Tomasz Mackiewicz Tomasz Mackiewicz Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol Tomasz Mackiewicz na wyprawie Tomasz Mackiewicz
Tomasz Mackiewicz
Facebook
Tomkowi groziła odsiadka!
1/5
Tomasz Mackiewicz
Facebook

 

Nie milkną echa wokół dramatycznej wyprawy na Nanga Parbat, z której nie wrócił Tomasza Mackiewicz. Polski himalaista został na wysokości ponad 7 000 metrów. Mimo brawurowej akcji ratunkowej Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, Polaka nie udało się sprowadzić z góry. Uratowano jedynie jego towarzyszkę wyprawy, Francuzkę Elizabeth Revol. Tomasz Mackiewicz był ogromnym pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej. Jednak jego życie nie było usłane różami. Himalaista nigdy nie ukrywał, że przeszedł leczenie odwykowe. W przeszłości był uzależniony od heroiny. Dzięki pobytowi w ośrodku Monaru na Mazurach, udało mu się pokonać nałóg. W tygodniku "Newsweek" pojawił się obszerny artykuł, w którym ujawniono trudne momenty z życia Mackiewicza.

 

Zobacz też: "Na szczycie zostawił foliową torebkę. Po 8 latach wyznał, że to były prochy jego syna Xawerego" Poznaj tajemnice Tomasza Mackiewicza

 

Uzależnienie od heroiny, długi, moment zwątpienia we wspinaczkę, a nawet zatrzymanie na lotnisku. Co jeszcze wiemy na temat przeszłości sportowca? Zobacz na kolejnych slajdach. 

 

Polecamy: Jarosław Bator ujawnił dramatyczne szczegóły akcji ratunkowej na Nanga Parbat. W jakim stanie był Tomasz Mackiewicz?

2/5
Tomasz Mackiewicz
Facebook

 

Tomasz Mackiewicz popadł u uzależnienie od heroiny po przeprowadzce jego rodziny do Częstochowy. Jako młody chłopak nie potrafił odnaleźć się w dużym mieście. Tęsknił za wsią, przyrodą, przestrzenią. Blokowisko go przytłaczało. Jego eksperymenty z narkotykami zaczęły się w piątej klasie szkoły podstawowej. 

 

- Jest początek lat 90., gdy zaczyna brać heroinę. Heroina jest wszędzie. Młodzi z Ostatniego Grosza biorą ją z ciekawości i dla rozrywki - czytamy na łamach "Newsweeka".

 

Mackiewicz szybko się uzależnia. Tak zaczynają się jego kłopoty.

3/5
Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol
Facebook

- Typ uzależnienia: kompulsywny, taki, w którym człowiek szybko upada na dno. Ma wielotygodniowe ciągi. Sępi pieniądze od przechodniów na dworcach. Siostra znajduje go na ulicy. Z pierwszego odwyku ucieka, na drugi wraca tylko dlatego, że z przećpania dostaje zapaści, ląduje w szpitalu. Ćpa trzy lata - czytamy w tekście tygodnika.

W końcu Tomasz Mackiewicz trafił do Monaru. Kiedy udało mu się uporać z demonami przeszłości, postanowił zacząć realizować swoją wielką pasję - podróżowanie. Po powrocie m.in. z Indii, rozpoczyna studia - filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Poznaje pierwszą żonę Joannę. Na świat przychodzą dzieci. Wyjeżdża do Irlandii, gdzie poznaje Marka Klonowskiego, który zaszczepia w nim pasję do wspinaczki wysokogórskiej. Niestety małżeństwo Mackiewicza rozpada się. Jak pisze "Newsweek", jedną z głównych przyczyn była właśnie śmierć ich syna Xawerego. Himalaista próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Poznaje Annę, z którą się żeni. Ponownie zostaje ojcem.

4/5
Tomasz Mackiewicz na wyprawie
Facebook

Wielką pasją Mackiewicza są góry, jednak w pojawia się moment zwątpienia, czy kolejne wyprawy mają sens. W 2015 roku nie ma pieniędzy na powrót z Pakistanu. Wówczas na jednym z filmików powiedział, że kończy z himalaizmem i nie zamierza wracać na Nanga Parbat. Jednak rok później znów jest u podnóża ośmiotysięcznika. Ponownie nie udaje się zdobyć wymarzonego szczytu. Mackiewicz wraca do kraju. Jednak na lotnisku czeka go nieprzyjemne powitanie.

 

Zobacz: Elisabeth Revol, kim jest alpinistka, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła szczyt Nanga Parbat?

5/5
Tomasz Mackiewicz
Facebook

- Na Okęciu Mackiewicza zatrzymuje Straż Graniczna. Słyszy, że za niezapłacone alimenty ścigają go sąd i skarbówka, grozi mu odsiadka. Konto zajęte, długi. Wpis na FB: "Ja tu sobie wakacje w Pakistanie spędzam, a tu obrabiają moją osobę w sądach, komisariatach itd. I jeszcze mi imputują, że to ja sobie zgotowałem ten los" - czytamy w Newsweeku.

Stara się o wsparcie z Ministerstwa Sportu, jednak nie udaje mu się go zdobyć. Wyjeżdża do Irlandii, by zarobić. Zajmuje się renowacją starych samochodów. W grudniu 2017 roku ponownie - po raz siódmy - wyrusza do Pakistanu z zamiarem zdobycia Nanga Parbat. Razem z Elizabeth Revol osiągają cel. Francuzka kończy wyprawę, uratowana przez ekipę polskich himalaistów. Polaka nie udaje się sprowadzić na dół.

Więcej na temat Tomasz Mackiewicz