczesnego: przyczyny i postępowanie

Objawy porodu przedwczesnego pojawiają się między 24. a 37. tygodniem ciąży. Przyczyny wczesnych porodów to choroby, np. nadciśnienie tętnicze bądź infekcje dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza.
Magdalena Bytys
Etapy ciąży
ciąża
poród
Choroby

Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.
Magdalena Ładuniuk
ból krocza w ciąży
zdrowie
ciąża
poród

Przyczyny i leczenie bólu krocza w ciąży

Ból krocza może pojawić się na początku, a także pod koniec ciąży. Jest on najczęściej spowodowany rozrastaniem się macicy lub rozszerzaniem spojenia łonowego. Na ogół jest to niegroźna, choć dość bolesna dolegliwość. Zawsze jednak warto skonsultować ją z lekarzem.
Anna Cholewa
mama z niemowlęciem
zdrowie
ciąża
poród

Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.
Magdalena Bytys
kobieta w połogu leżąca ze swoim dzieckiem
zdrowie
ciąża
poród

Połóg bezpośredni, wczesny i późny – jakie są objawy i jak o siebie zadbać po porodzie?

Połóg to szereg procesów zachodzących w organizmie kobiety po ciąży i porodzie. Ma przywrócić organizm do stanu przed urodzeniem dziecka. Dolegliwości świadczą o prawidłowych zmianach, ale mogą też prowadzić do powikłań.
Agnieszka Bąder
Osłuchiwanie brzucha kobiety ciężarnej.
ciąża
poród
Dziecko

Naturalny poród polega na wykorzystaniu sił natury do wydania dziecka na świat

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.
Anna Harasymiuk
Fiolki laboratoryjne
ciąża
poród
Choroby

Jak rozpoznać i leczyć zespół antyfosfolipidowy?

Zespół antyfosfolipidowy, nazywany inaczej APS lub zespołem Hughesa, przyczynia się do 25% poronień nawykowych (takich, do których doszło w przypadku 3 lub więcej następujących po sobie ciąż). Jest to niezapalna układowa choroba tkanki łącznej.
Paulina Banaśkiewicz-Surma
Kobieta w ciąży siedzi na kanapie
ciąża
poród
Dziecko

Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że nie przechodzą po ciepłej kąpieli ani w ruchu

Skurcze przepowiadające mogą występować nawet kilka tygodni przed porodem. Oznaczają one, że dziecko przyjmuje pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Natomiast skurcze porodowe rozpoczynają poród, są coraz częstsze i nie ustępują. Kobieta odczuwająca skurcze porodowe powinna szybko znaleźć się w szpitalu.
Anna Harasymiuk
Smutna kobieta przy dziecięcym łóżeczku
ciąża
poród
Choroby

Jak zespół antyfosfolipidowy wpływa na poronienie?

Zespół antyfosfolipidowy po raz pierwszy został opisany u schyłku lat 80. Zalicza się go do chorób autoimmunologicznych. Inaczej określa się go mianem zespołu Hughesa (na cześć Grahama Hughesa, który zajmował się problematyką toczniową) lub APS. Dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Szacunkowo może stanowić przyczynę 25% przypadków poronienia nawykowego.
Paulina Banaśkiewicz-Surma
Matka przytula córkę
poród
miłość
rozwój osobisty

Przytulanie rozładowuje napięcie i stres, pobudza wydzielanie hormonu miłości i obniża ciśnienie

Dzieci przytulają się już od najmłodszych lat do rodziców i osób, którym chcą okazać miłość. Podczas przytulania organizm wydziela właśnie „hormon miłości”, czyli oksytocynę. Dotyk ciała do ciała pozwala ukoić nerwy, zredukować stres czy zacieśnić więzi międzyludzkie. Przytulanie działa także wtedy, gdy czułość w ten sposób okazuje się np. ulubionym zwierzętom.
Anna Harasymiuk
Kobieta w ciąży
ciąża
poród
Choroby

Ciąża a latanie samolotem – najlepszy termin i przeciwwskazania

Latanie samolotem w ciąży jest dozwolone w drugim trymestrze. W pierwszych trzech miesiącach należy unikać tego środka transportu ze względu na ryzyko poronienia lub uszkodzenia płodu. W ostatnim trymestrze lot samolotem może przyspieszyć poród. Niezależnie od terminu lotu zawsze należy go uzgodnić z ginekologiem.
Paulina Mucha
Kobieta z dzieckiem
ciąża
poród
opieka nad dzieckiem

Depresja poporodowa: dlaczego nie kocham swojego dziecka?

Kiedy młoda matka po porodzie myśli: nie kocham swojego dziecka, jest to z dużym prawdopodobieństwem oznaka syndromu baby blues. Charakteryzuje się on płaczliwością, lękiem przed obowiązkami, zobojętnieniem na dziecko, niskim zaangażowaniem w życie rodzinne oraz ogólnym smutkiem. Gdy syndrom nie przechodzi po 2-3 tygodniach, a objawy zamiast zanikać nasilają się, możemy mówić o pierwszych symptomach depresji poporodowej.
Beata Marzec
szczupła kobieta w zbyt szerokich spodniach
odchudzanie
ciąża
poród

Jak szybko odzyskać sylwetkę sprzed porodu?

Dieta kobiety, która niedawno urodziła, powinna przede wszystkim pozwolić na regenerację organizmu obciążonego ciążą i porodem. Kobiety karmiące piersią powinny też dostosować sposób odżywiania się do potrzeb dziecka. Nie uniemożliwia to jednak zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, które zostały po ciąży.
Anna Cholewa
kobieta siedzi z dziewczynką na kanapie
ciąża
poród
Choroby

Dziecko po 40., poznaj ryzyko związane z późną ciążą

O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet.
Anna Cholewa
kobieta w ciąży siedzi obok piłki gimnastycznej
ciąża
poród
sport

Bezpieczne ćwiczenia na piłce gimnastycznej w ciąży

Kup piłkę gimnastyczną, można na niej ćwiczyć w ciąży w bezpieczny sposób. O ile konieczność ograniczenia ruchu nie wynika z zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, możesz, a nawet powinnaś, wykonywać ćwiczenia, które utrzymają cię w dobrej kondycji i złagodzą np. ból kręgosłupa. Dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć na piłce.
Anna Cholewa
pokój o kolorowych ścianach
poród
aranżacja wnętrz
wnętrza

W jakich kolorach powinien być urządzony pokój dla niemowlaka?

Pokój dla niemowlaka powinien być urządzony w ciepłych i radosnych barwach. Mimo że niemowlęta dostrzegają wyłącznie kilka kontrastowych barw, ściany warto pomalować w pastelowe kolory, które nie pozostają bez wpływu na nastrój.
Barbara Panek
Kobieta w białym podkoszulku z bucikami dla dziecka
ciąża
poród
moda

Jak kupować odzież ciążową?

Odzież ciążowa doskonale podkreśla ciążowy brzuszek, a kobieta w tych ubraniach wygląda ładnie i modnie. Odzież ciążowa dostępna jest w różnych stylach i krojach, a co najważniejsze dopasowana jest do potrzeb kobiety w ciąży i jest wygodna.
Sylwia Ciupak
dziecko przytulające brzuch kobiety w ciąży
ciąża
poród
Choroby

Ciąża: kiedy dziecko zaczyna się ruszać?

Wyczucie pierwszych ruchów dziecka to jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w trakcie ciąży. Jest to forma komunikacji maleństwa ze światem zewnętrznym. Płód reaguje na dotyk, przesuwa się w to miejsce brzucha, które głaszczą rodzice.
Aleksandra Gajowiak
Śpiący niemowlak
ciąża
poród
opieka nad dzieckiem

Rozwój społeczny dziecka: pierwsze spotkanie z człowiekiem

Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Z początku jest odizolowaniem od świata zewnętrznego, później charakteryzuje się zlaniem z rodzicem, aby następnie powoli się od niego wyodrębniać i zaczynać spostrzegać innych ludzi.
Beata Marzec
Nasze akcje
Douglas
Lifestyle
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa