Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

para w łóżku mężczyzna śpi, kobieta jest zmartwiona
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Najczęstsze przyczyny obniżenia popędu seksualnego – jak sobie z nimi poradzić?

Spadek libido, czyli ochoty na seks, może wynikać z przyczyn związanych z funkcjonowaniem związku, np. nieporozumieniami i problemami z wyrażaniem przez partnerów swoich potrzeb związanych z seksem. Czasem jego przyczyną bywa pojawienie się dziecka, które zaczyna całkowicie absorbować rodziców. Niekiedy jednak jego przyczyny są inne. Spadek popędu seksualnego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może być wywołany chociażby przez przemęczenie i stres.

Spadek libido, czyli ochoty na seks, może wynikać z przyczyn związanych z funkcjonowaniem związku, np. nieporozumieniami i problemami z wyrażaniem przez partnerów swoich potrzeb związanych z seksem. Czasem jego przyczyną bywa pojawienie się dziecka, które zaczyna całkowicie absorbować rodziców. Niekiedy jednak jego przyczyny są inne. Spadek popędu seksualnego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może być wywołany chociażby przez przemęczenie i stres.

Stres i zmęczenie a spadek libido

Brak ochoty na seks może wynikać z przepracowania i stresu. Osoby, które wracają do domu po całym dniu pracy, w której były narażone na stres, mogą potrzebować przede wszystkim snu. Długotrwała praca w warunkach powodujących stres, nie chodzi tu tylko o wymagania związane z zadaniami w pracy, ale też np. bycie narażonym na hałas, mogą być przyczyną unikania seksu. Jeśli czujesz, że właśnie przemęczenie może być przyczyną braku seksu w twoim związku, postaraj się o lepszą jakość wypoczynku po pracy. Jeśli pracujesz przy komputerze, po pracy nie siadaj do niego ponownie, lepiej wybierz się na długi spacer. Nie pij alkoholu, żeby się zrelaksować. Choć może ułatwić ci zasypianie, to sen po alkoholu nie jest tak regenerujący. Ponadto alkohol może osłabiać ochotę na seks i wrażliwość ciała.

Poczucie własnej nieatrakcyjności fizycznej a spadek libido

Mniejsza ochota na seks może wynikać z poczucia, że nie jest się wystarczająco atrakcyjnym. Zbędne fałdki, cellulit, rozstępy, skóra wisząca w miejscach, w których były mięśnie. Kiedy patrzy się na to wszystko w lustrze, ostatnią myślą, jaka może przyjść do głowy, jest myśl o seksie. Jeśli zmagasz się z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności fizycznej, możesz wypróbować przezwyciężyć je przynajmniej dwa sposoby. Po pierwsze zastanów się, czy nie jesteś dla siebie zbyt surowy. Może to, co uważasz za swoją wadę, dla partnera jest kompletnie nieistotne, możliwe, że nawet tego nie zauważył. Jeśli jednak mankamenty wyglądu utrudniają ci rozluźnienie się w sypialni, możesz spróbować jakoś je ukryć, np. zapewniając w pomieszczeniu ciepłe, ale niezbyt jasne, oświetlenie. Drugim sposobem jest poprawienie tego, co przeszkadza ci w twoim wyglądzie. Czasem wystarczy zrezygnować z niezdrowej żywności i zacząć regularnie ćwiczyć, żeby stracić kilka nadmiarowych kilogramów, ujędrnić ciało, sprawić, że cellulit stanie się mniej widoczny.

Choroby i przyjmowanie leków a spadek libido

Spadek libido może też być objawem towarzyszącym pewnym chorobom. Do chorób takich należą:

  • depresja,
  • niedoczynność tarczycy,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

 

Skutkiem ubocznym stosowania pewnych leków może być spadek libido. Ochota na seks zmniejsza się lub znika u osób, które stosują:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • środki antydepresyjne oraz tabletki stosowane w leczeniu padaczki i choroby afektywnej-dwubiegunowej,
  • leki przeciwhistaminowe, stosowane w leczeniu alergii,
  • beta-blokery, stosowane w leczeniu chorób układu krążenia.

 

Libido wraca najczęściej po pomyślnym zakończeniu terapii. W przypadku chorób przewlekłych, w których leczenie koncentruje się przede wszystkim na leczeniu objawów, sytuacja wygląda trochę inaczej. Często długotrwałe przyjmowanie leków obniża popęd seksualny. W niektórych przypadkach jednak po ustabilizowaniu objawów, znów się pojawia, choć najczęściej nie tak silny jak przedtem. Nie musi to wcale oznaczać pogorszenia jakości życia seksualnego. Warto wtedy więcej czasu poświęcić grze wstępnej, lepiej poznać potrzeby partnera, wypróbować nowe techniki.


para z problemem
autor: ©bonninturina/Fotolia
Styl życia
Sposoby na problemy z erekcją: techniki relaksacyjne i dłuższa gra wstępna
Niepełny wzwód to często skutek braku kontroli nad emocjami. Problem z erekcją często wynika z lęku przed niepowodzeniem albo nadmiernego podniecenia seksualnego.

Niepełny wzwód to często skutek braku kontroli nad emocjami. Problem z erekcją często wynika z lęku przed niepowodzeniem albo nadmiernego podniecenia seksualnego.   Diagnostyka i leczenie niepełnego wzwodu wymaga ustalenia i sprecyzowania kilku istotnych informacji – na temat wieku, chorób, stosowanych używek, kondycji fizycznej, jak również sytuacji osobistej mężczyzny borykającego się z tym problemem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to często zjawisko naturalnie postępujące wraz z wiekiem i możliwe do leczenia. Niepełny wzwód – przyczyny Kłopoty z erekcją dotyczą około 10% populacji mężczyzn w różnym wieku . Słaba erekcja u starszych mężczyzn może być spowodowana chorobami lub obniżeniem stężenia hormonów płciowych, do którego dochodzi wraz z wiekiem. Młodzi mężczyźni cierpią na problemy ze wzwodem najczęściej w wyniku problemów emocjonalnych . Wówczas niepełny wzwód pojawia się najczęściej tylko podczas pełnego stosunku, natomiast w innych sytuacjach (np. masturbacja czy seks oralny ) nie ma żadnego problemu z uzyskaniem pełnego wzwodu. Niepełny wzwód – jak to leczyć? Zaburzenia erekcji nie muszą od razu oznaczać impotencji . Warto udać się do specjalisty, ponieważ większość problemów ze wzwodem może być z powodzeniem leczona, gdy zostanie właściwie zdiagnozowana. Często barierą nie do pokonania jest zwrócenie się o pomoc do lekarza , przez co problem narasta i w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego braku erekcji. Wskutek tego każde zbliżenie seksualne będzie wiązało się z przeżywaniem silnego stresu, co może powodować kompleksy na punkcie sprawności seksualnej i spadek poczucia własnej wartości. Sposoby radzenia sobie z niepełną erekcją polegają przede wszystkim na usunięciu przyczyny. Jeżeli...

Para zakochanych
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Przyczyny problemów z erekcją: stres, brak ruchu, używki, zła dieta, niski testosteron
Duże napięcie i stres może utrudnić osiągnięcie erekcji, tym bardziej jeśli mężczyzna bardzo przejmuje się, jak wypadnie i czy zadowoli partnerkę. Problem z erekcją mają też ci panowie, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia – mało ruchu, używki, niezdrowe jedzenie.

Duże napięcie i stres może utrudnić osiągnięcie erekcji, tym bardziej jeśli mężczyzna bardzo przejmuje się, jak wypadnie i czy zadowoli partnerkę. Problem z erekcją mają też ci panowie, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia – mało ruchu, używki, niezdrowe jedzenie.   Męska sylwetka może łączyć się z… problemami z męskością. Stosowane przez ćwiczących na siłowni anaboliki mogą zaburzać erekcję. Wzwód jest trudny do osiągnięcia również wówczas, gdy w organizmie jest zbyt mało testosteronu. Problem z erekcją jako następstwo stresu Im bardziej mężczyzna zestresowany, tym trudniej jest mu osiągnąć wzwód. Przeważnie poważny problem z erekcją mają panowie, którzy duży stres przeżywają ciągle, np. w powodu pracy czy jej braku. Zdarza się to też młodym mężczyznom, którzy mocno przejmują się tym, jak wypadną podczas zbliżenia z nową (a najczęściej z pierwszą) partnerką. Napięcie i „zajęta” głowa uniemożliwiają erekcję czy jej utrzymanie. Niezdrowe jedzenie i brak ruchu powodują problemy z erekcją Dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości tłuszczów i węglowodanów i przy tym brak aktywności fizycznej może prowadzić do otyłości, braku kondycji i wielu chorób. Może być również przyczyną problemu z erekcją. Brak kondycji także powoduje, że mężczyzna nie sprawdza się w łóżku. Używki a problem z erekcją Alkohol i papierosy są bardzo częstą przyczyną problemów z erekcją . Wypalanie paczki papierosów dziennie zaburza pracę organizmu, w tym gospodarkę hormonalną, prowadzi do chorób krążenia, uszkadza nasienie, a także prowadzi do impotencji. Alkohol działa bardzo podobnie. Pity często powoduje zmiany w ilości wytwarzanych hormonów, a także negatywnie wpływa na pracę układów naczyniowego i nerwowego. Wówczas wzwód osiągnąć jest bardzo trudno, podobnie jak go utrzymać. Złe...

Tabletki antykoncepcyjne
© areeya_ann/Fotolia.com
Styl życia
Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: tycie, spadek libido, bóle głowy i brzucha, depresja
Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są odczuwane wtedy, gdy preparat został niewłaściwie dobrany, zwykle bez wykonywania badań. Najczęstsze dolegliwości to przyrost wagi, zmniejszenie ochoty na seks, bóle głowy, spadek nastroju, a nawet depresja, a także bóle brzucha. Pigułki wpływają też negatywnie na układ krążenia.   Niestety częstym zjawiskiem jest przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez przeprowadzenia stosownych badań, a wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wysokie. Oto najczęściej występujące dolegliwości. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych jest przyrost wagi. Tycie po tabletkach wynika z tego, że pigułki mogą zwiększać apetyt. Dlatego – zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek antykoncepcyjnych – dobrze jest zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Utrzymujący się nieposkromiony apetyt na duże porcje i na słodycze świadczy o tym, że tabletki zostały źle dobrane. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych może być także wynikiem zatrzymywania wody w organizmie . Wówczas przyrost wagi nie jest wielki, ale może być odczuwalne uczucie spuchnięcia. Złe samopoczucie, plamienie i kłopoty z układem krążenia - możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych mogą niepokoić zwłaszcza na początku, np. gdy oprócz normalnego krwawienia z odstawienia występują plamienia i krwawienia w trakcie cyklu . Częstymi dolegliwościami kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną są bóle brzucha i głowy, a nawet migreny. Tabletki antykoncepcyjne negatywnie wpływają też na układ krążenia. Ich zażywanie może wywołać nawet chorobę niedokrwienną serca, ale częściej występuje zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz powiększenie żylaków. Skutki uboczne tabletek...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner