Wysokie libido w ciąży to przede wszystkim zasługa hormonów – estrogenów, progesteronu i oksytocyny. Kobiety spodziewające się dziecka, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, odczuwają zwiększone pożądanie i częściej mają ochotę na seks.

Reklama

Wzmożoną ochotę na seks odczuwa większość ciężarnych. Gdy nie ma przeciwwskazań lekarza, pary mogą bezpiecznie współżyć przez całe 9 miesięcy.

Zwiększone libido w drugim trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży nie sprzyja wysokiemu libido. Kobieta odczuwa wtedy przykre dolegliwości, takie jak nudności, bóle głowy, bolesność piersi i zmiany nastrojów. Z kolei w ostatnich trzech miesiącach przyszła mama ma już duży brzuch i może być osłabiona, co również nie wpływa pozytywnie na aktywność seksualną. Najlepszy czas na uprawianie seksu w ciąży przypada na drugi trymestr. Nieprzyjemne skutki uboczne mijają, a wysoki poziom hormonów (estrogenów, progesteronu, oksytocyny) powoduje u ciężarnej wzrost pożądania seksualnego. Dodatkowo kobieta jest już bardziej spokojna niż na początku ciąży, ale nie myśli jeszcze o porodzie, tak jak w ostatnim trymestrze.

Pozycje seksualne w ciąży: jak się wygodnie kochać?

Jeśli lekarz nie wyrazi przeciwwskazań, a kobieta czuje się na siłach i ma ochotę na współżycie, to seks można uprawiać przez całą ciążę. Należy jednak unikać pozycji seksualnych, które uciskają brzuch lub powodują głęboką penetrację. Do najbardziej komfortowych i jednocześnie bezpiecznych pozycji podczas ciąży zalicza się:

Zobacz także
  • pozycję klasyczną, ale z oparciem partnera na łokciach (tak, żeby nie dotykał brzucha),
  • na łyżeczki, czyli z leżeniem na boku,
  • na jeźdźca – kobieta siada na leżącego partnera,
  • pozycję tylną na czworaka (z oparciem na wyprostowanych rękach lub łokciach).

Mąż nie chce się kochać w ciąży – jak zachęcić partnera do współżycia?

Wielu mężczyzn obawia się współżycia, kiedy ich partnerka jest w ciąży. Wynika to najczęściej z lęku przed zrobieniem krzywdy dziecku. Przyszli ojcowie nie czują się też komfortowo, kiedy ruchy maluszka w drugiej połowie ciąży stają się wyraźnie wyczuwalne – może to wywoływać wrażenie, że dziecko jest obecne podczas zbliżenia rodziców. Z tego powodu panowie często wolą się ograniczyć do przytulania, czułości i pocałunków. Jeśli twoje libido jest wysokie i masz ochotę na seks, spróbuj wytłumaczyć partnerowi, że współżycie w ciąży jest bezpieczne. Opowiedz o tym, że dziecko znajduje się w szczelnie zamkniętym miejscu i nie można mu wyrządzić krzywdy. Przypomnij też, że hormony szczęścia (endorfiny) wyzwalane podczas stosunku wpłyną pozytywnie nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na nastrój waszego dziecka.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama