Pies czeka na karmienie.
©khaneeros/Fotolia.com
Styl życia

Dowiedz się, ile powinien jeść pies, czego nie wolno mu podawać i czy może pić mleko

Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.

Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.

 

Pies, jak każde zwierzę, powinien mieć zbilansowaną dietę, nieważne czy dajemy mu gotową karmę czy jedzenie przygotowane w domu. Można pozwolić sobie na odstępstwa od diety, jak np. smakołyki, ale niezbyt często.

Ile powinien jeść pies?

Karmiąc zwierzę należy wziąć pod uwagę jego temperament i chęć na jedzenie. Warto też pamiętać o ilości ruchu, który mu zapewniamy i dostosować do tego ilość pożywienia. Pies powinien dostawać 1 dkg mięsa w przeliczeniu na 1 kg masy. To dzienna dawka mięsa dla dużych psów. Małe psy mogą zjeść 2 dkg mięsa na 1 kg ciała. Średnie dobowe zapotrzebowanie psa o wadze 10 kg na warzywa to 10 dkg. Powinien też otrzymywać 10 dkg warzyw.

Czy pies może pić mleko?

Mleko to źródło laktozy, białka i tłuszczu. Niektóre psy nie tolerują laktozy już po 2. miesiącu życia. Objawia się to u nich biegunką po wypiciu produktu zawierającego mleko. Takie psy nie powinny go otrzymywać w swojej diecie. Mleko jest też zabronione przez tydzień po biegunce z innego powodu niż spożycie go. Psy dobrze tolerujące mleko, jak najbardziej mogą je dostawać. Warto jednak zadbać o to, aby nie stało w misce dłużej niż 15 minut, bowiem szybko się psuje. Przetwory mleczne takie jak jogurt, kwaśne mleko, maślanka, kefir i ser biały praktycznie nie mają laktozy. Mogą zastąpić mleko w diecie zwierzęcia.

Czego pies nie może jeść?

Układając dietę psa należy unikać:

  • mieszania karm gotowych i jedzenia domowego - posiłki przeznaczone dla zwierząt dostępne w sklepach mają zbilansowany skład; dodając do nich mięso lub większą ilość węglowodanów, np. kaszy lub makaronu, zaburzamy ilość składników odżywczych u psa; zbyt dużo mięsa może spowodować choroby, a dodatkowe węglowodany - niedobory lub otyłość;
  • podawania kości drobiowych i wieprzowych, ani też wywarów z kości i mięsa. Kości wołowe mogą być podawane maksymalnie raz na tydzień, bowiem większa ich ilość może wywołać np. zaparcia;
  • karmienia zwierząt kiełbasą, produktami wędzonymi - zawierają one substancje konserwujące oraz ostre przyprawy;
  • podawania jedzenia smażonego na tłuszczu;
  • żółtego sera;
  • produktów czekoladopodobnych;
  • ościstych ryb;
  • czosnku;
  • cebuli;
  • fasoli i grochu.
 

 

Owczarek niemiecki jest na spacerze z właścicielem.
©V&P Photo Studio/Fotolia.com
Styl życia
Żywienie owczarka niemieckiego: jakie warzywa i mięso podawać, źródła węglowodanów, zabronione pokarmy
Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.

Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.   Owczarki niemieckie mają wrażliwe żołądki i nie powinny dostawać bardzo tłustych pokarmów. Specjalne zasady karmienia dotyczą także ciężarnych suk. Czym karmić owczarka niemieckiego? Owczarki niemieckie w wieku szczenięcym potrzebują witamin A, B1, B2, B6, B12, D3 i E. Niezbędna w ich diecie jest duża ilość białka. Owczarki przybierają na wadze nawet 1 kg tygodniowo, dlatego muszą dostawać zbilansowane posiłki. Zbyt mała ilość np. witaminy D3 może skutkować schorzeniami kostnymi.   Żywienie owczarka niemieckiego powinno opierać się na potrawach mięsnych z dodatkiem kaszy i makaronu. Do tego należy podawać warzywa i owoce. Psa najlepiej przyzwyczajać do pokarmów, które będzie otrzymywał, już od wieku szczenięcego. Dorosłe psy niechętnie przekonują się np. do owoców lub warzyw, jeśli wcześniej ich nie dostawały. Z diety owczarka powinno się wykluczyć bardzo tłuste pokarmy . Mogą one niekorzystnie wpływać na pracę trzustki. Psy tej rasy mają niestety skłonność do zapadania na schorzenia trawienne. Bardzo istotny w diecie każdego psa jest stały dostęp do świeżej wody. Częstotliwość karmienia owczarka niemieckiego Owczarka niemieckiego należy karmić jedzeniem w odpowiedniej temperaturze : nie wyższej niż 36 stopni Celsjusza. Posiłki powinno się podawać o stałych porach . Psu, który nie chce jeść, trzeba zabrać miskę po 5 minutach. Po posiłku nie należy planować dla niego żadnych aktywności. Co można podawać owczarkowi niemieckiemu? Owczarki niemieckie mogą jeść: warzywa, np. marchew i resztę włoszczyzny, szpinak,...

Pies je jedzenie z miski
©kozorog/Fotolia.com
Styl życia
Domowe jedzenie dla psa posłuży jego zdrowiu, gdy będziesz go karmić gotowanym mięsem z kaszą i warzywami
Domowe jedzenie dla psa to kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.

Domowe jedzenie dla psa to  kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.   Sklepowe puszkowane karmy dla psa nie służą jego zdrowiu. Konserwacja pozbawia pokarm witamin, a zawartość mięsa jest w nich znikoma. Zastępuje się je mączką mięsną , hydrolizatorami białkowymi, suszonym białkiem, a w niektórych nawet można znaleźć popiół. Czym karmić psa Domowe jedzenie dla psa to nie resztki ze stołu właściciela, a zbilansowane posiłki, przygotowane od podstaw. Warto zwrócić uwagę na skład każdego dania – powinno zawierać 3 równe części: mięso, warzyw oraz wypełniacz (makaron, ryż). Najwygodniej jest gotować drobne kawałki mięsa z warzywami w jednym garnku, a dodatek skrobiowy w drugim i podawać podobnie skomponowany posiłek przez kilka dni. Można codziennie karmić psa gotowanym drobiem, wołowiną, dziczyzną, jagnięciną , a nawet rybami pewnego pochodzenia, pozbawionymi ości. Najlepiej wybierać tłuste ryby morskie, a unikać solonych czy wędzonych. Z menu całkowicie eliminuje się wieprzowinę – jest tłusta, ciężkostrawna, powoduje zaparcia. Raz w tygodniu można podać pupilowi podroby, np. wątróbkę oraz surowe łapki i skrzydełka kurczaka z kośćmi. Psu znacznie łatwiej strawić warzywa, jeśli są drobno starte i wymieszane z makaronem i kawałkami mięsa. Danie można zalać odrobiną rosołu lub dorzucić pokrojonego banana czy truskawki – psy mają odmienne od ludzkiego poczucie smaku. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową, a czworonogom przebywającym stale na dworze warto podawać podgrzane, lecz nie za gorące, posiłki. Można je porcjować i zamrażać w pudełeczkach bądź woreczkach na kolejne dni, co znacznie...

Młody pies chowa się w trawie.
@Lili/Fotolia.com
Styl życia
Stres u psa. Przyczyny i objawy zaburzeń oraz sposoby pomocy zestresowanemu pupilowi
Zestresowany pies wysyła właścicielowi sygnały, które mają zakomunikować mu, że pupil znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Czworonogi narażone na stres najczęściej są nadpobudliwe, nerwowe, popiskują, zrzucają sierść a czasem są agresywne.

Zestresowany pies wysyła właścicielowi sygnały, które mają zakomunikować mu, że pupil znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Czworonogi narażone na stres najczęściej są nadpobudliwe, nerwowe, popiskują, zrzucają sierść a czasem są agresywne.   Turid Rugaas, norweska trenerka psów twierdzi, że jedną z oznak na to, że pies jest zestresowany jest wysyłanie właścicielowi tzw. „ sygnałów uspokajających ”. Jest to, np. przymykanie oczu, unikanie kontaktu wzrokowego, oblizywanie się, podchodzenie w zwolnionym tempie. Objawy stresu u psa według trenera psów i zoopsychologa Gdy dochodzi do sygnałów uspokajających, może to sugerować, że pupil boi się właściciela, bo ten jest np. wobec niego agresywny. Trenerka wymieniła symptomy , mogące świadczyć o tym, że pies żyje w stresie, najważniejsze z nich to: drapanie się, często prowadzące do ran, szczekanie, popiskiwanie, wycie, utrata apetytu, obsesje np. na punkcie muchy latającej po pokoju, nadpobudliwość , nerwowe reakcje na codzienne czynności, np. zakładanie smyczy, ganianie za ogonem, gryzienie siebie lub przedmiotów w domu, brak koncentracji, agresja , usztywnienie mięśni, intensywne ziajanie, niezdrowy wygląd sierści.     Lekarz weterynarii oraz zoopsycholog, Jolanta Łapińska, do objawów stresu u psa dodaje też: ślinotok, linienie, wysuwanie prącia. Czynniki mogące wywołać stres u psa Jednym z czynników wywołujących przewlekły stres u czworonoga jest niemożliwość regularnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, np. poprzez zbyt rzadkie spacery . Do innych bodźców należy: zbyt długie izolowanie psa np. w zamkniętym pomieszczeniu, długa nieobecność właścicieli w czasie której pies zostaje sam w domu, przemęczenie, np. codziennym bieganiem, agresja w domu: kłótnie, podniesiony ton domowników,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner