analiza karty pacjenta
Flickr/ NEC Corporation of America/ CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Krwawienia z dróg rodnych poza miesiączką – co oznaczają?

Krwawienie po cytologii lub niewielkie plamienie najczęściej pojawia się podczas pobierania materiału ze zmiany chorobowej np. nadżerki. Powinno ustąpić po kilku godzinach.

Krwawienie po cytologii lub niewielkie plamienie najczęściej pojawia się podczas pobierania materiału ze zmiany chorobowej np. nadżerki. Powinno ustąpić po kilku godzinach.

 

Badanie cytologiczne należy wykonywać profilaktycznie średnio raz w roku. Zdarza się, że lekarz zaleci częstszą cytologię w celu monitorowania przebiegu leczenia. Cytologię najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego (po miesiączce). Kobiety po menopauzie mogą wykonać to badanie w dowolnym terminie.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami

Badanie cytologiczne – na czym polega?

Cytologia polega na pobraniu komórek z szyjki macicy przy użyciu przeznaczonych do tego specjalnych pałeczek (jedna przeznaczona jest do tarczy, druga do kanału szyjki macicy). Pobrany wymaz przenosi się na szkiełko i utrwala odczynnikiem chemicznym. W laboratorium dodatkowo jest on barwiony, wówczas jest to już gotowy do analizy pod mikroskopem preparat.

 

Do badania cytologicznego należy przygotować się tak jak do standardowego badania ginekologicznego, przy czym ważne jest aby na dobę przed nim:

  •  nie wykonywać irygacji pochwy,
  •  nie stosować globulek ani innych preparatów dopochwowych,
  •  nie współżyć.

Pobranie wymazu przebiega w następujący sposób: lekarz zakłada do pochwy wziernik (co nie powinno być bolesne pod warunkiem, że kobieta nie jest zanadto spięta), następnie używając specjalnych pałeczek – szczoteczek pobiera materiał zeskrobując go z szyjki macicy. Wiąże się to z lekkim uczuciem dyskomfortu, ale nie powinno boleć. Całe badanie trwa krótko: około 2-5 minut.

Krwawienie po cytologii i nie tylko, co oznacza

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy specjalną „szczoteczką”, w związku z czym wiąże się z jego lekkim uszkodzeniem tym bardziej jeżeli występuje na nim nadżerka. Dlatego czasem dochodzi do niewielkiego plamienia lub krwawienia. Może ono wystąpić już w trakcie badania lub kilka godzin po nim. Jeżeli jest skąpe i nie trwa dłużej niż kilka godzin, wówczas nie ma powodów do obaw. Badanie cytologiczne najlepiej jest wykonać tuż po miesiączce – przyczyną krwawienia po badaniu może być krwawienie miesięczne, które się nie skończyło. Dlatego warto wziąć ten fakt pod uwagę.

 

Ponadto nieprawidłowe (poza miesiączką) krwawienie, może być objawem:

  •  polipów i mięśniaków macicy,
  •  zaburzeń krzepnięcia krwi,
  •  zaburzeń hormonalnych,
  •  stanów zapalnych dróg rodnych,
  •  stosowania antykoncepcji hormonalnej doustnej oraz spirali.

 

Poza krwawieniem miesięcznym każde krwawienie z dróg rodnych, które trwa długo lub krwawienia podczas ciąży zawsze powinny być sygnałem do konsultacji lekarskiej.

 

wizyta u lekarza
©Adam Gregor/fotolia
Styl życia
Kiedy robić cytologię? Po 25. roku życia lub po rozpoczęciu współżycia
Cytologia nie boli, choć nie jest przyjemna. Pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek nabłonka zanim jeszcze przeistoczą się w raka. Kiedy robić cytologię? Po 25. roku życia lub wcześniej, jeśli kobieta jest aktywna seksualnie. Możliwa jest także cytologia u dziewicy.

Cytologia nie boli, choć nie jest przyjemna. Pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek nabłonka zanim jeszcze przeistoczą się w raka. Kiedy robić cytologię? Po 25. roku życia lub wcześniej, jeśli kobieta jest aktywna seksualnie. Możliwa jest także cytologia u dziewicy. Kiedy cytologia jest konieczna, czyli jak zapobiegać rakowi szyjki macicy Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i zbadaniu go pod kątem występowania nieprawidłowych komórek, które z czasem mogą przeistoczyć się w nowotwór. Kiedy cytologia powinna być wykonana po raz pierwszy? Między 20. a 25. rokiem życia, chyba że kobieta rozpoczęła współżycie wcześniej. Duża liczba partnerów sprzyja zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przyczyną raka . Możliwa jest także cytologia u dziewicy, np. jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu narządów rodnych i kobieta jest w grupie ryzyka. Cytologię u dziewicy przeprowadza się mniejszym wziernikiem i bez uszkodzenia błony dziewiczej. Kiedy zrobić cytologię? Aby wyniki badania były wiarygodne, kobieta w trakcie pobrania materiału do badania nie może chorować na żadną infekcję, nie powinna też dobę przed cytologią współżyć. Zatem jak się przygotować do cytologii? Przez kilka dni poprzedzających wizytę w gabinecie nie powinno się stosować preparatów dopochwowych . W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie wolno współżyć, wykonywać irygacji pochwy ani przechodzić badania ginekologicznego . Lekarz pobiera próbkę do analizy przed manualnym zbadaniem kobiety. A kiedy robić cytologię? Najlepszy jest czas między 10. a 18. dniem cyklu, chociaż dopuszcza się pobranie materiału do badania od 4. dnia po miesiączce do 4. dnia przed następną miesiączką. Jak wygląda badanie cytologiczne? Kobiety przed pierwszym badaniem mają wątpliwości, czy cytologia boli. Badanie jest bezbolesne, chociaż nieprzyjemne . Wiele...

kobieta u ginekologa
©Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Badanie cytologiczne, czyli profilaktyka i wczesne wykrycie raka szyjki macicy. W jaki sposób należy się przygotować?
Cytologia pozwala na ocenę komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jej celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian przedrakowych lub nowotworu. Badanie należy powtarzać przynajmniej raz na 3 lata.

Cytologia pozwala na ocenę komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jej celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych zmian przedrakowych lub nowotworu. Badanie należy powtarzać przynajmniej raz na 3 lata. Cytologia jest badaniem profilaktycznym pozwalającym na wczesne wykrycie raka szyjki macicy . Choroba w początkowym stadium przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest systematyczne przeprowadzanie badania. Cytologię wykonuje lekarz ginekolog w specjalistycznym gabinecie. Na czym polega cytologia? Cytologia, inaczej badanie cytologiczne , jest metodą diagnostyczną wykorzystywaną w profilaktyce i rozpoznawaniu stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Powinna być wykonana na specjalistycznym fotelu ginekologicznym przez lekarza – ginekologa. C ytologia polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika w celu pobrania próbki zawierającej komórki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Pozwala to na wykrycie ewentualnych, patologicznych zmian w obrębie narządu rodnego kobiety. Rak szyjki macicy przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero w jej zaawansowanym stadium. Badanie cytologiczne pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rozpoczęcie leczenia. W trakcie cytologii możliwe jest również rozpoznanie infekcji dróg rodnych. Badanie cytologiczne jest bezbolesne i trwa do kilku minut. Można je wykonać w prywatnej placówce, ponosząc koszt 30-40 złotych lub korzystając z bezpłatnego rządowego programu profilaktyki i wczesnej diagnostyki raka szyjki macicy dla kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat. Jak przygotować się do cytologii? Cytologia jest badaniem, które nie wymaga długotrwałych przygotowań oraz wcześniejszego wykonania innych badań. Należy jednak dostosować się do kilku zasad, aby badanie było efektywne i skuteczne. Cytologię wykonuje się najpóźniej na 4...

badanie krzepliwości krwi
Styl życia
Kiedy wykonać badanie na krzepliwość krwi: krwotoki z nosa, skłonność do siniaków, obfite miesiączki
Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.

Koagulogram pomaga ocenić krzepliwość krwi. Badanie przeprowadza się zawsze przed zabiegiem operacyjnym. Zaleca się go także kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną. Inne wskazania do badania krzepliwości krwi to objawy, takie jak nadmierne krwawienia i trudności z gojeniem ran.   Trombocyty, czyli płytki krwi , są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi. Małopłytkowość i nadpłytkowość Kiedy poziom trombocytów spada poniżej 150 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi, mówimy o małopłytkowości, czyli trombocytopenii. Kiedy płytek krwi jest za dużo (powyżej 400 tysięcy w milimetrze sześciennym krwi), pacjent cierpi na nadpłytkowość, czyli trombocytozę. Nadpłytkowość prowadzi do nadmiernego sklejania się trombocytów, co jest przyczyną zatorów i zakrzepów. Co to jest koagulogram? Koagulogram to badanie, które określa liczbę trombocytów. Wykonuje się je na próbce krwi pacjenta. Procedura tego badania jest bardzo podobna do standardowego pobrania krwi w gabinecie lekarskim. Przeprowadza się nakłucie żyły łokciowej, a krew pobiera się do probówki i kieruje do badań. Ze względu na to, że badanie wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń krzepliwości krwi, jego przebieg jest przez cały czas nadzorowany. Po badaniu pacjent powinien mocno uciskać miejsce nakłucia i informować personel medyczny w razie zbyt silnego krwawienia. Badanie na krzepliwość krwi: wskazania Koagulogram należy wykonać przy podejrzeniu, że układ krzepnięcia krwi nie działa prawidłowo. Do niepokojących objawów można zaliczyć: częste krwawienia z nosa , krwawiące dziąsła, nadmierne i przedłużające się krwawienie po urazie, trudności z gojeniem ran, pojawianie się siniaków i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik