kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca na podłodze
© antoshina_t/Fotolia.com
Styl życia

Ciąża krok po kroku – 3 trymestry, czyli 9 miesięcy, czyli 40 tygodni

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki. 

Pierwszy trymestr ciąży – formowanie się dziecka

  • Pierwszy miesiąc od zapłodnienia

W pierwszym miesiącu od poczęcia komórki dzielą się, powstają zalążki układu krwionośnego i nerwowego, a także kończyn, zaczyna bić serce. Dzielące się komórki mają zawiązki 33 kręgów i 40 par mięśni wzdłuż osi ciała, a zarodek osiąga wielkość 5 mm. Zachodzą pierwsze zmiany w organizmie kobiety – piersi robią się obrzmiałe i bolesne, pojawiają się nudności, parcie na pęcherz i zmiana samopoczucia na rozdrażnienie i nadpobudliwość lub ospałość i chroniczne zmęczenie.

  • Drugi miesiąc ciąży

Komórki zarodka dzielą się bardzo szybko, dziecko ma twarz, dłonie, palce, wykształca się szczęka, podniebienie, żuchwa, a także zawiązki oczu i uszu. Rośnie głowa, pojawiają się pierwsze oznaki fal mózgowych i rytmiczne bicie serca. Zarodek powinien mieć na tym etapie około 3 cm. Dolegliwości kobiety nasilają się, dołączają do nich problemy z cerą.

  • Trzeci miesiąc

Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają działać poszczególne układy, następuje rozwój i kształtowanie ciała. Dziecko zaczyna się poruszać, ale na tym etapie nie jest to zazwyczaj odczuwane przez kobietę. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma 9 cm długości.

Drugi trymestr – rozwój płodu i ustąpienie niektórych dolegliwości

  • Czwarty miesiąc ciąży

Ciąża krok po kroku zmienia się, każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia dziecka i różne reakcje organizmu kobiety. W czwartym miesiącu ciąży wykształca się szkielet płodu – kostnieje. Tworzą się też wewnętrzne narządy płciowe. Dziecko zaczyna się ruszać coraz bardziej intensywnie, ma odruch ssania, a jego szpik zaczyna wytwarzać krew. Na tym etapie dziecko przechodzi fazy snu i czuwania. Malec w czwartym miesiącu mierzy 16 cm. Zmiany zachodzą też w organizmie kobiety. Przestaje ona odczuwać nudności, poprawia się jej apetyt, a okrągły brzuch staje się widoczną oznaką ciąży. Piersi bolą mniej, a huśtawka nastrojów znika lub się zmniejsza.

  • Piąty miesiąc

Dziecko nabiera kształtów dzięki rozwojowi tkanki tłuszczowej, wyrastają mu rzęsy, brwi i włosy na głowie, a zewnętrzne narządy płciowe są na tyle wyraźne, że można podczas badania USG określić płeć malca. Płód na tym etapie rozwoju czuje smaki wód płodowych, rusza gałkami ocznymi i staje się bardzo ruchliwy. Dziecko reaguje też na dźwięki i na światło oraz nagłą zmianę temperatury. Jego długość to od 20 do 25 cm. Ciężarna odczuwa bóle w związku z rozciąganiem się więzadeł, które podtrzymują macicę. Mogą puchnąć jej kostki i stopy.

  • Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu wydłużają się kończyny dziecka, mineralizuje się i ciągle kostnieje układ kostny. Na tym etapie płuca „uczą się” kurczyć i rozkurczać, widoczne są ruchy oddechowe płodu. Dziecko mruga i zaczyna wodzić oczami, powstają pierwsze komórki odpowiedzialne za świadomość. Malec bardziej intensywnie reaguje na bodźce z zewnątrz. Płód w tym okresie ma około 30 cm. Kobieta może odczuwać bóle pleców, swędzenie skóry na brzuchu, mrowienie kończyn czy skurcze nóg.

Trzeci trymestr – przygotowanie do porodu

  • Siódmy miesiąc

U dziecka rozrasta się tkanka tłuszczowa, która przyda się malcowi po porodzie. Ruchy dziecka są intensywne i precyzyjne, reakcja na bodźce silniejsza. Na tym etapie malec mierzy około 40 cm. Ciążą krok po kroku przygotowuje do wydania dziecka na świat – pojawiają się skurcze przepowiadające. Z piersi ciężarnej może wypływać tzw. siara. Coraz większe dziecko uciska na przeponę i na inne narządy, co może powodować m.in. płytki oddech czy zaparcia.

  • Ósmy miesiąc

Malec powinien ustawić się głową w dół, w pozycji, w której przyjdzie na świat. Magazynuje żelazo oraz wapń, rozwijają się jego płuca i wzrok. W ósmym miesiącu ciąży dziecko osiąga 45 cm. Kobieta częściej odczuwa skurcze przepowiadające, bóle pleców, nasilają się też objawy z poprzedniego miesiąca.

  • Dziewiąty miesiąc

Dziecko w ostatnim miesiącu przed rozwiązaniem nie rusza się zbyt intensywnie, ponieważ nie ma do tego miejsca. W 36 bądź 37 tygodniu płuca rozwijają się na tyle, że są gotowe do podjęcia pracy w warunkach panujących na zewnątrz organizmu matki. W jelitach odkładają się produkty przemiany materii, które zostaną wydalone już po porodzie. Kobieta odczuwa w tym czasie skurcze, bóle pleców i nóg, może mieć też kłopoty z poruszaniem się. Pierwszą oznaką porodu są skurcze porodowe.

 

Etapy ciąży
© Subbotina Anna/Fotolia.com
Styl życia
Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk
Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.   Ciąża trwa około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, ale do właściwego zapłodnienia zazwyczaj dochodzi około 2 tygodni później. 1. miesiąc ciąży: komórka staje się blastocystą Zapłodniona komórka jajowa mierzy około 0,1 milimetra i waży 0,001 grama. W pierwszym miesiącu ciąży (który trwa tak naprawdę 2 tygodnie) komórka zagnieżdża się w ścianie macicy i błyskawicznie rośnie. Komórka przekształca się w blastocystę podzieloną na dwie połowy. Z jednej powstanie dziecko, z drugiej łożysko, worek owodniowy, pępowina i kosmówka. 2. miesiąc ciąży: serce zaczyna bić W 18. dniu od zapłodnienia zaczyna wykształcać się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Niedługo potem formuje się serce, które zaczyna bić. Krew zaczyna krążyć w krwioobiegu. Powoli wykształcają się też narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita, płuca, trzustka oraz kości i mięśnie. Widoczne stają się też małe wypustki, z których powstaną kończyny. 3. miesiąc ciąży: widać twarz dziecka W trzecim miesiącu ciąży narządy wewnętrzne płodu zaczynają już funkcjonować. Na twarzy wyraźnie widać już nos i oczy, wykształcają się też palce u rąk i stóp. Pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki. Kości twardnieją. Dziecko otwiera usta, pije płyn owodniowy , ziewa, czasami ssie już kciuk. Zaczyna się też delikatnie ruszać, ale...

kobieta w zaawansowanej ciąży z zegarkiem
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zwiastun porodu – ruchy dziecka przed porodem
Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające. Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia.

Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające.   Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia. Ruchliwość dziecka w ostatnim miesiącu przed porodem Już w 8 miesiącu ciąży dziecko wierci się, by przyjąć pozycję do porodu . Są to skurcze przepowiadające. Odczuwa się je w dole brzucha, ponieważ malec schodzi na dół. Nie są związane z akcją porodową , a jedynie przygotowaniem do porodu, póki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by się odwrócić. Od skurczów porodowych skurcze przepowiadające różnią się tym, że nie są regularne, występują tylko w obrębie brzucha, ustępują po położeniu się lub ciepłej kąpieli i się nie nasilają.  Liczbę ruchów w ostatnim miesiącu przed porodem warto kontrolować W ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca, więc nie jest tak ruchliwe, jak w drugim trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie porusza się wcale. Brak jakichkolwiek ruchów dziecka powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Ruchy dziecka przed porodem przypominają raczej szturchanie i są o wiele bardziej subtelne. Aby stwierdzić, czy wszystko zmierza ku dobremu rozwiązaniu, można notować częstotliwość ruchów malca. Zbliżasz się do terminu porodu? To ostatni dzwonek na zakupy, wejdź na tę stronę i wykorzystaj kupon rabatowy 5 10 15 .     W szkole rodzenia dowiesz się,  jak się przygotować do porodu naturalnego . Nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Zobacz, co powinna zawierać  wyprawka do szpitala dla matki .   Ostatni miesiąc ciąży...

Problemy ze snem w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny problemów ze snem w ciąży i metody radzenia sobie z nimi
Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.

Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.   W trzecim trymestrze zaleca się spanie na lewym boku. Spanie na brzuchu jest niemożliwe, a pozycja na prawym boku może zaburzać przepływ krwi do dolnych partii ciała przez uciskanie żyły głównej dolnej. Również w pozycji na plecach krążenie może być zaburzone. Problemy ze snem na początku ciąży Przyczyny problemów ze snem we wczesnej ciąży to stres, częsta potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie i nieodpowiednie warunki do spania. W pierwszym trymestrze częściej ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Ciężarna w miarę możliwości powinna poddawać się temu i urządzać drzemki w środku dnia.   Bezsenność w ciąży wynikać może ze stresu związanego z nową sytuacją i obawami ciężarnej, np. czy sobie poradzi lub jak przebiegnie ciąża. Permanentne napięcie utrudnia zasypianie i może wybudzać w nocy. Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, metod na wyciszenie. Pomóc może też ciepła kąpiel i wywietrzenie sypialni oraz spacer lub inna wybrana forma aktywności przed snem.   Budzenie się w nocy w ciąży jest zwykle skutkiem zwiększonego parcia na pęcherz przez powiększającą się macicę. Aby uniknąć wybudzania z tego powodu, trzeba ograniczyć płyny wieczorami. Problemy ze snem w ciąży: drugi trymestr Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy organizm już przystosował się do nowej sytuacji ale jeszcze nie podejmuje nadmiernego wysiłku. W tych miesiącach problemy ze snem są bardzo rzadkie, mogą wynikać z przyczyn...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner