Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
©dinaphoto/Fotolia
Styl życia

Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

 

Porodem w terminie określa się rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie.

Kiedy trzeba indukować poród i wywoływać skurcze macicy

W medycynie wyróżnia się następujące terminy:

 

 • ciąża przeterminowana – gdy termin porodu minął,
 • ciąża przenoszona – charakteryzuje się biologicznymi cechami przenoszenia, a więc dysfunkcją łożyska uznawanego już za stare.

 

Kontynuowanie ciąży przenoszonej jest niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wykonuje się testy sprawdzające stan płodu, np. USG, KTG, test oksytocynowy i amnioskopię. Indukcja porodu jest zasadna tylko w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka, a nie z powodu ciąży przeterminowanej.

Domowe sposoby na wywołanie skurczów macicy

Jeżeli skurcze macicy nie rozpoczęły się w 2 tygodnie po przewidywanym terminie porodu, warto wspomóc się naturalnymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod wywołania skurczów wymieniane są:

 

 • seks,
 • masturbacja,
 • stymulacja sutków,
 • chodzenie po schodach,
 • aromaterapia – kąpiele w wannie z olejkami lawendowym lub szałwiowym,
 • aktywność fizyczna – mycie podłóg, wykonywanie okrężnych ruchów biodrami,
 • ostro przyprawione jedzenie (np. curry),
 • jedzenie świeżego ananasa (7-8 krążków dziennie) lub suszonych śliwek,
 • picie soku z buraków.

Wywoływanie skurczów macicy do porodu - najczęściej podawane leki

Oto najczęstsze sposoby na wywołanie skurczów macicy przy pomocy środków farmakologicznych:

 

 • Wlew kroplowy z oksytocyną. W przeciwieństwie do oksytocyny naturalnie uwalnianej z przysadki, jej syntetyczna odmiana podawana w sposób ciągły, może wywoływać zbyt długie i mocne skurcze macicy. Brak wówczas przerw pomiędzy skurczami i przyszła matka nie ma możliwości odpoczynku i regeneracji sił. Może to skutkować poważnym niedotlenieniem dziecka.
 • Przebicie pęcherza płodowego (amniotomia) igłą lub kleszczami, bezbolesne, wykonywane jeszcze zanim rozpoczną się skurcze. Zagrożenie zakażenia eliminuje się doprowadzając do porodu w ciągu doby od przebicia pęcherza.
 • Preindukcja porodu przy braku gotowości szyjki macicy do przeprowadzenia rozwiązania. Wykonuje się ją za pomocą zakładanych do kanału szyjki cewnika (przy co najmniej centymetrowym rozwarciu) bądź żelu z prostaglandynami, które mechanicznie rozwierają szyjkę.
 

kobiety w ciąży
©Halfpoint/Fotolia
Styl życia
Metody na samodzielne wywołanie porodu
Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu.

Termin porodu jest najbardziej wiarygodny wtedy, gdy USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży – nawet wówczas granica błędu wynosi jednak siedem dni. Mniej dokładny jest sposób wyznaczania ciąży od ostatniej miesiączki. Stan, kiedy kobieta nosi dziecko w brzuchu dłużej niż 42 tygodnie, lekarze określają ciążą przenoszoną. Opóźnianie porodu na pewno trzeba skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania – kardiotokografię (monitorowanie czynności serca płodu) oraz oceni stan płynu owodniowego. Jeżeli ginekolog nie zdiagnozuje niczego poważnego, możesz spróbować własnymi siłami przyspieszyć termin porodu. Seks na przyspieszenie porodu W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny – h ormony odpowiedzialne za pobudzanie i rozwieranie szyjki macicy . Z kolei podczas orgazmu wydziela się oksytocyna – hormon wywołujący skurcze. Stymulacja brodawek może wywołać skurcze porodowe Oksytocyna pojawia się także przy masowaniu brodawek. Jeśli wyznaczony termin porodu minął, a ty dalej nie odczuwasz skurczy, masuj piersi, delikatnie wyciągając i drażniąc sutki przez około 2 minuty. Naprzemiennie masuj brodawkę (około 2 minuty) i odpoczywaj (około 3 minuty). Jeżeli skurcze się pojawią, zamień kolejność – 3 minuty masażu, 2 odpoczynku. Wchodzenie i schodzenie po schodach Ruch ułatwia dziecku ustawienie się w kanale rodnym. Chodzenie może wyciągnąć dziecko w dół miednicy. Po terminie porodu dobrze sprawdza się również spacer oraz taniec. Oleje i olejki po terminie porodu na wywołanie akcji porodowej Olej z pierwiosnka, wiesiołka, olej rycynowy czy olejek szałwiowy mogą przyspieszyć akcję porodową . Pierwsze trzy przyjmuje się doustnie (po konsultacji z lekarzem), zaś ostatni warto dodać do kąpieli...

Ciężarna kobieta stoi przy oknie
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Poród indukowany: wskazania, metody i ryzyko z nim związane
Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.

Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.   Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek sztucznie wywoływanych urodzeń nie powinien przekraczać 10% wszystkich porodów w danym kraju. W Polsce indukowana jest nawet połowa porodów. Główne wskazania do indukcji porodu: przenoszona ciąża, cukrzyca i choroby nerek Wywołanie porodu powinno przeprowadzać się tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki lub dziecka, a nie na życzenie rodzącej. Wskazaniami do indukcji porodu są: ciąża przenoszona (powyżej 42 tygodni) , cukrzyca u przyszłej matki, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze , zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego, zahamowanie wzrostu płodu.   Wywołanie porodu zawsze powinno być skonsultowane z ciężarną. Lekarz powinien poinformować kobietę o możliwych sposobach indukcji i ewentualnym ryzyku, jakie niesie ze sobą ta metoda. Indukcja porodu w szpitalu – metody Na salach porodowych stosuje się najczęściej 4 metody indukcyjne. Wybór, którą z nich wykonać podejmuje lekarz na podstawie stopnia dojrzałości szyjki macicy.   Poród wywoływany oksytocyną. Kroplówka z hormonem przyspieszającym akcję porodową podawana jest w przypadku, gdy szyjka macicy jest w pełni dojrzała (jest skrócona, miękka i częściowo lub całkowicie rozwarta). Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego. Jest to najbardziej popularna metoda indukcji porodu w Polsce. Nie jest to zabieg bolesny, ale niesie ze sobą duże ryzyko powikłań. Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Jest to sposób mało inwazyjny, ale jednocześnie bolesny. Wprowdzenie dopochwowo żelu prostaglandynowego. Metodę stosuje się, kiedy szyjka...

Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania
Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.   Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu. Po co wykonuje się test OCT? Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu . Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.   Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy . Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową , zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie. Jak przebiega test oksytocynowy? Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut . Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.   Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak