Maltańczyk z kokardą na białym tle
©Natalia Chircova/Fotolia.com
Styl życia

Rasy i charakterystyka najpiękniejszych psów z długim włosem

Psy z włosem, które są piękne i przyjaźnie nastawione do człowieka, to np. śnieżno-biały maltańczyk, czuły coton de tulear oraz wymagający wyrafinowanej pielęgnacji i dostojny chart afgański. Utrzymanie długiej sierści w doskonałej kondycji to duże wyzwanie dla właścicieli. W przypadku niektórych ras konieczne są też częste wizyty u groomera, czyli psiego fryzjera. Pamiętajmy o tym, decydując się na tego typu pupila.

Psy z włosem, które są piękne i przyjaźnie nastawione do człowieka, to np. śnieżno-biały maltańczyk, czuły coton de tulear oraz wymagający wyrafinowanej pielęgnacji i dostojny chart afgański. Utrzymanie długiej sierści w doskonałej kondycji to duże wyzwanie dla właścicieli. W przypadku niektórych ras konieczne są też częste wizyty u groomera, czyli psiego fryzjera. Pamiętajmy o tym, decydując się na tego typu pupila.

 

Psy długowłose często kojarzone są ze specyficznym i wyjątkowo intensywnym tzw. psim zapachem oraz kłopotliwym linieniem. Tych cech nie ma, uważany za psa hipoalergicznego, owczarek francuski briard. Co prawda zrzuca sierść, ale zdecydowanie mniej obficie niż przedstawiciele innych długowłosych ras.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto krówka

Najpiękniejsze i najbardziej przyjazne człowiekowi małe psy długowłose

Niewielkich rozmiarów piesek, którego długie włosy stanowią ozdobę, to idealny kompan dla dzieci oraz osób uwielbiających ciągłe towarzystwo pupila.

 

  • Maltańczyk to bardzo wesoły i energiczny pies. Jego włosy są bardzo długie, geste, proste, śnieżno-białe i niesamowicie lśniące. Przepada za dziećmi. Doskonale funkcjonuje zarówno na wsi, jak i w mieście. Maltańczyk nie linieje, dlatego konieczne jest codzienne, dokładne wyczesywanie sierści.

 

  • Shih tzu jest bardzo inteligentny, rodzinny i wesoły. Lubi towarzystwo ludzi, w tym również dzieci. Nie wymaga częstego i intensywnego ruchu, dlatego to doskonały przyjaciel dla osób starszych. Aby nie dopuścić do powstania kołtunów i sfilcowania pięknej, długiej, sierści konieczne jest codzienne czesanie shih tzu. Tę rasę charakteryzują bardzo wrażliwe oczy i uszy, które wymagają również odpowiedniej pielęgnacji.

 

  • Lhasa apso to psi domator. Uwielbia obserwować innych domowników. Lubi też spacery, dlatego jest idealnym towarzyszem dla osób aktywnych. Jego sierść będzie idealnie błyszcząca, jeżeli na czesanie zostanie mu poświęcone minimum 10 minut dziennie. Bardzo ważne jest, aby sierść przed rozczesywaniem delikatnie spryskać wodą. Czesanie na sucho łamie delikatny włos.

 

  • Yorkshire terrier jest bardzo oddany przyjaciel, który kocha swojego właściciela. Ze względu na całą gamę akcesoriów do podpinania opadającej na oczy grzywki, yorki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników żywych, psich maskotek. Jego długa sierść wymaga codziennej pielęgnacji. Przycinanie lub upinanie grzywki jest nie tylko pełnym uroku, ale również koniecznym zabiegiem.
Chcesz uwiecznić zdjęcia ze swoim ukochanym psem? Już dziś skorzystaj z Empik Foto promocje i wywołaj specjalną fotoksiążkę!

Przyjazne człowiekowi najpiękniejsze duże i średniej wielkości rasy psów długowłosych

  • Chart afgański (afghan hound) to psi arystokrata. Dostojny, smukły, wysoki o długiej, prostej sierści. Psy tej rasy są bardzo dominujące, dlatego należy postępować z nimi w odpowiedni sposób. Włos charta afgańskiego często i bardzo szybko się kołtuni, dlatego trzeba poświęcić wiele uwagi i czasu na jego pielęgnację. Oprócz codziennego czesania, psy tej rasy powinny być kąpane raz w tygodniu, a w okresie zmiany sierści, nawet co drugi dzień.

 

  • Bearded collie to bardzo inteligentny i posłuszny pies, który uwielbia wyzwania i ciężką pracę. Łatwo go wyszkolić, wymaga częstych i obfitujących w zabawy spacerów. Ta rasa jest idealna dla osób, które nie lubią nudy i ceniących aktywne formy spędzania czasu. Bearded collie nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy dokładnie wyczesać go raz na tydzień, a jego długie i bardzo gęste włosy będą w doskonałej kondycji. Zbyt częste czesanie może osłabiać sierść.

 

  • Owczarek staroangielski (Bobtail) jest bardzo czujny, ale nie agresywny, ani szczekliwy. Jego bardzo łagodny temperament i zrównoważenie czynią go idealnym kompanem małych dzieci. Bobtail wymaga czasochłonnej pielęgnacji, polegającej na codziennym wyczesywaniu bardzo bujnej sierści i częstych kąpieli.

 

  • Owczarek niemiecki długowłosy jest bardzo oddany, energiczny, radosny i wierny swojemu właścicielowi. Rasa ta charakteryzuje się długą i miękką sierścią, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ważne jest czesanie raz w tygodniu w okresie linienia, czyli przez około 2 miesiące w roku.

 


Owczarek niemiecki biegnie po trawie
©macgyverhh/Fotolia.com
Styl życia
Przegląd 12 najpopularniejszych ras psów: małych i dużych
Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.

Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.   Przy wyborze psa dla rodziny warto kierować się jego aktywnością . Ważna jest także zwierzęca potrzeba kontaktów towarzyskich oraz łagodność. Najpopularniejsze rasy dużych psów Do najbardziej rozpowszechnionych ras dużych psów na świecie należą przede wszystkim: Owczarek niemiecki długowłosy – najczęściej spotykana rasa psa na świecie, dobrze odnajdująca się w każdym otoczeniu. Jego silny charakter i inteligencja w połączeniu z posłuszeństwem oraz uległością wobec właściciela sprawiają, że owczarek jest idealnym psem policyjnym, wojskowym i stróżującym. Szybko się uczy, dobrze dogaduje się z dziećmi, przywiązuje się do człowieka, z którym chętnie współpracuje. Wymaga dużo ruchu i przebiegania kilku kilometrów dziennie. Labrador – potrzebujący dużo ruchu, energiczny pies myśliwski. Doskonale pływa, aportuje i jest posłuszny. Żywiołowy, skłonny do zabawy z innymi psami i dziećmi, w stosunku do których jest niezwykle cierpliwy. Jest inteligentny, wierny, tolerancyjny , kontaktowy, przyjazny – doskonały pies przewodnik. Border Collie (owczarek szkocki długowłosy) to najmądrzejsza, czyli najłatwiejsza do wytresowania rasa psa. Jako pies pasterski jest niezwykle aktywny poza domem, a we wnętrzach towarzyski. Posłusznie wykonuje polecenia, uwielbia kontakt z ludźmi i wspólne zabawy. Jest  łagodny, przywiązuje się do dzieci i nie znosi długiej samotności. Seter irlandzki – rodzinny i kontaktowy pies, łagodny, cierpliwy, dobrze dogaduje...

Shih tzu leży na poduszce pokrytej ręcznikiem, na sierści ma zawinięte wałki do włosów.
©chaoss/Fotolia.com
Styl życia
Strzyżenie i czesanie Shih tzu - wskazówki
Strzyżenie Shih tzu, polega przede wszystkim na ujarzmianiu niesfornych kłaczków zarastających oczy psa. Najwygodniejsze jest związywanie ich w kitkę. Najlepsze do tego są specjalne, silikonowe gumki. Odpowiedniego traktowania wymagają również włosy w uszach Shih tzu, które najlepiej regularnie wyskubywać.

Strzyżenie Shih tzu, polega przede wszystkim na ujarzmianiu niesfornych kłaczków zarastających oczy psa. Najwygodniejsze jest związywanie ich w kitkę. Najlepsze do tego są specjalne, silikonowe gumki. Odpowiedniego traktowania wymagają również włosy w uszach Shih tzu, które najlepiej regularnie wyskubywać.   Bardzo ważne jest, by po każdym zabiegu pielęgnacyjnym nagradzać psa smakołykiem . Dzięki temu, będzie kojarzył to z przyjemnością i unikniemy niebezpiecznej szamotaniny z nożyczkami w dłoni. Strzyżenie Shih tzu Włos, który pokrywa ciało Shih tzu dzieli te psy na dwie grupy: puszysty, podobny do waty oraz twardy, prosty. Ten ostatni jest łatwiejszy w pielęgnacji , natomiast watowata szata, jest bardziej efektowna. Jeżeli decydujemy się na długowłosego Shih tzu, wówczas trymowanie sierści należy przeprowadzać średnio co 3 - 4 miesiące (w przypadku grzywki i uszu częściej).   Obcinanie lub wiązanie włosów wpadających do oczu oraz wyskubywanie włosów z uszu to podstawa w pielęgnacji tej rasy. Zaniedbanie powoduje, że osadzająca się na kłaczkach wydzielina z oczu ma bardzo nieprzyjemny zapach i może prowadzić do powstawania odparzeń. Uszy z powodu zarastającego ujścia kanałów słuchowych, również narażone są na różnego typu infekcje. Jak radzić sobie z włosami Shih tzu Z włoskami można radzić sobie na dwa sposoby:   Cięcie sierści Obcinane grzywki i kłaczków w uszach można powierzyć specjaliście, czyli groomerowi (psiemu fryzjerowi) lub wykonać ten zabieg samodzielnie. Konieczne jest jego powtarzanie co 6 – 8 tygodni. Postrzyżyny w domowym zaciszu wymagają odpowiedniego sprzętu. Niezbędne są tzw. bezpieczne nożyczki (z zaokrąglonymi końcami). Cięcie, najlepiej wykonać, układając nożyczki płasko (w stosunku do...

biegnący pies rasy border collie
© ksuksa/Fotolia.com
Styl życia
Ranking najmądrzejszych ras psów
Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.

Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.   Lista najmądrzejszych psich ras – na jakiej podstawie została ułożona Amerykański neuropsycholog, Stanley Coren uszeregował psy należące do 110 ras pod względem inteligencji. Stosowanym przez niego kryterium była liczba powtórzeń danego polecenia, jakiej psy potrzebowały, żeby je przyswoić i procent poprawności wykonania danego polecenia. Psy należące do czołowej dziesiątki rozumiały polecenie powtórzone mniej niż 5 razy i poprawnie wykonywały je przynajmniej w 95% przypadków. Oto te rasy. Interesujesz się psami, chcesz dowiedzieć się która rasa jest najmądrzejsza? Wykorzystaj Aros kody rabatowe i kup książkę o psach! Border Collie Pierwsze miejsce na liście Corena zajmuje border collie, wysoki na ok. 50 cm pies o biało-czarnym lub biało-czekoladowym umaszczeniu, najczęściej długowłosy. Jest to pies pasterski , bardzo aktywny, a jednocześnie przyjazny człowiekowi i uległy. Pudel Drugie miejsce na liście najinteligentniejszych psów zajmuje pudel. Jest to pies towarzyski i aktywny. Rasa ta została stworzona do polowań na wodne ptactwo. Pudle miniaturowe potrafią też wyszukiwać trufle. Owczarek niemiecki Owczarek niemiecki często jest „zatrudniany” jako pies policyjny i wojskowy, doskonale pełni też rolę psa obronnego . Jest przy tym łagodny dla dzieci . Najczęściej spotyka się owczarki niemieckie o umaszczeniu czarnym podpalanym i sierści krótkiej lub długiej. Golden Retriever...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik