Test ciążowy
© puhhha/Fotolia.com
Styl życia

Nieplanowana ciąża w młodym wieku – jak powiedzieć rodzicom?

Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją.

Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją.

Zanim powiesz rodzicom o ciąży, przygotuj się do rozmowy

Rodzice reagują w różny sposób, dlatego trudno o receptę, w jaki sposób przeprowadzić taką rozmowę. Możemy ci jedynie podpowiedzieć, na co powinnaś zwrócić uwagę i jak się do niej przygotować.

 

1. Znajdź odpowiednie słowa – zastanów się, co chcesz powiedzieć swoim rodzicom i w jaki sposób. Sama rozmowa może być dla ciebie bardzo stresująca, dlatego lepiej wcześniej przygotować sobie słowa, jakich chcesz użyć. Jeśli spodziewasz się, że może to nie być najlepsza nowina dla twoich rodziców, nie nastawiaj ich, mówiąc o wspaniałej niespodziance. Nie bagatelizuj, ale i nie demonizuj.

 

2. Wybierz odpowiedni moment – oglądanie telewizji czy zbieranie się do wyjścia to nie jest dobry moment na to, by powiedzieć o ciąży rodzicom. Wybierz czas, kiedy żadne z was się nigdzie nie spieszy i możecie usiąść, skupić się i poświęcić sobie uwagę.

 

3. Zastanów się, jak mogą zareagować – różni ludzie w różny sposób reagują, niektórzy milczeniem, inni krzykiem, a jeszcze inni... wybuchem radości. Weź poprawkę na to, jaki mają temperament i czego możesz się spodziewać, ale nie traktuj tego jako pewnik.

 

4. Zastanów się, o co mogą cię zapytać – niektórzy rodzice najpierw zechcą ochłonąć, a inni od razu przejdą do konkretów. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytania, które mogą zadać.

 

Mogą cię zapytać o to:

  • kim jest ojciec dziecka,
  • czy uzna dziecko,
  • czy weźmiecie ślub,
  • co na to jego rodzice,
  • co teraz chcesz zrobić,
  • co ze szkołą/studiami,
  • kiedy do tego doszło,
  • jak długo współżyjesz.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży – samej czy z chłopakiem?

Przemyśl też to, czy nie potrzebujesz podczas tej rozmowy wsparcia drugiej osoby. Może najpierw podziel się tą wiadomością z innym członkiem rodziny, który przyjmie wiadomość spokojniej i będzie cię wspierał w tym trudnym momencie. Może to być ciocia lub babcia. A może wolisz najpierw powiedzieć mamie, a potem razem przekażecie wiadomość tacie?

 

Może też być razem z tobą ojciec dziecka, który powie o waszych planach – musicie jednak nastawić się na to, że podczas rozmowy to właśnie on może zostać obarczony całą winą i pogawędka nie będzie należała do najmilszych. Jednak na pewno dla rodziców ważne będzie to, że wspiera cię w tej chwili i poczuwa się do odpowiedzialności. Nawet jeśli nie docenią tego podczas pierwszej rozmowy, zrobią to później.

Podczas rozmowy spróbuj zachować zimną krew

Podczas rozmowy pozwól rodzicom wyrazić to, co czują i myślą. Spróbuj jednak zachować zimną krew – nie kłóć się z nimi, nie prowokuj awantury, ani też nie daj się w nią wciągnąć. Zamiast tego powiedz im także o swoich uczuciach. To da im czas na ochłonięcie, ale także pozwoli lepiej zrozumieć stan, w jakim teraz jesteś: „wiem, że nie tego chcieliście dla mnie”, „czuję, że was zawiodłam” czy „nie chciałam was zawieść”. Mów po prostu szczerze i prosto z serca.

Kiedy powiedzieć o ciąży rodzicom?

Najlepiej jak najwcześniej – powinnaś przez cały okres ciąży dbać o siebie, a rodzice na pewno ci w tym pomogą. Musisz odżywiać się prawidłowo i chodzić na badania okresowe, co może być trudne bez ich wsparcia. Może się też zdarzyć, czego nikomu nie życzymy, że pojawią się jakieś komplikacje w ciąży i rodzice dowiedzą się o twoim stanie dopiero wioząc cię do szpitala.

Jestem w ciąży – rodzice mnie zabiją!

Owszem, przygotuj się, że mogą się zdenerwować, ale nie powtarzaj sobie ciągle „jestem w ciąży, rodzice mnie zabiją!”. Nie, nie zabiją – tego możesz być pewna. Mogą być zdenerwowani i zaskoczeni, szczególnie na początku, ale to wciąż twoi rodzice, którzy chcą dla ciebie jak najlepiej. Być może inaczej wyobrażali sobie przyjście na świat pierwszego wnuka, ale to nie musi oznaczać, że nie dopuszczą do siebie żadnej innej opcji. Po prostu daj im czas – tak samo, jak ty oswajałaś się z myślą o ciąży, tak samo i oni muszą przez to przejść.

 

Nieplanowana ciąża w młodym wieku całkiem zmieni twoje życie, choć tak naprawdę nieważne czy jesteś w ciąży mając 16, 18, czy 28 lat. To zawsze ogromna zmiana, z którą trzeba się oswoić.


kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ciąża w sytuacji umowy o pracę na czas określony
Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.

Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.   Kobiety w okresie ciąży są szczególnie chronione przez przepisy prawa. Dotyczy to kobiet zatrudnionych zarówno na mocy umowy o pracę na czas nieokreślony , jak umowy o pracę na czas określony. Umowa na czas określony Obok umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy na czas wykonywania określonej pracy, umowa na czas określony jest jedną z umów, której sposób zawarcia oraz prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika regulują przepisy Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ). Zgodnie z prawem każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny, na okres nie dłuższy niż trzymiesięczny (art. 25 § 2). W pierwsze połowie 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ograniczy nadużycia związane z czasowym zatrudnianiem , tzn. zacznie obowiązywać 36 miesięczny (włączając w to czas trzymiesięcznej umowy na okres próbny) limit zatrudnienia na czas określony. Po upływie 33 miesięcy umowa automatycznie stanie się umową na czas nieokreślony. Ochrona do dnia porodu Przy umowie na czas określony pracownica podlega ochronie (czyli przedłużeniu umowy do dnia porodu), jeśli umowa miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3). Zgodnie z ustaleniami Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 5 grudnia 2002 r.) okres ciąży liczony jest za pomocą tzw. miesięcy księżycowych (zatem każdy jeden miesiąc ciąży to 28 dni). Kobieta zobowiązana jest przedstawić świadectwo lekarskie, a pracodawca zobowiązany jest umożliwić pracownicy korzystanie z badań lekarskich związanych z ciążą (bez wpływu na wynagrodzenie), jeśli nie istnieje możliwość przeprowadzenia badań poza godzinami pracy (art. 185 § 1-2). Pracodawca nie ma również prawa zatrudniać kobiety w ciąży w wymiarze godzin...

brunetka w ciąży leży na łóżku
©puhhha/fotolia
Styl życia
Preejakulat a ciąża – zapłodnienie preejakulatem jest możliwe, ale mało prawdopodobne
Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.   Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat jest różne w zależności od uwarunkowań indywidualnych organizmu – preejakulat nie u wszystkich mężczyzn zawiera zdolne do zapłodnienia plemniki . Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat zależy od partnera Badania przeprowadzone przez Stephena Killicka, Christine Leary, Jamesa Trussella oraz Katherine Guthrie wykazały, że nie zawsze w preejakulacie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Zaledwie 41% próbek zawierało plemniki, a 37% poddanych analizie próbek zawierało ruchliwe plemniki, które mogłyby doprowadzić do ciąży. To, czy w preejakulacie znajdą się plemniki i czy dojdzie do ciąży, zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a także od tego, czy wcześniej tego dnia nastąpił wytrysk – wówczas ryzyko rośnie. Rolą preejakulatu jest oczyszczenie plemnikom drogi do wyjścia i zobojętnienie kwasowego środowiska, które szkodzi nasieniu . Jeśli wcześniej danego dnia doszło do wytrysku, żywe plemniki mogą znajdować się w cewce i zostaną uwolnione z preejakulatem. Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji – ciąża przez preejakulat Zależność - preejakulat a ciąża - istnieje i nie jest abstrakcyjna, co udowadnia liczba poczęć wśród par korzystających ze stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Nawet jeśli partner wykaże się refleksem i wysunie członek przed wytryskiem, chwilę wcześniej w pochwie mógł zostać uwolniony preejakulat zawierający plemniki zdolne do zapłodnienia. Wskaźnik Pearla określający skuteczność antykoncepcji dla stosunku przerywanego to 10 do 20 – dla tylu par na 1000 stosujących tę metodę okazała się ona nieskuteczna . W trakcie trwania ciąży mogą...

Stojacy tyłem chłopak z plecakiem nad morzem
©svetlok/Fotolia
Styl życia
Odzyskaj byłego chłopaka! Oto najlepsze wskazówki, jak to zrobić
Jak odzyskać faceta, którego kochasz: najpierw uświadom sobie, czy to na pewno miłość, a nie przyzwyczajenie lub obawa przed byciem singlem. Daj mu od siebie odpocząć, nie pisz, nie dzwoń, nie pojawiaj się w jego ulubionych miejscach. Nie wzbudzaj w nim zazdrości, bo urażony odejdzie na zawsze.

Jak odzyskać faceta, którego kochasz: najpierw uświadom sobie, czy to na pewno miłość, a nie przyzwyczajenie lub obawa przed byciem singlem. Daj mu od siebie odpocząć, nie pisz, nie dzwoń, nie pojawiaj się w jego ulubionych miejscach. Nie wzbudzaj w nim zazdrości, bo urażony odejdzie na zawsze.   Czasami chwilowe rozstanie ożywia związek , pozwala nabrać dystansu do siebie i partnera oraz ocenić, czy już czas na poważne deklaracje i dojrzałą relację . Jak odzyskać byłego chłopaka: najlepsze porady Jeśli zostałaś porzucona przez mężczyznę, do którego wciąż coś czujesz, przeczytaj poniższe wskazówki:   Na początek zastanów się, dlaczego tak naprawdę doszło do rozstania. Przyczyny mogą być różne: zdrada jednej ze stron , chorobliwa zazdrość, niezgodność charakterów. Być może uczucie się już skończyło i byłaś z nim tylko z przyzwyczajenia lub z obawy przed samotnością. Spróbuj realnie ocenić sytuację i stwierdzić, czy warto walczyć o coś, co pod koniec związku było już jedynie iluzją. Jeżeli jesteś pewna, że chcesz o niego walczyć, bo podejrzewasz, że może być tym jedynym, daj mu swobodę. Nie wysyłaj do niego wiadomości, nie wydzwaniaj, nie przechodź niby przypadkiem pod jego blokiem czy siłownią, nie wypytuj jego przyjaciół, czy z kimś się nie spotyka. Obserwuj go ostrożnie z dystansu i pozwól mu zatęsknić . Każdego spotkania w kolejce w barku czy w sklepie nie próbuj wykorzystać jako okazji do przeprowadzenia wywiadu, jak spędza czas i czy za tobą tęskni. Poproś go o pomoc, jeśli wcześniej zdeklarował się, że może jej udzielić. Podkreśl, że można na nim polegać, bądź miła, wdzięczna. Niech facet poczuje się dowartościowany. Możesz mu się zrewanżować czymś, co naprawdę lubi: biletami na koncert lub piknikiem , które dadzą okazję do kolejnego, pozornie niezobowiązującego spotkania. Nie...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner