Party Stories
Łożysko w ciąży
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia

Łożysko powstaje, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy

Kiedy tworzy się łożysko, zaczyna wytwarzać hormony niezbędne do utrzymania ciąży. Łożysko zaczyna się kształtować, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Po 12. tygodniach zaopatruje płód w tlen i substancje odżywcze oraz odprowadza produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

Kiedy tworzy się łożysko, zaczyna wytwarzać hormony niezbędne do utrzymania ciąży. Łożysko zaczyna się kształtować, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Po 12. tygodniach zaopatruje płód w tlen i substancje odżywcze oraz odprowadza produkty przemiany materii i dwutlenek węgla.

 

Łożysko rośnie wraz z płodem i po 9 miesiącach od poczęcia stopniowo traci swoje właściwości. Z tego powodu ciąża przenoszona jest równie niekorzystna dla dziecka co zbyt wczesny poród. W efekcie starzenia łożysko ulega zwłóknieniu, zwapnieniu i otłuszczeniu, a naczynia krwionośne stają się mniej wydajne.

Funkcje łożyska i moment jego powstania

Łożysko powstaje, kiedy w macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Formuje się ono z zewnętrznej błony płodowej zwanej kosmówką. Łożysko jest przytwierdzone do ściany macicy i rośnie wraz z dzieckiem, okrywając je. Płód z łożyskiem jest połączony pępowiną, przez którą do nienarodzonego dziecka docierają substancje odżywcze i tlen.

 

Kiedy tworzy się łożysko, jego początkową rolą jest zatrzymanie zarodka wewnątrz macicy.

Około 12. tygodnia jest ono rozwinięte na tyle, że może zacząć pełnić swoje kluczowe funkcje, czyli:

  • doprowadzać do płodu krew, w której zawarte są substancje odżywcze krążące w ciele matki oraz tlen i przeciwciała;
  • odprowadzać produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla, a także mocznik (nadmiar mocznika w organizmie jest toksyczny);
  • produkować hormony: gonadotropinę kosmówkową (utrzymuje ciążę), somatomammotropinę kosmówkową (zapewnia prawidłowy przepływ substancji odżywczych do płodu), relaksynę (hamuje skurcze macicy i rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu), testosteron (kształtuje cechy płciowe u płodu), progesteron (utrzymuje ciążę) i estrogeny: estron (odpowiada za rozrost błony śluzowej macicy i hamuje owulację w trakcie ciąży), estradiol (odpowiada za rozrost śluzówki macicy), estriol (hamuje owulację w ciąży).

Łożysko a poród

W trzeciej fazie porodu, czyli po wydaniu dziecka na świat, matka rodzi również łożysko. Samodzielnie odrywa się ono od ściany macicy i opuszcza organizm kobiety przez drogi rodne (czasem, gdy część łożyska się oderwie, lekarz musi je usunąć w ostatniej fazie porodu). W okresie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie, rana powstała po odseparowaniu łożyska od macicy goi się, a macica się obkurcza. W tym czasie możliwe jest krwawienie z narządów płciowych.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
młoda kobieta
© Boggy/Fotolia.com
Styl życia
Ciałko żółte – rola w cyklu miesięcznym i wpływ na ciążę
Ciałko żółte powstaje podczas owulacji. Jeśli komórka jajowa zostanie w tym czasie zapłodniona, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jego podstawową funkcją będzie wówczas przygotowanie łożyska na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży przez pierwszych kilka tygodni.

Ciałko żółte powstaje podczas owulacji. Jeśli komórka jajowa zostanie w tym czasie zapłodniona, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jego podstawową funkcją będzie wówczas przygotowanie łożyska na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży przez pierwszych kilka tygodni.   Ciałko żółte wydziela progesteron, dzięki któremu może pełnić swoje funkcje. Jeśli wydziela go za mało, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej. Cykl życia ciałka żółtego W trakcie cyklu miesiączkowego dojrzewa jeden z około 300 tysięcy obecnych w organizmie kobiety pęcherzyków Graffa. W pęcherzyku Graffa znajduje się komórka jajowa. W procesie luteinizacji, do którego dochodzi mniej więcej w połowie cyklu, podczas owulacji, pęcherzyk pęka i przekształca się w ciałko żółte. Jeśli dojdzie wtedy do zapłodnienia, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli do niego nie dojdzie, ciałko żółte zacznie zanikać, przekształcając się w ciałko żółte miesiączkowe. Funkcje ciałka żółtego Ciałko żółte wytwarza progesteron. Przygotowuje w ten sposób błonę śluzową macicy na zagnieżdżenie się w niej zarodka. Po zapłodnieniu powiększa się ono i jako żółte ciałko ciążowe odpowiada za utrzymanie ciąży, dopóki jego roli ok. 9 tygodnia ciąży nie przejmie łożysko. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, pod koniec cyklu przekształceniu się ciałka żółtego w ciałko żółte miesiączkowe towarzyszy nagły spadek progesteronu , co skutkuje pojawieniem się miesiączki. Niewydolność ciałka żółtego a problemy z zajściem w ciążę Jeśli ciałko żółte nie może wytworzyć wystarczającej ilości progesteronu, kobieta może mieć...

Kobieta w ciąży odpoczywa na kanapie
©ambrozinio/Fotolia
Styl życia
Jak hormony zmieniają twój wygląd i zachowanie w ciąży?
Hormony, które mają największe znaczenie w ciąży to progesteron, gonadotropina, relaksyna, estrogeny, okscytocyna i prolaktyna. Ich rolą jest przygotowanie ciała kobiety na przyjęcie i urodzenie dziecka, ale wpływają także na wygląd i zachowanie przyszłej mamy. Kobiety w ciąży mają gładszą skórę i błyszczące włosy, ale mogą być mniej stabilne emocjonalnie.

Hormony, które mają największe znaczenie w ciąży to progesteron, gonadotropina, relaksyna, estrogeny, okscytocyna i prolaktyna. Ich rolą jest przygotowanie ciała kobiety na przyjęcie i urodzenie dziecka, ale wpływają także na wygląd i zachowanie przyszłej mamy. Kobiety w ciąży mają gładszą skórę i błyszczące włosy, ale mogą być mniej stabilne emocjonalnie.   W ciąży często mówi się o tak zwanej burzy hormonalnej. Podwyższone stężenie hormonów i uaktywnienie się nowych często prowadzi do wahań nastroju i trudności w podejmowaniu decyzji. Poziom progesteronu w ciąży wzrasta stukrotnie Progesteron to żeński hormon produkowany przez jajniki . W ciąży jego poziom wzrasta ponad stukrotnie. Progesteron pełni w ciąży wiele funkcji: pomaga zarodkowi zagnieździć się w macicy, zapobiega przedwczesnym i silnym skurczom, reguluje pracę łożyska, przygotowuje ciało do porodu – rozluźnia mięśnie i wiązadła.   Progesteron jest też odpowiedzialny za niepożądane efekty uboczne ciąży takie jak zgaga, wzdęcia, zaparcia, obrzęki i zatrzymywanie wody, krwotoki, żylaki, nadwrażliwość piersi, przebarwienia, przesuszenie skóry i włosów. Gonadotropina kosmówkowa – jej obecność potwierdza ciążę Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który występuje tylko u kobiet spodziewających się dziecka. Uaktywnia się około 7. dnia ciąży i to właśnie on wykrywany jest w testach ciążowych. Poziom hCG jest najwyższy w pierwszym trymestrze i może wtedy powodować nudności i wymioty. Relaksyna przygotowuje ciało do porodu Rolą relaksyny jest rozluźnienie kanału rodnego, zwłaszcza szyjki macicy. Dzięki temu poród jest łatwiejszy i mniej bolesny. Około 28-32 tygodnia ciąży relaksyna rozluźnia połączenia kości łonowej, co może być...

uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.   Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy: przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu; fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej). Faza przedowulacyjna Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności .   Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.   Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner