Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.

Reklama

Pierwszy trymestr ciąży – formowanie się dziecka

  • Pierwszy miesiąc od zapłodnienia

W pierwszym miesiącu od poczęcia komórki dzielą się, powstają zalążki układu krwionośnego i nerwowego, a także kończyn, zaczyna bić serce. Dzielące się komórki mają zawiązki 33 kręgów i 40 par mięśni wzdłuż osi ciała, a zarodek osiąga wielkość 5 mm. Zachodzą pierwsze zmiany w organizmie kobiety – piersi robią się obrzmiałe i bolesne, pojawiają się nudności, parcie na pęcherz i zmiana samopoczucia na rozdrażnienie i nadpobudliwość lub ospałość i chroniczne zmęczenie.

  • Drugi miesiąc ciąży

Komórki zarodka dzielą się bardzo szybko, dziecko ma twarz, dłonie, palce, wykształca się szczęka, podniebienie, żuchwa, a także zawiązki oczu i uszu. Rośnie głowa, pojawiają się pierwsze oznaki fal mózgowych i rytmiczne bicie serca. Zarodek powinien mieć na tym etapie około 3 cm. Dolegliwości kobiety nasilają się, dołączają do nich problemy z cerą.

  • Trzeci miesiąc

Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają działać poszczególne układy, następuje rozwój i kształtowanie ciała. Dziecko zaczyna się poruszać, ale na tym etapie nie jest to zazwyczaj odczuwane przez kobietę. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma 9 cm długości.

Drugi trymestr – rozwój płodu i ustąpienie niektórych dolegliwości

  • Czwarty miesiąc ciąży

Ciąża krok po kroku zmienia się, każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia dziecka i różne reakcje organizmu kobiety. W czwartym miesiącu ciąży wykształca się szkielet płodu – kostnieje. Tworzą się też wewnętrzne narządy płciowe. Dziecko zaczyna się ruszać coraz bardziej intensywnie, ma odruch ssania, a jego szpik zaczyna wytwarzać krew. Na tym etapie dziecko przechodzi fazy snu i czuwania. Malec w czwartym miesiącu mierzy 16 cm. Zmiany zachodzą też w organizmie kobiety. Przestaje ona odczuwać nudności, poprawia się jej apetyt, a okrągły brzuch staje się widoczną oznaką ciąży. Piersi bolą mniej, a huśtawka nastrojów znika lub się zmniejsza.

Zobacz także
  • Piąty miesiąc

Dziecko nabiera kształtów dzięki rozwojowi tkanki tłuszczowej, wyrastają mu rzęsy, brwi i włosy na głowie, a zewnętrzne narządy płciowe są na tyle wyraźne, że można podczas badania USG określić płeć malca. Płód na tym etapie rozwoju czuje smaki wód płodowych, rusza gałkami ocznymi i staje się bardzo ruchliwy. Dziecko reaguje też na dźwięki i na światło oraz nagłą zmianę temperatury. Jego długość to od 20 do 25 cm. Ciężarna odczuwa bóle w związku z rozciąganiem się więzadeł, które podtrzymują macicę. Mogą puchnąć jej kostki i stopy.

  • Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu wydłużają się kończyny dziecka, mineralizuje się i ciągle kostnieje układ kostny. Na tym etapie płuca „uczą się” kurczyć i rozkurczać, widoczne są ruchy oddechowe płodu. Dziecko mruga i zaczyna wodzić oczami, powstają pierwsze komórki odpowiedzialne za świadomość. Malec bardziej intensywnie reaguje na bodźce z zewnątrz. Płód w tym okresie ma około 30 cm. Kobieta może odczuwać bóle pleców, swędzenie skóry na brzuchu, mrowienie kończyn czy skurcze nóg.

Trzeci trymestr – przygotowanie do porodu

  • Siódmy miesiąc

U dziecka rozrasta się tkanka tłuszczowa, która przyda się malcowi po porodzie. Ruchy dziecka są intensywne i precyzyjne, reakcja na bodźce silniejsza. Na tym etapie malec mierzy około 40 cm. Ciążą krok po kroku przygotowuje do wydania dziecka na świat – pojawiają się skurcze przepowiadające. Z piersi ciężarnej może wypływać tzw. siara. Coraz większe dziecko uciska na przeponę i na inne narządy, co może powodować m.in. płytki oddech czy zaparcia.

  • Ósmy miesiąc

Malec powinien ustawić się głową w dół, w pozycji, w której przyjdzie na świat. Magazynuje żelazo oraz wapń, rozwijają się jego płuca i wzrok. W ósmym miesiącu ciąży dziecko osiąga 45 cm. Kobieta częściej odczuwa skurcze przepowiadające, bóle pleców, nasilają się też objawy z poprzedniego miesiąca.

  • Dziewiąty miesiąc

Dziecko w ostatnim miesiącu przed rozwiązaniem nie rusza się zbyt intensywnie, ponieważ nie ma do tego miejsca. W 36 bądź 37 tygodniu płuca rozwijają się na tyle, że są gotowe do podjęcia pracy w warunkach panujących na zewnątrz organizmu matki. W jelitach odkładają się produkty przemiany materii, które zostaną wydalone już po porodzie. Kobieta odczuwa w tym czasie skurcze, bóle pleców i nóg, może mieć też kłopoty z poruszaniem się. Pierwszą oznaką porodu są skurcze porodowe.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama