Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Kobieta w ciąży siedzi na kolanach mężczyzny. Para całuje się.
©ruslan_shramko/Fotolia.com
Styl życia

Zwiększone libido a ciąża – czy każda kobieta w ciąży ma większą ochotę na seks?

Wysokie libido w ciąży to przede wszystkim zasługa hormonów – estrogenów, progesteronu i oksytocyny. Kobiety spodziewające się dziecka, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, odczuwają zwiększone pożądanie i częściej mają ochotę na seks.

Wysokie libido w ciąży to przede wszystkim zasługa hormonów – estrogenów, progesteronu i oksytocyny. Kobiety spodziewające się dziecka, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, odczuwają zwiększone pożądanie i częściej mają ochotę na seks.

 

Wzmożoną ochotę na seks odczuwa większość ciężarnych. Gdy nie ma przeciwwskazań lekarza, pary mogą bezpiecznie współżyć przez całe 9 miesięcy.

Zwiększone libido w drugim trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży nie sprzyja wysokiemu libido. Kobieta odczuwa wtedy przykre dolegliwości, takie jak nudności, bóle głowy, bolesność piersi i zmiany nastrojów. Z kolei w ostatnich trzech miesiącach przyszła mama ma już duży brzuch i może być osłabiona, co również nie wpływa pozytywnie na aktywność seksualną. Najlepszy czas na uprawianie seksu w ciąży przypada na drugi trymestr. Nieprzyjemne skutki uboczne mijają, a wysoki poziom hormonów (estrogenów, progesteronu, oksytocyny) powoduje u ciężarnej wzrost pożądania seksualnego. Dodatkowo kobieta jest już bardziej spokojna niż na początku ciąży, ale nie myśli jeszcze o porodzie, tak jak w ostatnim trymestrze.

Pozycje seksualne w ciąży: jak się wygodnie kochać?

Jeśli lekarz nie wyrazi przeciwwskazań, a kobieta czuje się na siłach i ma ochotę na współżycie, to seks można uprawiać przez całą ciążę. Należy jednak unikać pozycji seksualnych, które uciskają brzuch lub powodują głęboką penetrację. Do najbardziej komfortowych i jednocześnie bezpiecznych pozycji podczas ciąży zalicza się:

  • pozycję klasyczną, ale z oparciem partnera na łokciach (tak, żeby nie dotykał brzucha),
  • na łyżeczki, czyli z leżeniem na boku,
  • na jeźdźca – kobieta siada na leżącego partnera,
  • pozycję tylną na czworaka (z oparciem na wyprostowanych rękach lub łokciach).

Mąż nie chce się kochać w ciąży – jak zachęcić partnera do współżycia?

Wielu mężczyzn obawia się współżycia, kiedy ich partnerka jest w ciąży. Wynika to najczęściej z lęku przed zrobieniem krzywdy dziecku. Przyszli ojcowie nie czują się też komfortowo, kiedy ruchy maluszka w drugiej połowie ciąży stają się wyraźnie wyczuwalne – może to wywoływać wrażenie, że dziecko jest obecne podczas zbliżenia rodziców. Z tego powodu panowie często wolą się ograniczyć do przytulania, czułości i pocałunków. Jeśli twoje libido jest wysokie i masz ochotę na seks, spróbuj wytłumaczyć partnerowi, że współżycie w ciąży jest bezpieczne. Opowiedz o tym, że dziecko znajduje się w szczelnie zamkniętym miejscu i nie można mu wyrządzić krzywdy. Przypomnij też, że hormony szczęścia (endorfiny) wyzwalane podczas stosunku wpłyną pozytywnie nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na nastrój waszego dziecka.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w białej koszuli w ciąży
Flickr/photosavvy/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Osiąganie orgazmu w ciąży – czy to jest bezpieczne?
Nie ma powodów, aby w ciąży rezygnować z radości płynącej z uprawiania seksu. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na intymne zbliżenie, nie ma wskazań, aby tego unikać. Sprawdź, jak to zrobić, aby był bezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.

Nie ma powodów, aby w ciąży rezygnować z radości płynącej z uprawiania seksu. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na intymne zbliżenie, nie ma wskazań, aby tego unikać. Sprawdź, jak to zrobić, aby był bezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Psychiczna bariera przed seksem w ciąży Największe obawy związane ze współżyciem, jakie mają przyszli rodzice to możliwość poronienia lub wywołania przedwczesnego porodu podczas orgazmu, oraz uszkodzenie dziecka podczas penetracji pochwy. Wszystkiemu winna jest oksytocyna – hormon, powodujący skurcze macicy i uwalniający się w trakcie orgazmu kobiety, ale także podczas porodu. I stąd te obawy. Lekarze natomiast z pewnością przekonują, że prawidłowo rozwijająca się ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosunku płciowego, a orgazm w ciąży w żaden sposób nie zagraża dziecku. Dziecko ma ochronę Dziecko w łonie matki jest odpowiednio dobrze chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyny owodniowe, a skurcze macicy podczas orgazmu odczuwa jako delikatne kołysanie. Seks w trakcie ciąży nie jest zatem powodem do obaw, dlatego jeśli lekarz nie zalecił wstrzemięźliwości seksualnej, nie trzeba współżycia unikać. Tym bardziej w trakcie pierwszego trymestru kiedy mieszanka hormonów jest tak duża, że powoduje zwiększone libido i większą ochotę na seks. Seks w ciąży nie zawsze jest bezpieczny Niektóre pary muszą niestety w trakcie ciąży zachować całkowitą abstynencję seksualną. Zatem w jakich sytuacjach powinno się szczególnie uważać? Przede wszystkim w przypadku ciąży zagrożonej.   Schorzenia, które stwarzają największe zagrożenie, to: łożysko przodujące, niewydolność szyjki macicy, nadciśnienie tętnicze i anemia u matki. Szczególną...

dziecko przytulające brzuch kobiety w ciąży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ciąża: kiedy dziecko zaczyna się ruszać?
Wyczucie pierwszych ruchów dziecka to jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w trakcie ciąży. Jest to forma komunikacji maleństwa ze światem zewnętrznym. Płód reaguje na dotyk, przesuwa się w to miejsce brzucha, które głaszczą rodzice.

Wyczucie pierwszych ruchów dziecka to jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w trakcie ciąży. Jest to forma komunikacji maleństwa ze światem zewnętrznym. Płód reaguje na dotyk, przesuwa się w to miejsce brzucha, które głaszczą rodzice.   Zapamiętanie daty pierwszych ruchów dziecka jest bardzo ważne, bo pozwala na oszacowanie daty porodu, natomiast kontrola regularności przemieszczania się płodu pozwala szybko zareagować, kiedy dojdzie do nieprawidłowości. Drugi trymestr ciąży – pierwsze ruchy dziecka Nie zawsze matka jest w stanie rozpoznać pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jest pierworódką, czyli po raz pierwszy zaszła w ciążę, na początku może mylić przesuwanie się płodu z ruchami jelit. Około 20. tygodnia ciąży dziecko bardzo śmiało zmienia już swoje pozycje – może nie tylko się przeciągać, ale nawet robić fikołki.   Wtedy trudno już przegapić ruchy maleństwa. Nie są one jeszcze wyraźnie widoczne na zewnątrz, bo na tym etapie ciąży płód ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się przemieszczać. Wieloródki, czyli kobiety, które już rodziły, mogą rozpoznać ruchy dziecka nawet w 16. tygodniu. Ciężarne często twierdzą, że płód jest najbardziej aktywny w godzinach wieczornych i nocnych, najprawdopodobniej jednak wynika to z faktu, że w porze odpoczynku kobieta bardziej niż w ciągu dnia skupia się na ruchach dziecka i jest w stanie zauważyć ich dużo więcej. Trzeci trymestr ciąży – osłabienie ruchów dziecka Dla przyszłych mam częstym powodem do niepokoju jest osłabienie ruchów dziecka w trzecim trymestrze. Z medycznego punktu widzenia takie zjawisko to norma – im większe jest maleństwo, tym mniej miejsca ma w łożysku, a więc także i jego ruchy stają się ograniczone. Zaczynają za to być widoczne na zewnątrz w postaci wybrzuszeń i deformacji. Niekiedy ruchy płodu potrafią sprawić przyszłej mamie...

kobieta w ciąży leży na łóżku
Pixabay/ Andriele/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Miesiączka czy ciąża? Krwawienie po zapłodnieniu
Krwawienie implantacyjne to pierwszy objaw ciąży. Jest skąpe, bezbolesne i trwa maksymalnie do 3 dni. Implantacja często bywa mylona z krwawieniem menstruacyjnym.

Krwawienie implantacyjne to pierwszy objaw ciąży. Jest skąpe, bezbolesne i trwa maksymalnie do 3 dni. Implantacja często bywa mylona z krwawieniem menstruacyjnym.   Krwawienie implantacyjne jest objawem zapłodnienia . Oznacza, że zarodek zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Cały proces (od zapłodnienia do zagnieżdżenia) trwa około tygodnia. Najpierw plemnik łączy się z komórką jajową. Zapłodnienie odbywa się w jajowodzie , w jego efekcie powstaje zygota. Zygota przebywa drogę od jajowodu do jamy macicy i po 2-3 dniach przekształca się w zarodek. Zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy po upływie około tygodnia i wtedy pojawia się krwawienie implantacyjne (zarodek lokując się w macicy uszkadza ukrwioną przez progesteron i estrogeny ścianę naczynia krwionośnego i stąd krwawienie), które jest pierwszym objawem ciąży. Krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką . Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki? Krwawienie pojawia się około 6-12 dni po zapłodnieniu . Odróżnienie go od miesiączki nie jest trudne. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszą inne dolegliwości, bóle czy skrzepy. Kobieta może poczuć tylko delikatny skurcz macicy. Plamienie jest skąpe (czasami to tylko kilka kropel). Krótszy jest także czas jego trwania – od kilku godzin do najwyżej 3 dni. Krew implantacyjna jest ciemniejsza niż menstruacyjna . Ma kolor brunatny, lekko brązowy lub jasnoróżowy.   Krwawienie powinno wpłynąć na zmianę trybu życia – ograniczenie wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej . Jeżeli po plamieniu pojawiają się inne objawy ciąży : poranne mdłości, zmęczenie, tkliwość piersi i sutków, opuchlizna i zmiany smaku należy umówić się na wizytę, by potwierdzić ten stan.   Trzeba podkreślić, że krwotok implantacyjny...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner