Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
para trzyma się za palce wskazujące
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Szczęśliwy hormon – oksytocyna. Na miłość, optymizm i na odchudzanie

Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.

Oksytocyna produkowana jest w podwzgórzu, a magazynuje ją przysadka mózgowa. Paradoksalnie więc – za miłość odpowiada głowa.

 

Substancja ta jest przedmiotem wielu badań ze względu na jej silne oddziaływanie w różnych aspektach życia, zarówno na ciało człowieka, jak i na jego psychikę.

Fakt nr 1: Oksytocyna – interakcje społeczne

Udowodniono naukowo, że oksytocyna wpływa na umacnianie więzi z osobami nam znanymi oraz wzmaga agresję w stosunku do obcych. Wpływa na optymistyczne postrzeganie świata, powoduje, że jesteśmy bardziej otwarci i z łatwością nawiązujemy kontakty, podwyższa poczucie własnej wartości. Badania potwierdziły działanie oksytocyny w przełamywaniu lęków społecznych u osób nieśmiałych i wycofanych, są też dowody na to, że pomaga ona w niwelowaniu stresu pourazowego.

Fakt nr 2: Oksytocyna – poród i zaangażowanie rodzicielskie

Przygotowane macicy do porodu poprzez jej skrócenie i rozszerzenie należy do zadań oksytocyny, która również jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów umożliwiających poród. Syntetyczna oksytocyna podawana jest na wywołanie porodu, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki oksytocynie matki mogą karmić piersią, ponieważ pobudza ona gruczoły mleczne do produkcji mleka. Oksytocyna bywa nazywana „paliwem dla rodziców”, to właśnie dzięki niej wykazują niemal anielską cierpliwość w opiece nad potomstwem.

Fakt nr 3: Oksytocyna – monogamia

Wpływ oksytocyny na zachowanie monogamii u zwierząt został już dawno udowodniony, obecnie trwają próby na ludziach, które mówią, że osoby pozostające w związkach są bardziej skłonne do wierności.

Fakt nr 4: Oksytocyna – przytulanie, bliskość i orgazm

Grupa neuronów reagujących na oksytocynę kontroluje zachowania seksualne człowieka. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn podczas seksu i orgazmu wydziela się oksytocyna, która sprawia, że po stosunku mamy ochotę na przytulenie się do partnera. Skurcze macicy jakie oksytocyna wywołuje podczas orgazmu ułatwiają zapłodnienie – plemniki są szybciej transportowane do jajowodów.

Fakt nr 5: Oksytocyna – dieta i lepsze zdrowie

Naukowcy uważają, że w niedalekiej przyszłości przy pomocy oksytocyny będzie można leczyć otyłość, ponieważ są zdania, iż hormon ten jest odpowiedzialny za szereg korzystnych procesów metabolicznych. Udowodniono, również, że niektóre matki cierpiące na depresję poporodową miały niskie stężenie oksytocyny we krwi, co ukierunkowało badania nad tym hormonem pod kątem leczenia zaburzeń nastroju. Ponadto oksytocyna obniża stężenie kortyzolu w organizmie i obniża ciśnienie, przez co zmniejsza poziom stresu.

Fakt nr 6: Oksytocyna – dostępność na zawołanie

Wystarczy kogoś przytulić albo nawet o kimś pomyśleć, uruchomiony wówczas zostaje cały proces wytwarzania oksytocyny. Złapanie kogoś za rękę, albo nawiązanie dłuższego kontaktu wzrokowego wywoła oksytocynowy zastrzyk u obojga – to najprostszy sposób budowania więzi z drugim człowiekiem.

Fakt nr 7: Oksytocyna – leczenie choroby alkoholowej?

W wyniku testów przeprowadzonych na szczurach australijscy naukowcy odkryli, że działanie alkoholu jest niwelowane przez oksytocynę. Substancje, które zmniejszają nasilenie stanu upojenia alkoholowego prowadzą do tego, że ludzie piją mniej. Jest to paradoks udowodniony naukowo, dlatego też być może odkrycie dokonane na szczurach będzie przełomem w leczeniu choroby alkoholowej.

Fakt nr 8: Oksytocyna – miłość do pupila!

U matki patrzącej na swoje dziecko poziom oksytocyny wzrasta – tak samo dzieje się też u właścicieli czworonożnych przyjaciół – szczególnie psów, ponieważ nauczyły się one nawiązywać z człowiekiem kontakt wzrokowy. Poziom oksytocyny gwałtownie wzrasta zarówno u pana jak i psa, powodując uczucie bliskości i zaufania.


Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Szczęśliwa kobiety
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Pozytywne działanie oksytocyny na organizm ludzki
Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją.

Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją. Poród i karmienie piersią – działanie oksytocyny jako gwaranta podtrzymania gatunku Oksytocyna jest niezbędna podczas porodu, dlatego organizm wytwarza ją wówczas w większych ilościach. Hormon ten odpowiada za skurcze macicy i jednocześnie łagodzi stres związany z tą sytuacją. Już podczas ciąży działanie oksytocyny jest nie do przecenienia, ponieważ także w tym okresie zmniejsza ona napięcie i stres kobiety. Oksytocyna podczas porodu nie tylko usprawnia jego przebieg, ale odpowiada za tworzenie się więzi między matką i noworodkiem tuż po porodzie. W kolejnych miesiącach natomiast zapewnia maluchowi naturalny pokarm – mleko matki. Bardzo ważną rolę oksytocyna odgrywa w połogu, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i obkurczanie macicy. Działanie oksytocyny w kontekście relacji międzyludzkich Organizm wytwarza oksytocynę przeważnie w sytuacjach kontaktu czy jakichkolwiek pozytywnych interakcji z drugim człowiekiem. Działanie tego hormonu w tym kontekście opiera się na wytwarzaniu pozytywnych odczuć i przywiązania. Oksytocyna sprzyja otwarciu się na drugiego człowieka, daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja wyzwalaniu uczuć. Dzięki temu, że zmniejsza stres i napięcie, daje zadowolenie. Niedobór oksytocyny może wywoływać depresję, sprawiać, że odczuwane będą lęki czy niepokój. Osobie o zbyt małej ilości tego hormonu może być trudno odnaleźć się w relacjach międzyludzkich i ogólnie w społeczeństwie. Oksytocyna odpowiada też za rywalizację – działanie oksytocyny na mężczyzn O ile dosyć jasne jest,...

Ciężarna kobieta stoi przy oknie
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Poród indukowany: wskazania, metody i ryzyko z nim związane
Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.

Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.   Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek sztucznie wywoływanych urodzeń nie powinien przekraczać 10% wszystkich porodów w danym kraju. W Polsce indukowana jest nawet połowa porodów. Główne wskazania do indukcji porodu: przenoszona ciąża, cukrzyca i choroby nerek Wywołanie porodu powinno przeprowadzać się tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki lub dziecka, a nie na życzenie rodzącej. Wskazaniami do indukcji porodu są: ciąża przenoszona (powyżej 42 tygodni) , cukrzyca u przyszłej matki, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze , zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego, zahamowanie wzrostu płodu.   Wywołanie porodu zawsze powinno być skonsultowane z ciężarną. Lekarz powinien poinformować kobietę o możliwych sposobach indukcji i ewentualnym ryzyku, jakie niesie ze sobą ta metoda. Indukcja porodu w szpitalu – metody Na salach porodowych stosuje się najczęściej 4 metody indukcyjne. Wybór, którą z nich wykonać podejmuje lekarz na podstawie stopnia dojrzałości szyjki macicy.   Poród wywoływany oksytocyną. Kroplówka z hormonem przyspieszającym akcję porodową podawana jest w przypadku, gdy szyjka macicy jest w pełni dojrzała (jest skrócona, miękka i częściowo lub całkowicie rozwarta). Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego. Jest to najbardziej popularna metoda indukcji porodu w Polsce. Nie jest to zabieg bolesny, ale niesie ze sobą duże ryzyko powikłań. Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Jest to sposób mało inwazyjny, ale jednocześnie bolesny. Wprowdzenie dopochwowo żelu prostaglandynowego. Metodę stosuje się, kiedy szyjka...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner