Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
zaznaczony czerwonym kółkiem dzień w kalendarzu
Pixabay/Basti93/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak długo powinny trwać miesiączka?

Miesiączka jest regularnym, comiesięcznym krwawieniem z dróg rodnych. Jest powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny.

Miesiączka jest regularnym oczyszczaniem dróg rodnych. Często może być powodem bólu brzucha, głowy, złego samopoczucia. Wszystko zależne jest od organizmu, dlatego czas trwania okresu jest różny.

Jak często pojawia się miesiączka?

Okres pojawia się po raz pierwszy w wieku 11-16 lat i może być wtedy nieregularny, gdyż często zdarzają się cykle bezowulacyjne, które u młodych dziewcząt uważa się za stan normalny. Jeśli już zakończy się stadium dojrzewania, krwawienia stają się bardziej obfite. Zaczynają pojawiać się co 28 dni, ale nie w każdym przypadku. Specjaliści twierdzą, że czas trwania cyklu miesiączkowego liczy od 26 do 30 dni. Występuje też częstomiesiączkowanie, gdzie krwawienie pojawia się częściej niż 21-23 dni. Niektóre kobiety mają okres rzadziej – co 32-35 dni. Zależy to od organizmu i nie musi być objawem chorobowym.

Ile trwa miesiączka?

U dorosłej kobiety miesiączka trwa zazwyczaj od 4 do 6 dni. Kiedy przedłuża się, bądź nie występuje, konieczne jest udanie się do lekarza. Brak krwawienia może być spowodowany, oprócz zaburzeń hormonalnych, zajściem w ciążę.

Zmiany w ciele kobiety podczas miesiączki

Podczas trwania cyklu miesiączkowego często widoczne są zmiany skórne, wahania nastroju czy temperatury ciała kobiety. Powodem zaburzeń jest zmiana poziomu hormonów żeńskich.

Bezpośrednio przed okresem cera często się pogarsza – na przykład pojawiają się pryszcze. Szybciej przetłuszczają się włosy, organizm jest osłabiony, mogą się aktywować infekcje wirusowe, takie jak opryszczka.

PMS - co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Kobieta przed miesiączką przeżywa często stany rozdrażnienia psychicznego, pogorszenia samopoczucia, rozchwiania emocjonalnego. To tak zwany PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego. Początek okresu wiąże się dla wielu kobiet ze zwiększonym apetytem, lub ochotą na jedzenie rzeczy, na co dzień nieobecnych w jej diecie. Na przykład osoby, które zwykle unikają słodyczy bezpośrednio przed menstruacją odczuwają nieprzepartą ochotę na coś słodkiego.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zdenerwowana kobieta
©olly/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym – PMS, PMDD
Główne zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego to PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne). Główne objawy tych stanów to wahania nastroju, stany depresyjne, bóle głowy, mięśni i stawów oraz nieregularne miesiączki. Zaburzenia mają podłoże hormonalne. Leczenie PMS i PMDD polega na odstawieniu używek, relaksacji i unikaniu stresu.

Główne zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego to PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) oraz PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne). Główne objawy tych stanów to wahania nastroju, stany depresyjne, bóle głowy, mięśni i stawów oraz nieregularne miesiączki. Zaburzenia mają podłoże hormonalne. Leczenie PMS i PMDD polega na odstawieniu używek, relaksacji i unikaniu stresu.   Cykl miesiączkowy wiąże ze sobą liczne problemy emocjonalne, które wpływają na nastrój kobiety. Ich konsekwencją mogą być problemy z relacjami i zachowaniem, co często przekłada się na problemy w pracy i rodzinie. Zaburzenia emocjonalne w czasie cyklu miesiączkowego – PMS, PMDD PMS ( zespół napięcia przedmiesiączkowego ) rozpoczyna się na kilka dni przed krwawieniem i przechodzi zwykle na początku miesiączki. Jest to zespół zaburzeń emocjonalnych , które utrudniają życie. Średnio co trzecia kobieta doświadcza znaczących objawów PMS. Aby rozpoznać zaburzenie, należy zbadać, czy problemy mają związek z cyklem oraz na ile dolegliwości te są problematyczne dla kobiety i wymagają leczenia. Trzeba również wykluczyć inne zaburzenia psychiczne, np. depresję czy zaburzenia osobowości . Najczęstsze objawy PMS to: wahania nastroju, rozdrażnienie, stany depresyjne , nabrzmienie piersi, trądzik menstruacyjny, bóle głowy, mięśni i stawów, wzdęty brzuch, przemęczenie, osłabienie koncentracji. PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne) to również rodzaj napięcia przedmiesiączkowego, jednak z dużo silniejszymi objawami. Zaburzenie stwierdza się, gdy w dwóch kolejnych cyklach pojawiają się podobne problemy psychiczne i fizyczne. Cierpi na nie od 2 do 9% kobiet. W tym przypadku objawy pojawiają się również...

Para ubrana na biało odczytuje z testu ciążowego wynik pozytywny
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: kiedy są największe szanse na ciążę?
Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją). Każda kobieta, która chce zajść w ciążę powinna uważnie obserwować swój cykl miesiączkowy . Wzorcowo trwa on średnio 28 dni, ale w normie mieszczą się cykle od 21 do 35 dni . Faza krwawienia miesięcznego – bardzo niskie szanse na zajście w ciążę Cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy i następuje krwawienie. Kobieta w fazie menstruacyjnej może odczuwać bóle brzucha i spadek nastroju. Szanse na zajście w ciążę podczas krwawienia miesięcznego są bardzo niskie, bliskie zeru. Zdarza się to tylko w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli. Faza pęcherzykowa (folikularna, proliferacyjna) – dobre szanse na poczęcie Druga faza cyklu miesiączkowego to faza pęcherzykowa zwana również folikularną lub proliferacyjną . Trwa około 9-11 dni. Jest to okres, w którym błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa wtedy pęcherzyk Graffa wydzielający estrogeny. Hormony pobudzają do produkcji płodny śluz szyjkowy. W fazie pęcherzykowej śluz staje się gęsty i rozciągliwy . Plemniki mają możliwość przeżyć w nim aż do momentu owulacji. Szanse na zajście w ciążę w fazie folikularnej są więc dobre w drugiej części tej fazy – na 2-3 dni przed owulacją. Faza owulacyjna – najlepszy czas na zajście w ciążę Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy pęcherzy Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. W przypadku książkowego, 28-dniowego cyklu, owulacja następuje 14....

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?
Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.   Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.   PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem   Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego . Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.   Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS , mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują: bóle głowy , zmęczenie, obrzęki nóg, wzdęcia, bolesność piersi w reakcji na dotyk.   Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym: drażliwość, wahania nastroju, osłabienie koncentracji, napięcie, zaburzenia snu, wzrost apetytu , lęk, niepokój.   Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner