Jan Kulczyk nie żyje
Newsy

Zmarł Jan Kulczyk. Jak zarobił pierwszy milion? Będziecie zdziwieni

Sylwetka Jana Kulczyka

Zmarł Jan Kulczyk. Biznesmen był najbogatszym Polakiem i jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek w 2015 roku wynosił ok. 15 mld złotych. Dawało mu to 418. miejsce na świecie według Forbesa.

 

 

Dziś pierwsza rocznica śmierci Kulczyka. Monika Olejnik, Hanna Lis... Z kim jeszcze się przyjaźnił?

W jaki sposób Jan Kulczyk dorobił się milionów

 

 

Jak Jan Kulczyk stworzył swoje imperium? Kulczyk powtarzał, że miał szczęście, bo pierwszy milion dolarów zarobił razem z ojcem. Tata Jana Kulczyka – Henryk zaczynał od handlu maślakami i jagodami z polskich lasów, a już kilka lat później eksportował do Niemiec wszystko to, co dobre, a polskie. Jan dołączył do taty, gdy skończył prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Wspólnie w 1981 roku założyli firmę Interkulpol, która handlowała artykułami chemicznymi i budowlanymi. Hitem okazała się różowa pasta BHP do usuwania plam. W Polsce i w Niemczech pasty używał każdy robotnik. I tak Jan Kulczyk dorobił się z ojcem pierwszego miliona, który jak się okazało - jak nikt inny umiał pomnożyć.

W 1989 roku jego firma Kulczyk Tradex została przedstawicielem Volkswagena w Polsce. W latach 90. podpisał kontrakt z MSW na 3 tys. samochodów o wartości 150 mln zł, bez przetargu. Kolejną jego inwestycją był zakup Browarów Wielkopolskich, gdy je prywatyzowano. Brał udział w tworzeniu wielu polskich firm i był przy wielu ważnych prywatyzacjach. Był właścicielem firmy ubezpieczeniowej Warta. Uczestniczył w prywatyzacjach PKO BP i Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator ERA). Firma Elektrim też należała do Kulczyk Holding.

Z czasem Jan Kulczyk zaczął inwestować na całym świecie - w Afryce, Ameryce Południowej. Był współwłaścicielem Ophir Energy, firmy, która specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. Zainwestował też w autostrady i budowy dróg. Autostrada A2 z Poznania należy w 40% do Kulczyk Holding. Płatny przejazd plus inne zyski z tego odcinka (m.in. zyski z restauracji położonych przy autostradzie) są odprowadzane są do firmy Kulczyka.
 

Ile wynosił majątek Jana Kulczyka

Od 2000 roku był zawsze na pierwszym miejscu na liście najbogatszych Polaków według rankingu "Wprost". Dopiero w 2007 roku, po rozwodzie z żoną Grażyną i podziale majątku, spadł na drugie. Po czym szybko wrócił na szczyt z majątkiem wartym zawrotne 15 miliardów złotych. I tak było do dziś.

Ostatnio stawiał na rozwój grupy energetycznej. Liczył na pozyskanie chińskich inwestorów. Chciał też rozwijać współpracę z Ukrainą.

 

Kto następcą Jana Kulczyka?

 

Obecnie prezesem Kulczyk Investments jest jego syn Sebastian Kulczyk. Z firmą związana jest też córka Dominika Kulczyk.

Jaki był? Mediów unikał jak ognia, zamiast rozmawiać wolał działać. Bez wątpienia był pracoholikiem. Od jakiegoś czasu chorował na serce. Zmarł w wieku 65 lat po zabiegu kardiologicznym.

 


 

 

  

Jan Kulczyk Grażyna Kulczyk
East News
Newsy
Jan Kulczyk był jej mężem przez 33 lata. Kim jest Grażyna Kulczyk?
Poznaj historię niesamowitej kobiety

Grażyna Kulczyk i zmarły w środę Jan Kulczyk   byli małżeństwem przez 33 lata. I choć rozstali się w 2005 roku, a rozwiedli rok później, cały czas mieli ze sobą dobry kontakt. Razem wypracowali fotrtunę. Mieli też wspólne interesy, a co najważniejsze, zawsze łączyły ich dzieci –  Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk . To Grażyna Kulczyk pojechała do Wiednia, by przywieźć ciało Jana Kulczyka do Polski. Jan Kulczyk spocznie tam, skąd oboje pochodzą - w Poznaniu, w rodzinnym grobowcu Kulczyków. Czytaj także: Data i miejsce pogrzebu Jana Kulczyka Grażyna i Jan Kulczyk - historia miłości Jaka była historia miłości Grażyny Kulczyk i Jana Kulczyka? Poznali się na studiach, oboje skończyli prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czym Jan urzekł Grażynę? Był uroczy. Inny niż wszyscy, dowcipny, inteligentny, zaskakujący... - mówiła w jednym z wywiadów. Po studiach Jan zaczął pracować z ojcem Henrykiem i importować produkty do Niemiec (tak zarobił pierwszy milion dolarów) , a Grażyna robiła karierę na uczelni, jednak porzuciła ją, by zająć domem i dziećmi. Po latach zdradziła, że było to dla niej trudne i wypominała mężowi, że poświeciła dla niego swoją karierę. Czuła się też samotna, nie dość, że Jana często nie było w domu to przyjaciele i znajomi zaczęli się odsuwać. Dawne przyjaciółki nie rozumiały mnie, zazdrościły mi 500-metrowego domu, ciuchów. A ja im zazdrościłam, że swoich mężów mają przy sobie, że oni dbają o remont mieszkania, pomagają wychowywać dzieci. Jan pojawiał się w domu tylko na weekend. A one mówiły: "Głupia, przynajmniej możesz sobie kupić futro" – powiedziała w wywiadzie dla Twojego Stylu. Podobno, żeby zostać milionerem, trzeba być oszczędnym. Jan i Grażyna Kulczyk byli. Niektórzy się śmieją: oszczędny jak...

Dominika i Sebastian Kulczyk otwierają ranking najbogatszych Polaków 2016 roku
East News
Newsy
Nowy ranking najbogatszych "Wprost". Sebastian i Dominika Kulczykowie wciąż na szczycie? Sprawdź!
Nowy ranking najbogatszych "Wprost". Sebastian i Dominika Kulczykowie wciąż na szczycie? Sprawdź!

Dominika i Sebastian Kulczyk otwierają ranking najbogatszych Polaków według magazynu "Wprost". Tygodnik opublikował listę 100 najbogatszych Polaków, a na jej czele nie mogło zabraknąć dzieci Jana Kulczyka, których majątek szacowany jest na 16,5 mld złotych ! Dominika i Sebastian odziedziczyli wielomiliardową fortunę po zmarłym ojcu i według jego woli razem podejmują wszystkie decyzje dotyczące ich wspólnego majątku.   Na drugim miejscu listy najbogatszych Polaków 2016 roku znalazł się Zygmunt Solorz-Żak-jego majątek wynosi 10,0 mld złotych. Co ciekawe, gdyby fortuna zarządzana przez Sebastiana i Dominikę Kulczyk została jednak podzielona na rodzeństwo - to dzieci zmarłego Jana Kulczyka straciliby pozycję lidera. To właśnie Zygmunt Solorz-Żak zająłby wówczas 1. miejsce w rankingu.   Tak prezentuje się 10 najbogatszych Polaków 2016 roku według magazynu Wprost: 1. Dominika i Sebastian Kulczyk 16,5 mld złotych 2. Zygmunt Solorz-Żak 10,9 mld złotych 3. Michał Sołowow 6,5 mld złotych 4. Dariusz Miłek 5 mld złotych 5. Leszek Czarnecki 3,2 mld złotych 6. Antoni Ptak 3 mld złotych 7. Jerzy Starak 2,7 mld złotych 8. Tomasz Gudzowaty 2,3 mld złotych 9. Roman i Grażyna Karkosikowie 2,2 mld złotych 10. Zbigniew Niemczycki 1,8 mld złotych   Zobacz także: Dominika Kulczyk i Paweł Deląg rozstali się! Znamy powody   Dominika Kulczyk razem z bratem mają majątek o wartości 16,5 mln złotych. Sebastian Kulczyk znalazł się na liście najbogatszych Polaków.

Dominika Kulczyk, Grażyna Kulczyk razem na salonach
Eastnews
Newsy
Dominika Kulczyk najbogatszą Polką! W rankingu wyprzedziła mamę… Jak duży jest jej majątek?
Dominika Kulczyk najbogatszą Polką! W rankingu wyprzedziła mamę… Jak duży jest jej majątek?

Grażyna Kulczyk już nie jest najbogatszą Polką. Wyprzedziła ją córka. Pierwsze miejsce w rankingu “Wprost” 100 najbogatszych Polek zajęła Dominika Kulczyk. Gwiazda TVN zawsze znajdowała się w rankingu najbogatszych Polek, ale nigdy nie trafiła do czołówki listy. Pierwsze miejsce od ośmiu lat należało do Grażyny Kulczyk, której majątek szacowany jest na  2,7 mld zł. Śmierć Jana Kulczyka i podział jego majątku doprowadziły jednak do zmian. Dominika Kulczyk najbogatszą Polką według rankingu Wprost Dominika do tej pory nie była milionerką, ale po śmierci ojca Jana Kulczyka odziedziczyła razem z bratem Sebastianem wielomiliardową fortunę. Jej majątek szacowany jest obecnie na 8 miliardów złotych! Jan Kulczyk już pięć lat temu przygotował plan sukcesji i podzielił swój majątek po połowie. Każda nieruchomość, każda akcja ma dwóch właścicieli - Dominikę i Sebastiana. Wszystkie decyzje muszą podejmować razem. Zgodnie z planem Jana Kulczyka, Sebastian został szefem Kulczyk Investments, a Dominika trafiła do rady nadzorczej spółki. W przyszłości ma stanąć na czele tej rady. Sebastian jest analityczny, rozważny i opanowany. Siłą Dominiki jest z kolei kreatywność, dynamizm i umiejętność budowania relacji. Mają się wspierać i uzupełniać, tworząc zgrany tandem” - mówi “Wprost” osoba z otoczenia rodziny. Jan Kulczyk nie chciał oddawać władzy w firmie tylko jednemu z dzieci, dlatego postanowił, że Dominika i Sebastian połączą siły i razem pokierują jego licznymi firmami, spółkami i inwestycjami. Tym sposobem Dominika Kulczyk stała się najpotężniejszą bizneswomen w kraju i najbogatszą Polką. Gratulujemy :-)   Zobacz także: Dominika Kulczyk i Paweł Deląg zamieszkali razem!        

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner