Kobieta z balonami
Flickr/shira gal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Pewność siebie – fundament satysfakcjonującego życia

Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie.

Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie.

Krok 1 – pozbądź się wstydu

Pamiętaj, że wstyd jest potężną blokadą, która hamuje twórczość, przedsiębiorczość i rozwój. Wstydząc się – tracisz. Wycofujesz się z różnych aktywności, nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Na własne życzenie się ograniczasz i zawężasz pole działania. Uświadomienie sobie potężnej mocy własnego umysłu oraz tego, że jesteśmy reżyserami własnego życia to połowa sukcesu. Nie bój się, nie wstydź, żyj!

Krok 2 – zaakceptuj siebie, zaakceptuj zmiany, zaakceptuj ryzyko

W momencie, gdy zaakceptujesz siebie oraz zmiany, które chcesz wprowadzić w życie poczujesz jak wszelki opór i niechęć mijają. Wszystko dookoła zacznie się składać w harmonijną całość i współgrać z twoimi celami. Miłość do samego siebie to nie górnolotne frazesy, ale rzeczywista wartość, która daje siłę i energię do działania. Nie porównuj się z innymi, nie bądź dla siebie srogim sędzią, uśmiechnij się do odbicia w lustrze, tam siedzi człowiek, który tak samo, jak ty chce żeby wszystko się udało. Trzeba zaakceptować to, że możesz zostać wyśmiany, że możesz oblać się rumieńcem, że ktoś cię może odrzucić.

Krok 3 – podnieś własną samoocenę

Samoocena ściśle wiąże się z pewnością siebie. To jak o sobie myślisz, jak się oceniasz ma bezpośredni wpływ na to jakie skutki przynoszą twoje działania. Brak pewności siebie to uczucie, które wpływa na brak poczucia własnej wartości. Zastanów się czy przypadkiem twoje ruchy nie są ograniczone ponieważ paraliżuje cię strach przed oceną innych i obawiasz się ich opinii na swój temat? Pewność siebie jako emocja jest bardzo ulotna. Raz jest, raz jej nie ma. W momencie, gdy poznasz mechanizmy, które blokują ci dostęp do swoich pragnień i ograniczają realizację planów, sytuacja stanie się bardziej klarowna i uwolnisz się od jakiejkolwiek niepewności względem własnej osoby.

Krok 4 – poznaj swoje zalety

Weź kartkę, podziel ją na pół. Po lewej stronie wypisz 5 swoich wad a po prawej 5 zalet, które z tych wad mogą wypływać. Zobaczysz jak łatwo przekształcić złe myślenie w pozytywne. Ćwiczenie z wypisaniem 5 zalet bywa dla niektórych ciężkim sprawdzianem, często wzbudzającym silne emocje. Dlatego małymi kroczkami postaraj się dostrzegać pozytywy tam, gdzie pozornie ich nie ma.

Krok 5 – przezwyciężaj lęk, zaufaj sobie

Zaufanie do samego siebie jest ważne, kiedy chcesz, aby twoje cele zamieniały się na czyny. Jak traktujesz ludzi, którzy zawiedli twoje zaufanie? Pomyśl teraz jak destrukcyjny jest brak zaufania do samego siebie. Jesteś ze sobą 24 godziny na dobę, jesteś swoim powiernikiem, najbliższym przyjacielem. Brak zaufania i wiary we własne możliwości w prosty sposób podcina ci skrzydła, zamiast działać robisz nieustannie krok w tył.

Krok 6 – przestań pisać czarne scenariusze

Zakładanie z góry niepowodzenia jeszcze nikomu nie przyniosło korzyści. Dlaczego nie dać sobie kredytu zaufania i pójść dalej – uwierzyć we własne możliwości? Tym bardziej, jeżeli twoje pragnienia nie są ponad twoje siły. Zacznij od małych kroków, które będą codziennie wzmacniały poczucie własnej wartości budując mocny fundament na przyszłe wielkie cele.

Krok 7 – odpowiedz sobie na pytanie – czym dla ciebie jest pewność siebie

Jaka według ciebie jest definicja pewności siebie? Co to dla ciebie oznacza? W czym pomaga? Co dzięki niej możesz zyskać? Napisz na kartce swoją definicję i wcielaj ją w życie. Możesz skorzystać z metody 30 dni, w której należy przez ten czas – ani dnia krócej – co najwyżej można dłużej – robić coś, o czym zawsze marzyłeś. Może jest to jazda na rowerze do szkoły lub pracy? Może jedzenie codziennie zdrowego śniadania? Spróbuj – w ciągu 30 dni człowiek wyrabia w sobie nawyk. Wyćwicz w sobie te cechy, których pragniesz.

Krok 8 – twoja recepta na to, jak zyskać pewność siebie

Każdy ma swój sposób na to, jak być pewnym siebie, i każdy sposób jest dobry – pod jednym warunkiem – musi działać. A będzie skuteczny tylko wówczas, gdy w niego uwierzysz. 

dziewczyny robią zdjęcie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Pokochanie siebie? Poznaj skuteczne metody
Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu.

Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu. Metody na pokochanie siebie 1. Stop krytyce – jeśli chcesz pokochać samego siebie, pożegnaj się z krytyką. Ciągłe obwinianie siebie, samokrytyka i oskarżanie przynosi ból i powoduje, że masz niskie poczucie własnej wartości. Przestań się krytykować i nie zapominaj o tym, że nie jesteś winny niepowodzeniom , które stają ci na drodze. Powtarzaj sobie, że jesteś idealną osobą i nie ma takiej drugiej na świecie. Zacznij unikać ludzi, którzy często krytykują, mówią coś przykrego i narzekają na otaczający ich świat. Ogranicz kontakty z nimi do minimum. 2. Poznaj swoje zalety i wady – powinieneś zaakceptować siebie, takim jakim jesteś i zacząć myśleć o sobie pozytywnie. Jeśli nie akceptujesz swojego zachowania, postaraj się je zmienić. By tego dokonać, musisz być wobec siebie szczery i odnaleźć w sobie zalety, jak i wady. Najlepiej wypisz na kartce papieru swoje mocne strony, a kiedy już je poznasz nabierzesz pewności siebie i zmobilizujesz się do działania . 3. Chwal siebie – jeżeli chcesz pokochać samego siebie – chwal się i nabierz zaufania do swoich możliwości. Gdy zrobisz coś źle, czy popełnisz błąd, nie przejmuj się tym tylko idź dalej. Zacznij być dla siebie dobrym i otaczaj się przyjemnościami . Codziennie rano przyglądaj się sobie w lustrze, pochwal swój wygląd i praw sobie komplementy. 4. Znajdź zainteresowanie – znajdź hobby, które będzie sprawiało ci przyjemność. Nieważne czy to będzie nauka tańca, jazda konno, fitness , czy gry komputerowe. Ważne, byś odnalazł zajęcie, które lubisz i które doda ci pewności siebie....

rozkojarzona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak pokonać uczucie nieśmiałości?
Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów.

Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów. Jak przestać być nieśmiałym? 1. Ustalenie sytuacji – pierwszą rzeczą przy pokonaniu nieśmiałości jest ustalenie, w jakich sytuacjach czujemy się nieśmiali. Niektóre osoby obawiają się komunikacji międzyludzkiej, a inne przemówień publicznych . Za to wśród grupy przyjaciół są duszą towarzystwa. Dlatego najważniejszą rzeczą podczas tego kroku jest ustalenie, w jakich sytuacjach i czego się obawiasz. Kiedy ustalisz konkretną przyczynę nieśmiałości, zastanów się jak możesz temu zaradzić.   2. Aktor – niestety, osoby nieśmiałe bardzo często przeżywają niepowodzenia społeczne i uważają, że są gorsze od innych. Nie zauważają mocnych stron, tylko skoncentrowane są na słabościach. Dlatego wyobraź sobie, że jesteś aktorem i odegraj rolę, która najbardziej peszy i wywołuje uczucie nieśmiałości . Im dłużej będziesz przedstawiał tę rolę, tym szybciej nauczysz się zapobiegać wstydowi. Dodatkowo zacznij na głos chwalić samego siebie i przekonuj o wartości jaką posiadasz. Przypomnij sobie sukcesy i mocne strony.   3. Przełamanie lodów – zacznij nawiązywać kontakt z sąsiadką, panią w sklepie, na spacerze w parku, czy ludźmi w autobusie. Zapytaj choćby o godzinę lub porozmawiaj o pogodzie. Kiedy zorientujesz się, że rozmowa z obcymi osobami nie wywołuje nieśmiałości, wykorzystaj to na spotkaniu towarzyskim . Podejdź do osoby, która stoi pod ścianą i rozpocznij z nią rozmowę.   4. Przygotuj materiały – jeśli masz wygłosić publiczne przemówienie zrób sobie notatki i czytaj je na głos stojąc przed...

Mężczyzna siedzi między dwiema kobietami. Obie na niego patrzą.
Flickr/Ben 'Jimmy' Angel/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak poradzić sobie z zazdrością?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.   Zazdrość nie jest cechą wrodzoną, a wyuczoną – jej źródło tkwi w lęku , niskiej samoocenie, niedostatecznym poznaniu swojego partnera i krzywdzących stereotypach na temat płci przeciwnej. Aby pozbyć się zazdrości, podejdź do swojego problemu analitycznie. Krok 1: Zdefiniuj pojęcie miłości. Żeby uzmysłowić sobie, jak szkodliwa i irracjonalna może być zazdrość, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość . Jeśli w swojej definicji nie pojawi się posiadanie drugiej osoby na własność lub sprawowanie nad nią kontroli, to znak, że jesteś w stanie stworzyć zdrowy związek i na takiej relacji najbardziej ci zależy. Kiedy myślisz o miłości i pierwszym, co przychodzi ci do głowy są wzajemna szczerość, zaufanie i wsparcie – jesteś na najlepszej drodze do pozbycia się zazdrości, która niszczy te wartości, przez co sprawia, że związek nie spełnia twoich oczekiwań. Krok 2: Uwolnij się od stereotypów. Nic tak nie osłabia wzajemnego zaufania jak stereotypy, które zewsząd słyszymy powtarzane jak mantrę. Mężczyzna wcale nie musi oglądać się za wszystkimi kobietami, a dziewczyna być ze swoim chłopakiem tylko dla pieniędzy. Kiedy na horyzoncie pojawi się szczupła, niebieskooka blondynka, wcale nie znaczy to, że mężczyzna myśli tylko o tym, jak bezkarnie zaciągnąć ją do łóżka, a gdy żona z entuzjazmem opowiada o nowym szefie, nie ma jeszcze powodu, aby podejrzewać ją o romans. Prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rodzą się podejrzenia –...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner