Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta w ciąży leży na łóżku
©SolisImages/fotolia
Styl życia

Niebezpieczne dźwiganie w ciąży: może spowodować poronienie albo wywołać poród

Podczas ciąży kobiecy organizm produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł. Przez to dźwiganie podczas ciąży grozi kontuzją i może mieć nieprzyjemne skutki, jeśli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu i zwieracz. Ponadto dźwiganie w ciąży może doprowadzić do poronienia lub porodu.

Podczas ciąży kobiecy organizm produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł. Przez to dźwiganie podczas ciąży grozi kontuzją i może mieć nieprzyjemne skutki, jeśli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu i zwieracz. Ponadto dźwiganie w ciąży może doprowadzić do poronienia lub porodu.

Dźwiganie w ciąży może spowodować poronienie albo przedwczesny poród

Podnoszenie ciężkich przedmiotów w czasie ciąży jest zagrożeniem na każdym jej etapie, ale szczególnie niebezpieczne dla matki i dla dziecka jest w pierwszym i trzecim trymestrze. Na początku ciąży może powodować poronienie, zaś w ostatnim trymestrze – przedwczesny poród. Dźwiganie w ciąży w przypadku kobiet pracujących jest określone ustawą. Podnoszony ciężar przy pracy stałej nie powinien przekraczać 3 kilogramów, a przy pracy dorywczej – 5 kilogramów. Każde krwawienie czy plamienie podczas ciąży, które może pojawić się na skutek dźwigania, musi być skonsultowane ze specjalistą ginekologiem.

Kontuzje i dolegliwości jako skutek dźwigania w ciąży

W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza ilości progesteronu pozwalające utrzymać płód przy życiu, ale hormon ten odpowiada także za rozluźnienie mięśni i więzadeł. W związku z tym ciężarne są o wiele bardziej podatne na wszelkie kontuzje podczas podnoszenia ciężkich rzeczy. Dźwiganie w ciąży może skończyć się urazem kręgosłupa, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Niekiedy skutkiem dźwigania mogą być problemy z działaniem układu moczowego, np. nietrzymanie moczu, a także kłopoty z mięśniami miednicy i nasilenie objawów hemoroidów.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w ciąży trzymająca się za dół pleców
© imagesbyhope/Fotolia.com
Styl życia
Ból bioder w ciąży – skąd się bierze i jak można mu zaradzić?
Ból bioder w ciąży to częsta dolegliwość kobiet w drugim lub trzecim trymestrze. Pojawia się na skutek działania hormonu – relaksyny i jest efektem rozluźniania więzadeł oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to naturalny proces przygotować organizmu do porodu.

Ból bioder w ciąży to częsta dolegliwość kobiet w drugim lub trzecim trymestrze. Pojawia się na skutek działania hormonu – relaksyny i jest efektem rozluźniania więzadeł oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to naturalny proces przygotować organizmu do porodu.   Bóle bioder mają różne nasilenie, mogą uniemożliwiać nawet zasypianie lub poruszanie się. Bolesność bioder nasila się zazwyczaj wieczorem lub w nocy. Przyczyny wywołujące ból bioder w ciąży Ból bioder w ciąży jest wywołany przez relaksynę, którą wytwarzają łożysko oraz jajniki. Ten hormon przygotowuje ciało kobiety do porodu. Dzięki niemu dziecko łatwiej przedostanie się przez drogi rodne matki.   Relaksyna działa na zwiększenie ruchomości miednicy. Bólem bioder bywa nazywane również napięcie w stawie krzyżowo-biodrowym. Zmiany w miednicy podczas ciąży cofają się po około 3-6 miesiącach po urodzeniu dziecka. Obręcz biodrowa zwykle przyjmuje wtedy pierwotną budowę.   Kobiety w ciąży doświadczają większego obciążenia, ponieważ w ich miednicy rozwija się dziecko. Ból bioder oraz kręgosłupa pojawia się na skutek zmiany środka ciężkości. Bolesność nasila się również, jeśli przyszła mama ma nieprawidłową postawę. Sposoby na ból bioder w ciąży Na bóle bioder w ciąży na pewno pomoże odpoczynek i przerwy podczas wykonywanych w ciągu dnia obowiązków. Zbyt duża ilość zaplanowanych prac nie wpłynie korzystnie na biodra i kręgosłup. Warto też zadbać o obuwie. Należy zrezygnować z butów na wysokich obcasach. Wiele kobiet w ciąży odczuwa najmocniejszy ból w czasie snu. Ból bioder może zmniejszyć odpowiednie ułożenie poduszek. Warto wypróbować różne konfiguracje. Włożenie poduszki między kolana lub całą...

ból u ciężarnej
© nd3000/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny bólu miednicy w ciąży oraz ćwiczenia, które pomagają go uśmierzyć
Powiększanie się macicy i łożyska, a także rozluźnienie spojenia kości w czasie ciąży, może skutkować dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez ciężarną. Ból bardzo często jest zlokalizowany w okolicach kości miednicznej.

Powiększanie się macicy i łożyska, a także rozluźnienie spojenia kości w czasie ciąży, może skutkować dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez ciężarną. Ból bardzo często jest zlokalizowany w okolicach kości miednicznej.   W uśmierzeniu bólu może pomóc oszczędny tryb życia, noszenie pasa ciążowego, a także ćwiczenia mięśni dna miednicy. Przyczyny bólu miednicy w ciąży Ból miednicy najczęściej wynika z rozluźnienia połączeń kości łonowych, tzw. chrząstkozrostów oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Proces ten prowadzi do uelastycznienia dróg rodnych i ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu . Ból krocza, czyli okolicy spojenia łonowego, pojawia się zarówno na początku, jak i pod koniec ciąży, bardziej rozległe bóle miednicy najczęściej zaczynają być odczuwane w drugiej połowie i w ostatnich tygodniach ciąży.   Ból miednicy często bywa opisywany jako silny, rozrywający, uniemożliwiający normalne poruszanie się. Pojawia się przy próbie zmiany pozycji ciała, np. przy wstawaniu, siadaniu, chodzeniu. Może też występować podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. O ile bólowi nie towarzyszą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, plamienie lub krwawienie, silne zawroty głowy, nie zagraża on zdrowiu matki ani dziecka. Warto jednak opowiedzieć o nim lekarzowi prowadzącemu ciążę. W niektórych przypadkach, kiedy spojenie łonowe nadmiernie się rozszerzyło, poród powinien odbywać się przez cesarskie cięcie . Ćwiczenia mięśni dna miednicy pomagają uśmierzyć ból Aby zmniejszyć ból, należy unikać sytuacji, które go wywołują, np. nie podnosić ciężarów. Choć chodzenie z bólem może być trudne, należy regularnie spacerować, nawet wolnym tempem. Przy rozluźnieniu mięśni i więzadeł miednicy pomaga siedzenie po turecku oraz klęczenie z podparciem na ramionach zgiętych w łokciach. Warto też...

Kobiet w ciąży
© nattanan726/Fotolia.com
Styl życia
Ból jajników w ciąży: kiedy wymaga leczenia?
Ból jajnika na początku ciąży może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, skręcenie przydatków lub ich stan zapalny. Najczęściej jednak jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację i zmiany hormonalne.

Ból jajnika na początku ciąży może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, skręcenie przydatków lub ich stan zapalny. Najczęściej jednak jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację i zmiany hormonalne.   Ból jajnika na początku ciąży warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Ból jajników na początku ciąży nie zawsze powinien niepokoić Ból jajników na początku ciąży wynika z tego, że macica powiększa się poprzez rozciąganie, dostosowując do nowych warunków. Organizm też musi przystosować się do nowej sytuacji wywołanej hormonami i rosnącym płodem. Ból odczuwany jest w podbrzuszu zwłaszcza w konkretnych sytuacjach – podczas dźwigania, mikcji, czyli oddawania moczu, a niekiedy podczas zmiany pozycji. Ból jajników na początku ciąży jako skutek rozciągania macicy nie powinien się nasilać ani być przewlekły, nie towarzyszy mu też krwawienie ani podwyższona temperatura. Jeśli któryś z tych objawów występuje, może to oznaczać, że przyczyna bólu jest inna. Ból jajników w ciąży. Przyczyny Stan zapalny. Zapalenie przydatków bywa częstą przyczyną bólu jajników w ciąży. Ciężarne są podatne na zakażenia bakteriami wywołującymi infekcje i przykre dolegliwości. Zapalenie jajników i jajowodów oprócz bólu w podbrzuszu powoduje wzrost temperatury i ból podczas penetracji pochwy.   Torbiele. Zmiany te mogą pojawić się na jajnikach na skutek radykalnej zmiany gospodarki hormonalnej w pierwszych miesiącach ciąży, powodując ból. Gdy organizm przystosuje się do nowej sytuacji, torbiele mogą samoistnie zniknąć . Nie wszystkie zmiany tego typu sprawiają ból i nie wszystkie wymagają leczenia. Jednak w niektórych przypadkach konieczne...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner