Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
brzuch kobiety w ciąży
Pixbay/louda2455/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Czy w ciąży możemy spodziewać się miesiączki?

Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje?

Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje?

Plamienia w ciąży mogą przypominać miesiączkę

Nie brakuje kobiet, które uważają, że podczas ciąży miały miesiączkę. To nieprawda. Bywa tak, że kobieta w ciąży podczas spodziewanego okresu dostaje plamień, a to nazywa miesiączką. Krwawienie podczas ciąży jest mniej obfite niż menstruacja i pojawia się najczęściej od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. To wtedy dochodzi do zagnieżdżenia jaja w błonie śluzowej macicy, które w tym okresie jest bardzo ukrwione. Krwawienie nie jest tak samo intensywne jak prawidłowa miesiączka.

 

Posiada także inną barwę, dlatego gołym okiem można zauważyć, że jest inne od typowego okresu. Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać zagrożenia dla jej przebiegu. Jest jednak objawem, który należy skonsultować z lekarzem. Przyczyną plamienia może być mała ilość progesteronu, ciąża pozamaciczna, niewłaściwe ulokowanie jaja płodowego, czy obumarcie zarodka. Kiedy zauważysz niepokojące zmiany, poradź się ginekologa, który wykona badanie USG.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
brzuch kobiety
©Victoria Andreas/Fotolia
Styl życia
Okres podczas ciąży nie może wystąpić, ale czasem pojawia się krwawienie
Z fizjologii człowieka wynika, że okres podczas ciąży nie ma prawa się pojawić. Czasem jednak występują krwawienia o innym podłożu, które bywają mylone z miesiączką. Każde krwawienie podczas ciąży powinno zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu.

Z fizjologii człowieka wynika, że okres podczas ciąży nie ma prawa się pojawić. Czasem jednak występują krwawienia o innym podłożu, które bywają mylone z miesiączką. Każde krwawienie podczas ciąży powinno zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy może wywołać plamienie Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, może trafić na naczynko krwionośne, które podczas implantacji zarodka pęknie. Zagnieżdżenie zarodka ma miejsce po 5 do 10 dni od zapłodnienia. Plamienie będące skutkiem tego procesu trudno pomylić z miesiączką, ponieważ jest ono bardzo niewielkie i nie poprzedza go ból. Krwawienie w pierwszych miesiącach ciąży to nie okres W pierwszych miesiącach ciąży może pojawiać się krwawienie przypominające okres. Jednak nie jest to okres podczas ciąży, a wynik zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Krwiaki podkosmówkowe przyczyną krwawienia podczas ciąży Czasem pod kosmówką, a niekiedy między łożyskiem a macicą zbiera się krew. Są to tzw. krwiaki podkosmówkowe. Mogą one powodować plamienia w czasie ciąży, są widoczne na USG. Mniejsze nie zagrażają dziecku. Bywa, że same wchłaniają się do organizmu. Natomiast większe krwiaki podkosmówkowe muszą być pod nadzorem lekarza. Poronienie – „okres” podczas ciąży Przyczyną krwawienia, które może wyglądać jak okres podczas ciąży, ponieważ towarzyszy mu ból, jest poronienie. Zaczyna się zwykle od lekkiego plamienia, a kończy na obfitym krwawieniu i pulsującym bólu w dole brzucha . Krew może mieć kolor typowy dla okresu lub brązowy. W tym drugim przypadku oznacza to, że zapłodniona komórka jajowa się nie rozwija, ale też nie opuściła organizmu. Ciążą pozamaciczna – fałszywy okres podczas ciąży Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza...

zaznaczony czerwonym kółkiem dzień w kalendarzu
Pixabay/Basti93/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak długo powinny trwać miesiączka?
Miesiączka jest regularnym, comiesięcznym krwawieniem z dróg rodnych. Jest powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny.

Miesiączka jest regularnym oczyszczaniem dróg rodnych . Często może być powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny. Jak często pojawia się miesiączka? Okres pojawia się po raz pierwszy w wieku 11-16 lat i może być wtedy nieregularny, gdyż często zdarzają się cykle bezowulacyjne, które u młodych dziewcząt uważa się za stan normalny. Jeśli już zakończy się stadium dojrzewania , krwawienia stają się bardziej obfite. Zaczynają pojawiać się co 28 dni, ale nie w każdym przypadku. Specjaliści twierdzą, że czas trwania cyklu miesiączkowego liczy od 26 do 30 dni . Występuje też częstomiesiączkowanie, gdzie krwawienie pojawia się częściej niż 21-23 dni. Niektóre kobiety mają okres rzadziej – co 32-35 dni. Zależy to od organizmu i nie musi być objawem chorobowym. Ile trwa miesiączka? U dorosłej kobiety miesiączka trwa zazwyczaj od 4 do 6 dni . Kiedy przedłuża się, bądź nie występuje, konieczne jest udanie się do lekarza. Brak krwawienia może być spowodowany, oprócz zaburzeń hormonalnych, zajściem w ciążę. Zmiany w ciele kobiety podczas miesiączki Podczas trwania cyklu miesiączkowego często widoczne są zmiany skórne, wahania nastroju czy temperatury ciała kobiety. Powodem zaburzeń jest zmiana poziomu hormonów żeńskich. Bezpośrednio przed okresem cera często się pogarsza – na przykład pojawiają się pryszcze . Szybciej przetłuszczają się włosy, organizm jest osłabiony, mogą się aktywować infekcje wirusowe, takie jak opryszczka. PMS - co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Kobieta przed miesiączką przeżywa często stany rozdrażnienia psychiczneg o, pogorszenia samopoczucia, rozchwiania emocjonalnego. To tak zwany PMS – zespół...

białe majtki
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Silne krwawienia menstruacyjne – choroba czy właściwość organizmu
Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).   Miesiączka, okres, menstruacja – różnie można określać dni comiesięcznego kobiecego krawienia. Wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak PMS, bóle brzucha czy osłabienie odporności i podatność na infekcje. W momencie, gdy do wszystkich tych symptomów dochodzą jeszcze bardzo obfite krwawienia sytuacja staje się nieznośna. Obfity okres może świadczyć o poważnej chorobie Nieregularna i obfita miesiączka może zdarzyć się każdej kobiecie (szczególnie tej, która dopiero zaczęła miesiączkować oraz tej przed menopauzą), jednak gdy powtarza się regularnie może sygnalizować poważne schorzenia, tj.: polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy, mięśniaki macicy, rozwijająca się infekcja, endometrioza , toczeń rumieniowaty układowy, choroby tarczycy, rak szyjki macicy, rak jajnika, zaburzenia krzepliwości krwi, choroba Willebranda.   Wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od przyjętych norm związanych z regularnością cyklu menstruacyjnego powinny być zdiagnozowane przez specjalistę oraz (w zależności od potrzeby) objęte leczeniem. W momencie, gdy wiemy gdzie tkwi problem, podjęcie odpowiednich kroków może go raz na zawsze usunąć. Ale co robić, gdy nie jest to możliwe, ponieważ nie wykryto żadnych chorób ani zaburzeń, i musimy się co miesiąc zmagać z obfitymi krwawieniami? Jak radzić sobie z obfitym okresem? Przede wszystkim należy zweryfikować jaki prowadzimy tryb życia, czy nie jest on zbyt intensywny, stresujący, czy nie wymagamy od siebie zbyt wiele i nieustannie jesteśmy zestresowane? Czy nie eksploatujemy za bardzo swojego organizmu, nie przemęczamy się? Odpoczynek, który zapewni spokój i regenerację sił, jest niezbędnym elementem...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner