Party Stories
Etapy ciąży
© Subbotina Anna/Fotolia.com
Styl życia

Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

 

Ciąża trwa około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, ale do właściwego zapłodnienia zazwyczaj dochodzi około 2 tygodni później.

1. miesiąc ciąży: komórka staje się blastocystą

Zapłodniona komórka jajowa mierzy około 0,1 milimetra i waży 0,001 grama. W pierwszym miesiącu ciąży (który trwa tak naprawdę 2 tygodnie) komórka zagnieżdża się w ścianie macicy i błyskawicznie rośnie. Komórka przekształca się w blastocystę podzieloną na dwie połowy. Z jednej powstanie dziecko, z drugiej łożysko, worek owodniowy, pępowina i kosmówka.

2. miesiąc ciąży: serce zaczyna bić

W 18. dniu od zapłodnienia zaczyna wykształcać się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Niedługo potem formuje się serce, które zaczyna bić. Krew zaczyna krążyć w krwioobiegu. Powoli wykształcają się też narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita, płuca, trzustka oraz kości i mięśnie. Widoczne stają się też małe wypustki, z których powstaną kończyny.

3. miesiąc ciąży: widać twarz dziecka

W trzecim miesiącu ciąży narządy wewnętrzne płodu zaczynają już funkcjonować. Na twarzy wyraźnie widać już nos i oczy, wykształcają się też palce u rąk i stóp. Pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki. Kości twardnieją. Dziecko otwiera usta, pije płyn owodniowy, ziewa, czasami ssie już kciuk. Zaczyna się też delikatnie ruszać, ale nie jest to jeszcze odczuwalne dla matki.

4. miesiąc ciąży: można rozpoznać płeć

Po 14 tygodniach można już zazwyczaj rozpoznać płeć dziecka. Wykształcają się też jego kończyny, przez co staje się bardzo aktywne, zaczyna kopać, łapać za pępowinę, obracać się. Wykształca się aparat słuchowy, więc dziecko zaczyna już rozpoznawać dźwięki. Jego ciało pokrywa się delikatnym meszkiem, a na głowie pojawiają się włosy. Nerki zaczynają wytwarzać mocz, dzięki czemu dziecko zaczyna robić siku.

5. miesiąc ciąży: rozwijają się zmysły

W piątym miesiącu u dziecka rozwijają się zmysły smaku, słuchu, wzroku, powonienia i dotyku. W mózgu tworzą się połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na rozwój późniejszych procesów myślenia i zapamiętywania. W jelitach dziecka zaczynają gromadzić się pierwsze odchody, czyli tak zwana smółka.

6. miesiąc ciąży: otwierają się oczy

Dziecko urodzone pod koniec 6. miesiąca ciąży miałoby już szansę na przeżycie na oddziale intensywnej terapii. Płuca są już niemal całkowicie rozwinięte, oczy otwierają się i są ukształtowane, pojawiają się też zalążki zębów w dziąsłach.

7. miesiąc ciąży: dziecko układa się głowką w dół

W siódmym miesiącu ciąży dziecko wygląda już niemal jak noworodek. Wszystkie narządy, kości, mięśnie i mózg nadal się rozwijają. Wiele dzieci na tym etapie układa się już główką w dół, czyli w pozycji ułatwiającej poród.

8. miesiąc ciąży: ważny okres dla mózgu

W ósmym miesiącu ciąży najbardziej intensywnie rozwija się mózg. Dziecko dużo śpi, a jego ruchy są powolne. Często przetacza się na boki, ale rzadko kopie nóżkami. Jest już duże i w brzuchu jest mu ciasno.

9. miesiąc ciąży: to już czas

Od 37. tygodnia ciąży dziecko jest już całkowicie ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat. Przeciętny noworodek waży około 3,5 kilograma i mierzy około 50 centymetrów.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca na podłodze
© antoshina_t/Fotolia.com
Styl życia
Ciąża krok po kroku – 3 trymestry, czyli 9 miesięcy, czyli 40 tygodni
Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.  Pierwszy trymestr ciąży – formowanie się dziecka Pierwszy miesiąc od zapłodnienia W pierwszym miesiącu od poczęcia komórki dzielą się, powstają zalążki układu krwionośnego i nerwowego, a także kończyn, zaczyna bić serce. Dzielące się komórki mają zawiązki 33 kręgów i 40 par mięśni wzdłuż osi ciała, a zarodek osiąga wielkość 5 mm. Zachodzą pierwsze zmiany w organizmie kobiety – piersi robią się obrzmiałe i bolesne, pojawiają się nudności, parcie na pęcherz i zmiana samopoczucia na rozdrażnienie i nadpobudliwość lub ospałość i chroniczne zmęczenie . Drugi miesiąc ciąży Komórki zarodka dzielą się bardzo szybko, dziecko ma twarz, dłonie, palce, wykształca się szczęka, podniebienie, żuchwa, a także zawiązki oczu i uszu. Rośnie głowa, pojawiają się pierwsze oznaki fal mózgowych i rytmiczne bicie serca. Zarodek powinien mieć na tym etapie około 3 cm. Dolegliwości kobiety nasilają się, dołączają do nich problemy z cerą. Trzeci miesiąc Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają działać poszczególne układy, następuje rozwój i kształtowanie ciała. Dziecko zaczyna się poruszać, ale na tym etapie nie jest to zazwyczaj odczuwane przez kobietę. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma 9 cm długości. Drugi trymestr – rozwój płodu i ustąpienie niektórych dolegliwości Czwarty miesiąc ciąży Ciąża krok po kroku zmienia się, każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia dziecka i różne reakcje organizmu kobiety. W czwartym miesiącu ciąży wykształca się szkielet płodu...

Ciężarna Zosia Ślotała na imprezie
ONS/East News
Newsy
Zosia Ślotała zdradziła, w którym jest miesiącu ciąży! Kiedy rodzi?
Stylistka była gościem DDTVN!

Zosia Ślotała zdradziła, w którym jest miesiącu ciąży! Stylistka była gościem we wtorkowym wydaniu "Dzień Dobry TVN" razem z Kasią Kępką i opowiadały o tym, czy cokolwiek zmienia się w mózgu kobiety, kiedy spodziewa się dziecka. Na początku prowadząca Anna Kalczyńska zapytała Zosię Ślotałę o płeć dziecka. Gwiazda nie chciała zdradzić: Na razie nie chcę o tym mówić, ale mogę zdradzić, że jest to połowa ciąży. Oznacza to, że stylistka jest w 4-5 miesiącu ciąży, czego kompletnie po niej nie widać.   Kiedy rodzi Zosia Ślotała Zosia Ślotała niedawno potwierdziła informacje o tym, że niebawem na świecie pojawi się jej drugie dziecko. Z wyznania stylistki możemy wywnioskować, że rodzeństwo Rani przyjdzie na świat na przełomie maja i czerwca. To wspaniały czas, a Zosia Ślotała z pewnością bardzo tego wyczekuje. Co ciekawe po gwieździe kompletnie nie widać ciążowych krągłości. Podobnie zresztą jak u Ani Lewandowskiej. Czy Waszym zdaniem stylistka dobrze wygląda w ciąży?   Zobacz: Zosia Ślotała pokazała nowy filmik na Instagramie! Widać już brzuszek? Zosia Ślotała jest w ciąży!  Stylistka przywita drugie dziecko na wiosnę

Lara Gessler w drugim trymestrze ciąży
Instagram/Lara Gessler
Newsy
Lara Gessler zdradziła ile przytyła w czasie ciąży! Zdradziła też swoje ciążowe zachcianki...

Lara Gessler , podczas relacji na InstaStories, odpowiedziała na pytania internautów i zdradziła, ile przytyła w czasie ciąży! Córka Magdy Gessler rozpoczęła ósmy miesiąc ciąży i już wkrótce na świecie pojawi się jej pierwsze dziecko. Ostatnio przyszła mama w zaskakujący sposób zdradziła, że urodzi córkę, a teraz wyznała ile przytyła w czasie ciąży! Lara Gessler szczerze o swojej ciąży Lara Gessler jest teraz w ósmym miesiącu ciąży i może się pochwalić całkiem sporym brzuszkiem. A ile przytyła w czasie ciąży? Córka gwiazdy TVN odpowiedziała na pytania internautów dzięki czemu dowiedzieliśmy się, jakie miała pierwsze objawy, jak się teraz czuje i czy razem ze swoim partnerem wybrali już imię dla dziecka!  Lara Gessler przyznała, że o ciąży dowiedziała się 6-7 tygodniu, a radosną wiadomość przekazała swoim bliskim pod koniec trzeciego miesiąca.  Nie miałam absolutnie ochoty na wino to jest pierwsza rzecz, a druga rzecz: miałam bardzo dużą ochotę na świeże soki z pomarańczy i kiwi - powiedziała o początkach ciąży. Jeden z internautów zapytał przyszłą mamę, ile przytyła w czasie ciąży. Lara szczerze odpowiedziała! Na ten moment 10 kg. Zobaczymy co dalej- przyznała Lara Gessler.  Lara Gessler nie ukrywa, że w czasie ciąży czuje się świetnie i nie może narzekać na żadne dolegliwości. Przyszła mama przyznała również, że razem z partnerem wybrali już imię dla maleństwa- Lara nie zdradziła jednak na jakie imię się zdecydowali. Zobacz także:  Córka Magdy Gessler, Lara, nie ochrzci dziecka! "Wolę żyć jak dobry człowiek niż stwarzać pozory społeczne" Lara Gessler zdradziła, że w czasie ciąży przytyła 10 kg. Przyszła mama jest w 8. miesiącu ciąży....

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner