Tomasz Mackiewicz
Eastnews
Newsy

Ojciec Tomasza Mackiewicza szczerze wyznał: ''Po jego śmierci straciłem wiarę w Boga''

Witold Mackiewicz przyznał, że strata syna osłabiła jego wiarę. Odejście jego syna była zbyt bolesne i niezrozumiałe. We wzruszającej rozmowie ojciec polskiego himalaisty wspomina ich ostatnią rozmowę.

Strata syna to dla Witolda Mackiewicza i jego żony był ogromny cios. Tomasz Mackiewicz zginął pod koniec stycznia trzy lata temu. O tej wyprawie na Nanga Parbat mówiły wszystkie media polskie i zagraniczne. Ojciec Tomka zawsze wierzył, że synowi się uda. Zawsze się za niego modlił. Ten jeden raz tego nie zrobił, jak przyznał w wywiadzie, był pewien, że i ta wyprawa zakończy się sukcesem. Witold Mackiewicz w rozmowie ze sport.onet.pl wyjawia, czy ma wyrzuty sumienia.  ''Inna sprawa, że po śmierci Tomka straciłem wiarę w Boga''.

TYLKO U NAS! Martyna Wojciechowska o Tomku Mackiewiczu i komentarzach w sieci po jego wyprawie! "To niepokojące zjawisko"

Witold Mackiewicz utracił wiarę, gdy stracił syna

Mackiewicz w wywiadzie przyznał, że wiara wyciągnęła go ze szponów uzależnienia od alkoholu. Przystąpił do Zielonoświątkowców, czuł, że to jego miejsce na ziemi. Każdy wyjazd ukochanego syna był dla niego powodem do modlitwy. Prosił Boga, by miał w opiece himalaistę. Te modlitwy bardzo Tomkowi pomagały. Gdy podczas jednej z wypraw słuch o Mackiewiczu zaginął, wszyscy byli pewni, że nie żyje. Tomek wszedł wtedy do dżungli i przez trzy tygodnie nie dawał znaków życia. Żona Witolda Mackiewicza była przerażona, tymczasem jej mąż powierzył sprawę Bogu:

Położyłem się spać, ale w nocy obudził mnie potężny strach. Modliłem się, prosząc Boga, żeby ratował moje dziecko. Poczułem pokój. Rano wstałem i powiedziałem żonie. "Nie martw się, niedługo przyjdą dobre informacje". Nie pomyliłem się. Wracam z pracy, a tym razem żona cała w skowronkach. "Tomek się odnalazł!"

Ten jeden raz, gdy Tomek wybierał się na Nanga Prabat jego ojciec się nie modlił. To, co wydarzyło się wtedy, spowodowało, że Witold Mackiewicz przestał wierzyć. Jak sam mówi, był pewien, że synowi uda się zdobyć szczyt.

Wtedy nie prosiłem Go o opiekę nad synem. Byłem przekonany, że nic mu się nie stanie. Do dziś mam czasem o to do siebie pretensje. Inna sprawa, że po śmierci Tomka straciłem wiarę w Boga. W Biblii jest napisane mniej więcej tak: jeśli będziecie z wiarą o coś prosić, otrzymacie to. Przez długi czas prosiłem i otrzymywałem. Ale co w sytuacji, gdy na kimś nam zależy, ale przez jakiś czas się za niego nie modlimy? Czy Wszechmogący mówi wtedy: "zapomniałeś o mnie, więc nie będę się opiekował twoimi bliskimi​"? Przecież to byłby bardzo zły Bóg. Wtedy zacząłem wątpić w istnienie tego Boga i jego moc sprawczą. Aż w końcu straciłem wiarę.

Witold Mackiewicz do dziś nie odzyskał wiary w Boga. W wywiadzie przyznał, że tęskni za społecznością swojego kościoła. Nie chce jednak wracać, żeby ''nie gorszyć'' wiernych. Mackiewicz przestał bowiem wierzyć i jego obecność wśród wierzących byłaby jego zdaniem nie na miejscu, poza tym w każdym słowie Biblii szukałby fałszywych świadectw. 

Nie potrafiłbym słuchać Słowa Bożego, bo szukałbym w nim tylko fałszywych nutek. Niespójnych fragmentów, na których mógłbym przyłapać Boga.

Strata ukochanego syna mogłaby spowodować, że ojciec Tomka mógłby znienawidzić góry i Nanga Prabat. Wyjaśnił jednak, że wierzy, że jego syn jest tam szczęśliwy, młody Mackiewicz kochał tę górę:

Opowiem panu pewną historię. Śniło mi się kiedyś, że idę na Nanga Parbat i zaczynam przeklinać to miejsce. A potem dostrzegam Tomka, całkiem zadowolonego. Wychodzi z chaty i mówi: "Tato, czego ty tak krzyczysz? Przecież ja tu jestem". Nie czuję dziś żalu do góry i nie myślę, że zabrała mi syna. Mam wobec niej pozytywne uczucia ze względu na to, że Tomek naprawdę ją kochał. Tam czuł wolność. Sam mówił, że tutaj, w dolinach, panuje zawiść, a w górach jest mu najlepiej. Zresztą ludzie żyjący pod Nanga Parbat pamiętają o Tomku, nazywają go swoim bratem. Pamięć o synu ma wymiar materialny. Renata Lewandowska założyła w Pakistanie fundację. Budowana jest tam szkoła dla miejscowych dzieciaków. Ponadto można zdecydować się na tzw. adopcję na odległość. Sama historia Tomka może pomóc ludziom.

Witold Mackiewicz wspomina także, że tydzień przed wyjazdem pokłócił się z synem. Tomek jednak zadzwonił do ojca tuż przed wylotem do Pakistanu. Przeprosił go i powiedział, że już jedzie. 

– No to trzymaj się. Życzę ci tyle powrotów, ile wypraw.

I dziś życzyłbym mu tego samego: by powstał tyle razy, ile upadał. I by jak zawsze dążył do celu. Niezależnie od tego, jaki on jest - przyznał w wywiadzie Witold Mackiewicz. 

 

 

Zobacz także: Żona Tomasza Mackiewicza o relacji z Elisabeth Revol. Utrzymują kontakt po tragedii na Nanga Parbat?

Ojciec Tomasza Mackiewicza nigdy nie porozmawiał z Elisabeth Revol. Mężczyzna jest jej wdzięczny za to, że opiekowała się jego synem tyle, ile mogła.

Tomasz Mackiewicz

Witold Mackiewicz przyznał, że żałuje, że za mało chwil spędził ze swoim synem. "Nie popełnij moich błędów i nie przekładaj własnych potrzeb nad dobro dzieci" - powiedział do niego tuż po ich ostatniej kłótni.

Witold Mackiewicz na premierze książki
East News

 

 

Tomasz Mackiewicz
EastNews
Newsy
Tomasz Mackiewicz - egoista i samobójca czy człowiek z pasją? Zginął dokładnie 3 lata temu, zdobywając Nanga Parbat
Tomasz Mackiewicz - egoista i samobójca czy człowiek z pasją? Zginął dokładnie 3 lata temu, zdobywając Nanga Parbat

Tomasza Mackiewicza znało niewiele osób, jeszcze mniej rozumiało jego wybory. Ale dziś, trzy lata po tym, jak zginął na zboczu Nanga Parbat, tysiące ludzi nadal go ocenia i pyta, dlaczego mąż i ojciec trojga dzieci poświęcił życie, by zdobyć górę. No właśnie: dlaczego?

Tomasz Mackiewicz
Eastnews
Newsy
Mackiewicz zażył bardzo silne leki po zdobyciu szczytu! Jest nowy raport z wejścia na Nanga Parbat
Mackiewicz zażył bardzo silne leki po zdobyciu szczytu! Jest nowy raport z wejścia na Nanga Parbat
Tomasz Mackiewicz
East News
Newsy
Poruszające wyznanie ojca Tomasza Mackiewicza. Zdradził, jakimi słowami pożegnał się z nim syn
Wielki żal.

Ojciec Tomasza Mackiewicza wystąpił w w programie "Uwaga" TVN. Witold Mackiewicz do tej pory nie rozmawiał z mediami. To pierwszy wywiad ojca polskiego himalaisty, który nie wrócił z wyprawy na Nanga Parbat w styczniu tego roku.    Zobacz też:  Ojciec Tomasza Mackiewicza otrzymał akt zgonu syna!   Ojciec Tomasza Mackiewicza w programie "Uwaga"   Witold Mackiewicz w rozmowie z reporterami magazynu "Uwaga" zdradził m.in., że otrzymał już akt zgonu syna z Pakistanu. Jako datę śmierci wpisano 30 stycznia 2018 roku. Ojciec Tomasza Mackiewicza opowiedział również o momencie pożegnania z synem przed jego wyjazdem na - jak się później okazało - ostatnią wyprawę w góry. - No tato jadę - miał powiedzieć Tomasz Mackiewicz, żegnając się z ojcem przed wyjazdem. Ojciec himalaisty długo nie tracił nadziei na to, że jego syn żyje i da się go uratować. Mackiewicz starał się o wznowienie akcji ratunkowej. Zbierał nawet środki na ten cel. Ostatecznie jednak na Nanga Parbat nie wyruszyła druga ekipa ratunkowa. - To, że straciłem syna, dotarło do mnie niedawno. Przyszło to, co mnie uwolniło od nadziei, która się jeszcze gdzieś tliła - wyznał w programie "Uwaga". Program "Uwaga" z udziałem Witolda Mackiewicz dziś (w środę) o godzinie 19:50.   Polecamy:  "Oddałabym wszystkie te pieniądze" - żona Tomasza Mackiewicza wzruszająco o zbiórce na dzieci himalaisty   Witold Mackiewicz opowiedział o synu w programie "Uwaga". Tomasz Mackiewicz nie wrócił z wyprawy na Nanga Parbat. Jego towarzyszka - Francuzka Elizabeth Revol - została uratowana.

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner