©Natalia Chircova/Fotolia
Styl życia

Toksokaroza, czyli choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Przyczyny, objawy i leczenie choroby odzwierzęcej

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

 

Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, na którą przede wszystkim narażone są dzieci. Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, a następie wraz z krwią wędrują do innych narządów: wątroby, płuc, oka, układu nerwowego, a także do mięśnia sercowego.

Toksokaroza – co to za choroba?

Toksokaroza zaliczana jest do pasożytniczych chorób odzwierzęcych, określanych również mianem zoonoz. Jest wywoływana przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara. Są to najczęstsze pasożyty (glisty) atakujące psy oraz koty (stąd ich nazwy: glista psia i glista kocia). Zwierzę wydala bytujące w jego przewodzie pokarmowym nicienie, które tym sposobem przedostają się do środowiska przyrodniczego. Do inwazji pasożyta na człowieka dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności jajami nicienia. Dzieci często zarażają się chorobą w konsekwencji zabrudzenia rąk jajami pasożyta (na przykład po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, na podwórku) i dotykania nimi ust lub jedzenia.

Objawy toksokarozy

Jaja nicienia przez jamę ustną dostają się do przewodu pokarmowego człowieka, w którym wylęgają się larwy pasożyta. Kolejnym etapem jest przemieszczenie się nicieni wraz z krwią do wątroby, w której pozostają. Jednakże część pasożytów może dalej wędrować umiejscawiając się w płucach lub w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych lub na dnie oka. Objawy toksokarozy są zależne od miejsca lokalizacji pasożytów, ze względu na którą wyróżnia się cztery postaci choroby:

  • Toksokaroza uogólniona, określana mianem zespołu larwy trzewnej wędrującej. Ta postać choroby objawia się osłabieniem, gorączką, dochodzi do hepatomegalii (powiększenia wątroby). Pojawiają się: kaszel, uczucie duszności, drgawki, wysypka skórna, powiększenie węzłów chłonnych. Zdarzają się przypadki zapalenia stawów, mózgu, a nawet mięśnia sercowego.
  • Toksokaroza utajona, która charakteryzuje się bardzo niespecyficznymi objawami. Przy tej postaci choroby obserwuje się brak apetytu, bezsenność, nudności, bóle głowy i silne bóle brzucha.
  • Neurotoksokaroza, czyli toksokaroza ośrodkowego układu nerwowego (inaczej mózgowa), w której występują objawy zapalenia opon mózgowo rdzeniowych (gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, dezorientacja). W ciężkich przypadkach dochodzi do zaburzeń świadomości, spadku siły mięśniowej oraz do napadów drgawek.
  • Toksokaroza oczna, w której pojawiają się zaburzenia widzenia, stany zapalne siatkówki lub naczyniówki oraz charakterystyczny objaw białej źrenicy.

Rozpoznanie i leczenie toksokarozy

W celu rozpoznania toksokarozy wykonuje się testy serologiczne. Potwierdzeniem obecności pasożytów w organizmie są dodatnie przeciwciała w surowicy krwi. Leczenie choroby odzwierzęcej jest długotrwałe. Polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych przez 1-3 tygodnie, zależnie od wskazań lekarza. Zlikwidowanie szkód, które powstały wskutek bytowania w organizmie pasożytów (stany zapalne, uszkodzenia tkanek), może trwać kilka tygodni, w niektórych przypadkach – kilka miesięcy. 


Siedząca kobieta w jeansach
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zarażenie glistą ludzką – jak może do niego dojść?
Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go.

Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go. Czym jest glista ludzka i jakie są objawy zakażenia? Glista ludzka to pasożyt zamieszkujący jelito cienkie i żywiący się nabłonkiem jelita i obecną w nim treścią jelitową. Ma walcowaty kształt i od 10 do 40 cm długości. Pasożyt ten jest przyczyną glistnicy, choroby, do której objawów należą: nadmierne pobudzenie nerwowe, bóle brzucha, ból gardła, wzdęcia, problemy ze snem, zaparcia, wysypka, brak apetytu, niedowaga, duszności, gorączka. Jak dochodzi do zakażenia glistnicą? Samica glisty ludzkiej składa ok. 200 000 jaj na dobę. Wraz z kałem są one wydalane z organizmu na zewnątrz, tam w glebie lub w wodzie rozwijają się larwy glisty. Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy jajeczka z larwami glisty dostają się do układu pokarmowego człowieka. Można się zarazić przez jedzenie brudnymi rękami, picie nieprzegotowanej wody z jajami glisty, spożywanie niemytych owoców i warzyw, brak higieny w kontaktach ze zwierzętami (na których sierści mogą znajdować się jaja glisty). Dzieci w wieku 3-10 lat, które są najczęstszymi żywicielami glisty ludzkiej, często zarażają się nią w piaskownicy. Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką? Łatwiej jest zapobiegać zakażeniu glistą ludzką niż je leczyć. W związku z tym przestrzegaj następujących zasad: dbaj o higienę: myj ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem (nawet jeśli to tylko przekąska); dokładnie myj przed jedzeniem warzywa i owoce, w pozostającej na nich ziemi mogą znajdować się jaja z larwami glisty; nie pij nieprzegotowanej wody z kranu;...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie to pasożyty układu pokarmowego , którymi mogą się zarazić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest nieodpowiednia higiena i nieostrożność. Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami ? Poznaj sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu. Co to są nicienie? Do grupy nicieni zalicza się pasożyty o charakterystycznym kształcie ciała . Jest ono wydłużone i składa się z trzech warstw: oskórka, nabłonka i warstwy mięśniowej. Długość ciała jest zróżnicowana pod względem długości, w zależności od gatunku osiągają one od 3 mm do 40 cm długości. Organizm oparty jest na szkielecie typu hydraulicznego - pływ wypełnia jamę ciała i podtrzymuje masę mięśniową. Charakterystyczną cechą jest brak układu oddechowego, wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała. Rodzaje nicieni - pasożyty jelit Glista ludzka - nicień pasożytujący w jelicie cienkim. Człowiek jest jedynym żywicielem glisty, a jej okres życia wynosi 12-18 miesięcy. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do chorób, takich jak: glistnica lub askarioza. Tęgoryjec dwunastnicy - występują w jelicie cienkim, najczęściej odcinku dwunastnicy . Postacie dorosłe tego rodzaju nicieni mogą bytować w organizmie człowieka nawet 15 lat. Tęgoryjec wywołuje ankylostomozę oraz nekatorozę.  Węgoryjek jelitowy również występuje w jelicie cienkim. Pasożytuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych zwierząt: psów, kotów i małp. Zakażenie prowadzi do choroby zwanej węgorczycą. Włosogłówka ludzka jest pasożytem bytującym w jelicie grubym człowieka, a także małp. Dorosłe samice są w stanie złożyć w organizmie nawet do 14 000 jaj. Odżywiają się one krwią żywiciela, w którym mogą żyć do 5 lat. Owsik ludzki - bytuje w...

kobieta na wizycie u lekarza
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Motylica wątrobowa. Jak leczyć fascjolozę?
Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia.

Fascjoloza jest chorobą, którą wywołuje pasożyt motylica wątrobowa. Motylica funkcjonuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby. Ze względu na niespecyficzne objawy fascjoloza jest trudna do wykrycia. Motylica wątrobowa – czym jest? Choroba motylicza (inaczej fascjoloza, przywrzyca) to choroba pasożytnicza wywołana przez przywrę, czyli motylicę wątrobową. Pasożyt ten występuje przeważnie u bydła, koń, kóz, świń, krów, owiec i innych zwierząt. Jeśli zaatakuje człowieka, umiejscawia się zazwyczaj w wątrobie i drogach żółciowych . Motylica wątrobowa – źródła zakażenia Pasożyt wygląda jak pestka dyni i osiąga niewielkie rozmiary, około 1 cm długości i 5 cm szerokości. Jaja przywry wydalane są wraz z kałem żywiciela ostatecznego. Jeśli jaja motylicy trafią do sprzyjającego im środowiska wodnego, przechodzą w stan larwalny, w tzw. dziwadełko. Gdy larwa przedostaje się wraz z wodą do organizmu żywiciela pośredniego (ślimak) mnoży się w nim, a następnie go opuszcza, osiada na roślinach wodnych i otacza się osłonką. Za jakiś czas ponownie przekształca się w stan larwalny i w takiej postaci czeka na połknięcie przez żywiciela ostatecznego. Kiedy już tak się stanie larwa zostaje uwolniona. Przebija ścianę jelita i razem z krwią przedostaje się do wątroby, a tam w przewodach żółciowych rozwija się dorosły osobnik . Motylica wątrobowa – diagnostyka i leczenie W diagnozowaniu fascjolozy wykonuje się badanie na poziom eozynofilii , badanie kału i treści dwunastniczej na jaja motylicy wątrobowej, a także badanie serologiczne. Chorobę motyliczą można rozpoznać dopiero wtedy, kiedy przywra osiągnie dojrzałość płciową, czyli mniej więcej po 3-4 miesiącach od zakażenia. Leczenie choroby motyliczej powinno być przeprowadzane w szpitalu. W zależności od stopnia choroby,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner