kobieta po porodzie leży z dzieckiem na łóżku
©freepeoplea/fotolia
Styl życia

Ułożenie miednicowe a poród naturalny

Ułożenie miednicowe dziecka polega na tym, że niemowlę wychodzi z kanału rodnego pupą. Przy ułożeniu pośladkowym lekarz zwykle zaleca cesarskie cięcie, jednak w niektórych przypadkach istnieje ewentualność porodu naturalnego.

Ułożenie miednicowe dziecka polega na tym, że niemowlę wychodzi z kanału rodnego pupą. Przy ułożeniu pośladkowym lekarz zwykle zaleca cesarskie cięcie, jednak w niektórych przypadkach istnieje ewentualność porodu naturalnego.

 

Większość niemowląt (9 na 10) układa się prawidłowo w łonie matki – główką do dołu. Jeżeli dziecko do 34 tygodnia nie przyjmie właściwego ułożenia, potem będzie mu coraz trudniej zmienić pozycję. Niektóre dzieci zostają w ułożeniu miednicowym (pośladkowym). Ułożenie pośladkowe polega na tym, że niemowlę zwrócone jest pupą w kierunku szyjki macicy. Z ułożeniem miednicowym wiążą się komplikacje porodowe. W tradycyjnym porodzie z łona matki pierwsza wychodzi głowa, która toruje drogę reszcie ciała. Dziecko ułożone pośladkowo jest zagrożone utknięciem w kanale rodnym, niedotlenieniem lub urazami okołoporodowymi, dlatego często zamiast porodu naturalnego (siłami natury) często zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić omlet

Przyczyny ułożenia miednicowego

Zwykle ułożenie miednicowe wynika z jakiejś nieprawidłowości. Najczęściej dziecko ułożone jest pośladkowo, gdy poród odbywa się przed 35 tygodniem ciąży. Jest to znak, że niemowlę nie mogło jeszcze przyjąć prawidłowego ułożenia ciała. Ułożenie miednicowe dotyczy także bliźniąt i dzieci bardzo małych. Nieprawidłowemu ułożeniu dziecka sprzyja duża ilość wód płodowych oraz słabe mięśnie powłok brzusznych i macicy u matki. Ułożenie pośladkowe przyjmują także te maluchy, których mamy mają problemy z mięśniakami macicy, wrodzonymi wadami budowy macicy lub nieprawidłowo umieszczonym łożyskiem.

Ułożenie miednicowe zupełne i niezupełne

Niewłaściwie ułożone dziecko może być w pozycji miednicowej niezupełnej lub ułożeniu miednicowym zupełnym.

  • położenie miednicowe niezupełne – polega na tym, że dziecko w łonie matki ma nóżki zgięte w biodrach, ale kolana są wyprostowane. Nogi przylegają wzdłuż tułowia malucha.
  • położenie miednicowe zupełne – maluch zgina nogi w biodrach i w kolanach. Nóżki są przykurczone do brzucha.

Warunki porodu naturalnego przy ułożeniu miednicowym dziecka

Poród pośladkowy jest trudniejszy i bardziej męczący, dlatego do ewentualnej decyzji o porodzie siłami natury powinny być spełnione niektóre konieczne warunki. Stan zdrowia matki i dziecka musi być dobry. Nie powinna być to pierwsza ciąża kobiety. Dziecko ułożone pośladkowo nie powinno być większe od dziecka z poprzedniego porodu. Waga malucha mieści się pomiędzy 2,5 a 3,5 kg. Kobieta ma odpowiednio dużą miednicę. Z badań dopochwowych nie mogą wynikać żadne przeszkody do porodu naturalnego. Główka dziecka jest skierowana lub przegięta do przodu. Przyjęcia naturalnego porodu, w którym dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej może podjąć się lekarz, który jest doświadczony w prowadzeniu takich przypadków. Zawsze powinna być zabezpieczona także możliwość natychmiastowego podania znieczulenia i rozwiązania porodu przed cesarskie cięcie. Decyzja o porodzie siłami natury jest zależna od konkretnego przypadku.


mama z niemowlęciem
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.   Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni , w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę. Obkurczanie macicy po cesarce  Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni. Poród naturalny a obkurczanie macicy Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów...

Osłuchiwanie brzucha kobiety ciężarnej.
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Naturalny poród polega na wykorzystaniu sił natury do wydania dziecka na świat
Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne. Pierwsze znaki, że rozpoczął się poród Kiedy zaczyna się poród, od szyjki macicy odchodzi czop śluzowy , który zatykał szyjkę i chronił płód przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Łatwo zauważyć ten symptom – na bieliźnie znajdowała się będzie spora ilość śluzu, który może być bezbarwny albo żółty czy nawet brunatny. To znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Odczuwalne są regularne skurcze, najpierw mało bolesne, z czasem przybierające na sile i zwiększające częstotliwość. Ból skurczów porodowych pojawia się w dole brzucha i rozchodzi się na cały brzuch i na dolną część pleców. Na początku porodu odchodzą wody płodowe. Może stać się to w jednej chwili, ale częściej płyn wypływa wolno i przez dłuższy czas. Wszystkim tym znakom towarzyszy również biegunka, a czasem też wymioty. Trudno jednak przewidzieć, czy wszystkie objawy wystąpią w danej kolejności i w tym samym czasie, ponieważ to, jak wygląda poród, zależy od organizmu kobiety. Przybycie do szpitala i przygotowanie do wydania dziecka na świat Szyjka macicy rozwiera się, a skurcze porodowe przybierają na sile i częstotliwości. Po przybyciu do szpitala należy przekazać personelowi kartę ciąży i aktualne wyniki badań . Do tego dowód tożsamości, a czasem także skierowanie, chociaż to ostatnie nie jest konieczne. Wykonane zostanie badanie, na jakim etapie porodu jest kobieta, a następnie zostanie ona umieszczona na sali porodowej. Przy rozwarciu około 5-7 centymetrów przyszła matka może mieć...

Kobieta w ciąży
Pixabay/rmt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce
Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).

Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).   Cesarskie cięcie może być zabiegiem planowym – wówczas zostanie wyznaczony dokładny termin rozwiązania. Zdarza się, że decyzja o cesarskim cięciu jest podjęta przez lekarza w ostatniej chwili, gdy zanika tętno płodu, przedłuża się druga faza porodu, pojawia się krwotok lub dochodzi do pęknięcia blizny po wcześniejszej cesarce. Dlaczego cesarka? Ginekologiczne wskazania do cesarskiego cięcia to: przodujące łożysko, makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży) oraz nieprawidłowe ułożenie płodu (położenie poprzeczne, miednicowe, ułożenie czołowe lub twarzowe). W sposób naturalny nie mogą również rodzić kobiety, które cierpią na następujące schorzenia: choroba serca lub nadciśnienie; padaczka – w przypadku odnotowania intensyfikacji napadów w ostatnim miesiącu ciąży; odklejenie siatkówki, nadwzroczność lub krótkowzroczność; cukrzyca – w tym przypadku często dochodzi do makrosomii; zwężenie miednicy bądź wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych; astma oskrzelowa; przebyte operacje macicy, poprzednia ciąża pozamaciczna lub guz jajnika, które mogą przyczynić się do nieprawidłowej kurczliwości macicy, a tym samym utrudniać poród naturalny; mięśniaki; przebyte wcześniej cesarskie cięcie; psychologiczne – lęk przed porodem siłami natury.   Należy pamiętać, aby w karcie ciąży znajdowały się wyczerpujące informacje na temat stanu zdrowia oraz przebytych i obecnych chorób...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik