Kobieta w ciąży siedzi na kanapie, jest przygnębiona
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia

Ostatnie tygodnie ciąży: Jak sobie radzić z gorszym nastrojem i złym samopoczuciem?

W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.

W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.

 

W ostatnich tygodniach ciąży ból i dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że nie potrwa to już długo. Wkrótce na świecie pojawi się twoje dziecko, które z pewnością zrekompensuje wszystkie te niedogodności.

Obniżone samopoczucie psychiczne

W ostatnich tygodniach ciąży kobiety często zaczynają się stresować czekającym je porodem. Pojawiają się lęki i wątpliwości czy wszystko przebiegnie bez komplikacji, czy sobie poradzą i czy dziecko będzie zdrowe. Jeśli dręczą cię podobne obawy, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Weź pachnącą kąpiel, poczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółkami. Odpoczynek psychiczny przed porodem jest bardzo ważny, ponieważ dziecko jest z tobą połączone i odbiera wszystkie impulsy, odczuwa twoje emocje. Zrelaksuj się, a twoje dziecko także będzie zrelaksowane.

Bóle pleców

Kilka dni przed porodem może pojawić się u ciebie silny ból w dolnej części pleców, udach i pachwinach. To głowa dziecka obniżona do kanału rodnego uciska twoje nerwy. Możesz złagodzić ból wykonując lekkie ćwiczenia, dzięki którym potrenujesz pozycje porodowe. Poćwicz na przykład:

  • leżenie na boku z uniesioną zewnętrzną nogą,
  • podpieranie się na czworaka,
  • siedzenie okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu,
  • siedzenie w kucki.

 

Te pozycje pomogą ci złagodzić ból pleców w ostatniej fazie ciąży, a jednocześnie przygotują cię do porodu.

Zaburzenia układu pokarmowego

W ostatnim tygodniu przed porodem ciało zaczyna się oczyszczać. Występuje wtedy biegunka, a u niektórych kobiet także wymioty. Możliwe są także zaparcia, zgaga i ból brzucha, podobny do bólu menstruacyjnego. Niektóre kobiety tracą wtedy ochotę na jedzenie, a niektóre wręcz przeciwnie – dostają wilczego apetytu. Sposobem na zaburzenia układu pokarmowego w ostatnich dniach ciąży jest picie ziołowych naparów: z rumianku, prawoślazu, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, lucerny siewnej, majeranku.

Częste wizyty w toalecie

Na około 3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka znajduje się niżej w kanale rodnym. Brzuch schodzi wtedy widocznie ku dołowi. Możesz w związku z tym odczuwać ucisk na pęcherz moczowy. Częstych wizyt w toalecie na kilka tygodni tygodni przed porodem nie da się uniknąć. Nie wstrzymuj moczu, aby nie doprowadzić do infekcji intymnej. Pij dużo wody, ponieważ twój organizm musi radzić sobie z metabolizmem twoim i dziecka.

Zaburzenia koncentracji i równowagi

Wzrost poziomu progesteronu pod koniec ciąży może zakłócić nerw błędny. Może to skutkować zaburzeniami równowagi i koncentracji. Na spacerach uważaj więc na nierówne chodniki, krawężniki, schody i niepewne tereny. Najlepiej jeśli w dłuższych wyjściach będzie ci ktoś towarzyszył. Jeśli czujesz, że masz problemy z koncentracją, nie wsiadaj też za kierownicę samochodu.

 

Kobieta rozmawia z lekarzami przed porodem
©Olesia Bilkei/Fotolia
Styl życia
Oksytocyna przy porodzie – wzmaga skurcze i usprawnia akcję porodową, a także warunkuje pojawienie się laktacji
Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.

Oksytocyna odpowiada za występowanie regularnych, coraz intensywniejszych skurczów błony macicy, zapowiadających szybkie nadejście porodu. Znacząco usprawnia akcję porodową, warunkuje odruch wyrzutu zbędnego już łożyska i pojawienie się laktacji.   Najwięcej hormonu miłości, oksytocyny, uwalniane jest do krwi, gdy kobieta przeżywa orgazm, rodzi dziecko lub karmi piersią. Oksytocyna syntetyczna stosowana jest jako lek stymulujący poród. Oksytocyna w ciąży: działanie Oksytocyna odpowiada za powstanie niezwykle silnej więzi, która łączy kobietę i jej jeszcze nienarodzone dziecko. Już tuż przed zapłodnieniem oksytocyna obkurcza błonę mięśniową macicy, przyspieszając przepływ plemników i ułatwiając połączenie komórek. Gdy płód rośnie, stężenie hormonu magazynowanego w przysadce wzrasta. Często zdarza się, że ciężarne kobiety, które nigdy wcześniej nie przeżywały orgazmu, około 4. miesiąca ciąży doświadczają go po raz pierwszy. Dzięki oksytocynie mogą cieszyć się zadowalającym pożyciem seksualnym. Hormon miłości odpowiada również za poczucie pewności, że przyszła matka poradzi sobie z nowymi obowiązkami i powoduje rozwinięcie się instynktu wicia gniazda. Działanie oksytocyny jako leku przy porodzie Wydzielanie przez podwzgórze oksytocyny steruje mechanizmem porodowym, usprawniając rozwiązanie. W trakcie akcji porodowej, podczas rozciągnięcia szyjki macicy, automatycznie uwalniane są duże ilości oksytocyny. Pojawiają się regularne skurcze, będące zapowiedzią finału porodu. Hormon umożliwia także wyrzut łożyska oraz rozpoczęcie laktacji . Gdy pomimo ustalonego terminu porodu brak jego oznak, lekarze podają syntetyczną oksytocynę dożylnie. Przyspiesza ona poród, wzmacniając wystąpienie i intensywność skurczów. Po urodzeniu dziecka oksytocyna chroni kobiecy...

Kobieta w ciąży siedzi na dywanie i gładzi się po brzuchu
©dinaphoto/Fotolia
Styl życia
Najlepsze sposoby na wywołanie skurczów macicy
Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.

Na wywołanie skurczów macicy przy ciąży przenoszonej polecane są seks, stymulacja sutków, chodzenie po schodach i aktywność fizyczna. Skuteczne też bywa ostrzej przyprawione jedzenie. Lekarze stosują kroplówki z oksytocyną, która wywołuje częste i mocne skurcze macicy, przyspieszając akcję porodową.   Porodem w terminie określa się rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce w naturalny sposób pojawić się na świecie. Kiedy trzeba indukować poród i wywoływać skurcze macicy W medycynie wyróżnia się następujące terminy:   ciąża przeterminowana – gdy termin porodu minął, ciąża przenoszona – charakteryzuje się biologicznymi cechami przenoszenia, a więc dysfunkcją łożyska uznawanego już za stare.   Kontynuowanie ciąży przenoszonej jest niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wykonuje się testy sprawdzające stan płodu, np. USG, KTG, test oksytocynowy i amnioskopię. Indukcja porodu jest zasadna tylko w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka, a nie z powodu ciąży przeterminowanej. Domowe sposoby na wywołanie skurczów macicy Jeżeli skurcze macicy nie rozpoczęły się w 2 tygodnie po przewidywanym terminie porodu, warto wspomóc się naturalnymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod wywołania skurczów wymieniane są:   seks , masturbacja , stymulacja sutków, chodzenie po schodach, aromaterapia – kąpiele w wannie z olejkami lawendowym lub szałwiowym, aktywność fizyczna – mycie podłóg, wykonywanie okrężnych ruchów biodrami, ostro przyprawione jedzenie (np. curry ), jedzenie świeżego ananasa (7-8 krążków dziennie) lub suszonych śliwek, picie soku z buraków . Wywoływanie skurczów macicy do porodu - najczęściej podawane leki Oto najczęstsze sposoby na wywołanie skurczów macicy przy pomocy środków...

Małżeństwo leży na dywanie obok swojego dziecka
©katie_martynova/Fotolia
Styl życia
Kiedy jest czas na drugie dziecko?
Rodzice często zastanawiają się jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko. Dłuższa przerwa między jedną ciążą a drugą pozwala kobiecie się zregenerować. Większa różnica wieku źle wpływa jednak na pierwsze dziecko, które odczuwa zazdrość, często też czuje się niekochane i odrzucone przez rodziców.

Rodzice często zastanawiają się jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko. Dłuższa przerwa między jedną ciążą a drugą pozwala kobiecie się zregenerować. Większa różnica wieku źle wpływa jednak na pierwsze dziecko, które odczuwa zazdrość, często też czuje się niekochane i odrzucone przez rodziców.   By zdecydować się na drugie dziecko trzeba przede wszystkim czuć się na to gotowym. Ważna jest szczera rozmowa z małżonkiem i odpowiednie przygotowanie pierworodnego dziecka do roli starszego brata lub siostry. Niewielka różnica wieku między rodzeństwem Za małą różnicą wieku między rodzeństwem przemawiają względy praktyczne. Nie trzeba kupować kolejnej wyprawki, bo większość rzeczy, takich jak ubranka czy wózek, jest już w domu . Niewiele starszemu dziecku także łatwiej poradzić sobie z zazdrością. Niewielka różnica pozwala na wspólną zabawę od najmłodszych lat. Także opieka nad drugim dzieckiem może być łatwiejsza dla rodziców, którzy niedawno jeszcze przewijali niemowlę.   Krótki czas między jedną a drugą ciążą może okazać się jednak męczący. Opiekowanie się dwójką małych dzieci naraz (pierwsze nadal nie jest w pełni samodzielne) to podwójna praca. Gdy jedno potrzebuje pokarmu, drugie chce się bawić i na odwrót. Odbija się to negatywnie na zdrowiu psychicznym i fizycznym rodziców. Mama, która bierze kolejny urlop macierzyński może dodatkowo mieć utrudniony rozwój zawodowy. Pracodawcy nadal niechętnie patrzą na kilkuletnie przerwy w życiorysie zawodowym. Większa różnica wieku Gdy od pierwszej ciąży mija kilka lat, organizm kobiety ma możliwość się zregenerować. Łatwiej jest jej opiekować się kolejnym dzieckiem. Przerwa między jednym a drugim okresem macierzyństwa działa również stabilizująco. Dodatkowo po odchowaniu pierworodnego kobieta ma okazję wrócić do pracy i nadrobić zaległości spowodowane...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner