Kobieta w ciąży siedzi na kanapie
©nenetus/Fotolia
Styl życia

Skurcze porodowe można rozpoznać po tym, że nie przechodzą po ciepłej kąpieli ani w ruchu

Skurcze przepowiadające mogą występować nawet kilka tygodni przed porodem. Oznaczają one, że dziecko przyjmuje pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Natomiast skurcze porodowe rozpoczynają poród, są coraz częstsze i nie ustępują. Kobieta odczuwająca skurcze porodowe powinna szybko znaleźć się w szpitalu.

Skurcze przepowiadające mogą występować nawet kilka tygodni przed porodem. Oznaczają one, że dziecko przyjmuje pozycję, która ułatwi mu przyjście na świat. Natomiast skurcze porodowe rozpoczynają poród, są coraz częstsze i nie ustępują. Kobieta odczuwająca skurcze porodowe powinna szybko znaleźć się w szpitalu.

Skurcze przepowiadające odróżnić od skurczów porodowych można na podstawie ich częstotliwości

Skurcze mogą pojawiać się pod koniec ciąży i nie muszą oznaczać, że rozpoczyna się poród. Na kilka tygodni przed przyjściem dziecka na świat matka doświadcza skurczów przepowiadających. Są one naturalne i jeśli nie towarzyszy im plamienie, nie ma powodów do obaw. Od skurczów porodowych odróżnia je przede wszystkim to, że są nieregularne i krótkie. Ponadto mijają po ciepłej, około 35 minutowej kąpieli i gdy kobieta trochę się porusza, np. pochodzi. Skurcze przepowiadające powstają na skutek tego, że dziecko przybiera w łonie matki pozycję, w której będzie mogło przyjść na świat.

Skąd wiadomo, że to już i jak rozpoznać skurcze porodowe?

Młode matki, które rodzą po raz pierwszy, z paniką zadają sobie pytanie: „jak rozpoznać skurcze porodowe?”. W rzeczywistości trudno je pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Skurcze porodowe występują z regularną częstotliwością – najpierw co 15-20 minut, a potem coraz częściej. Są krótkie, a ból narasta z upływem czasu i postępem porodu. Tego rodzaju skurczów nie zatrzyma ani ciepła kąpiel, ani spacer po mieszkaniu, ani położenie się, ani wypicie dużej ilości wody (wypełniony pęcherz moczowy może działać łagodząco na skurcze przepowiadające). Skurcze porodowe rozpoznać można także po objawach towarzyszących. Jeśli rozpoczął się poród, z pochwy powinien wydobywać się śluz albo śluz z krwią. A towarzyszący, narastający ból obejmuje wówczas dół brzucha i promieniuje na brzuch oraz dół pleców. Charakterystyczne dla rozpoczęcia porodu jest też odejście wód płodowych.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny schab z owocami

 

Osłuchiwanie brzucha kobiety ciężarnej.
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Naturalny poród polega na wykorzystaniu sił natury do wydania dziecka na świat
Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne.

Choć każda przyszła matka przynajmniej w teorii wie, jak wygląda poród, ciągle towarzyszy jej stres związany z tym wielkim wydarzeniem. Skurcze porodowe trudno pomylić z innymi skurczami, np. przepowiadającymi. Tym bardziej że towarzyszą im inne symptomy rozpoczęcia porodu. Z czasem rozwarcie szyjki macicy zwiększa się, a skurcze stają się częstsze i coraz bardziej bolesne. Pierwsze znaki, że rozpoczął się poród Kiedy zaczyna się poród, od szyjki macicy odchodzi czop śluzowy , który zatykał szyjkę i chronił płód przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Łatwo zauważyć ten symptom – na bieliźnie znajdowała się będzie spora ilość śluzu, który może być bezbarwny albo żółty czy nawet brunatny. To znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Odczuwalne są regularne skurcze, najpierw mało bolesne, z czasem przybierające na sile i zwiększające częstotliwość. Ból skurczów porodowych pojawia się w dole brzucha i rozchodzi się na cały brzuch i na dolną część pleców. Na początku porodu odchodzą wody płodowe. Może stać się to w jednej chwili, ale częściej płyn wypływa wolno i przez dłuższy czas. Wszystkim tym znakom towarzyszy również biegunka, a czasem też wymioty. Trudno jednak przewidzieć, czy wszystkie objawy wystąpią w danej kolejności i w tym samym czasie, ponieważ to, jak wygląda poród, zależy od organizmu kobiety. Przybycie do szpitala i przygotowanie do wydania dziecka na świat Szyjka macicy rozwiera się, a skurcze porodowe przybierają na sile i częstotliwości. Po przybyciu do szpitala należy przekazać personelowi kartę ciąży i aktualne wyniki badań . Do tego dowód tożsamości, a czasem także skierowanie, chociaż to ostatnie nie jest konieczne. Wykonane zostanie badanie, na jakim etapie porodu jest kobieta, a następnie zostanie ona umieszczona na sali porodowej. Przy rozwarciu około 5-7 centymetrów przyszła matka może mieć...

kobieta w zaawansowanej ciąży z zegarkiem
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zwiastun porodu – ruchy dziecka przed porodem
Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające. Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia.

Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające.   Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia. Ruchliwość dziecka w ostatnim miesiącu przed porodem Już w 8 miesiącu ciąży dziecko wierci się, by przyjąć pozycję do porodu . Są to skurcze przepowiadające. Odczuwa się je w dole brzucha, ponieważ malec schodzi na dół. Nie są związane z akcją porodową , a jedynie przygotowaniem do porodu, póki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by się odwrócić. Od skurczów porodowych skurcze przepowiadające różnią się tym, że nie są regularne, występują tylko w obrębie brzucha, ustępują po położeniu się lub ciepłej kąpieli i się nie nasilają.  Liczbę ruchów w ostatnim miesiącu przed porodem warto kontrolować W ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca, więc nie jest tak ruchliwe, jak w drugim trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie porusza się wcale. Brak jakichkolwiek ruchów dziecka powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Ruchy dziecka przed porodem przypominają raczej szturchanie i są o wiele bardziej subtelne. Aby stwierdzić, czy wszystko zmierza ku dobremu rozwiązaniu, można notować częstotliwość ruchów malca. Zbliżasz się do terminu porodu? To ostatni dzwonek na zakupy, wejdź na tę stronę i wykorzystaj kupon rabatowy 5 10 15 .     W szkole rodzenia dowiesz się,  jak się przygotować do porodu naturalnego . Nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Zobacz, co powinna zawierać  wyprawka do szpitala dla matki .   Ostatni miesiąc ciąży...

Skurcze macicy w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
3 rodzaje skurczów macicy w ciąży
W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.

W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się trzy rodzaje skurczów macicy. Skurcze Alvareza są delikatne, nieregularne i krótkie, Braxtona-Hicksa nieco bardziej bolesne i częste, natomiast skurcze porodowe mogą trwać wiele godzin.   Skurcze macicy podczas ciąży są objawem jej prawidłowego rozwoju. Oznaczają, że włókna mięśniowe macicy trenują przed rozwiązaniem. Warto poznać każdy z typów skurczów, by znać ich odpowiedni przebieg. Niepokój mogą wzbudzić plamienia z narządów rodnych lub silne bóle brzucha. Przyczyny skurczów macicy Skurcze macicy pojawiają się w połowie trwania ciąży, a nie tylko przed porodem. Dzięki nim organizm kobiety przygotowuje się do rozwiązania. Skurcze pojawiają się po 20. tygodniu ciąży i świadczą o jej prawidłowym przebiegu. Napięcia mięśni mogą być jednak bolesne i promieniować w okolice lędźwi oraz innych narządów. Niekiedy przypominają bóle miesiączkowe. W tej sytuacji warto sobie radzić głębokimi oddechami lub znalezieniem dogodnej dla siebie pozycji. Pomocna może okazać się również ciepła kąpiel , delikatne masowanie brzucha oraz regularna gimnastyka , skonsultowana z lekarzem (np. joga dla ciężarnych). Jeśli skurcze bardzo ci doskwierają lub niepokoją, skonsultuj się z lekarzem. Gdy dodatkowo zauważysz plamienie lub krwawienie z narządów rodnych oraz będziesz odczuwała bóle brzucha, może to oznaczać poronienie bądź inne powikłania. Odejście wód płodowych oraz silne, częste i długotrwałe skurcze zwiastują rozpoczęcie akcji porodowej. Skurcze Alvareza Skurcze Alvareza to pierwsze skurcze, które pojawiają się ok. 5 miesiąca ciąży, choć nie każda kobieta musi je odczuwać . Mięśnie macicy stają się napięte, skutkiem czego jest twardy brzuch.   Ten typ skurczów...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik