Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca się za brzuch
Styl życia

Skurcze macicy, rozciąganie tkanek, a czasem nacięcie lub pęknięcie krocza – jak bolesny jest poród?

To, czy poród boli, zależy m.in. od nastawienia rodzącej – jeśli jest zestresowana i przestraszona, wydanie dziecka na świat może być bardzo bolesne. Porób to szczególna sytuacja, bo chociaż wydawaniu dziecka na świat towarzyszy ból, to szybko się o tym bólu zapomina. A to za sprawą hormonu szczęścia, który organizm wytwarza tuż po urodzeniu dziecka.

To, czy poród boli, zależy m.in. od nastawienia rodzącej – jeśli jest zestresowana i przestraszona, wydanie dziecka na świat może być bardzo bolesne. Porób to szczególna sytuacja, bo chociaż wydawaniu dziecka na świat towarzyszy ból, to szybko się o tym bólu zapomina. A to za sprawą hormonu szczęścia, który organizm wytwarza tuż po urodzeniu dziecka. 

Intensywność bólu podczas porodu zależy od nastawienia rodzącej

Organizm kobiety podczas porodu wytwarza endorfiny, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Po wydaniu dziecka na świat to dzięki nim między matką i maluchem tworzy się więź, a o bólu można szybko zapomnieć. Jednak gdy rodząca jest zestresowana, nie czuje się bezpiecznie i ma wątpliwości co do jakości opieki, wzrasta poziom adrenaliny. Ten hormon utrudnia poród, przedłuża go i potęguje ból. Dlatego odpowiedź na pytanie „czy poród boli?” jest indywidualna dla każdego przypadku i warunków, w jakich się on odbywa.

Bolesne skurcze podczas porodu

To, czy poród boli, czy nie, zależy m.in. od tego, ile razy kobieta rodziła oraz jak jej organizm reaguje na zachodzące w nim zmiany. Ból podczas porodu powodują skurcze mięśni macicy, dzięki którym dziecko jest wydawane na świat. Podczas skurczów uciskane są nerwy i zaciskane naczynia krwionośne, przez co utrudniony przepływ ma zarówno krew natlenowana, jak i ta, z którą jest odprowadzany kwas mlekowy. To powoduje ból. 

Przemieszczanie się dziecka do wyjścia sprawia rodzącej ból

Skurcze to nie jedyny bolesny element porodu. Ból sprawia również rozciągająca się szyjka macicy i dolna część trzonu macicy. Dzięki temu malec wydostanie się na zewnątrz. Dziecko podczas porodu uciska nerwy w okolicy kręgosłupa, co jest nie bez znaczenia dla odczuwania bólu w dolnej części pleców.

Ból krocza podczas porodu

Wiele kobiet rodzących po raz pierwszy najbardziej obawia się momentu rodzenia główki dziecka. Jest ona duża, ale należy pamiętać, że natura uwzględniła i to – w czaszce dziecka są ciemiączka, ruchome części, które z wiekiem zarastają, a podczas porodu pomagają przejść główce przez drogi rodne. Niemniej jednak uciskane i rozciągane przez główkę dziecka krocze boli. Czasem konieczne jest nacięcie krocza, by malec mógł wyjść na zewnątrz, zdarza się też, że krocze pęka. Ból z tym związany odczuwa się dużo później, gdy poranione krocze goi się (po założeniu szwów).

 

szpitalne metody wywołania porodu
Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Po terminie porodu – kontrolowane wywołanie skurczów macicy
Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie.

Po terminie porodu lekarze stosują bezpieczne metody przyspieszenia skurczów. Jednak planowanego terminu porodu nie należy traktować jak ostatecznej daty – interwencja podejmowana jest gdy poród opóźnia się o więcej niż dwa tygodnie. Po terminie porodu z każdym dniem coraz bardziej dają o sobie znać emocje – niepotrzebnie. Jeśli jesteś pod stałą opieką ginekologa, nerwy mogą tylko zaszkodzić. Ciśnienie i badanie KTG (monitorowanie czynności serca płodu) pozwolą określić, czy stan jest niepokojący. Jeżeli po 14 dniach od terminu porodu nie nastąpi rozwiązanie, lekarz skieruje cię najprawdopodobniej na oddział patologii ciąży , gdzie poród zostanie wywołany za pomocą środków farmakologicznych. 1. Cewnik Foleya Jeśli jest już po terminie porodu, często korzysta się z cewnika Foleya, aby przyspieszyć dojrzewanie szyjki macicy. Tę metodę można zastosować pod warunkiem, że kanał szyjki macicy jest rozwarty na około centymetr. Balonik wypełniony solą fizjologiczną mechanicznie rozwiera szyjkę macicy. Jest to bezpieczna metoda przyspieszania porodu. 2. Lewatywa głęboka po terminie porodu Na oddziale szpitalnym położna i lekarz mogą próbować przyspieszyć poród przez wykonanie lewatywy głębokiej . Oprócz wywołania skurczy macicy, lewatywa zapobiega mimowolnemu oddawaniu stolca w trakcie parcia, zapewniając komfort psychiczny. Po terminie porodu najczęściej podaje się doodbytniczo czopek glicerynowy. 3. Po terminie porodu – amniotomia Amniotomia to przebicie pęcherza płodowego za pomocą igły iniekcyjnej , kleszczy Kochera lub przez wprowadzenie narzędzia po palcu lekarza. Zabieg jest bezbolesny, w trakcie 12 godzin od przekłucia pęcherza akcję porodową należy zakończyć. Możliwe powikłania to wypadniecie pępowiny oraz krwawienie. 4. Oksytocyna w kroplówce Po...

Osłuchiwanie brzucha kobiety ciężarnej.
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Naturalny poród polega na wykorzystaniu sił natury do wydania dziecka na świat
Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne. Pierwsze znaki, że rozpoczął się poród Kiedy zaczyna się poród, od szyjki macicy odchodzi czop śluzowy , który zatykał szyjkę i chronił płód przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Łatwo zauważyć ten symptom – na bieliźnie znajdowała się będzie spora ilość śluzu, który może być bezbarwny albo żółty czy nawet brunatny. To znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Odczuwalne są regularne skurcze, najpierw mało bolesne, z czasem przybierające na sile i zwiększające częstotliwość. Ból skurczów porodowych pojawia się w dole brzucha i rozchodzi się na cały brzuch i na dolną część pleców. Na początku porodu odchodzą wody płodowe. Może stać się to w jednej chwili, ale częściej płyn wypływa wolno i przez dłuższy czas. Wszystkim tym znakom towarzyszy również biegunka, a czasem też wymioty. Trudno jednak przewidzieć, czy wszystkie objawy wystąpią w danej kolejności i w tym samym czasie, ponieważ to, jak wygląda poród, zależy od organizmu kobiety. Przybycie do szpitala i przygotowanie do wydania dziecka na świat Szyjka macicy rozwiera się, a skurcze porodowe przybierają na sile i częstotliwości. Po przybyciu do szpitala należy przekazać personelowi kartę ciąży i aktualne wyniki badań . Do tego dowód tożsamości, a czasem także skierowanie, chociaż to ostatnie nie jest konieczne. Wykonane zostanie badanie, na jakim etapie porodu jest kobieta, a następnie zostanie ona umieszczona na sali porodowej. Przy rozwarciu około 5-7 centymetrów przyszła matka może mieć...

kobiety w ciąży
©Halfpoint/Fotolia
Styl życia
Metody na samodzielne wywołanie porodu
Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu.

Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu. Seks na przyspieszenie porodu W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny – h ormony odpowiedzialne za pobudzanie i rozwieranie szyjki macicy . Z kolei podczas orgazmu wydziela się oksytocyna – hormon wywołujący skurcze. Stymulacja brodawek może wywołać skurcze porodowe Oksytocyna pojawia się także przy masowaniu brodawek. Jeśli wyznaczony termin porodu minął, a ty dalej nie odczuwasz skurczy, masuj piersi, delikatnie wyciągając i drażniąc sutki przez około 2 minuty. Naprzemiennie masuj brodawkę (około 2 minuty) i odpoczywaj (około 3 minuty). Jeżeli skurcze się pojawią, zamień kolejność – 3 minuty masażu, 2 odpoczynku. Wchodzenie i schodzenie po schodach Ruch ułatwia dziecku ustawienie się w kanale rodnym. Chodzenie może wyciągnąć dziecko w dół miednicy. Po terminie porodu dobrze sprawdza się również spacer oraz taniec. Oleje i olejki po terminie porodu na wywołanie akcji porodowej Olej z pierwiosnka, wiesiołka, olej rycynowy czy olejek szałwiowy mogą przyspieszyć akcję porodową . Pierwsze trzy przyjmuje się doustnie (po konsultacji z lekarzem), zaś ostatni warto dodać do kąpieli...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner