Tomasz Mackiewicz w DDTVN Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski w górach Tomasz Mackiewicz Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol Tomasz Mackiewicz w Dzień dobry TVN
Tomasz Mackiewicz w DDTVN
Eastnews/FB
Dlaczego aż 7 razy próbował zdobyć Nanga Parbat?
1/5
Tomasz Mackiewicz w DDTVN
Eastnews/FB

O wyprawie na Nanga Parbat i Tomaszu Mackiewiczu, który został na swojej ukochanej górze, wypowiedział się w końcu Marek Klonowski. Przyjaciel i towarzysz wypraw Tomasza Mackiewicza był z nim na czterech z jego siedmiu wypraw na Nanga Parbat. Najdalej udało im się dojść na wysokość 7400 metrów. Swoje kolejne próby zdobycia Nanga Parbat, Tomek podjął już z Elisabeth Revol, z którą w 2016 doszedł na wysokość 7200 metrów. To właśnie wtedy ten szczyt został po raz pierwszy w historii zdobyty zimą. Na szczycie stanęli Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali. Całą trójkę Mackiewicz i Revol minęli, gdy sami schodzili z powodu złych warunków pogodowych. Druga ekipa jednak zaryzykowała i zdobyła szczyt, co Mackiewicz później kwestionował. Dwa lata później znów wrócił na ten ośmiotysięcznik. Co teraz o jego decyzji o powrocie na Nanga Parbat sądzi jego przyjaciel?

ZOBACZ: Kalczyńska o relacji Revol z Nanga Parbat: "Wiele jeszcze skrywa. Widać, że umie panować nad tym, co zdradza"

"Powinien był zawrócić grubo przed szczytem, a nie pchać się na górę". Znany himalaista ocenia decyzję Mackiewicza o wejściu na Nanga Parbat!

2/5
Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski w górach
Facebook

Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz poznali się w 2006 roku w Irlandii. Dwa lata później zdobyli najwyższy szczyt Kanady, Mount Logan. Później zamarzyło im się wspólne zdobycie Nanga Parbat. Swój projekt zdobycia tej góry nazwali Nanga Dream. Jednak nie udało im się to. Tuż przed siódmą wyprawą Tomka, Marek odradzał mu ten wyjazd. 

Powiedziałem: "Czapa, chłopie, gdzie ty jedziesz? Na Lanzarote są bilety za 30 euro, dawaj, wydasz jedną dziesiątą tego co na Nandze, morze, plaża, Góry Ogniste, to i się powspinasz, będzie zajebiście. Weź odpuść". Powiedział, że musi jechać. Później dopowiedział, że musi, by zamknąć kilka mord. Nie dawał po sobie tego poznać, ale prawdopodobnie przejmował się, że niektórzy ludzie komentowali: "Nie nadajesz się, jesteś słaby, nie umiesz się wspinać, jesteś wolny, masz zły styl" - wspominał Klonowski w "Gazecie Wyborczej". 

Co jeszcze zdradził przyjaciel Tomka?

ZOBACZ: "Na szczycie zostawił foliową torebkę. Po 8 latach wyznał, że to były prochy jego syna Xawerego" Poznaj tajemnice Tomasza Mackiewicza

3/5
Tomasz Mackiewicz
Facebook

Klonowski zdradził, że często się z Mackiewiczem kłócili, ale szybko też godzili. Dodał też, czego nauczył się od Tomka.

Mniej myśleć, nie zadręczać się. I żeby w jajecznicy najpierw mieszać białko - powiedział Klonowski.

5/5
Tomasz Mackiewicz w Dzień dobry TVN
East News

Zimowe wejście Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na szczyt Nanga Parbat jest drugim w historii. Francuzka, która wróciła już do swojej ojczyzny, jest drugą na świecie kobietą, która zdobyła ośmiotysięcznik o tej porze roku, a Tomasz Mackiewicz pierwszym Polakiem, który zimą zdobył Nanga Parbat.

Więcej na temat Tomasz Mackiewicz