Simone Moro o Tomaszu Mackiewiczu Simone Moro o Tomaszu Mackiewiczu Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz podczas wyprawy Tomasz Mackiewicz na wyprawie Tomasz Mackiewicz z żoną
Simone Moro o Tomaszu Mackiewiczu
1/6
Simone Moro o Tomaszu Mackiewiczu

 

Największym marzeniem Tomasza Mackiewicza było zdobycie szczytu Nanga Parbat - jego siódma wyprawa zakończyła się dramatem. Choć według relacji jego towarzyszki, Elisabeth Revol, udało im się zdobyć szczyt, w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia Mackiewicz utknął na nim. W sieci pojawiają się informacje, dlaczego Tomkowi tak bardzo zależało na zdobyciu właśnie Nanga Parbat. A chodzi ponoć o największego rywala Mackiewicza!

 

Zobacz: Elizabeth Revol o wstrząsających szczegółach zejścia z Nanga Parbat! Dlaczego zostawiła Mackiewicza?

 

Dlaczego Mackiewicz podjął siódmą próbę zdobycia Nanga Parbat? Helena Pyz, misjonarka i lekarz w Indiach, do których Mackiewicz trafił w 2000 roku, by przez 6 miesięcy pracować jako wolontariusz, tłumaczy, że chodziło o ambicję i męski honor:

 

Mnie się wydaje, że chodziło o tego Simone Moro, którego nie cierpiał. Panowie się kiedyś przyjaźnili, potem się rozstali. Na Tomka chyba zadziałało to, że on zdobył ten szczyt. I to w krótkim czasie po tym, jak jemu się to nie udało. Sądzę, że Tomek chciał pokazać, że on jeszcze dojdzie tam. Mało tego - moim zdaniem - Tomek zachowywał się wtedy nieszlachetnie. On mówił, że niemożliwym jest, by w tak krótkim czasie i przy panujących wtedy warunkach Moro wszedł na szczyt. Tomek minął się z Włochem, który po jego rezygnacji piął się w górę

 

Simone Moro zdobył Nanga Parbat zimą 2016 roku, wtedy też próbę podjął Mackiewicz. Polak kwestionował sukces Moro na podstawie opublikowanych przez niego zdjęć, twierdząc, że Moro niekoniecznie musiał stanąć na szczycie - podają sportwefakty.wp.pl. 

 

Teraz Simone Moro sam zabrał głos w sprawie wyprawy Tomasza Mackiewicza. Co powiedział? Sprawdźcie na kolejnych slajdach. 

 

Zobacz: Po wywiadzie Revol o tym, co działo się na Nanga Parbat, himalaista ma wątpliwości: "Jej opowieść zawiera luki"!

2/6
Simone Moro o Tomaszu Mackiewiczu

 

Simone Moro złożył kondolencje rodzinie Mackiewicza:

To dziwne uczucie. Radość z powodu uratowania Elizabeth, która miesza się z ciężarem wiedzy o tym, że Tomek Mackiewicz został na Nandze. Miał nadzieję, że w końcu uda mu się na nią wejść i spełnić swoje marzenie. Ale nie za taką cenę - cytują himalaistę sportowefakty.wp.pl

 

Moro pogratulował również polskiej ekipie, która podjęła się akcji ratowniczej:

 

Gratulacje dla Denisa Urubki, Adama Bieleckiego, Piotra Tomali i Jarosława Batora za siłę i wartości, które pokazali podczas akcji ratunkowej – tak ciężkiej i tak szybkiej. Byli świetni. Składam także podziękowania Krzysztofowi Wielickiemu, który nie wahał się i wysłał wspinaczy spod K2 na ratunek. Gratulacje również dla pakistańskich pilotów śmigłowców, którzy byli w stanie latać w tej ekstremalnej sytuacji 

 

Zobacz: Co zabrać na wycieczkę w góry: 7 wskazówek

3/6
Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz podczas wyprawy
Twitter

Ratownicy uratowali Elisabeth Revol, która o własnych siłach zeszła do poziomu 6000 metrów. Jej stan jest coraz lepszy. W szpitalu we Francji udzieliła wywiadu na temat wydarzeń na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.

 

Zobacz: Elisabeth Revol opowiedziała o dramatycznym momencie rozstania z Tomaszem Mackiewiczem: "Po zdobyciu szczytu, nie mógł już zejść"

4/6
Tomasz Mackiewicz na wyprawie
Facebook
5/6
Tomasz Mackiewicz z żoną
Facebook
6/6
Tomasz Mackiewicz z dziećmi
Facebook
Więcej na temat Tomasz Mackiewicz