Antykoncepcja

Antykoncepcja w Polsce. Aptekarz będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw
prawo
antykoncepcja

Antykoncepcja w Polsce. Aptekarz będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatywy 

Antykoncepcja w Polsce. Aptekarz będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatywy 
Redakcja
mężczyzna i kobieta siedzą przygnębieni na łóżku
antykoncepcja
problemy w związku

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Niepłodność od bezpłodności różni się tym, że można ją wyleczyć lub można zastosować zabieg in vitro. Do chorób, które powodują męską niepłodność zaliczamy choroby układu krążenia, cukrzycę, niedoczynność przysadki mózgowej czy zapalenie nerek. Leczenie niepłodności polega na stosowaniu farmakoterapii. Opiera się ona głównie na antybiotykach i specjalnych lekach. Często ważną rolę odgrywa również psychoterapia.
Tomasz Delmaczyński
antykoncepcja

Podwiązanie nasieniowodów – zabieg wazektomii jako skuteczna metoda męskiej antykoncepcji. Na czym polega?

Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia, jest skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wazektomii uniemożliwia przepływ plemników przez nasieniowody, co zapewnia współżycie bez ryzyka niechcianej ciąży. Minusem jest jednak ryzyko nieodwracalności.
Natalia Szubiela
Para w łóżku
antykoncepcja
orgazm

Suchość w pochwie: skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy to naturalne zjawisko. Jest spowodowane niewystarczającą produkcją śluzu w pochwie. Zwykle problem ten dotyczy kobiet w okresie menopauzy lub będących tuż po porodzie. Suchość bywa też efektem antykoncepcji lub kuracji hormonalnej. Bez względu na przyczynę suchości, dolegliwości tej można przeciwdziałać.
Anna Bartoś
Kobieta i mężczyzna w łóżku
antykoncepcja
libido

Plusy i minusy używania kapturka dopochwowego

Aby kapturek dopochwowy był skuteczny, musi mieć odpowiedni rozmiar i trzeba go założyć dokładnie na szyjkę macicy. Chroni przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jego skuteczność jest nieco mniejsza niż skuteczność prezerwatywy czy tabletek antykoncepcyjnych bądź wkładki domacicznej.
Anna Harasymiuk
Para leży w łóżku, tworzą serce za pomocą rąk
antykoncepcja
orgazm

Jak stosować damską prezerwatywę?

Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy damskiej wynosi 5 do 25 ciąż na 100 przypadków. Zatem ma ona od 75 do 95% skuteczności w ochronie przed zapłodnieniem.
Anna Harasymiuk
Kolorowe prezerwatywy
antykoncepcja

Pękła prezerwatywa i co teraz?! Jak działa antykoncepcja postkoitalna?

W przypadku pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku, należy udać się do ginekologa. Lekarz zaproponuje odpowiednie „tabletki po”, które zapobiegną zajściu w ciążę. Taka metoda antykoncepcji może być stosowana doraźnie, tylko w nagłych wypadkach.
Anna Bartoś
Globulki dopochwowe
ciąża
antykoncepcja

Plemnikobójcze działanie globulek antykoncepcyjnych

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne mają niższą skuteczność niż popularne prezerwatywy, można je kupić bez recepty w aptece. Ich działanie polega na zabiciu plemników. Na 10 do 15 minut przed stosunkiem należy umieścić globulkę w pochwie, by miała czas na rozpuszczenie się i wypełnienie pochwy.
Anna Harasymiuk
Tabletki antykoncepcyjne
antykoncepcja
miesiączka
libido

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.
Anna Harasymiuk
Środki antykoncepcyjne
antykoncepcja

Krążki antykoncepcyjne hamują owulację

Krążki antykoncepcyjne działają, uwalniając hormony i hamując owulację. Nie trzeba o nich pamiętać każdego dnia, nie obciążają wątroby tak jak pigułki, mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wystarczy, by krążek miał styczność ze śluzówką pochwy.
Anna Harasymiuk
Zosia Zborowska w czerwonej koszulce
Zofia Zborowska
antykoncepcja

Zosia Zborowska mówi otwarcie jaką stosuje antykoncepcję! “To żadna odwaga”

Zosia Zborowska mówi otwarcie jaką stosuje antykoncepcję! “To żadna odwaga”
BZ
Kobieta i mężczyzna w łóżku
antykoncepcja
libido
randki

Seks bez zobowiązań – czy warto?

Związek bez zobowiązań, inaczej związek otwarty lub luźny – jest na niego coraz większe przyzwolenie społeczne. Niektórzy nazywają to wręcz „układem”, a w języku angielskim brzmi to dość przyjaźnie: „friends with benefits”. Ponieważ z założenia nie powinna pojawić się w takiej relacji zazdrość ani inne uczucia sugerujące przywiązanie czy też zobowiązanie, często przybiera też formę przygodnego seksu.
Justyna Dąbrowska
Dłonie na szybie samochodowej
antykoncepcja
libido
Choroby

Czy promiskuityzm jest zachowaniem etycznym?

Promiskuityzm jest negatywnie postrzegany przede wszystkim przez przedstawicieli kultur, w których stosunek płciowy wiąże się ściśle z prokreacją.
Paulina Banaśkiewicz-Surma
Dziewczyna z testem ciążowym
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Zależy od regularności cyklu

Choć można zajść w ciążę podczas okresu, zdarza się to bardzo rzadko. Plemniki żyją do 72 godzin, a komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 24 godziny.
Anna Harasymiuk
Przytulająca się nastoletnia para
antykoncepcja

Przygotowanie do inicjacji seksualnej – jak, gdzie i kiedy przeżyć „pierwszy raz”

Inicjacja seksualna to przeżycie, które jest stresujące dla obojga partnerów. Im lepiej przygotujemy się do pierwszego stosunku płciowego, tym bardziej będziemy świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem.
Anna Bartoś
prezerwatywy
antykoncepcja
Choroby

Prezerwatywa: naucz się ją zakładać

Jak założyć prezerwatywę krok po kroku? Takie pytanie zdarza się często, bo prezerwatywa należy do najpopularniejszych środków antykoncepcji, zmniejsza ryzyko infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto kusi niską ceną i łatwym dostępem, ale trzeba umieć ją właściwie założyć.
Sylwia Ciupak
zastrzyk
ciąża
antykoncepcja
miesiączka

Zastrzyki hormonalne – wygodna metoda antykoncepcji. Zastrzyk wystarcza na 3 miesiące

Zastrzyki antykoncepcyjne są jedną z metod zapobiegania ciąży. Dostarczane domięśniowo hormony hamują jajeczkowanie.
Joanna Jędrzejczyk
Prezerwatywa
ciąża
antykoncepcja
hormony

Antykoncepcja dla mężczyzn – która metoda jest najlepsza?

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.
Joanna Jędrzejczyk
Garść leków w dłoni
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Tabletki antykoncepcyjne – wiek ma znaczenie

Wybierając rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, kobiety sugerują się głównie wygodą stosowania i przeciwwskazaniami. To błąd – trzeba wziąć pod uwagę też swój wiek.
Aleksandra Gajowiak
Test ciążowy
ciąża
antykoncepcja
owulacja

Ceny testów ciążowych

Ile kosztuje test ciążowy? Średnia cena wynosi 13 zł. Sprawdzamy, które firmy są najpopularniejsze i ile możesz zapłacić za ich produkty.
Aleksandra Gajowiak
Młoda dziewczyna pracuje na laptopie
ciąża
antykoncepcja
owulacja

Test ciążowy online – tak czy nie?

Jeśli zdarzyło ci się szukać w internecie informacji na temat objawów ciąży, na pewno trafiłaś na testy ciążowe online. Sprawdziliśmy, czy można im zaufać.
Aleksandra Gajowiak
kobieta na łóżku
ciąża
antykoncepcja
problemy psychiczne

Twój partner nalega na stosunek przerywany? Sprawdź, czy nie szkodzi wam obojgu

Stosunek przerywany to metoda antykoncepcji popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Chętnie z niej korzystają, bo uważają to za tani sposób zapobiegania ciąży. W rzeczywistości skuteczność antykoncepcyjna stosunku przerywanego jest niska.
Justyna Dąbrowska
uśmiechnięta dziewczyna w okularach
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Zapobieganie ciąży – wady i zalety spirali antykoncepcyjnej

Spirala jest szczególnie polecana kobietom, które mają za sobą pierwszy poród, są aktywne seksualnie i cenią komfort wypływający z braku troski o antykoncepcję hormonalną każdego dnia.
Joanna Jędrzejczyk
listek czerwonych tabletek
antykoncepcja
owulacja

Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.
Aleksandra Gajowiak
dziewczyna w swetrze tyłem
antykoncepcja
owulacja

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Antykoncepcja długoterminowa to nie tylko tabletki. Jeśli masz problem z regularnością ich przyjmowania, zwróć uwagę na plastry antykoncepcyjne. Choć mają swoje wady, to ich skuteczność jest wyższa, a po jednorazowym naklejeniu działają aż 7 dni.
Aleksandra Gajowiak
prezerwatywy w opakowaniach
ciąża
antykoncepcja
owulacja

Jakie środki antykoncepcyjne można stosować po porodzie?

Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne.
Anna Cholewa
lista tabletek z dniami tygodnia
antykoncepcja
miesiączka
libido

Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.
Anna Cholewa
czerwone prezerwatywy
antykoncepcja

Antykoncepcja bez recepty – którą metodę wybrać?

Antykoncepcja bez recepty to metoda między innymi dla osób, które obawiają się efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Bez recepty można dostać prezerwatywy oraz globulki, żele i pianki plemnikobójcze.
Anna Cholewa
tabletki białe w opakowaniu
antykoncepcja
owulacja

„Pigułka po stosunku” – pierwsza pomoc w sytuacji awaryjnej

Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.
Anna Cholewa
ruda kobieta
antykoncepcja
owulacja
miesiączka

Najpopularniejsze sposoby obliczania dni płodnych: metody Holta i Billingsów

Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.
Anna Bartoś
Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner