mama z niemowlęciem
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia

Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

 

Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu.

Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie?

Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni, w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę.

Obkurczanie macicy po cesarce 

Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni.

Poród naturalny a obkurczanie macicy

Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów popołogowych. Krwawienie poporodowe jest jednak znacznie dłuższe od miesiączki (trwa kilka tygodni).

Drugie dziecko i objawy obkurczania macicy

To, jak będzie przebiegał okres połogu w przypadku drugiego dziecka, zależy od rozwoju ciąży, stanu zdrowia kobiety oraz ułożenia dziecka w macicy. Obkurczanie macicy po drugim porodzie może być bardziej bolesne w porównaniu z pierwszym. Odczuwalne objawy zależne są także, od tego ile czasu minęło od poprzedniej ciąży. Jeżeli nie upłynął rok, ciało kobiety nie zdążyło się jeszcze całkowicie zregenerować i będzie osłabione, przez co łatwiej o komplikacje.

Obkurczanie macicy po kolejnym porodzie

Kolejny poród powoduje, że obkurczanie macicy boli bardziej niż poprzednie. Nasila się również dyskomfort w czasie karmienia piersią. Leżenie na brzuchu i przyjmowanie łagodnych środków przeciwbólowych uśmierza ból w pierwszych tygodniach po trzecim porodzie. Picie dużej ilości wody niegazowanej w ciągu dnia powoduje częstsze wizyty w toalecie, a obkurczanie macicy w czasie oddawania moczu następuje bardziej efektywnie i sprawia mniej bólu.


Mleko matki to najzdrowszy pokarm dla niemowlaka
©rohappy/Fotolia
Styl życia
Jak przebiega obkurczanie macicy po porodzie naturalnym?
Wiele kobiet wyobraża sobie, że poród zamyka definitywnie okres okołociążowych obciążeń organizmu. Niestety obkurczanie macicy (tzw. połóg) po porodzie naturalnym trwa nawet do ośmiu tygodni i niesie za sobą szereg kolejnych zmian w ciele kobiety. Jest to m.in. krwawienie, wydalanie odchodów popołogowych czy laktogeneza (wytwarzanie mleka).

Wiele kobiet wyobraża sobie, że poród zamyka definitywnie okres okołociążowych obciążeń organizmu. Niestety obkurczanie macicy (tzw. połóg) po porodzie naturalnym trwa nawet do ośmiu tygodni i niesie za sobą szereg kolejnych zmian w ciele kobiety. Jest to m.in. krwawienie, wydalanie odchodów popołogowych czy laktogeneza (wytwarzanie mleka).   Ciąża i poród jest to wielka zmiana dla organizmu kobiety, dlatego po tym okresie ciało potrzebuje czasu, aby całkowicie powrócić do stanu sprzed ciąży. Obkurczanie macicy jest stanem, w którym kobiece narządy płciowe starają się powrócić do normalnego funkcjonowania i płodności. Okres ten obejmuje kilka tygodni od momentu urodzenia dziecka – po naturalnym porodzie obkurczenie macicy trwa do 6 tygodni. Obkurczanie macicy: przebieg Po samym porodzie macica zmniejsza się o około 30-50% objętości , jej ściany stają się cienkie, a naczynia krwionośne się zwężają. Występuje obfite krwawienie, które jest naturalną reakcją narządu po oderwaniu się łożyska, a z czasem zamienia się w tzw. odchody popołogowe. Jest to mieszanka krwi z pozostałościami błon płodowych, łożyska i innych niepotrzebnych już produktów ubocznych wytworzonych podczas ciąży. Ich kolor z czasem zmienia się i nie należy martwić się ich brunatno-żółtawym , a nawet szarym kolorytem. Obkurczanie macicy: gdy matka nie karmi piersią W tym samym czasie, kiedy następuje obkurczanie się macicy, następuje również laktogeneza i jest to bardzo ważny etap dla macicy. Gdy wytwarzanie pokarmu nastąpi prawidłowo zaraz po porodzie, to powrót do płodności – pierwsza miesiączka – może zdarzyć się po 6-8 tygodniach. Będzie wtedy symbolicznym zakończeniem połogu. Jeżeli jednak matka nie karmi swojego dziecka piersią, wtedy okres może wystąpić o wiele...

Ból brzucha
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jak przebiega obkurczanie macicy po cesarskim cięciu?
Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu. Objawy obkurczania macicy po porodzie naturalnym Obkurczanie macicy po cesarskim cięciu objawia się podobnie jak przy porodzie naturalnym. Występują jednak inne, dodatkowe dolegliwości, wywołane przede wszystkim raną po cesarce. Przez to okres regeneracji organizmu po ciąży i porodzie może być dłuższy niż standardowe 6-8 tygodni i jest indywidualny. Objawy obkurczania macicy występujące przy naturalnym porodzie: skurcze macicy, spowodowane nadmierną ilością hormonów wytworzonych podczas porodu, krwawienie, odchody popołogowe (mieszkanka krwi z pozostałościami łożyska, błon płodowych, które przybierają kolor brunatny, szary czy żółty), zwężenie się macicy o ok. 30-50% (jej ściany stają się cieńsze). Obkurczanie macicy po cesarce: dodatkowe objawy Oprócz wyżej wymienionych objawów, kobieta po cesarce będzie odczuwać po prostu fizyczny ból w miejscu nacięcia – nie tylko na skórze, ale również wewnątrz na ścianie macicy. Spowodować to może nasilenie skurczów tego narządów. Pozytywną informacją może być, że ilość odchodów popołogowych jest mniejsza niż przy naturalnym porodzie. Jeżeli jednak nie występują w ogóle, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ zabieg może również w niektórych przypadkach wstrzymać obkurczanie macicy....

matka przytulająca niemowlę
© tatyana_k/Fotolia.com
Styl życia
Krwawienie po porodzie może trwać do 6 tygodni
Po porodzie organizm kobiety musi się zregenerować i oczyścić, krwawienie w okresie połogu jest naturalnym zjawiskiem. To, ile trwa krwawienie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Należy bacznie obserwować wygląd i zapach wydzieliny z dróg rodnych, ponieważ w ten sposób można zauważyć nieprawidłowości.

Po porodzie organizm kobiety musi się zregenerować i oczyścić, krwawienie w okresie połogu jest naturalnym zjawiskiem. To, ile trwa krwawienie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Należy bacznie obserwować wygląd i zapach wydzieliny z dróg rodnych, ponieważ w ten sposób można zauważyć nieprawidłowości. Krwawienie po porodzie może trwać przez cały połóg Okres połogu to 6 tygodni od wydania dziecka na świat. W tym czasie organizm regeneruje się, macica się obkurcza, wydalane są odchody połogowe – resztki błon płodowych, krew i śluz. To, ile trwa krwawienie po porodzie zależy m.in. od sposobu rodzenia – siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie , a także zabiegów, które trzeba było wykonać, np. nacinania krocza . Zwykle kobieta krwawi przez 2 do 3 tygodni po urodzeniu dziecka. W okresie połogu należy obserwować to, co się dzieje z organizmem, by w razie nieprawidłowości zwrócić się o pomoc. Etapy i zmiany podczas krwawienia po porodzie Do kilku dni po urodzeniu dziecka z dróg rodnych kobiety wydostaje się około 500 ml wydzieliny na dobę. Skurcze przypominają bóle menstruacyjne , a wydzielina z pochwy ma zapach jak podczas miesiączki. Skurcze są silniejsze podczas karmienia piersią , gdyż wydzielana jest wówczas oksytocyna, która je powoduje. Ten hormon pomógł dziecku przyjść na świat. Po 7 do 10 dniach wydzieliny jest już zdecydowanie mniej i zmienia ona kolor – z krwistego na różowy, a w kolejnych dniach na brązowo-czerwone i brązowe. Krwawienie zmieni się w plamienie, a potem całkowicie zniknie. Kolejnym krwawieniem powinna być pierwsza miesiączka po porodzie, która może pojawić się w przedziale czasowym od 4 do nawet 20 tygodni. Krwawienie po porodzie powinno być uważnie obserwowane Aby uniknąć groźnych skutków nadmiernego krwawienia...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner