Tomasz Mackiewicz

Tomasz Mackiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich himalaistów, który za wszelką cenę próbował zdobyć górę Nanga Parbat. Jego życie opisał Dominik Szczepański w książce z 2019 roku o nazwie "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza". Poznaj jedne z pierwszych wypraw Tomka Mackiewicza. Zobacz, jakie nagrody i osiągnięcia miał Tomasz Mackiewicz.

Imię: Tomasz

Nazwisko: Mackiewicz

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: Czapkins, Czapa

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.01.1975 r.

Data śmierci: 30.01.2018 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: himalaista

Osoby - związki: Tomasz Mackiewicz był w związku małżeńskim z Joanną Kondracką, z którą się rozwiódł. Następnie był w związku z Anną Solską-Mackiewicz.

Rodzice: Ojcem himalaisty jest prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dziennikarstwa Obywatelskiego Witold Mackiewicz. Brak jest informacji na temat imienia matki Tomasza Mackiewicza.

Dzieci: Xawery Mackiewicz, Antonina Mackiewicz, Maks Mackiewicz i Zoja Mackiewicz. Pierwsza trójka jest owocem jego związku z Joanną Kondracką, natomiast Zoja to córka Anny Solskiej-Mackiewicz.

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Tomasz Mackiewicz: polski himalaista, zdobywca najwyższego kanadyjskiego szczytu Logan o wysokości 5959 m n.p.m. (2004), szczytu Khan Tengri o wysokości 7010 m n.p.m. (2009) oraz Nanga Parbat o wysokości 8126 m n.p.m. (2018). Urodził się 13 stycznia 1975 roku. Swoje dzieciństwo spędził w Działoszynie, a szkołę średnią ukończył w Częstochowie. Był właścicielem firmy zajmującej się stawianiem masztów do farm wiatrowych. Dużo wyjeżdżał i niestraszne były mu podróże autostopem. Jedną z jego dalekich wycieczek była podróż do Jeevodaya, czyli ośrodka rehabilitacji trędowatych w Indiach. Mackiewicz opiekował się tam dziećmi i uczył je języka angielskiego. W 2004 roku podjął decyzję o wyprawie na szczyt Logan, który zresztą szczęśliwie zdobył. Zainteresowanie wspinaczką rozpoczęło się wtedy na dobre.Mackiewicz prowadził jednocześnie bloga o nazwie "czapkins", w którym relacjonował każdą z wypraw. W 2009 roku zdobył górę Chan Tengri, na którą wybrał się samotnie. Ze swojej wyprawy stworzył film krótkometrażowy pt. "Jak dobrze być poziomką", który jest dostępny na jego kanale YouTube. Na górę Nanga Parbat wybrał się w 2018 roku po raz kolejny. Do swojej pierwszej wyprawy w sezonie 2010/2011 nie przygotował się wraz z Markiem Klonowskim należycie. Jak jednak twierdzili, ta podróż była jedynie rekonesansem. W 2013 roku zostali wraz z Markiem Klonowskim pierwszymi ludźmi od 17 lat, którym o tej porze roku udało się wspiąć tak wysoko. Na tę górę zdecydowali się głównie ze względów finansowych. O swojej decyzji nie powiedzieli nikomu. Swoje wspinaczki finansowali samodzielnie, a ponadto nikt nie pomagał im w transporcie ciężkiego sprzętu. I choć Mackiewicz myślał o zupełnie innym kierunku wspinaczki, to dojazd na Nangę okazał się najtańszy. O powrocie na dół zdecydowali tylko przez rozładowaną baterię w telefonie. Niestety podróż Tomasza Mackiewicza na górę Nanga Parbat w sezonie 2017/2018 nie zakończyła się sukcesem. Była to siódma wyprawa Mackiewicza, a jego towarzyszką była wtedy Élisabeth Revol.

Znany z: wielu wypraw górskich, a szczególnie tych na górę Nanga Parbat. W sezonie 2017/2018 wybrał się na nią po raz ostatni. Mackiewicz i Élisabeth Revol dotarli prawdopodobnie na szczyt, jednak podczas zejścia na dół pogoda drastycznie się zmieniła. Co więcej, Mackiewicz nabawił się wtedy choroby wysokościowej, odmrożeń oraz ślepoty śnieżnej, przez co był zmuszony pozostać w szczelinie góry, dopóki nie nadejdzie pomoc. Członkowie Narodowej Wyprawy Zimowej na K2 natknęli się na partnerkę Mackiewicza 28 stycznia na wysokości 6000 m n.p.m. Z uwagi na m.in. załamanie pogody nie zdecydowali się na wyruszenie po Mackiewicza. Jako datę śmierci Tomasza uznano 30 stycznia.

Funkcja w filmie: Tomasz Mackiewicz wystąpił w filmie krótkometrażowym pt. "Pan Tadeusz" z 2012 roku. Zagrał w nim chłopca.

Płyty: brak

Książki: Tomasz Mackiewicz jest bohaterem książki Dominika Szczepańskiego o nazwie "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" z 2019 roku. Książkę wydało Wydawnictwo Agora.

Nagrody: Tomasz Mackiewicz był laureatem nagrody podróżniczej pod nazwą "Kolos" w kategorii "wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu" (2008). Do największych osiągnięć Tomasza Mackiewicza należy zdobycie szczytu Logan o wysokości 5959 m n.p.m. (2004) wraz z Markiem Klonowskim, szczytu Khan Tengri o wysokości 7010 m n.p.m. (2009) oraz Nanga Parbat o wysokości 8126 m n.p.m. (2018). W trakcie ostatniej podróży zmarł.

LINK Instagram: brak

LINK Facebook: @czapkins fanpage tworzy obecnie Anna Solska-Mackiewicz
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index