Etapy ciąży
© Subbotina Anna/Fotolia.com
Styl życia

Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.

 

Ciąża trwa około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, ale do właściwego zapłodnienia zazwyczaj dochodzi około 2 tygodni później.

1. miesiąc ciąży: komórka staje się blastocystą

Zapłodniona komórka jajowa mierzy około 0,1 milimetra i waży 0,001 grama. W pierwszym miesiącu ciąży (który trwa tak naprawdę 2 tygodnie) komórka zagnieżdża się w ścianie macicy i błyskawicznie rośnie. Komórka przekształca się w blastocystę podzieloną na dwie połowy. Z jednej powstanie dziecko, z drugiej łożysko, worek owodniowy, pępowina i kosmówka.

2. miesiąc ciąży: serce zaczyna bić

W 18. dniu od zapłodnienia zaczyna wykształcać się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Niedługo potem formuje się serce, które zaczyna bić. Krew zaczyna krążyć w krwioobiegu. Powoli wykształcają się też narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita, płuca, trzustka oraz kości i mięśnie. Widoczne stają się też małe wypustki, z których powstaną kończyny.

3. miesiąc ciąży: widać twarz dziecka

W trzecim miesiącu ciąży narządy wewnętrzne płodu zaczynają już funkcjonować. Na twarzy wyraźnie widać już nos i oczy, wykształcają się też palce u rąk i stóp. Pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki. Kości twardnieją. Dziecko otwiera usta, pije płyn owodniowy, ziewa, czasami ssie już kciuk. Zaczyna się też delikatnie ruszać, ale nie jest to jeszcze odczuwalne dla matki.

4. miesiąc ciąży: można rozpoznać płeć

Po 14 tygodniach można już zazwyczaj rozpoznać płeć dziecka. Wykształcają się też jego kończyny, przez co staje się bardzo aktywne, zaczyna kopać, łapać za pępowinę, obracać się. Wykształca się aparat słuchowy, więc dziecko zaczyna już rozpoznawać dźwięki. Jego ciało pokrywa się delikatnym meszkiem, a na głowie pojawiają się włosy. Nerki zaczynają wytwarzać mocz, dzięki czemu dziecko zaczyna robić siku.

5. miesiąc ciąży: rozwijają się zmysły

W piątym miesiącu u dziecka rozwijają się zmysły smaku, słuchu, wzroku, powonienia i dotyku. W mózgu tworzą się połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na rozwój późniejszych procesów myślenia i zapamiętywania. W jelitach dziecka zaczynają gromadzić się pierwsze odchody, czyli tak zwana smółka.

6. miesiąc ciąży: otwierają się oczy

Dziecko urodzone pod koniec 6. miesiąca ciąży miałoby już szansę na przeżycie na oddziale intensywnej terapii. Płuca są już niemal całkowicie rozwinięte, oczy otwierają się i są ukształtowane, pojawiają się też zalążki zębów w dziąsłach.

7. miesiąc ciąży: dziecko układa się głowką w dół

W siódmym miesiącu ciąży dziecko wygląda już niemal jak noworodek. Wszystkie narządy, kości, mięśnie i mózg nadal się rozwijają. Wiele dzieci na tym etapie układa się już główką w dół, czyli w pozycji ułatwiającej poród.

8. miesiąc ciąży: ważny okres dla mózgu

W ósmym miesiącu ciąży najbardziej intensywnie rozwija się mózg. Dziecko dużo śpi, a jego ruchy są powolne. Często przetacza się na boki, ale rzadko kopie nóżkami. Jest już duże i w brzuchu jest mu ciasno.

9. miesiąc ciąży: to już czas

Od 37. tygodnia ciąży dziecko jest już całkowicie ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat. Przeciętny noworodek waży około 3,5 kilograma i mierzy około 50 centymetrów.

 

kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca na podłodze
© antoshina_t/Fotolia.com
Styl życia
Ciąża krok po kroku – 3 trymestry, czyli 9 miesięcy, czyli 40 tygodni
Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.

Ciążę dzieli się na trzy trymestry, każdy po trzy miesiące kalendarzowe. Podział ten odpowiada poszczególnym fazom rozwoju dziecka i różnym reakcjom organizmu matki.  Pierwszy trymestr ciąży – formowanie się dziecka Pierwszy miesiąc od zapłodnienia W pierwszym miesiącu od poczęcia komórki dzielą się, powstają zalążki układu krwionośnego i nerwowego, a także kończyn, zaczyna bić serce. Dzielące się komórki mają zawiązki 33 kręgów i 40 par mięśni wzdłuż osi ciała, a zarodek osiąga wielkość 5 mm. Zachodzą pierwsze zmiany w organizmie kobiety – piersi robią się obrzmiałe i bolesne, pojawiają się nudności, parcie na pęcherz i zmiana samopoczucia na rozdrażnienie i nadpobudliwość lub ospałość i chroniczne zmęczenie . Drugi miesiąc ciąży Komórki zarodka dzielą się bardzo szybko, dziecko ma twarz, dłonie, palce, wykształca się szczęka, podniebienie, żuchwa, a także zawiązki oczu i uszu. Rośnie głowa, pojawiają się pierwsze oznaki fal mózgowych i rytmiczne bicie serca. Zarodek powinien mieć na tym etapie około 3 cm. Dolegliwości kobiety nasilają się, dołączają do nich problemy z cerą. Trzeci miesiąc Dziecko pod koniec trzeciego miesiąca ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają działać poszczególne układy, następuje rozwój i kształtowanie ciała. Dziecko zaczyna się poruszać, ale na tym etapie nie jest to zazwyczaj odczuwane przez kobietę. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma 9 cm długości. Drugi trymestr – rozwój płodu i ustąpienie niektórych dolegliwości Czwarty miesiąc ciąży Ciąża krok po kroku zmienia się, każdy miesiąc przynosi nowe osiągnięcia dziecka i różne reakcje organizmu kobiety. W czwartym miesiącu ciąży wykształca się szkielet płodu...

Agnieszka Hyży w czerwonej sukience
Podlewski/AKPA
Newsy
Agnieszka Hyży zachwyca figurą w 8. miesiącu ciąży! I ta mini!
Gwiazda Polsatu w dopasowanej sukience mini pojawiła się na premierze nowego serialu. Agnieszka Hyży wkrótce po raz drugi zostanie mamą.

Agnieszka Hyży w seksownej mini podkreśliła ciążowy brzuszek i bardzo zgrabne nogi! Patrząc na najnowsze zdjęcia gwiazdy aż trudno uwierzyć, że jest już w ósmym miesiącu ciąży i za kilka tygodni urodzi drugie dziecko. Żona Grzegorza Hyżego wyglądała świetnie na premierze serialu "NIEBŁA(C)HE rozmowy rozmowy o rodzicielstwie". Zobaczcie sami! Agnieszka Hyży pokazała brzuszek ciążowy Agnieszka Hyży   16 sierpnia opublikowała na Instagramie poruszający wpis, w którym poinformowała swoich fanów, że razem z mężem czekają na narodziny ich pierwszego dziecka. Gwiazda Polsatu zdradziła wówczas, że jest już w siódmym miesiącu ciąży i nie chce dłużej ukrywać swojej radości. Agnieszka Hyży przyznała, że razem z mężem długo walczyli o to, żeby zostać rodzicami. Przez ostatnie 7 miesięcy toczyliśmy, nie pierwszy raz, nierówną walkę o coś najcenniejszego i najbardziej bezbronnego, ale także o spełnienie naszego wielkiego marzenia. Szczęśliwie, udało się uratować to, co aktualnie najważniejsze. Do tej pory udawało mi się ukradkiem przemykać niezauważoną. Z wielu powodów, nie da się dłużej ukrywać mojego stanu 🤰🏼- pisała na Instagramie. Zobacz także:   Agnieszka Hyży zdradziła nam, jak ślub zmienił jej związek z Grzegorzem Hyży! Szczere wyznanie gwiazdy Polsatu Teraz, ponad miesiąc po opublikowaniu informacji o ciąży, Agnieszka Hyży pojawiła się na premierze nowego serialu i zachwyciła swoim wyglądem. Była prowadząca "Kulisy Tańca z Gwiazdami" pokazała się w bordowej, dopasowanej sukience, która podkreśliła naprawdę spory już brzuszek. Look Agnieszki Hyży uzupełniły szpilki w kolorze sukienki.  Zobacz także:  Agnieszka Hyży o koszmarze straconych ciąż: "rozżalenie, gorycz i brak nadziei"...

Ciężarna Zosia Ślotała na imprezie
ONS/East News
Newsy
Zosia Ślotała zdradziła, w którym jest miesiącu ciąży! Kiedy rodzi?
Stylistka była gościem DDTVN!

Zosia Ślotała zdradziła, w którym jest miesiącu ciąży! Stylistka była gościem we wtorkowym wydaniu "Dzień Dobry TVN" razem z Kasią Kępką i opowiadały o tym, czy cokolwiek zmienia się w mózgu kobiety, kiedy spodziewa się dziecka. Na początku prowadząca Anna Kalczyńska zapytała Zosię Ślotałę o płeć dziecka. Gwiazda nie chciała zdradzić: Na razie nie chcę o tym mówić, ale mogę zdradzić, że jest to połowa ciąży. Oznacza to, że stylistka jest w 4-5 miesiącu ciąży, czego kompletnie po niej nie widać.   Kiedy rodzi Zosia Ślotała Zosia Ślotała niedawno potwierdziła informacje o tym, że niebawem na świecie pojawi się jej drugie dziecko. Z wyznania stylistki możemy wywnioskować, że rodzeństwo Rani przyjdzie na świat na przełomie maja i czerwca. To wspaniały czas, a Zosia Ślotała z pewnością bardzo tego wyczekuje. Co ciekawe po gwieździe kompletnie nie widać ciążowych krągłości. Podobnie zresztą jak u Ani Lewandowskiej. Czy Waszym zdaniem stylistka dobrze wygląda w ciąży?   Zobacz: Zosia Ślotała pokazała nowy filmik na Instagramie! Widać już brzuszek? Zosia Ślotała jest w ciąży!  Stylistka przywita drugie dziecko na wiosnę

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner