Jan Kulczyk nie żyje

Zmarł Jan Kulczyk. Jak zarobił pierwszy milion? Będziecie zdziwieni

Jan Kulczyk nie żyje

Zmarł Jan Kulczyk. Biznesmen był najbogatszym Polakiem i jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek w 2015 roku wynosił ok. 15 mld złotych. Dawało mu to 418. miejsce na świecie według Forbesa.

 

 

W jaki sposób Jan Kulczyk dorobił się milionów

 

 

Jak Jan Kulczyk stworzył swoje imperium? Kulczyk powtarzał, że miał szczęście, bo pierwszy milion dolarów zarobił razem z ojcem. Tata Jana Kulczyka – Henryk zaczynał od handlu maślakami i jagodami z polskich lasów, a już kilka lat później eksportował do Niemiec wszystko to, co dobre, a polskie. Jan dołączył do taty, gdy skończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Wspólnie w 1981 roku założyli firmę Interkulpol, która handlowała artykułami chemicznymi i budowlanymi. Hitem okazała się różowa pasta BHP do usuwania plam. W Polsce i w Niemczech pasty używał każdy robotnik. I tak Jan Kulczyk dorobił się z ojcem pierwszego miliona, który jak się okazało - jak nikt inny umiał pomnożyć.

W 1989 roku jego firma Kulczyk Tradex została przedstawicielem Volkswagena w Polsce. W latach 90. podpisał kontrakt z MSW na 3 tys. samochodów o wartości 150 mln zł, bez przetargu. Kolejną jego inwestycją był zakup Browarów Wielkopolskich, gdy je prywatyzowano. Brał udział w tworzeniu wielu polskich firm i był przy wielu ważnych prywatyzacjach. Był właścicielem firmy ubezpieczeniowej Warta. Uczestniczył w prywatyzacjach PKO BP i Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator ERA). Firma Elektrim też należała do Kulczyk Holding.

Z czasem Jan Kulczyk zaczął inwestować na całym świecie - w Afryce, Ameryce Południowej. Był współwłaścicielem Ophir Energy, firmy, która specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Zainwestował też w autostrady i budowy dróg. Autostrada A2 z Poznania należy w 40% do Kulczyk Holding. Płatny przejazd plus inne zyski z tego odcinka (m.in. zyski z restauracji położonych przy autostradzie) są odprowadzane są do firmy Kulczyka.
 

Ile wynosił majątek Jana Kulczyka

Od 2000 roku był zawsze na pierwszym miejscu na liście najbogatszych Polaków według rankingu "Wprost". Dopiero w 2007 roku, po rozwodzie z żoną Grażyną i podziale majątku, spadł na drugie. Po czym szybko wrócił na szczyt z majątkiem wartym zawrotne 15 miliardów złotych. I tak było do dziś.

Ostatnio stawiał na rozwój grupy energetycznej. Liczył na pozyskanie chińskich inwestorów. Chciał też rozwijać współpracę z Ukrainą.

 

Kto następcą Jana Kulczyka?

 

Obecnie prezesem Kulczyk Investments jest jego syn Sebastian Kulczyk. Z firmą związana jest też córka Dominika Kulczyk.

Jaki był? Mediów unikał jak ognia, zamiast rozmawiać wolał działać. Bez wątpienia był pracoholikiem. Od jakiegoś czasu chorował na serce. Zmarł w wieku 65 lat po zabiegu kardiologicznym.

 


 

 

  

Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17