Modny zawód fryzjera dla psów to praca dla osób sprawnych manualnie, lubiących zwierzęta i potrafiących nawiązać z nimi kontakt. Strzyżenie i trymowanie psów wymaga wyobraźni, zmysłu artystycznego oraz znajomości psiej fizjonomii. Psi fryzjer (groomer) zawsze pracuje na wykąpanym psie z wysuszoną sierścią.

Reklama

Idealny groomer powinien potrafić tak ostrzyc psa, aby ukryć wady jego budowy. Przedstawiciele tego coraz popularniejszego zawodu podwyższają kwalifikacje, strzygąc psy do międzynarodowych zawodów czy wystaw.

Kim jest groomer

Zwierzęcego fryzjera określa się mianem groomera. Powinien on kochać czworonogi, być sprawnym manualnie i mieć odrobinę zmysłu artystycznego. Nie da się specjalizować w strzyżeniu wszystkich ras, a jedynie w konkretnej grupie psów lub - maksymalnie - kilkunastu rasach. Strzyżenie wykonuje się zazwyczaj dobranymi do rodzaju sierści i regularnie konserwowanymi kilkoma ostrzami (z nakładkami), które mają różne długości oraz narzędziami groomerskimi. Część ras wymaga regularnego i delikatnego trymowania, nieniszczącego okrywy włosowej, a czasem wystarczą jedynie ostre nożyczki.

Strzyżenie psów: czym się kierować, wybierając psiego fryzjera

Dobry fryzjer dla psów powinien przede wszystkim kierować się podstawowymi zasadami:

Zobacz także
  • golenie psów do gołej skóry nie jest praktykowane. Łatwo wówczas o zranienie lub podrażnienie, poparzenie słoneczne, przegrzanie lub wychłodzenie organizmu.
  • strzyżenie psiej sierści wykonuje się zawsze na czystym zwierzęciu. Pies przed wizytą u groomera powinien być wykąpany i wysuszony. W przeciwnym razie trzeba wcześniej uprzedzić „psiego fryzjera” o potrzebie wykonania tej usługi w ramach strzyżenia. Wykąpanie zwierzęcia, stylizacja fryzury, rozczesanie splątanej sierści, obcięcie pazurów czy wyczyszczenie uszu nie powinny sprawiać problemów dobremu groomerowi.
  • trymowanie dojrzałych włosów jest bezbolesne; warto wykonywać je naprzemiennie z obcinaniem sierści.
  • strzyżenie wykonuje się u ras psów z długą, obfitą sierścią. Nie wymagają tego owczarki niemieckie i belgijskie, husky, labradory, dobermany, ratlerki czy rottweilery.
  • strzyżenie oraz obcinanie pazurów wykonuje się jedynie u psów w dobrej kondycji psychofizycznej.

Ponadto groomer powinien używać możliwie najcichszych maszynek o ostrych nożach, które nie drażnią niepotrzebnie psa, nie szarpią sierści i nie wywołują stresu. Musi być stanowczy, ale nie może używać do wymuszenia posłuszeństwa przemocy, krzyku bądź środków uspokajających. Ważne jest, aby każdorazowo sterylizował narzędzia i dezynfekował stół groomerski, a także wymagał książeczki obowiązkowych szczepień i aktualnej książeczki zdrowia psa.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama