kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca na podłodze
© antoshina_t/Fotolia.com
Styl życia

Ciąża krok po kroku – 3 trymestry, czyli 9 miesięcy, czyli 40 tygodni

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki. 

Pierwszy trymestr ciąży – formowanie się dziecka

  • Pierwszy miesiąc od zapłodnienia

W pierwszym miesiącu od poczęcia komórki dzielą się, powstają zalążki układu krwionośnego i nerwowego, a także kończyn, zaczyna bić serce. Dzielące się komórki mają zawiązki 33 kręgów i 40 par mięśni wzdłuż osi ciała, a zarodek osiąga wielkość 5 mm. Zachodzą pierwsze zmiany w organizmie kobiety – piersi robią się obrzmiałe i bolesne, pojawiają się nudności, parcie na pęcherz i zmiana samopoczucia na rozdrażnienie i nadpobudliwość lub ospałość i chroniczne zmęczenie.

  • Drugi miesiąc ciąży

Komórki zarodka dzielą się bardzo szybko, dziecko ma twarz, dłonie, palce, wykształca się szczęka, podniebienie, żuchwa, a także zawiązki oczu i uszu. Rośnie głowa, pojawiają się pierwsze oznaki fal mózgowych i rytmiczne bicie serca. Zarodek powinien mieć na tym etapie około 3 cm. Dolegliwości kobiety nasilają się, dołączają do nich problemy z cerą.

  • Trzeci miesiąc

Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają działać poszczególne układy, następuje rozwój i kształtowanie ciała. Dziecko zaczyna się poruszać, ale na tym etapie nie jest to zazwyczaj odczuwane przez kobietę. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma 9 cm długości.

Drugi trymestr – rozwój płodu i ustąpienie niektórych dolegliwości

  • Czwarty miesiąc ciąży

Ciąża krok po kroku zmienia się, każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia dziecka i różne reakcje organizmu kobiety. W czwartym miesiącu ciąży wykształca się szkielet płodu – kostnieje. Tworzą się też wewnętrzne narządy płciowe. Dziecko zaczyna się ruszać coraz bardziej intensywnie, ma odruch ssania, a jego szpik zaczyna wytwarzać krew. Na tym etapie dziecko przechodzi fazy snu i czuwania. Malec w czwartym miesiącu mierzy 16 cm. Zmiany zachodzą też w organizmie kobiety. Przestaje ona odczuwać nudności, poprawia się jej apetyt, a okrągły brzuch staje się widoczną oznaką ciąży. Piersi bolą mniej, a huśtawka nastrojów znika lub się zmniejsza.

  • Piąty miesiąc

Dziecko nabiera kształtów dzięki rozwojowi tkanki tłuszczowej, wyrastają mu rzęsy, brwi i włosy na głowie, a zewnętrzne narządy płciowe są na tyle wyraźne, że można podczas badania USG określić płeć malca. Płód na tym etapie rozwoju czuje smaki wód płodowych, rusza gałkami ocznymi i staje się bardzo ruchliwy. Dziecko reaguje też na dźwięki i na światło oraz nagłą zmianę temperatury. Jego długość to od 20 do 25 cm. Ciężarna odczuwa bóle w związku z rozciąganiem się więzadeł, które podtrzymują macicę. Mogą puchnąć jej kostki i stopy.

  • Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu wydłużają się kończyny dziecka, mineralizuje się i ciągle kostnieje układ kostny. Na tym etapie płuca „uczą się” kurczyć i rozkurczać, widoczne są ruchy oddechowe płodu. Dziecko mruga i zaczyna wodzić oczami, powstają pierwsze komórki odpowiedzialne za świadomość. Malec bardziej intensywnie reaguje na bodźce z zewnątrz. Płód w tym okresie ma około 30 cm. Kobieta może odczuwać bóle pleców, swędzenie skóry na brzuchu, mrowienie kończyn czy skurcze nóg.

Trzeci trymestr – przygotowanie do porodu

  • Siódmy miesiąc

U dziecka rozrasta się tkanka tłuszczowa, która przyda się malcowi po porodzie. Ruchy dziecka są intensywne i precyzyjne, reakcja na bodźce silniejsza. Na tym etapie malec mierzy około 40 cm. Ciążą krok po kroku przygotowuje do wydania dziecka na świat – pojawiają się skurcze przepowiadające. Z piersi ciężarnej może wypływać tzw. siara. Coraz większe dziecko uciska na przeponę i na inne narządy, co może powodować m.in. płytki oddech czy zaparcia.

  • Ósmy miesiąc

Malec powinien ustawić się głową w dół, w pozycji, w której przyjdzie na świat. Magazynuje żelazo oraz wapń, rozwijają się jego płuca i wzrok. W ósmym miesiącu ciąży dziecko osiąga 45 cm. Kobieta częściej odczuwa skurcze przepowiadające, bóle pleców, nasilają się też objawy z poprzedniego miesiąca.

  • Dziewiąty miesiąc

Dziecko w ostatnim miesiącu przed rozwiązaniem nie rusza się zbyt intensywnie, ponieważ nie ma do tego miejsca. W 36 bądź 37 tygodniu płuca rozwijają się na tyle, że są gotowe do podjęcia pracy w warunkach panujących na zewnątrz organizmu matki. W jelitach odkładają się produkty przemiany materii, które zostaną wydalone już po porodzie. Kobieta odczuwa w tym czasie skurcze, bóle pleców i nóg, może mieć też kłopoty z poruszaniem się. Pierwszą oznaką porodu są skurcze porodowe.

 

Etapy ciąży
© Subbotina Anna/Fotolia.com
Styl życia
Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk
Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.   Ciąża trwa około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, ale do właściwego zapłodnienia zazwyczaj dochodzi około 2 tygodni później. 1. miesiąc ciąży: komórka staje się blastocystą Zapłodniona komórka jajowa mierzy około 0,1 milimetra i waży 0,001 grama. W pierwszym miesiącu ciąży (który trwa tak naprawdę 2 tygodnie) komórka zagnieżdża się w ścianie macicy i błyskawicznie rośnie. Komórka przekształca się w blastocystę podzieloną na dwie połowy. Z jednej powstanie dziecko, z drugiej łożysko, worek owodniowy, pępowina i kosmówka. 2. miesiąc ciąży: serce zaczyna bić W 18. dniu od zapłodnienia zaczyna wykształcać się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Niedługo potem formuje się serce, które zaczyna bić. Krew zaczyna krążyć w krwioobiegu. Powoli wykształcają się też narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita, płuca, trzustka oraz kości i mięśnie. Widoczne stają się też małe wypustki, z których powstaną kończyny. 3. miesiąc ciąży: widać twarz dziecka W trzecim miesiącu ciąży narządy wewnętrzne płodu zaczynają już funkcjonować. Na twarzy wyraźnie widać już nos i oczy, wykształcają się też palce u rąk i stóp. Pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki. Kości twardnieją. Dziecko otwiera usta, pije płyn owodniowy , ziewa, czasami ssie już kciuk. Zaczyna się też delikatnie ruszać, ale...

kobieta w zaawansowanej ciąży z zegarkiem
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zwiastun porodu – ruchy dziecka przed porodem
Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające. Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia.

Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające.   Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia. Ruchliwość dziecka w ostatnim miesiącu przed porodem Już w 8 miesiącu ciąży dziecko wierci się, by przyjąć pozycję do porodu . Są to skurcze przepowiadające. Odczuwa się je w dole brzucha, ponieważ malec schodzi na dół. Nie są związane z akcją porodową , a jedynie przygotowaniem do porodu, póki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by się odwrócić. Od skurczów porodowych skurcze przepowiadające różnią się tym, że nie są regularne, występują tylko w obrębie brzucha, ustępują po położeniu się lub ciepłej kąpieli i się nie nasilają.  Liczbę ruchów w ostatnim miesiącu przed porodem warto kontrolować W ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca, więc nie jest tak ruchliwe, jak w drugim trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie porusza się wcale. Brak jakichkolwiek ruchów dziecka powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Ruchy dziecka przed porodem przypominają raczej szturchanie i są o wiele bardziej subtelne. Aby stwierdzić, czy wszystko zmierza ku dobremu rozwiązaniu, można notować częstotliwość ruchów malca. Zbliżasz się do terminu porodu? To ostatni dzwonek na zakupy, wejdź na tę stronę i wykorzystaj kupon rabatowy 5 10 15 .     W szkole rodzenia dowiesz się,  jak się przygotować do porodu naturalnego . Nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Zobacz, co powinna zawierać  wyprawka do szpitala dla matki .   Ostatni miesiąc ciąży...

Problemy ze snem w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny problemów ze snem w ciąży i metody radzenia sobie z nimi
Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.

Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.   W trzecim trymestrze zaleca się spanie na lewym boku. Spanie na brzuchu jest niemożliwe, a pozycja na prawym boku może zaburzać przepływ krwi do dolnych partii ciała przez uciskanie żyły głównej dolnej. Również w pozycji na plecach krążenie może być zaburzone. Problemy ze snem na początku ciąży Przyczyny problemów ze snem we wczesnej ciąży to stres, częsta potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie i nieodpowiednie warunki do spania. W pierwszym trymestrze częściej ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Ciężarna w miarę możliwości powinna poddawać się temu i urządzać drzemki w środku dnia.   Bezsenność w ciąży wynikać może ze stresu związanego z nową sytuacją i obawami ciężarnej, np. czy sobie poradzi lub jak przebiegnie ciąża. Permanentne napięcie utrudnia zasypianie i może wybudzać w nocy. Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, metod na wyciszenie. Pomóc może też ciepła kąpiel i wywietrzenie sypialni oraz spacer lub inna wybrana forma aktywności przed snem.   Budzenie się w nocy w ciąży jest zwykle skutkiem zwiększonego parcia na pęcherz przez powiększającą się macicę. Aby uniknąć wybudzania z tego powodu, trzeba ograniczyć płyny wieczorami. Problemy ze snem w ciąży: drugi trymestr Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy organizm już przystosował się do nowej sytuacji ale jeszcze nie podejmuje nadmiernego wysiłku. W tych miesiącach problemy ze snem są bardzo rzadkie, mogą wynikać z przyczyn...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik