Test ciążowy
© puhhha/Fotolia.com
Styl życia

Nieplanowana ciąża w młodym wieku – jak powiedzieć rodzicom?

Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją.

Mówiąc rodzicom o ciąży, bądź spokojna, rzeczowo i konkretnie przedstaw swoje zdanie. Pozwól wyrazić im swoje emocje. Daj im czas na oswojenie z sytuacją.

Zanim powiesz rodzicom o ciąży, przygotuj się do rozmowy

Rodzice reagują w różny sposób, dlatego trudno o receptę, w jaki sposób przeprowadzić taką rozmowę. Możemy ci jedynie podpowiedzieć, na co powinnaś zwrócić uwagę i jak się do niej przygotować.

 

1. Znajdź odpowiednie słowa – zastanów się, co chcesz powiedzieć swoim rodzicom i w jaki sposób. Sama rozmowa może być dla ciebie bardzo stresująca, dlatego lepiej wcześniej przygotować sobie słowa, jakich chcesz użyć. Jeśli spodziewasz się, że może to nie być najlepsza nowina dla twoich rodziców, nie nastawiaj ich, mówiąc o wspaniałej niespodziance. Nie bagatelizuj, ale i nie demonizuj.

 

2. Wybierz odpowiedni moment – oglądanie telewizji czy zbieranie się do wyjścia to nie jest dobry moment na to, by powiedzieć o ciąży rodzicom. Wybierz czas, kiedy żadne z was się nigdzie nie spieszy i możecie usiąść, skupić się i poświęcić sobie uwagę.

 

3. Zastanów się, jak mogą zareagować – różni ludzie w różny sposób reagują, niektórzy milczeniem, inni krzykiem, a jeszcze inni... wybuchem radości. Weź poprawkę na to, jaki mają temperament i czego możesz się spodziewać, ale nie traktuj tego jako pewnik.

 

4. Zastanów się, o co mogą cię zapytać – niektórzy rodzice najpierw zechcą ochłonąć, a inni od razu przejdą do konkretów. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytania, które mogą zadać.

 

Mogą cię zapytać o to:

  • kim jest ojciec dziecka,
  • czy uzna dziecko,
  • czy weźmiecie ślub,
  • co na to jego rodzice,
  • co teraz chcesz zrobić,
  • co ze szkołą/studiami,
  • kiedy do tego doszło,
  • jak długo współżyjesz.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży – samej czy z chłopakiem?

Przemyśl też to, czy nie potrzebujesz podczas tej rozmowy wsparcia drugiej osoby. Może najpierw podziel się tą wiadomością z innym członkiem rodziny, który przyjmie wiadomość spokojniej i będzie cię wspierał w tym trudnym momencie. Może to być ciocia lub babcia. A może wolisz najpierw powiedzieć mamie, a potem razem przekażecie wiadomość tacie?

 

Może też być razem z tobą ojciec dziecka, który powie o waszych planach – musicie jednak nastawić się na to, że podczas rozmowy to właśnie on może zostać obarczony całą winą i pogawędka nie będzie należała do najmilszych. Jednak na pewno dla rodziców ważne będzie to, że wspiera cię w tej chwili i poczuwa się do odpowiedzialności. Nawet jeśli nie docenią tego podczas pierwszej rozmowy, zrobią to później.

Podczas rozmowy spróbuj zachować zimną krew

Podczas rozmowy pozwól rodzicom wyrazić to, co czują i myślą. Spróbuj jednak zachować zimną krew – nie kłóć się z nimi, nie prowokuj awantury, ani też nie daj się w nią wciągnąć. Zamiast tego powiedz im także o swoich uczuciach. To da im czas na ochłonięcie, ale także pozwoli lepiej zrozumieć stan, w jakim teraz jesteś: „wiem, że nie tego chcieliście dla mnie”, „czuję, że was zawiodłam” czy „nie chciałam was zawieść”. Mów po prostu szczerze i prosto z serca.

Kiedy powiedzieć o ciąży rodzicom?

Najlepiej jak najwcześniej – powinnaś przez cały okres ciąży dbać o siebie, a rodzice na pewno ci w tym pomogą. Musisz odżywiać się prawidłowo i chodzić na badania okresowe, co może być trudne bez ich wsparcia. Może się też zdarzyć, czego nikomu nie życzymy, że pojawią się jakieś komplikacje w ciąży i rodzice dowiedzą się o twoim stanie dopiero wioząc cię do szpitala.

Jestem w ciąży – rodzice mnie zabiją!

Owszem, przygotuj się, że mogą się zdenerwować, ale nie powtarzaj sobie ciągle „jestem w ciąży, rodzice mnie zabiją!”. Nie, nie zabiją – tego możesz być pewna. Mogą być zdenerwowani i zaskoczeni, szczególnie na początku, ale to wciąż twoi rodzice, którzy chcą dla ciebie jak najlepiej. Być może inaczej wyobrażali sobie przyjście na świat pierwszego wnuka, ale to nie musi oznaczać, że nie dopuszczą do siebie żadnej innej opcji. Po prostu daj im czas – tak samo, jak ty oswajałaś się z myślą o ciąży, tak samo i oni muszą przez to przejść.

 

Nieplanowana ciąża w młodym wieku całkiem zmieni twoje życie, choć tak naprawdę nieważne czy jesteś w ciąży mając 16, 18, czy 28 lat. To zawsze ogromna zmiana, z którą trzeba się oswoić.


kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ciąża w sytuacji umowy o pracę na czas określony
Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.

Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.   Kobiety w okresie ciąży są szczególnie chronione przez przepisy prawa. Dotyczy to kobiet zatrudnionych zarówno na mocy umowy o pracę na czas nieokreślony , jak umowy o pracę na czas określony. Umowa na czas określony Obok umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy na czas wykonywania określonej pracy, umowa na czas określony jest jedną z umów, której sposób zawarcia oraz prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika regulują przepisy Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ). Zgodnie z prawem każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny, na okres nie dłuższy niż trzymiesięczny (art. 25 § 2). W pierwsze połowie 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ograniczy nadużycia związane z czasowym zatrudnianiem , tzn. zacznie obowiązywać 36 miesięczny (włączając w to czas trzymiesięcznej umowy na okres próbny) limit zatrudnienia na czas określony. Po upływie 33 miesięcy umowa automatycznie stanie się umową na czas nieokreślony. Ochrona do dnia porodu Przy umowie na czas określony pracownica podlega ochronie (czyli przedłużeniu umowy do dnia porodu), jeśli umowa miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3). Zgodnie z ustaleniami Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 5 grudnia 2002 r.) okres ciąży liczony jest za pomocą tzw. miesięcy księżycowych (zatem każdy jeden miesiąc ciąży to 28 dni). Kobieta zobowiązana jest przedstawić świadectwo lekarskie, a pracodawca zobowiązany jest umożliwić pracownicy korzystanie z badań lekarskich związanych z ciążą (bez wpływu na wynagrodzenie), jeśli nie istnieje możliwość przeprowadzenia badań poza godzinami pracy (art. 185 § 1-2). Pracodawca nie ma również prawa zatrudniać kobiety w ciąży w wymiarze godzin...

brunetka w ciąży leży na łóżku
©puhhha/fotolia
Styl życia
Preejakulat a ciąża – zapłodnienie preejakulatem jest możliwe, ale mało prawdopodobne
Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.   Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat jest różne w zależności od uwarunkowań indywidualnych organizmu – preejakulat nie u wszystkich mężczyzn zawiera zdolne do zapłodnienia plemniki . Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat zależy od partnera Badania przeprowadzone przez Stephena Killicka, Christine Leary, Jamesa Trussella oraz Katherine Guthrie wykazały, że nie zawsze w preejakulacie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Zaledwie 41% próbek zawierało plemniki, a 37% poddanych analizie próbek zawierało ruchliwe plemniki, które mogłyby doprowadzić do ciąży. To, czy w preejakulacie znajdą się plemniki i czy dojdzie do ciąży, zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a także od tego, czy wcześniej tego dnia nastąpił wytrysk – wówczas ryzyko rośnie. Rolą preejakulatu jest oczyszczenie plemnikom drogi do wyjścia i zobojętnienie kwasowego środowiska, które szkodzi nasieniu . Jeśli wcześniej danego dnia doszło do wytrysku, żywe plemniki mogą znajdować się w cewce i zostaną uwolnione z preejakulatem. Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji – ciąża przez preejakulat Zależność - preejakulat a ciąża - istnieje i nie jest abstrakcyjna, co udowadnia liczba poczęć wśród par korzystających ze stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Nawet jeśli partner wykaże się refleksem i wysunie członek przed wytryskiem, chwilę wcześniej w pochwie mógł zostać uwolniony preejakulat zawierający plemniki zdolne do zapłodnienia. Wskaźnik Pearla określający skuteczność antykoncepcji dla stosunku przerywanego to 10 do 20 – dla tylu par na 1000 stosujących tę metodę okazała się ona nieskuteczna . W trakcie trwania ciąży mogą...

kobieta siedzi z dziewczynką na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziecko po 40., poznaj ryzyko związane z późną ciążą
O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet.

O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet. Jakie zagrożenia wiążą się z późną ciążą? Po 40. roku życia zaczyna obniżać się stężenie progesteronu , hormonu, który odpowiada m.in. za utrzymanie ciąży. Stwarza to większe ryzyko poronienia niż w przypadku ciąży u młodszych kobiet.   Kobiety po czterdziestce na ogół mają też mniejszą wydolność fizyczną, a to sprawia, że tak duży wysiłek, jakim jest ciąża (zwłaszcza w ostatnich miesiącach), i poród mogą być dla ich organizmu ogromnym obciążeniem.   Siedzący tryb życia, stres i niezdrowa dieta mogą prowadzić do tego, że w wieku 40 lat kobieta ma większe skłonności do pewnych chorób, które utrudniają donoszenie ciąży i stwarzają poważne ryzyko powikłań zdrowotnych. Do takich chorób należą: nadciśnienie, cukrzyca typu II , otyłość.   U kobiet w tym wieku, które nie mają jeszcze dzieci i jest to ich pierwsza w życiu ciąża, w trakcie porodu mogą wystąpić problemy z rozwarciem szyjki macicy . Poród trwa wtedy dłużej, jest trudniejszy i bardziej wyczerpujący.   Komórki jajowe kobiet w wieku 40 lat częściej mają wady genetyczne niż komórki jajowe młodszych kobiet. Dziecko poczęte z takiej komórki narażone jest na wady chromosomalne, np. zespół Downa . Wystąpienie wad chromosomalnych zwiększa też ryzyko poronienia.   Po 40. roku życia kobieta jest w większym stopniu narażona na późną gestozę, czyli zatrucie ciążowe, objawiające się...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak