Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.

Reklama

Przy wyborze psa dla rodziny warto kierować się jego aktywnością. Ważna jest także zwierzęca potrzeba kontaktów towarzyskich oraz łagodność.

Najpopularniejsze rasy dużych psów

Do najbardziej rozpowszechnionych ras dużych psów na świecie należą przede wszystkim:

  • Owczarek niemiecki długowłosy – najczęściej spotykana rasa psa na świecie, dobrze odnajdująca się w każdym otoczeniu. Jego silny charakter i inteligencja w połączeniu z posłuszeństwem oraz uległością wobec właściciela sprawiają, że owczarek jest idealnym psem policyjnym, wojskowym i stróżującym. Szybko się uczy, dobrze dogaduje się z dziećmi, przywiązuje się do człowieka, z którym chętnie współpracuje. Wymaga dużo ruchu i przebiegania kilku kilometrów dziennie.
  • Labrador – potrzebujący dużo ruchu, energiczny pies myśliwski. Doskonale pływa, aportuje i jest posłuszny. Żywiołowy, skłonny do zabawy z innymi psami i dziećmi, w stosunku do których jest niezwykle cierpliwy. Jest inteligentny, wierny, tolerancyjny, kontaktowy, przyjazny – doskonały pies przewodnik.
  • Border Collie to najmądrzejsza, czyli najłatwiejsza do wytresowania rasa psa. Jako pies pasterski jest niezwykle aktywny poza domem, a we wnętrzach towarzyski. Posłusznie wykonuje polecenia, uwielbia kontakt z ludźmi i wspólne zabawy. Jest łagodny, przywiązuje się do dzieci i nie znosi długiej samotności.
  • Seter irlandzki – rodzinny i kontaktowy pies, łagodny, cierpliwy, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Wymaga stanowczej ręki i dużej ilości nagród, gdyż źle toleruje kary w wychowaniu.

Najbardziej znane rasy mniejszych psów

Wśród średnich i małych ras psów warto wyróżnić:

Reklama
  • Pudla. Porośnięty nieuczulającymi włosami pudel lubi bawić się z dziećmi, jest towarzyski, oddany, dość aktywny, cierpliwy i nigdy się nie nudzi. Łatwo go wyszkolić, nauczyć wykonywania poleceń i sztuczek. Wymaga regularnego strzyżenia i pielęgnacji sierści.
  • Buldoga francuskiego – bezkonfliktowy, przymilny, towarzyski, cichy i łatwy w pielęgnacji. To doskonała rasa do niewielkiego mieszkania z dziećmi - przepada za zabawami, pieszczotami i lubi spędzać czas z człowiekiem.
  • Cocker spaniela - ma zawsze dobry humor, jest pełen energii i radośnie macha ogonem. Oczekuje uwagi, zabaw, pieszczot, wspólnych spacerów. Gdy ma możliwość wybiegania się, pływania i aportowania, nie sprawia żadnych kłopotów w domu.
  • Beagle – bardzo łagodny pies o towarzyskim usposobieniu, idealny dla rodzin z dziećmi. Ten cierpliwy i bezkonfliktowy pies myśliwski potrzebuje sporo ruchu na świeżym powietrzu, jest aktywny i lubi odkrywać nieznane tereny i zakamarki.
  • Bulteriera – przyjazna dzieciom rasa, uwielbiająca zabawy i wspólne dokazywanie. Nie wymaga długich spacerów ani biegania po dworze godzinami.
  • Jamnika – inteligentny, ruchliwy, przyjazny właścicielowi pies, który bardzo się do swojego pana przywiązuje. Wierny, dobrze nastawiony do człowieka, idealna rasa do towarzystwa.
  • Yorkshire terriera – rasa szybko adaptująca się do nowych warunków i niezwykle wrażliwa na zmiany temperatury. Pieski powinny spędzać na dworze jedynie maksymalnie pół godziny w ciągu dnia. Mają małe wymagania ruchowe, nie są kłopotliwe w pielęgnacji i mało linieją.
  • West Higland White Terriera – niewielkie, przyjazne i rodzinne pieski. Zawsze skore do zabawy, oddane, posłuszne, pewne siebie i odważne, dobrze czują się nawet w niewielkich mieszkaniach.

  • Koty myją się gównie przy pomocy swojego języka. Prowadzi to do połykania przez nie dużych ilości sierści. Dowiedz się, jak odkłaczyć kota.
  • Dla bezpieczeństwa w czasie podróży najlepiej kupić psu kontener. Sprawdź, jakie są metody przewożenia pupila w aucie.
  • Zestresowany mruczek oddaje mocz zazwyczaj w miejscach użytkowanych przez właścicieli np. na fotelach. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny posikiwania u kotów.
  • Kot zjada kwiatki, by uzupełnić witaminy i błonnik, którego brakuje mu w organizmie. Dlaczego kot zjada kwiatki?
Reklama
Reklama
Reklama