Tomasz Mackiewicz w Dzień dobry TVN
East News

 

Tomasz Mackiewicz aż siedem razy próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Najbliżej był w 2016 roku, gdy będąc już blisko szczytu, postanowił zawrócić z powodu pogarszającej się pogody. Wracając minął się z ekipą, na czele której stanął Simone Moro. Włoch oraz Alex Txikon, Ali Sadpara jako pierwsi ludzie stanęli zimą na Nanga Parbat. Wtedy Mackiewicz w wywiadach sugerował nawet, że tej ekipie wcale nie udało się zdobyć szczytu. W 2018 roku sam wrócił na Nanga Parbat. Elizabeth Revol twierdzi, że udało im się zdobyć szczyt, ale niestety na samym szczycie zorientowała się, że stan Tomka jest bardzo zły i szybko zaczęli schodzić. Jak już wiemy, Elizabeth wróciła do bazy, Tomek na zawsze został na Nanga Parbat. Teraz w sieci pojawił się kolejny komentarz na temat Tomka Mackiewicza

 

ZOBACZ: "Boję się, że zostanie wykreowany na bohatera" - znana dziennikarka ostro o wyprawie Mackiewicza na Nanga Parbat

 

Aleksander Lwow krytykuje Tomasza Mackiewicza

 

Aleksander Lwow, himalaista, zdobywca czterech ośmiotysięczników uważa, że Mackiewicz podjął złą decyzję o próbie ataku szczytowego i powinien szybciej zawrócić. 

- Tomek przegapił moment, w którym jego organizm zaczął się wyczerpywać. (...) Najwyraźniej powinien był zawrócić grubo przed szczytem, a nie pchać się na górę. - powiedział Lwow w TVN24.

 

W opinii wielu ekspertów Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol weszli na szczyt za późno, dlatego trudniej było im schodzić, bo robiło się już ciemno. 

 

Zapewne dopadła go choroba wysokościowa, a bliskość szczytu sprawiła, że nie umiał zawrócić. Tak bywa w górach. Alpiniści umawiają się na godzinę, po której zawrócą. Później zapada ciemność, długotrwały niedobór tlenu sprawia, że przychodzi choroba wysokościowa, obrzęk mózgu bądź płuc i już nie ma odwrotu - zakończył swoją wypowiedź Aleksander Lwow.

Co o tym sądzicie? Czy Aleksander Lwow ma rację? A może nie powinien tak krytycznie wypowiadać się na temat Polaka, który zginął w górach?

 

ZOBACZ: "Na szczycie zostawił foliową torebkę. Po 8 latach wyznał, że to były prochy jego syna Xawerego" Poznaj tajemnice Tomasza Mackiewicza

 

Niektórzy eksperci uważają, że nie powinien podejmować próby ataku szczytowego, jeśli źle się czuł.

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz podczas wyprawy
Twitter

Więcej na temat Tomasz Mackiewicz