Grupa różnych zwierzat
© Happy monkey/Fotolia.com
Styl życia

Jakie zwierzęta są bezpieczne dla alergików

Zwierzęta dla alergików to nie tylko rybki, patyczaki, żółwie i węże. Wiele osób uczulonych na pyłki lub mających alergie pokarmowe zupełnie dobrze toleruje przebywanie w towarzystwie zwierząt.

Zwierzęta dla alergików to nie tylko rybki, patyczaki, żółwie i węże. Wiele osób uczulonych na pyłki lub mających alergie pokarmowe zupełnie dobrze toleruje przebywanie w towarzystwie zwierząt.

 

Psy i koty są najbardziej kojarzone z alergią głównie dlatego, że są najpopularniejszymi pupilami. Jednak nie tylko one mogą powodować przykre w skutkach reakcje alergiczne.

Kasia gotuje z Polki.pl: barszcz biały

Objawy reakcji alergicznej na zwierzęta

Układ immunologiczny osób cierpiących na różnego rodzaju alergie jest szczególnie wrażliwy na białka znajdujące się w ślinie, moczu, naskórku lub sierści zwierząt. Zwierzęta te, to nie tylko psy czy koty, ale również ptaki, jaszczurki czy rybki. W przypadku tych ostatnich alergeny są najczęściej zawarte w pokarmie dla rybek. Nawet po jednorazowym kontakcie z ww. białkami alergik może odczuwać przykre dolegliwości przez kilka miesięcy. Najczęstsze objawy to:

  • kaszel, kichanie, drapanie w gardle,
  • duszności, trudności z oddychaniem, katar,
  • wysypka, swędzenie i podrażnienie skóry w miejscu kontaktu z alergenem,
  • puchnięcie, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek.

 

Co ciekawe, wspomniane białka są w mniejszym stopniu wydzielane przez samice wszystkich gatunków zwierząt, dlatego kupując alergikowi pupila najlepiej wybierać zwierzę rodzaju żeńskiego.

Psy dla alergików, które uczulają rzadko lub nie uczulają

Psy dla alergików to przede wszystkim zwierzęta, które mają włosy zamiast sierści oraz psy ozdobne, wymagające częstej pielęgnacji. Dzięki kąpaniu, czesaniu i strzyżeniu usuwa się alergeny gromadzące się w sierści lub włosach. Dla alergików polecane są psy takich ras, jak: pudel, jamnik oraz yorkshire terier. Labradoodle jest skrzyżowaniem pudla i labradora retrievera. Rasa ta została stworzona z myślą o osobach niewidomych, które potrzebują psa przewodnika, który jest również hipoalergiczny. Nagi pies meksykański nie ma sierści a jedynie gładki meszek pokrywający skórę. Dawniej hodowany był po to by ogrzewać stopy właściciela. Aztekowie składali psy tej rasy w ofierze bogom. Oprócz tych ras również polecane alergikom są: basenji, biszon kędzierzawy, westi, grzywacz chiński bezwłosy oraz portugalski pies wodny.

Koty dla alergików

Spośród kotów, które najczęściej są bezpieczne dla osób z alergiami wyróżnia się takie rasy, jak sfinks, devon i cornish rex. Są to koty, które nie mają sierści, a tym samym groźnego dla alergików alergenu nazywanego glikoproteiną Fel d1 (który lokalizuje się jedynie w sierści zwierząt), natomiast mogą wytwarzać powodujące alergie białka. Koty te mają bardzo ciepłą i miłą w dotyku skórę. Sprawia wrażenie zamszowej i jest mocno pofałdowała. Liczba fałd świadczy o ich szlachetności – im więcej koty ich mają, tym są droższe. Informacja o tym, że kot syberyjski jest całkowicie bezpieczny dla alergików jest nieprawdziwa. Może uczulać tak samo, jak wszystkie inne koty posiadające sierść.

Gryzonie dla alergików

Jaki gryzoń jest najlepszy dla alergika? Królik, chomik, świnka morska, myszka czy szczur uczulają stosunkowo rzadko. Jednak potrzebują, podobnie jak gady i płazy, odpowiednich warunków do życia.

Gady, płazy i ptaki dla alergików

Gady, płazy i ptaki wymagają specjalnego środowiska. Najczęściej są to zwierzęta pochodzące z terenów tropikalnych, dlatego zanim zdecydujemy się na egzotycznego pupila dowiedzmy się więcej na temat warunków w jakich bytuje. Stworzenie odpowiedniego środowiska wiąże się z wysokimi kosztami. Są to zwierzęta terraryjne. Miejsce jaszczurki czy żółwia jest w terrarium. To nie jest pies czy kot, którego można wziąć na ręce i się z nim bawić. Jest to bardziej pasja, która polega na obserwacji tych zwierząt. Sama jaszczurka, żółw czy wąż nie uczula, jednak alergeny mogą znajdować się w podłożu, pokarmie, witaminach i roślinach, które są im niezbędne do życia. Ponadto w wilgotnych terrariach przy złej wentylacji mogą rozwijać się różne gatunki grzybów i pleśni szczególnie groźnych dla alergików. Antygeny znajdujące się w pierzu ptaków są jednymi z najsilniej uczulających i tym samym powodujących bardzo przykre dolegliwości.

Zasady higieny w domu, w którym są zwierzęta

Pamiętajmy, że fakt, iż nasz pupil nie posiada sierści nie czyni go całkowicie hipoalergicznym. Białka oddziałujące na układ odpornościowy alergików znajdują się oprócz sierści również w ślinie i moczu zwierzęcia. Groźne są również roztocza, które w największej ilości występują u ptaków. Dlatego osoby uczulone na zwierzęta powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, tj. częste czesanie psa – poza domem, odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń. Ponad 60% gadów jest nosicielami Salmonelli, dlatego po każdym kontakcie ze zwierzęciem należy dokładnie myć ręce. W sprzedaży są również dostępne spraye, które dodatkowo niwelują aktywność alergenów.

 

Pamiętajmy, aby przed zakupem zwierzęcia lub przygarnięciem go ze schroniska kilka razy się z nim spotkać, by mieć pewność, że kontakt z nim nie wywołuje reakcji alergicznej. Niech będzie to zaplanowane działanie i dobrze przemyślana decyzja, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych oraz emocjonalnych – w tym przypadku tak samo silnych dla człowieka, jak i pupila.


Kot dla alergika. Jaką rasę wybrać?
© Soloviova Liudmyla/Adobe Stock
Styl życia
Kot dla alergika. Jaką rasę wybrać?
Alergie uznaje się za jedne z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Reakcje uczuleniowe może wywoływać niemalże wszystko – konkretne jedzenie, kosmetyki, leki, rośliny, a także zwierzęta.

Alergie uznaje się za jedne z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Reakcje uczuleniowe może wywoływać niemalże wszystko – konkretne jedzenie, kosmetyki, leki, rośliny, a także zwierzęta.   Szacuje się, że nawet co dziesiąty człowiek może mieć alergię na białko, które znajduje się w kociej ślinie. O ile problem ten może nie być dotkliwy dla osób, które nie obcują na co dzień ze zwierzętami, o tyle dla miłośników kotów może być poważnym zmartwieniem. Całe szczęście, alergicy mogą spróbować żyć pod jednym dachem z kotem – zwłaszcza, jeżeli należy on do rasy, która uczula jedynie w niewielkim stopniu. Hipoalergiczny kot? Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o hodowli, w której udało się „stworzyć” nieuczulającego kota . Warto patrzeć na te rewelacje z przymrużeniem oka. Jak potwierdzają specjaliści, nie istnieje rasa kotów, która byłaby w stu procentach hipoalergiczna. Prawdą natomiast jest to, że niektóre koty uczulają znacznie mniej niż inne.   Za reakcję alergiczną u ludzi odpowiada nie, jak często się mówi, sierść kotów, ale ich ślina. A konkretne znajdujące się w niej białko Fel D1. W związku z tym, że koty należą do szczególnie czystych, regularnie myjących się zwierząt, na ich futrze niemalże zawsze znajdują się cząsteczki śliny. To właśnie dlatego samo pogłaskanie (lub nawet przebywanie w pobliżu) kota doprowadza to reakcji uczuleniowej. Rasy kotów odpowiednie dla alergików Decydując się na kupno kota dla osoby uczulonej, zawsze warto ocenić indywidualną reakcję jej organizmu na dane zwierzę. Jakie rasy warto wziąć pod uwagę? Oto nasze propozycje:   Davon rex – kot o bardzo krótkiej sierści, z niewielką skłonnością do linienia. Niezależny na tyle, by bez problemu zająć się sobą, kiedy opiekunowie są poza domem, a zarazem bardzo uczuciowy i mocno przywiązujący...

Zwierzę dla dziecka
©olhastock/fotolia
Styl życia
Jakie zwierzę kupić dziecku?
Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.

Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców. Jakie małe zwierzęta domowe wybrać dla dziecka? Kupując dziecku pierwszego zwierzaka, rozważmy dokładnie wszystkie zalety posiadania każdego gatunku. Warto zainwestować w rozwój malucha i pracować nad jego odpowiedzialnością, obowiązkowością, a także wyrozumiałością. Opieka nad zwierzakiem uwrażliwia i uczy zrozumienia i niewerbalnej komunikacji. Czworonóg staje się wiernym towarzyszem zabaw i przyjacielem. To, jakiego pupila wybierzemy, zależy od cech gatunku i tego, ile czasu możemy mu poświęcić. Twoje dziecko interesuje się małymi zwierzątkami domowymi? Kup mu książkę na ten temat i wykorzystaj kod rabatowy Empik ! Problematyczne koty i psy Mimo, że są to bardzo popularne i lubiane zwierzęta, pamiętajmy o kilku kwestiach. Opieka nad pieskiem może nastręczać sporo trudności. Głównie są to brak przestrzeni w mieszkaniu w bloku i multum obowiązków. Wyprowadzanie na spacery minimum 3 razy w ciągu dnia , sprzątanie odchodów i sierści czy radzenie sobie z obgryzionymi meblami i zniszczonymi butami powodują, że często wykluczamy tego potencjalnego pupila.   Kocia sierść często wywołuje alergie, a zniszczenia siane w domu też nie zachęcają do wyboru tego czworonoga. Poza tym koty są niezależne i humorzaste. Nie lubią wielu dziecięcych zachowań, nadmiernych pieszczot i ciągnięcia za ogon lub uszy.   Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy do zakupu zwierzęcia, zawczasu poznamy jego zwyczaje i sposoby radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami, to psy i koty mogą być świetnymi przyjaciółmi dla dzieci. Rybki Dzieci uwielbiają...

©Martinan/Fotolia
Styl życia
Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka ?
Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach.

Gdy rodzice ulegną prośbom dziecka i wyrażą zgodę na zakup zwierzątka, muszą gruntownie przemyśleć decyzję. Należy liczyć się z tym, że żywe stworzenie wymaga uwagi i opieki, dlatego lepiej mieć pewność, że dziecko nie znudzi się nowym lokatorem po kilku dniach czy tygodniach. Wybierając zwierzątko dla dziecka, należy wziąć pod uwagę również jego ewentualną inwazyjność, w tym zniszczenia, jakie może spowodować. Podrapane meble, obgryzione rośliny doniczkowe , poprzegryzane kable, jeśli znajdą się w zasięgu, czy odchody na dywanie – z tym trzeba się liczyć.  Zwierzątko w klatce dla dziecka Nawet w niezbyt dużym mieszkaniu zmieści się klatka ze świnką morską (kawią domową), królikiem, szczurem, chomikiem czy myszką. Te zwierzęta są mniejsze od kota czy psa, ale mają futerko, więc nadal będą dla dziecka atrakcyjne . Miękkie i ciepłe futerko sprawi, że malec chętniej będzie się bawił z nowym przyjacielem. Najlepszym wyborem jest kawia domowa, do niedawna zwana świnką morską . Nie gryzie, jest puchata i bardziej kontaktowa niż np. królik czy chomik. Mogą się nią opiekować dzieci w wieku od około 5 lat, a nawet nieco młodsze. Ponadto świnka morska nie ma silnie rozwiniętego instynktu ucieczki i  żyje długo.  Rybki i gady – żywe, ciekawe, ale nie do przytulania Warto dziecko zainteresować hodowlą rybek – nie trzeba ich ani wyprowadzać na spacer, nie zostawiają sierści wszędzie w domu ani nie niszczą mebli . Jednak nie można ich przytulić ani się z nimi pobawić, dlatego dziecko może odrzucić rybki już na początku. Rybki wymagają jedynie karmienia i tego, by czyścić akwarium, dlatego są najwygodniejsze z punktu widzenia rodzica. Dobrą opcją jest też żółw jako zwierzątko dla dziecka. Podobnie jak rybki – jest on dozwolony nawet dla alergików . Dla malca lepszy będzie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik