Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

czerwone prezerwatywy
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Antykoncepcja bez recepty – którą metodę wybrać?

Antykoncepcja bez recepty to metoda między innymi dla osób, które obawiają się efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Bez recepty można dostać prezerwatywy oraz globulki, żele i pianki plemnikobójcze.

Antykoncepcja bez recepty to metoda między innymi dla osób, które obawiają się efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Bez recepty można dostać prezerwatywy oraz globulki, żele i pianki plemnikobójcze.

Prezerwatywy

Prezerwatywy są najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Można kupić je w niemal każdym kiosku, każdej aptece i drogerii, a także na stacjach benzynowych. Ich skuteczność antykoncepcyjna zależy między innymi od tego, czy nie mają wad jakościowych i czy są właściwie stosowane. Prezerwatywa musi zostać prawidłowo założona, tak, żeby nie było w niej powietrza i żeby ściśle przylegała do członka, prawidłowo zdejmowana, tak, żeby nasienie nie wydostało się z prezerwatywy. Należy pamiętać, że każdej prezerwatywy można użyć tylko raz. Prezerwatywy w około 98 procentach przypadków okazują się skutecznym zabezpieczeniem przed ciążą. Ich stosowanie zmniejsza ponadto ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną. Niektórzy skarżą się jednak na to, że brak bezpośredniego kontaktu ciała z ciałem osłabia doznania.

Globulki, żele i pianki plemnikobójcze

Globulki antykoncepcyjne zaliczane są do chemicznych metod antykoncepcji. Po wprowadzeniu do pochwy rozpuszczają się, tworząc piankę plemnikobójczą. Globulka powinna zostać zaaplikowana około 15 minut przed stosunkiem. Plemnikobójcze działanie mają też inne spermicydy: żele i pianki antykoncepcyjne. Sposób ich aplikacji jest nieco inny niż w przypadku globulek, ponieważ nie wkłada się ich do pochwy, a wlewa do niej za pomocą specjalnego aplikatora. Środki te również należy zastosować na około 15 minut przed stosunkiem. Jednorazowa aplikacja wystarcza tylko na jeden stosunek zakończony ejakulacją. Niestety u niektórych kobiet chemiczna antykoncepcja wywołuje nieprzyjemne pieczenie lub swędzenie, może też prowadzić do ubytków błony śluzowej i zwiększyć przez to ryzyko wystąpienia infekcji intymnej. Środki plemnikobójcze, obecne w globulkach, żelach i piankach, mogą też wywoływać reakcję alergiczną u stosujących je osób.

Czy antykoncepcja bez recepty jest skuteczna?

Antykoncepcja chemiczna jest mniej skuteczna od hormonalnej, ale wywołuje mniej efektów ubocznych. Spermicydy wykazują zaledwie 70-80 procentową skuteczność, jeśli są stosowane jako jedyny środek antykoncepcyjny. Wbrew obiegowej opinii nie powinno jednak używać się ich razem z prezerwatywami, ponieważ mogą naruszyć ich strukturę, a przez to osłabić skuteczność antykoncepcyjną. Większą pewność dają prezerwatywy, pod warunkiem jednak, że są prawidłowo używane.  


 

Globulki dopochwowe
© ironstealth/Fotolia.com
Styl życia
Plemnikobójcze działanie globulek antykoncepcyjnych
Globulki dopochwowe antykoncepcyjne mają niższą skuteczność niż popularne prezerwatywy, można je kupić bez recepty w aptece. Ich działanie polega na zabiciu plemników. Na 10 do 15 minut przed stosunkiem należy umieścić globulkę w pochwie, by miała czas na rozpuszczenie się i wypełnienie pochwy.

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne mają niższą skuteczność niż popularne prezerwatywy, można je kupić bez recepty w aptece. Ich działanie polega na zabiciu plemników. Na 10 do 15 minut przed stosunkiem należy umieścić globulkę w pochwie, by miała czas na rozpuszczenie się i wypełnienie pochwy. Działanie i skuteczność dopochwowych globulek antykoncepcyjnych Z powodu niewielkiej w porównaniu do innych metod zapobiegania ciąży skuteczności globulki dopochwowe antykoncepcyjne powinny stosować tylko te kobiety, które biorą pod uwagę możliwość zajścia w ciążę . Globulka umieszczona w pochwie rozpuszcza się i pieni, wypełniając obszar, na którym wkrótce znajdą się plemniki. Zawiera ona substancję plemnikobójczą. Zaletą globulek dopochwowych antykoncepcyjnych jest to, że nawilżają miejsca intymne i ułatwiają stosunek, zmniejszając ryzyko podrażnień. Dyskomfort mogą odczuwać osoby uczulone na środek plemnikobójczy. Globulki antykoncepcyjne bez recepty można stosować także w połączeniu z prezerwatywą . Globulki dopochwowe antykoncepcyjne aplikuje się przed każdym stosunkiem Stosowanie dopochwowych globulek antykoncepcyjnych jest łatwe, ponieważ globulkę wystarczy umieścić w pochwie. Kluczowe jest, by zrobić to od 10 do 15 minut przed stosunkiem. Globulkę należy wsunąć na głębokość palca i zaczekać, aż rozpuści się i spieni, wypełniając pochwę. Przed upływem tych kilkunastu minut globulka może nie być skuteczna. Po stosunku z użyciem antykoncepcyjnej globulki dopochwowej nie wolno płukać pochwy, zawartość powinna wypłynąć na zewnątrz w swoim tempie, najlepiej jeśli zostanie w środku przez minimum 6 godzin. Konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia bielizny, np. wkładki higienicznej. Bardzo ważne jest, by przed każdym stosunkiem umieszczać w pochwie nową globulkę , niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od ostatniego wytrysku....

listek czerwonych tabletek
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?
Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu. Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji? Dla większości partnerów najważniejsza jest skuteczność antykoncepcji, czyli prawdopodobieństwo, że stosunek seksualny nie doprowadzi do ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż na sto par stosujących daną metodę. Jeśli wartość nie przekracza 2, mamy do czynienia z prawie niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawie, bo żaden nie daje stuprocentowej pewności. Są pary, które nie akceptują pewnych metod ze względów religijno-światopoglądowych. Odrzucają wszelkie nienaturalne sposoby zapobiegania ciąży, bazujące na zabijaniu plemników i ingerowaniu w biologiczne procesy, które zachodzą w organizmie. Kolejną grupę stanowią ci, dla których najważniejsze jest zdrowie. Nie będą oni sięgać po środki obciążone jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Są też tacy, którzy decydując się na antykoncepcję, będą kierować się przede wszystkim ceną. Antykoncepcyjne środki mechaniczne Najczęściej stosowaną grupą środków antykoncepcyjnych są metody mechaniczne. Mają one tworzyć barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze są prezerwatywy, na które stawia aż 65% Polaków . Wskaźnik Pearla tej formy zabezpieczenia waha się od 3 do 7. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zakłóca ona płodności w trwały sposób. Stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niczyich możliwości nie powinna przekraczać również cena...

tabletki białe w opakowaniu
Flickr/Iain Watson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
„Pigułka po stosunku” – pierwsza pomoc w sytuacji awaryjnej
Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.

Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty. Rodzaje pigułek po stosunku i ich skuteczność W aptekach można kupić dwa rodzaje „tabletek po stosunku”. Są nimi tabletki zawierające lewonorgestrel, np. Escapelle , Postinor Duo , oraz tabletki zawierające octan uliprystalu, EllaOne . Oba rodzaje „tabletek po” opóźniają owulację lub utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka w macicy .   Żeby zdobyć tabletkę z lewonorgestrelem, należy udać się do lekarza, niekoniecznie ginekologa, po receptę. Tabletka kosztuje ok. 50 zł. Skuteczność antykoncepcyjna pigułek z lewonorgestrelem wynosi 95% .   Od stycznia 2015 roku osoby, które ukończyły 15 rok życia, mogą bez recepty kupić w aptece trochę droższe (ok. 100 zł) pigułki EllaOne, zawierające octan uliprystalu. Skuteczność antykoncepcyjna tej pigułki wynosi ok. 98%.   Antykoncepcja awaryjna jest tym bardziej skuteczna, im szybciej po stosunku zażyje się pigułkę. Choć teoretycznie tabletki powinny zapobiec ciąży nawet, jeśli zażyje się je po 72 godzinach od stosunku, to największą skuteczność zapewnia przyjęcie tabletki nie później niż 24 godziny po stosunku .   Skuteczność tabletki mogą osłabiać leki uspokajające, zawierające barbiturany, niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, leki psychotropowe stosowane w leczeniu padaczki i depresji oraz leki ziołowe zawierające dziurawiec. Szczegółowy opis możliwych interakcji jest opisany w ulotce danego leku. Efekty uboczne pigułek po stosunku Do możliwych efektów ubocznych po zażyciu tabletki należą: nudności,...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik