Czosnek z pomidorami
Pixabay/niekverlaan/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Produkty obniżające cholesterol: czosnek, karczochy, otręby i zielona herbata

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu to przede wszystkim zdrowa dieta – owoce, warzywa, kasze i ryby. Zaburzoną gospodarkę lipidową ureguluje spożywanie produktów roślinnych bogatych w sterole i stanole. Dobroczynne działanie mają także ćwiczenia poprawiające wytrzymałość.

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu to przede wszystkim zdrowa dieta – owoce, warzywa, kasze i ryby. Zaburzoną gospodarkę lipidową ureguluje spożywanie produktów roślinnych bogatych w sterole i stanole. Dobroczynne działanie mają także ćwiczenia poprawiające wytrzymałość.

LDL i HDL, czyli dwa rodzaje cholesterolu

Cholesterol to tłuszcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Jest substratem niektórych ważnych biologicznie czynnych cząsteczek, np. hormonów płciowych, kwasów żółciowych i witaminy D3. W ludzkim organizmie cholesterol występuje w tkankach i osoczu. Rozróżnia się dwa rodzaje cholesterolu – LDL i HDL. LDL jest nazywany złym cholesterolem. Dostarcza cholesterol do komórek i może prowadzić do zatkania tętnic. HDL to cholesterol dobry. Wspomaga proces usuwania złego cholesterolu z komórek.

 

Normy LDL w organizmie: poziom optymalny – 100 g – 129 g; ilość cholesterolu na granicy poziomu wysokiego 130 g-159 g; od 160 g wzwyż – poziom wysoki.

 

Normy HDL w organizmie: poziom niski – poniżej 40 g (ryzyko wysokie); od 60 wzwyż – poziom optymalny.

 

Poziom cholesterolu w organizmie to przeciętnie ok. 140 g.

Dieta i aktywność fizyczna, czyli jak obniżyć cholesterol bez leków

W profilaktyce i zbijaniu wysokiego poziomu złego cholesterolu najważniejszą rolę odgrywa prawidłowa dieta. Powinna być skomponowana indywidualnie przez dietetyka. Dieta ma podwójne działanie – zmniejsza liczbę produktów bogatych w zły cholesterol i zwiększa spożycie produktów podnoszących dobry cholesterol. Dostarczana w posiłkach dawka cholesterolu nie powinna przekraczać 300 mg.

Jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu

W celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi dietetycy często zalecają ograniczanie spożywania jajek. Najnowsze badania obalają jednak tę teorię. Naukowcy z Chin i ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili serię badań, które ukazały, że jedzenie jaj nie jest przyczyną powstawania chorób niedokrwiennych serca ani udarów mózgu. Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii wskazują, że spożywanie dużej liczby jajek nie ma wpływu na podwyższoną ilość cholesterolu. Można zjadać nawet 7 jaj tygodniowo i nie będzie to zwiększać ryzyka chorób serca ani układu krwionośnego (przeciwwskazania dotyczą jedynie mężczyzn z cukrzycą, dla których wykazano związek spożycia jaj i choroby wieńcowej). Niezależnie od tego czy osoba, która zjada jajka jest aktywna czy bierna fizycznie. Produkty podnoszące stężenie cholesterolu w surowicy to np. mięsa i wypieki przemysłowe. Znajdują się w nich tłuszcze nasycone i tłuszcze trans.

W diecie przeciwocholesterolowej zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych

Fundamentem diety obniżającej poziom złego cholesterolu jest zrezygnowanie z tłuszczów zwierzęcych. To właśnie one są odpowiedzialne za podniesienie poziomu cholesterolu we krwi. Warto więc unikać: pełnotłustego mleka i jego przetworów, smalcu, tłustych mięs i wędlin, śmietany i masła. Tłuszcze można zastąpić olejami lub miękkimi margarynami, ale ich łączna ilość nie powinna wynosić więcej niż 2 łyżki dziennie.

Obniżanie poziomu cholesterolu: ryby, warzywa i kasze

Poziom cholesterolu obniżą ryby morskie, które zawierają zdrowe kwasy omega-3. Zaburzoną gospodarkę lipidową reguluje częste spożycie warzyw, owoców, kasz i produktów pełnoziarnistych. Błonnik, który zawarty jest w ich składzie utrudnia przyswajanie cholesterolu. Terapeutyczne działanie mają także: czosnek, fermentowane produkty sojowe, otręby, siemię lniane, karczochy i zielona herbata. Chronią przed wnikaniem cholesterolu do przewodu pokarmowego i zwiększają produkcję żółci. Dobroczynne działanie przynoszą także sterole i stanole obecne w produktach roślinnych takich jak: soja, kukurydza, pestki słonecznika, migdały, nasiona sezamu i orzechy. Osoba z podwyższonym cholesterolem powinna pić ok. ośmiu szklanek wody dziennie. Ma to pobudzić pracę nerek, które oczyszczą organizm.

 

Poza dietą w regulacji poziomu cholesterolu pomaga także regularne uprawianie sportu. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia poprawiające wytrzymałość – pływanie, spacery, biegi, jazda na rowerze. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń 4-5 razy tygodniowo przez ok. 30 minut pomoże zredukować całkowity poziom cholesterolu w organizmie.

 

Nie należy ignorować zaburzonej gospodarki lipidowej, która jest przyczyną chorób układu krążenia i chorób serca. Dieta i ćwiczenia mogą pomóc w znacznym stopniu, ale gdy nie wystarczają, należy zgłosić się do lekarza i włączyć leczenie farmakologiczne.  

 

 

 

 

jabłko i marchew
Pixabay/51zuzanna1 /CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cholesterol HDL twoim sojusznikiem w walce z miażdżycą i chorobą wieńcową
Cholesterol kojarzy się nam zwykle z niezdrowymi tłuszczami, a w konsekwencji obciążeniem organizmu i chorobami. Obok złego cholesterolu – LDL, istnieje jednak tzw. dobry cholesterol – HDL.

Cholesterol kojarzy się nam zwykle z niezdrowymi tłuszczami, a w konsekwencji obciążeniem organizmu i chorobami. Obok złego cholesterolu – LDL, istnieje jednak tzw. dobry cholesterol – HDL. Co oznacza skrót HDL? HDL to skrót od ang. High Density Lipoprotein, co oznacza cholesterol o dużej gęstości. Jest on zbawienny dla naszego zdrowia, ponieważ zapobiega osadzaniu się nadmiaru tłuszczu w naczyniach krwionośnych, chroniąc nas tym samym przed chorobami serca . HDL przenosi zły cholesterol do wątroby, gdzie zostaje przetworzony. HDL – normy Aby dowiedzieć się, ile dobrego cholesterolu mamy w organizmie, należy zrobić badanie krwi, którego wynik zależy od płci. W przypadku kobiet prawidłowa wartość cholesterolu HDL waha się od 40 do 80 mg/dl, zaś u mężczyzn wynosi 35-70 mg/dl . Co ciekawe, przekroczenie górnej granicy nie jest niczym złym, bowiem im więcej HDL, tym lepiej. Produkty, które zawierają cholesterol HDL Pierwszy krok, jaki należy podjąć w celu zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu, to zamiana tłuszczy zwierzęcych na tłuszcze roślinne . Zmiana nawyków jest najtrudniejsza w początkowej fazie. Rano zamiast smarować kanapkę masłem, wybierzmy margarynę, na nią natomiast połóżmy plaster wędliny drobiowej bądź indyczej zamiast wieprzowiny. Na obiad warto wybrać ryby – te tłuste, takie jak łosoś, węgorz czy pstrąg tęczowy, zawierają bardzo dużo HDL, więc są jak najbardziej pożądane w naszej diecie. Jeśli zastąpimy nimi mielonego czy schabowego, nasz organizm nam z pewnością podziękuje. Jakich produktów nie jeść? Na pewno konieczna jest rezygnacja ze słodyczy lub ograniczenie spożywanych porcji do minimum. Fast foody, pieczywo z mąki oczyszczonej, sery żółte, topione i pleśniowe o dużej zawartości tłuszczu, a także alkohol z...

Puste probowki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lipidogram – badanie określające poziom lipidów
Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D.

Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D. Wskazania do lipidogramu Lipidogram w ramach profilaktyki powinno się przeprowadzać regularnie – najlepiej co 5 lat. Palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, wysokotłuszczowa dieta i występowanie chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie sprawiają jednak, że ryzyko wahań w gospodarce lipidowej organizmu wzrasta. Aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami, należy się kontrolować częściej. Nieprawidłowe ilości cholesterolu we krwi mają często osoby, które chorują na: cukrzycę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia przepływu krwi, niedoczynność i nadczynność tarczycy . Przygotowanie do badania poziomu lipidów Lipidogram przeprowadza się na próbce żylnej, która jest poddawana testom laboratoryjnym przeprowadzanym zwykle metodą enzymatyczną. Przed badaniem poziomu lipidów we krwi nawyki żywieniowe muszą utrzymywać się na stałym poziomie – nagłe wprowadzanie diet nisko- lub wysokotłuszczowych czy głodówek doprowadza do zafałszowania wyniku. Warunkiem miarodajnego badania jest przystąpienie do niego na czczo. Nie wystarczy jednak zrezygnowanie ze śniadania. Czas od spożycia ostatniego posiłku powinien wynosić  co najmniej 12 h . Trzeba też pamiętać o tym, by na 3 tygodnie przed badaniem krwi odstawić w porozumieniu z lekarzem wszelkie leki wpływające na gospodarkę...

masło o finezyjnym kształcie
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi
Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne.

Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne. Cholesterol dobry a cholesterol zły Badanie biochemiczne krwi, które sprawdza cholesterol zły (LDL) i cholesterol dobry (HDL), powinno się przeprowadzać raz do roku. Podwyższony poziom złego cholesterolu, może grozić miażdżycą, zawałem serca i chorobą wieńcową . Organizm potrzebuje dobrego cholesterolu w celu wytwarzania hormonów płciowych i witaminy D3.   Zawartość cholesterolu podaje się w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Zależy to od punktu laboratoryjnego, w którym wykonuje się badanie. Stężenie cholesterolu zależy od diety, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Normy cholesterolu całkowitego Dla cholesterolu całkowitego jako prawidłowe podaje się stężenie w granicy od 150 do 200 mg/dl (3,9-5,2 mmol/l) . Wartości graniczne to od 200 do 250 mh/dl (5,2-6,5 mmol/l). Stwierdzenie obecności cholesterolu całkowitego na poziomie powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) stanowi o zagrożeniu zdrowia. Wzrost stężenia tego cholesterolu jest związany z łuszczycą, niewydolnością nerek i niedoczynnością tarczycy. Może wystąpić u osób z chorobą alkoholową oraz spożywających pokarmy bogate w cholesterol. Natomiast spadek poziomu cholesterolu może być wywołany przez głodówkę i anemię. Powodem mogą być także choroby wątroby: marskość, ostra martwica, infekcyjne i toksyczne uszkodzenie wątroby. Normy cholesterolu złego W przypadku cholesterolu złego (LDL) prawidłowy wynik to poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l). Wartości graniczne to od 135 do 155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l). Z kolei nieprawidłowe stężenie notuje się powyżej 155 mg/dl (4,0 mml/l). Rolą lipoprotein...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner