brunetka w ciąży leży na łóżku
©puhhha/fotolia
Styl życia

Preejakulat a ciąża – zapłodnienie preejakulatem jest możliwe, ale mało prawdopodobne

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji ma niską skuteczność nie tylko przez brak refleksu partnera, ale i dlatego, że ciąża przez preejakulat jest możliwa.

 

Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat jest różne w zależności od uwarunkowań indywidualnych organizmu – preejakulat nie u wszystkich mężczyzn zawiera zdolne do zapłodnienia plemniki.

Ryzyko zajścia w ciążę przez preejakulat zależy od partnera

Badania przeprowadzone przez Stephena Killicka, Christine Leary, Jamesa Trussella oraz Katherine Guthrie wykazały, że nie zawsze w preejakulacie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Zaledwie 41% próbek zawierało plemniki, a 37% poddanych analizie próbek zawierało ruchliwe plemniki, które mogłyby doprowadzić do ciąży. To, czy w preejakulacie znajdą się plemniki i czy dojdzie do ciąży, zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a także od tego, czy wcześniej tego dnia nastąpił wytrysk – wówczas ryzyko rośnie. Rolą preejakulatu jest oczyszczenie plemnikom drogi do wyjścia i zobojętnienie kwasowego środowiska, które szkodzi nasieniu. Jeśli wcześniej danego dnia doszło do wytrysku, żywe plemniki mogą znajdować się w cewce i zostaną uwolnione z preejakulatem.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji – ciąża przez preejakulat

Zależność - preejakulat a ciąża - istnieje i nie jest abstrakcyjna, co udowadnia liczba poczęć wśród par korzystających ze stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Nawet jeśli partner wykaże się refleksem i wysunie członek przed wytryskiem, chwilę wcześniej w pochwie mógł zostać uwolniony preejakulat zawierający plemniki zdolne do zapłodnienia. Wskaźnik Pearla określający skuteczność antykoncepcji dla stosunku przerywanego to 10 do 20 – dla tylu par na 1000 stosujących tę metodę okazała się ona nieskuteczna.


kobieta na łóżku
Pixabay/AlexVan/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Twój partner nalega na stosunek przerywany? Sprawdź, czy nie szkodzi wam obojgu
Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.   Stosunek przerywany jest często stosowany jako sposób antykoncepcji. Czy można jednak tak go traktować? Jak wygląda stosunek przerywany? Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem . Partner musi wyczuć odpowiedni moment, by wycofać się z ciała partnerki i nie dopuścić do dostania się spermy do pochwy. Skuteczność stosunku przerywanego Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży . Ma bardzo niski wskaźnik Pearla – w zależności od grupy wiekowej wynosi 10-28, oznacza to, że na 100 kobiet stosujących stosunek przerywany nawet 28 może zajść w ciążę. Przy idealnym zastosowaniu metody, wskaźnik wynosi 4, jednak trzeba pamiętać, że w trakcie uniesień bardzo łatwo jest się zapomnieć albo choćby na moment zawahać. Jeśli partner się spóźni, pozostaje zastosowanie antykoncepcji „po” . Dlaczego stosunek przerywany jest nieskuteczny? Podczas stosunku jeszcze przed samym wytryskiem, z penisa wydobywa się preejakulat, czyli wydzielina, w której także znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia. Preejakulat neutralizuje kwaśne środowisko cewki moczowej, by plemniki w nasieniu mogły przetrwać. Mężczyzna nie ma żadnego wpływu na wydostawanie się tej wydzieliny, nie jest w stanie jej zatrzymać. Konsekwencje stosunku przerywanego Pomijając samą ochronę, a raczej jej brak, przed ciążą, stosunek przerywany ma negatywny wpływ na ogólną jakość współżycia. Praktykowanie tej metody wywołuje frustrację i może paradoksalnie prowadzić do przedwczesnego wytrysku . W dodatku konieczność ciągłej kontroli podczas aktu może prowadzić do nerwic...

kobieta siedzi z dziewczynką na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziecko po 40., poznaj ryzyko związane z późną ciążą
O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet.

O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet. Jakie zagrożenia wiążą się z późną ciążą? Po 40. roku życia zaczyna obniżać się stężenie progesteronu , hormonu, który odpowiada m.in. za utrzymanie ciąży. Stwarza to większe ryzyko poronienia niż w przypadku ciąży u młodszych kobiet.   Kobiety po czterdziestce na ogół mają też mniejszą wydolność fizyczną, a to sprawia, że tak duży wysiłek, jakim jest ciąża (zwłaszcza w ostatnich miesiącach), i poród mogą być dla ich organizmu ogromnym obciążeniem.   Siedzący tryb życia, stres i niezdrowa dieta mogą prowadzić do tego, że w wieku 40 lat kobieta ma większe skłonności do pewnych chorób, które utrudniają donoszenie ciąży i stwarzają poważne ryzyko powikłań zdrowotnych. Do takich chorób należą: nadciśnienie, cukrzyca typu II , otyłość.   U kobiet w tym wieku, które nie mają jeszcze dzieci i jest to ich pierwsza w życiu ciąża, w trakcie porodu mogą wystąpić problemy z rozwarciem szyjki macicy . Poród trwa wtedy dłużej, jest trudniejszy i bardziej wyczerpujący.   Komórki jajowe kobiet w wieku 40 lat częściej mają wady genetyczne niż komórki jajowe młodszych kobiet. Dziecko poczęte z takiej komórki narażone jest na wady chromosomalne, np. zespół Downa . Wystąpienie wad chromosomalnych zwiększa też ryzyko poronienia.   Po 40. roku życia kobieta jest w większym stopniu narażona na późną gestozę, czyli zatrucie ciążowe, objawiające się...

kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ciąża w sytuacji umowy o pracę na czas określony
Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.

Jeśli umowa na czas określony miałaby być rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży, automatycznie przedłużona zostaje do dnia porodu.   Kobiety w okresie ciąży są szczególnie chronione przez przepisy prawa. Dotyczy to kobiet zatrudnionych zarówno na mocy umowy o pracę na czas nieokreślony , jak umowy o pracę na czas określony. Umowa na czas określony Obok umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy na czas wykonywania określonej pracy, umowa na czas określony jest jedną z umów, której sposób zawarcia oraz prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika regulują przepisy Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ). Zgodnie z prawem każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny, na okres nie dłuższy niż trzymiesięczny (art. 25 § 2). W pierwsze połowie 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ograniczy nadużycia związane z czasowym zatrudnianiem , tzn. zacznie obowiązywać 36 miesięczny (włączając w to czas trzymiesięcznej umowy na okres próbny) limit zatrudnienia na czas określony. Po upływie 33 miesięcy umowa automatycznie stanie się umową na czas nieokreślony. Ochrona do dnia porodu Przy umowie na czas określony pracownica podlega ochronie (czyli przedłużeniu umowy do dnia porodu), jeśli umowa miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3). Zgodnie z ustaleniami Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 5 grudnia 2002 r.) okres ciąży liczony jest za pomocą tzw. miesięcy księżycowych (zatem każdy jeden miesiąc ciąży to 28 dni). Kobieta zobowiązana jest przedstawić świadectwo lekarskie, a pracodawca zobowiązany jest umożliwić pracownicy korzystanie z badań lekarskich związanych z ciążą (bez wpływu na wynagrodzenie), jeśli nie istnieje możliwość przeprowadzenia badań poza godzinami pracy (art. 185 § 1-2). Pracodawca nie ma również prawa zatrudniać kobiety w ciąży w wymiarze godzin...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner