Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
©dinaphoto/Fotolia
Styl życia

Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

 

Porodem w terminie określa się rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie.

Kiedy trzeba indukować poród i wywoływać skurcze macicy

W medycynie wyróżnia się następujące terminy:

 

 • ciąża przeterminowana – gdy termin porodu minął,
 • ciąża przenoszona – charakteryzuje się biologicznymi cechami przenoszenia, a więc dysfunkcją łożyska uznawanego już za stare.

 

Kontynuowanie ciąży przenoszonej jest niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wykonuje się testy sprawdzające stan płodu, np. USG, KTG, test oksytocynowy i amnioskopię. Indukcja porodu jest zasadna tylko w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka, a nie z powodu ciąży przeterminowanej.

Domowe sposoby na wywołanie skurczów macicy

Jeżeli skurcze macicy nie rozpoczęły się w 2 tygodnie po przewidywanym terminie porodu, warto wspomóc się naturalnymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod wywołania skurczów wymieniane są:

 

 • seks,
 • masturbacja,
 • stymulacja sutków,
 • chodzenie po schodach,
 • aromaterapia – kąpiele w wannie z olejkami lawendowym lub szałwiowym,
 • aktywność fizyczna – mycie podłóg, wykonywanie okrężnych ruchów biodrami,
 • ostro przyprawione jedzenie (np. curry),
 • jedzenie świeżego ananasa (7-8 krążków dziennie) lub suszonych śliwek,
 • picie soku z buraków.

Wywoływanie skurczów macicy do porodu - najczęściej podawane leki

Oto najczęstsze sposoby na wywołanie skurczów macicy przy pomocy środków farmakologicznych:

 

 • Wlew kroplowy z oksytocyną. W przeciwieństwie do oksytocyny naturalnie uwalnianej z przysadki, jej syntetyczna odmiana podawana w sposób ciągły, może wywoływać zbyt długie i mocne skurcze macicy. Brak wówczas przerw pomiędzy skurczami i przyszła matka nie ma możliwości odpoczynku i regeneracji sił. Może to skutkować poważnym niedotlenieniem dziecka.
 • Przebicie pęcherza płodowego (amniotomia) igłą lub kleszczami, bezbolesne, wykonywane jeszcze zanim rozpoczną się skurcze. Zagrożenie zakażenia eliminuje się doprowadzając do porodu w ciągu doby od przebicia pęcherza.
 • Preindukcja porodu przy braku gotowości szyjki macicy do przeprowadzenia rozwiązania. Wykonuje się ją za pomocą zakładanych do kanału szyjki cewnika (przy co najmniej centymetrowym rozwarciu) bądź żelu z prostaglandynami, które mechanicznie rozwierają szyjkę.
 

Ciężarna kobieta stoi przy oknie
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Poród indukowany: wskazania, metody i ryzyko z nim związane
Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.

Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.   Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek sztucznie wywoływanych urodzeń nie powinien przekraczać 10% wszystkich porodów w danym kraju. W Polsce indukowana jest nawet połowa porodów. Główne wskazania do indukcji porodu: przenoszona ciąża, cukrzyca i choroby nerek Wywołanie porodu powinno przeprowadzać się tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki lub dziecka, a nie na życzenie rodzącej. Wskazaniami do indukcji porodu są: ciąża przenoszona (powyżej 42 tygodni) , cukrzyca u przyszłej matki, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze , zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego, zahamowanie wzrostu płodu.   Wywołanie porodu zawsze powinno być skonsultowane z ciężarną. Lekarz powinien poinformować kobietę o możliwych sposobach indukcji i ewentualnym ryzyku, jakie niesie ze sobą ta metoda. Indukcja porodu w szpitalu – metody Na salach porodowych stosuje się najczęściej 4 metody indukcyjne. Wybór, którą z nich wykonać podejmuje lekarz na podstawie stopnia dojrzałości szyjki macicy.   Poród wywoływany oksytocyną. Kroplówka z hormonem przyspieszającym akcję porodową podawana jest w przypadku, gdy szyjka macicy jest w pełni dojrzała (jest skrócona, miękka i częściowo lub całkowicie rozwarta). Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego. Jest to najbardziej popularna metoda indukcji porodu w Polsce. Nie jest to zabieg bolesny, ale niesie ze sobą duże ryzyko powikłań. Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Jest to sposób mało inwazyjny, ale jednocześnie bolesny. Wprowdzenie dopochwowo żelu prostaglandynowego. Metodę stosuje się, kiedy szyjka...

Kobieta w ciąży stoi w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Test oksytocynowy, czyli test OCT sprawdzający stan serca płodu: przebieg i wskazania do wykonania
Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.

Test oksytocynowy, inaczej test OCT, jest wykonywany w celach diagnostycznych. Za jego pomocą można ocenić czy dziecko będzie w stanie bezpiecznie przejść poród. Polega na podaniu kroplówki z oksytocyną i monitorowaniu serca płodu za pomocą KTG.   Test oksytocynowy jest przeprowadzany na czczo. Przyszła mama ma zakładany wenflon z kroplówką. Badanie powinno być przeprowadzane w szpitalu, ponieważ istnieje ryzyko wywołania porodu. Po co wykonuje się test OCT? Test OCT jest testem diagnostycznym. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet, którym minął termin porodu . Test oksytocynowy pozwala ocenić, w jakim stanie znajduje się serce dziecka i czy jest przygotowane do porodu. W jego trakcie można też ustalić wydolność łożyska. W czasie badania stwarzane są warunki podobne do tych, które zachodzą w trakcie akcji porodowej.   Przy teście OCT jest podawana oksytocyna w małej dawce. Jest to naturalny hormon, który jest wytwarzany w organizmie kobiety m.in. w czasie porodu. Wywołuje on skurcze macicy . Oksytocyna ogranicza jednocześnie ilość krwi, która trafia do płodu. W czasie badania stan dziecka jest kontrolowany przez KTG (monitoring serca płodu). Badanie może wywołać reakcję uczuleniową , zaburzenia pracy serca lub tętna u dziecka i jego niedotlenienie. Jak przebiega test oksytocynowy? Pacjentka w czasie testu oksytocynowego ma podawaną kroplówkę z oksytocyną. Na początku jednak jest podłączana do aparatu KTG na około 20 minut . Po tym czasie dostaje kroplówkę. Wywołuje ona skurcze macicy. Po pojawieniu się nie więcej niż 10 skurczów odłącza się oksytocynę. Następnie znów podłączany jest aparat KTG. Ponowne badanie trwa 5-10 minut.   Zapis KTG, który pokazuje spadki rytmu serca płodu, oznacza pozytywny wynik. Jest to wskazanie do zakończenia...

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner